Carlige crap

CEA MAI INTERESANTA SECTIUNE A FORUMULUI - aici pastram topicurile super interesante care au fost arhivate de-a lungul timpului.

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5358
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Carlige crap

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Interesante cârligele model 1 si 3 din fotografia 2 cel puțin pentru mine.
Cele din prima fotografie seamănă cu cele de la nash "feng shui "
Ce marca sunt korda..gardner...fudo...???
ImagineImagine
BÂZ

Avatar utilizator
New Direction
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iul 05, 2015 12:02

Re: Carlige crap

Mesaj de New Direction »

nu. sunt NEXT Fishing. made in japan. 16 lei un plic de 10 buc.
cele din prima poza mi se par interesante, cat si modelul al 4lea.

Avatar utilizator
edibss
Mesaje: 991
Membru din: Dum Ian 06, 2008 12:46
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Carlige crap

Mesaj de edibss »

modelu 4 il vreu eu!!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Eu sunt curios cate tipuri de carlige folosesc pescari ca Tata Nitu, Nea Mati, Iulica, Baboieru... pescari care prind tone in competitii si probabil ca nu folosesc mai mult de 2 modele de carlige tot anul... pt orice conditie de pescuit...


Marketingul asta ne omoara... fix de Next fishing din japonia mai aveam nevoie, in rest le cam aveam pe toate...

Trimis de pe al meu GT-I8200 folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Carlige crap

Mesaj de gabi1 »

Cum fac sa aduc pestele la carlig m-ar interesa. Mi-e indiferent daca carligu' e cu motz sau funda. :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
New Direction
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iul 05, 2015 12:02

Re: Carlige crap

Mesaj de New Direction »

gabi1 scrie:Cum fac sa aduc pestele la carlig m-ar interesa. Mi-e indiferent daca carligu' e cu motz sau funda. :D
eu folosesc doar bile de calitate. un 1kg=15 euro.
Le aduc din croatia si italia. Sunt foarte multumit de rezultate... Prefer sa vand doar clasa premium, nu mult si ieftin...
Ce e de notat: bile de carlig, eu vand 1 Kg = 60 euro ! NU la 5-10 euro...

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Carlige crap

Mesaj de gabi1 »

New Direction scrie:
gabi1 scrie:Cum fac sa aduc pestele la carlig m-ar interesa. Mi-e indiferent daca carligu' e cu motz sau funda. :D
eu folosesc doar bile de calitate. un 1kg=15 euro.
Le aduc din croatia si italia. Sunt foarte multumit de rezultate... Prefer sa vand doar clasa premium, nu mult si ieftin...
Hohamnistule...pantofi cu tocu-n fata mai porti? :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Carlige crap

Mesaj de gor965 »

New Direction scrie:
gabi1 scrie:Cum fac sa aduc pestele la carlig m-ar interesa. Mi-e indiferent daca carligu' e cu motz sau funda. :D
eu folosesc doar bile de calitate. un 1kg=15 euro.
Le aduc din croatia si italia. Sunt foarte multumit de rezultate... Prefer sa vand doar clasa premium, nu mult si ieftin...
Ce e de notat: bile de carlig, eu vand 1 Kg = 60 euro ! NU la 5-10 euro...
Ai ajuns de la carlige noname la bile de 60 euro/kg ... astept topicul ala in care pleci de la varnisuri si ajungi la masina break de 6000 euro... ca ma intereseaza subiectul ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
New Direction
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iul 05, 2015 12:02

Re: Carlige crap

Mesaj de New Direction »

gor965 scrie:
New Direction scrie:
gabi1 scrie:Cum fac sa aduc pestele la carlig m-ar interesa. Mi-e indiferent daca carligu' e cu motz sau funda. :D
eu folosesc doar bile de calitate. un 1kg=15 euro.
Le aduc din croatia si italia. Sunt foarte multumit de rezultate... Prefer sa vand doar clasa premium, nu mult si ieftin...
Ce e de notat: bile de carlig, eu vand 1 Kg = 60 euro ! NU la 5-10 euro...
Ai ajuns de la carlige noname la bile de 60 euro/kg ... astept topicul ala in care pleci de la varnisuri si ajungi la masina break de 6000 euro... ca ma intereseaza subiectul ! :D
am facut un post ptr carlige... daca am deranjat pe cineva...imi cer scz.
Va sugerez sa folositi in continuare bile de 15-20 lei/kg, facute din mancare ptr gaini( cei care produc bile din asa ceva, stiu la ce ma refer). Sau poate bile expirate...
Dupa cum observati, NU am facut nici o reclama la bilele pe care le vand eu, nici un brand..nimic. Nu ma intereseaza sa vand bile in cantitati uriase... vreau sa am doar partide reusite atunci cand ies la o balta...

Avatar utilizator
Ionut C-tinescu
Mesaje: 182
Membru din: Vin Oct 05, 2012 19:25
Puncte: 0
Localitate: Galati
Contact:

Re:

Mesaj de Ionut C-tinescu »

[quote="osc1or"]Eu sunt curios cate tipuri de carlige folosesc pescari ca Tata Nitu, Nea Mati, Iulica, Baboieru... pescari care prind tone in competitii si probabil ca nu folosesc mai mult de 2 modele de carlige tot anul... pt orice conditie de pescuit...

In afirmatia de mai sus se pierde din vedere un aspect esential. Daca respectivii pescari prind sute de kg intr-un concurs, inseamna ca balta are o densitate foarte ridicata, in acest caz nadirea + momeala folosita se situeaza inaintea modelului de carlig, tipului de fir ptr forfac samd. Ideea e ca intr-o astfel de competitie, momeala respectiva poate fi atacata de 2-3 ori inainte ca un peste sa fie intepat, plus ca datorita numarului ridicat de pesti aflati pe patul de nada, daca unul o rateaza sunt sanse foarte bune ca urmatorul sa nu dea gres. Ideea perfectarii mai multor tipuri de carlige nu tine de marketing din punctul meu de vedere. Daca ne raportam la pescuitul de placere, exista pescari care pot avea 2-3 trasaturi pe parcursul a 48, 72 h sau mai mult. In acest caz, nu cred ca respectivii si-ar mai permite luxul de a pescui cu fire si carlige alese la intamplare, de aici si multitudinea de variante, fiecare necesara pentru diverse situatii. Din punctul meu marketingul nu consta in diversitate, ci in pretul uneori exagerat al produselor raportat la valorea lor reala.
Membru Enjoy Fishing Club https://www.facebook.com/EnjoyFishingClubRo

Consultant Claumar Pescar www.claumarpescar.ro

Redactor Crapmania www.crapmania.ro

Canal Youtube https://www.youtube.com/c/PescuitConsta ... tantinescu

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “ARHIVA FORUM”