BALTA SANPAUL C&R - jud. Harghita

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
briche
Mesaje: 196
Membru din: Mar Mai 04, 2010 23:31
Puncte: 0
Localitate: Medias, jud. Sibiu

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de briche »

Si eu sunt foarte curios cum se intra in posesia legitimatiilor. Adica eu personal daca vreau sa pescuiesc pe aceasta balta care ar fi conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc ca sa fiu acceptat ca membru si automat ca pescar al acestei balti? Este suficient sa detin echipamentul adecvat si sa fiu pescar de C&R sau exista si alte cerinte?

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de eugen dragnea »

Trecand peste preconceptiile unui fost extremist ( actual simplu ultranationalist :wink: ) sustin si eu baltile din Sampaul,am pescuit o singura data in drum spre soacra-mea si am sunat de doua ori la administratie in anul 2011 crezand ca fac misto bozgorii de mine cand mi-au spus ca taxa pe 12 ore este 21 lei si pot sa retin 1 kg de peste :shock: Am facut o super partida de 12 ore cu vre-o 50 kg de peste prins cu o medie aproximativa de 1,2 kg.
Felicitari campionule pentru implicare !
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

claudiubv
Mesaje: 311
Membru din: Lun Iul 19, 2010 14:44

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de claudiubv »

eugen dragnea scrie:Trecand peste preconceptiile unui fost extremist ( actual simplu ultranationalist :wink: ) sustin si eu baltile din Sampaul,am pescuit o singura data in drum spre soacra-mea si am sunat de doua ori la administratie in anul 2011 crezand ca fac misto bozgorii de mine cand mi-au spus ca taxa pe 12 ore este 21 lei si pot sa retin 1 kg de peste :shock: Am facut o super partida de 12 ore cu vre-o 50 kg de peste prins cu o medie aproximativa de 1,2 kg.
Felicitari campionule pentru implicare !
Mersi mult Eugen si te astept la o partida pe Sanpaul.
Lukacs Claudiu


*** CAMPION NATIONAL 2012***
*** CAMPION MONDIAL 2012***
*** VICE CAMPION MONDIAL LA INDIVIDUAL 2012 ***
...ACS Carpteam Brașov...

claudiubv
Mesaje: 311
Membru din: Lun Iul 19, 2010 14:44

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de claudiubv »

ionut_udrea scrie:eu pescuiesc de 2 ani pe cealalta balta.....referitor la romani-maghiari......aceasta discutie consider ca nu isi are locul la Sanpaul....cand am fost prima data acolo, am fost impresionat de punctualitatea paznicilor si de respectarea regulamentului si a pescarilor de catre acestia....curatenia de pe balta este asa cum ar trebui sa fie pe multe alte balti administrate de romani....de loc sunt din Bucuresti, iar cand le spun prietenilor mei ca noi avem balta cu taxa de 25 de lei pe care prinzi ciortan de 2-3 kg la greu....sunt invidiosi...sa fim sinceri...lasand la o parte baltile consacrate de crap de pe langa Bucuresti...cate balti sunt pe langa Bucuresti unde cu 25 de lei prinzi ciortan la greu....nu sunt foarte multe si nici nu ar putea fi.....din cauza ca nu foarte multi ar putea pleca acasa fara sa bage un peste doi in sacosa "pe neve".....
banuiesc ca si aceasta balta noua o sa dispuna cam de aceleasi conditii de managment.....despre locatarii ei......ii astept pe salteaua mea...:)
cu acesta ocazie, il rog pe administrator daca imi poate furniza mai multe informatii despre modul in care pot intra in posesia unei legitimatii si daca ne poate ajuta pe toti cu o harta a baltii....sa vedem ce locuri ne alegem...:P


Salut,pentru a intra in posesia unei legitimati ieste foarte simplu trebe s-a respecti regulamentu balti
si nu vad care ar fi problema .
Lukacs Claudiu


*** CAMPION NATIONAL 2012***
*** CAMPION MONDIAL 2012***
*** VICE CAMPION MONDIAL LA INDIVIDUAL 2012 ***
...ACS Carpteam Brașov...

claudiubv
Mesaje: 311
Membru din: Lun Iul 19, 2010 14:44

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de claudiubv »

briche scrie:Si eu sunt foarte curios cum se intra in posesia legitimatiilor. Adica eu personal daca vreau sa pescuiesc pe aceasta balta care ar fi conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc ca sa fiu acceptat ca membru si automat ca pescar al acestei balti? Este suficient sa detin echipamentul adecvat si sa fiu pescar de C&R sau exista si alte cerinte?
Recomandarile le dau ieu dar daca tu spui ca iesti un pescar de c&r si deti un echipament adecvat nu vad care ar fi problema.
Lukacs Claudiu


*** CAMPION NATIONAL 2012***
*** CAMPION MONDIAL 2012***
*** VICE CAMPION MONDIAL LA INDIVIDUAL 2012 ***
...ACS Carpteam Brașov...

briche
Mesaje: 196
Membru din: Mar Mai 04, 2010 23:31
Puncte: 0
Localitate: Medias, jud. Sibiu

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de briche »

In ce stadiu sunteti cu amenajarile? O data de deschidere a baltii s-a hotarat? Ceva noutati?...Multumesc!

Avatar utilizator
Neacsu Mircea
Mesaje: 517
Membru din: Joi Mar 24, 2011 19:56

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de Neacsu Mircea »

Succes CLAUDIULE si ai grija la paza ca se Braconeaza rau este foame de pesti marii sa ne vedem sanatosi o sa trecem si noi sa facem un C&R pe balta sau un concediu
Vice Campion National 2014

Avatar utilizator
adinada
Mesaje: 140
Membru din: Mie Sep 07, 2011 16:09
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de adinada »

claudiubv scrie:
Mirce@ scrie:cand vor vorbii si romaneste atunci se vor putea considera romani

STAI LINISTIT CA SE VB ROMANESTE.
Salut,

am fost si eu impreuna cu Tibi si parte din Energy Brasov, luna trecuta pe aceasta balta.
Am ramas placut surprinsa de populatia piscicola din Balta de "dulapi", nu o sa mai repet ce s-a scris deja despre greutatea pestilor prinsi in cele 24 de ore cat am pescuit acolo. Intr-adevar pesti mari, sanatosi si extrem de frumosi. Sunt si cateva bucati mai speciale, respectiv galbeni si portocalii, ceea ce face deliciul pescuitului cel putin pentru mine.
Zona e superba, si ca deobicei in acele locuri, foarte bine ingrijita.
Referitor la vorbitul in romaneste sau maghiara, trebuie sa fac mentionarea ca administratorul vorbeste romaneste, si paznicii desigur, in schimb daca te duci in sat sa cumperi un suc sau o paine e putin probabil sa vorbeasca cineva cu tine in romaneste. Dar, sunt extrem de amabili localnicii si te servesc / ajuta chiar daca trebuie sa faci eforturi sa explici ce iti doresti.
Nu stiu in ce masura parerea mea conteaza (dat fiind faptul ca pescuitul este inca un sport masculin:) dar merita sa mergi la Sanpaul, satisfactiile sunt imense si recomand cu toata increderea.

Fire intinse!
Ada Manascu
"Orice tinta e accesibila, cu conditia ca dorinta sa fie proportionala cu dificultatea tintei"

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de odsec »

nu am vrut sa ma bag ,dar ca un bun cunoscator al baltilor si a populatiei piscicole recomand aceasta balta,si sunt bucuros ca administratorul sau Benzar au rugat pe Claudiu (si el a acceptat)sa administreze balta asta, si sper ca va iesi ceva bun si frumos din aceasta balta spor la treaba si mult succes Claudiu :!: :!: si cu limba romana sa nu va fie frica va inteleg oameni :wink:

briche
Mesaje: 196
Membru din: Mar Mai 04, 2010 23:31
Puncte: 0
Localitate: Medias, jud. Sibiu

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de briche »

Totusi intrebarea era daca s-a deschis balta sau daca se stie o data de deschidere oficiala? Era vorba de 15 mai, dar nu a mai confirmat nimeni...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”