Blasova

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
laurentiu29
Mesaje: 358
Membru din: Mar Feb 05, 2013 10:03
Puncte: 0
Localitate: Prahova.Campina

Re: Blasova

Mesaj de laurentiu29 »

cum am spus o sa va informez despre blasova
acum 1 ora m-am intors ..blasova era foarte mare la stana ptr cei care cunosc locul doar la 3 foisoare merge pescuit
restul inundat..aceeiasi situatie pe potcoava foarte multa apa bata era crescuta rau
ptr prima oara am vazut cum dadea cu azotat la greu mancare mai putina
cat despre capturi slabute rau nici caras nici crap ..caras daca mergeai la stuf cu barca
si totusi un ratacit de somn am prins...
plasa se baga numai sa scoata fitofag nu romanesc sau ten...peste este mult,nu ca in alti ani dar este din pacate il zapaceste cu azotat

FIR INTINS!!!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Blasova

Mesaj de ionut72 »

din pacate il zapaceste cu azotat
Adica cum il zapaceste? Ce-i face azotatul, il drogheaza sau cum? Ca eu tot aud povestea asta, "nu se prinde domnule ca-i da cu azot/azotat" si n-am inteles despre ce e vorba...
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Blasova

Mesaj de Lao »

Tampenii pescaresti povestea cu azotatul...
Ii dadea mancare, de unde dracu' azotat. Habar n-au formula chimica a azotatului si de care anume azotat... :lol:

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Blasova

Mesaj de ionut72 »

Tampenii pescaresti povestea cu azotatul...
Pai nu-s chiar "tampenii pescaresti" ca azotatul (de amoniu) chiar este folosit in pisciultura (e un ingrasamant care ajuta la cresterea fitoplanctonului si da, de obicei, se arunca in apa in cantitati fractionate, in transe de mai multe zile si pe arii mici, cu lopata).

Mitul si legenda este povestea cu "ii da cu azotat si-l zapaceste".
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Blasova

Mesaj de Lao »

ionut72 scrie:
Tampenii pescaresti povestea cu azotatul...
Pai nu-s chiar "tampenii pescaresti" ca azotatul (de amoniu) chiar este folosit in pisciultura (e un ingrasamant care ajuta la cresterea fitoplanctonului si da, de obicei, se arunca in apa in cantitati fractionate, in transe de mai multe zile si pe arii mici, cu lopata).

Mitul si legenda este povestea cu "ii da cu azotat si-l zapaceste".
Si eu ce ziceam? Ca-i da de mancare. Acum ce mancare, numai ei stiu...

Si la azotat se referea ca sa raceasca apa. De aici expresia ca-l zapacea.. :wink:

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Blasova

Mesaj de ionut72 »

Si la azotat se referea ca sa raceasca apa.
Invit pe orice temerar sa incerce sa raceasca, macar cu 1-2 grade, volumul de apa din Blasova, aruncand azotat din barca!
D'abia astea-s povesti pescaresti...

Cat despre faptul ca-i "da de mancare" (in orice caz nu azotat!), eu unul d'abia astept sa aflu locurile unde i se da de mancare crapului (exact acolo mi-as plasa monturile).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Blasova

Mesaj de Lao »

De dat ii da si inca regulat. Am fost si eu anul trecut si aruncau cu lopata din barca chiar in dreptul lansetelor noastre. Partea buna e ca daca intrebi pana sa platesti, ei recunosc cu nonsalanta ca ii da de mancare si in orice clipa pot baga navoadele la ordinul sefului indiferent de pescarii de pe garla.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Blasova

Mesaj de Vladut Mateianu »

ionut72 scrie:
Invit pe orice temerar sa incerce sa raceasca, macar cu 1-2 grade, volumul de apa din Blasova, aruncand azotat din barca!
D'abia astea-s povesti pescaresti...

Cat despre faptul ca-i "da de mancare" (in orice caz nu azotat!), eu unul d'abia astept sa aflu locurile unde i se da de mancare crapului (exact acolo mi-as plasa monturile).
:D 100% ADEVARAT !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Blasova

Mesaj de ionut72 »

si in orice clipa pot baga navoadele la ordinul sefului indiferent de pescarii de pe garla.
Asta e altceva si, intr-adevar, e o magarie, ba mai mult, se numeste inselaciune daca afli dupa ce ai platit.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

arhanghelu
Mesaje: 60
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Blasova

Mesaj de arhanghelu »

ionut72 scrie:
Si la azotat se referea ca sa raceasca apa.
Invit pe orice temerar sa incerce sa raceasca, macar cu 1-2 grade, volumul de apa din Blasova, aruncand azotat din barca!
D'abia astea-s povesti pescaresti...

Cat despre faptul ca-i "da de mancare" (in orice caz nu azotat!), eu unul d'abia astept sa aflu locurile unde i se da de mancare crapului (exact acolo mi-as plasa monturile).
Uite un loc unde "da de mancare", fugi de plaseaza repede monturile si pe urma sa ne spui si noua ce ai prins.

http://www.youtube.com/watch?v=obDk_0ncjjY

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”