CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns

BALTA NR 1

GREACA
7
3%
PERIS HERMES
95
42%
MOARA VLASIEI
39
17%
TANCABESTI
20
9%
MAGURA 9
11
5%
SARULESTI
28
12%
ALTELE(PUTETI DA SI NUME)
27
12%
 
Voturi totale: 227

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de bogdan5 »

pelete79 scrie:Hermes Peris are din ce am vazut la ultimele concursuri pe cantitatea cam cea mai mare medie a pestilor. Distanta dintre standuri este decenta si intre unele standuri este chiar foarte mare comparativ cu alte lacuri din acest clasament. Nu sta nimeni in spatele tau cu statia in mana si baietii de la paza au un ton foarte respectuos fata de altii..Daca ai putina sansa poti prinde aruncat din mana si un over 15 la o partida de 12 ore .
Aici e cuiul lui Pepelea, cum administrezi balta si unde iti doresti sa ajungi...corespondentul Balcului in pescuit sau ceva mai mult. :wink:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de bogdan5 »

kelu84 scrie:Varlaam
Cunosc destui pescari care s-au speriat de Varlaam sau Sarulesti, lacuri cu o dificultate rezonabila. Trecerea de pe carpodrom, fara o experienta "rezonabila" pe astfel de locatii, este o palarie prea mare si doar accidental una potrivita.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de Florin Pata »

Citesc si...ma tot "minunez" ! Nu stiu ce vor mai inventa unii si pe unde vor mai ajunge "meandrele concretului " !!!
1) Aia care arunca sute si mii de plumbi in balti si lasa tone de fire rupte in balta , pesti cu carlige infipte care cara fire dupa ei , ii condamna pe aia care folosesc navomodele :lol: !
2) Aia care condamna pescarii cu scule scumpe si de calitate se duc si nadesc cu "salupa" tone de boiliesuri (scumpe..normal) ...ca sa demonstreze ce buni pescari sunt ei !
3) Acum "unii" afirma ca pe lacuri/balti unde prinzi rar peste e...mult mai bine decat pe lacuri unde prinzi peste mare si des :oops: !!! "Alea e" carpodroame !
Pai dintr-o mica analiza comparam :
- locuri unde PLATESTI (si nu putin) ca SA PRINZI PESTE
- locuri unde prinzi mai mult cu locuri unde prinzi RAR pe unitate de timp(nu toata lumea poate sta pe balta cu saptamanile)
- locuri unde esti tratat cu respect si corectitudine fata de locuri unde ....NU
Din punctul meu de vedere diferenta intre un "carpodrom" si alt lac/balta este ca densitatea pestilor in primul caz este MULT MAI MARE(felicitari celor care administreaza) . Iar termenul de carpodrom trebuie considerat unul pozitiv si nu negativ.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de Florin Pata »

PS - Daca in Sarulesti , Varlaam , etc. va incepe sa se prinda ..."des" devin carpodroame ?

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de bogdan5 »

Florin Pata scrie:PS - Daca in Sarulesti , Varlaam , etc. va incepe sa se prinda ..."des" devin carpodroame ?
Florine,
Daca comentariul tau vizeaza observatiile mele, te rog sa citesti toate postarile, altfel inclin sa cred ca citesti printre randuri si nu intelegi mai nimic.
Spune-mi unde am insinuat ceva negativ despre carpodroame, preturi, plumbi, fire s.a.m.d.
Am afirmat doar ca exista amatori pentru ambele(carpodroame vs locatii cu dificultate medie), unii pot pescui pe ambele cu succes, cei mai multi insa se descurca mai bine pe carpodroame. Priceput?
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
Andrei Kusitchi
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 15, 2014 14:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei Kusitchi »

Baltile precum Varlaam, Tancabesti,Sarulesti sunt balti de nisa destinate unui anume tip de pescuit(de anduranta) unde ai sanse ca intr-o sesiune de 72 de ore sa nu ai nici o prezentare .Despre Sarulesti nu pot spune nimic obiectiv dar intre Varlaam si Tancabesti ...100% Varlaam, poate si datorita sectorizarii baltii(A si B) fapt care ofera o oarecare diversitate.
Facand un clasament pentru baltile consacrate C&R din jurul Bucuresti si aici vreau sa nominalizez: MV2,Hermes Peris,Magura 9,Green Paradise,Chiroiu 4,Greaca Cercani etc ...fara sa generalizez vorbind strict din punctul meu de vedere , consider ca Hermes Peris este pe primul loc .Am sa si argumentez prin a spune ca standurile sunt degajate , esti lasat sa pescuiesti in liniste ,populatia piscicola este pe masura.
Am pus Moara pe locul 2 din simplu motiv ca atunci cand balta este ocupata in totalitate exista riscul sa prinzi pestele agatat in rigul vecinului si invers.Locurile sunt mult prea apropiate .Aspectele legate de rigurozitatea sistemului de paza nu il comentez pentru ca la un moment dat e de inteles de ce se ajunge la asemenea controale riguroase.
Mv 2 este balta unde m-am indragostit de acest sport cu ceva ani in urma.
Locul 3 il acord Baltii Greaca Cercani pentru perseverenta si ospitalitatea administratiei .
Sper sa va fiu de folos cu postarea mea.
Numai de bine!!!!Andrei K.
Dacă nu mergi la pescuit pentru că ai crezut că o să plouă, nu o să mergi la pescuit niciodată.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de ionut72 »

Carpodrom - cantitatea de peste mult mai mare decat cea care ar fi crescut in mod natural in lac. Locul unde, majoritatea dintre noi, a invatat ABC-ul carpfishingului. La cat mai multe balti, fie ele carpodromuri, lacuri salbatice, balastiere! :)

MV2, Hermes Peris, nu sunt balti consacrate C&R . Balti consacrate strict C&R sunt Varlaam si Tancabesti 1.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de osc1or »

Prefer Hermes desi pararea mea si aici mai sunt muuuulte de facut sa ne aliniem si noi la conditiile vecinilor de pescuit. Si aici ma refer la casute, foisoare, current electric, dusuri... cred ca aceste investitii nu valoreazza nici 5% din ce s-a investit deja in Hermes.

P.S. singurul rival al lui Hermes este MV2 dpmdv dar acolo nu imi place sub nici o forma distanta dintre standuri......
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Andrei Kusitchi
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 15, 2014 14:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei Kusitchi »

Varlaam si Tancabesti sunt intradevar strict C&R.Adevarate provocari pentru cei ce doresc sa isi depaseasca recordurile si sa isi testeze cunostintele.
MV2, Hermes,Magura9, Greaca...in opinia mea agreeaza pescuitul C&R intr-o proportie considerabila(sa nu uitam ca pe MV 2 pecuitul cu retinere este permis doar la partide de 12h)fapt care ma face sa afirm ca sunt lacuri consacrate pescuitului sportiv C&R.Acu daca gresesc imi asum , exact ce ziceam in postul anterior este doar o parere personala .
Dacă nu mergi la pescuit pentru că ai crezut că o să plouă, nu o să mergi la pescuit niciodată.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de ionut72 »

Acuma, ca sa continuam discutia, Tancabesti-ul e (sau, ma rog, era) un carpodrom, Varlaam nu (dar nu e nici lac "salbatic").

Iarasi, strict despre MV2, proportia covarsitoare e de partea pescarilor cu retinere (spunea undeva Victoras ca, daca nu ma insel, cam 75-80% dintre pescarii care vin pe Moara, aleg pescuitul cu retinere). Pescuitul cu retinere noaptea, pe MV2, e interzis din cu totul alte motive, nu pentru ca n-ar fi amatori. Ba chiar am putea spune ca sunt prea multi! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”