chiroiu 4

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Florin Vasii
Mesaje: 369
Membru din: Dum Noi 25, 2012 11:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: chiroiu 4

Mesaj de Florin Vasii »

Apropo de suprize pe aceasta balta si sa ma scuze producatorii/distribuitorii de nada, bile, etc.:

Am prins intr-o partida pe o caldura sufocanta, pe la ora 15:30, un peste de 10 kg la 2 rame mici puse direct in carlig, pe pontonul 3, aceasta fiind singura mea trasatura intr-o partida de 24 de ore.
Din pacate a fost singura data cand am incercat rama si pestele a tras dupa ce am aruncat toata nada in apa inclusiv ramele... nu cred ca e o regula dar sigur data viitoare voi incerca ramele!

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

sper sa va mearga link-ul...

Peleianu
Mesaje: 92
Membru din: Sâm Sep 07, 2013 23:14

Re: chiroiu 4

Mesaj de Peleianu »

Am fost si eu ieri pe Chiroiu 4. Drumul e relativ OK dupa iesirea din sat, in caz de ploaie zic ca e musai sa intri cu masina de teren. Personalul e super OK si prietenos, a stat cu noi ne-a aratat balta, ne-a dat sfaturi. Am dat de pe ponton, cred ca era primul. Pontonul e relativ mare, au incaput un rod pod si 4 lansete pe picheti bagate intre lemne. Unele stinghii de lemn sunt putrezite si exista spatii intre ele prin care poti sa pierzi lucruri, trebuie sa fii putin atent.

Sub apa e multa vegetatie, de fiecare data cand am scos monturile din apa apa aveau vegetatie agatata de ele.
Am stat 8 ore, n-am prins nimic. Am lansat inspre palcurile de stuf si in toata zona pe care o aveam la dispozitie. A tras o singura data si a agatat imediat dupa ce l-am intepat, asa ca l-am pierdut. Pe firul de par am folosit toate momelile pe care le aveam (boiles de scopex, porum dulce, s&o solubil, s&o cu pruna, fluo cu pruna, belachan).

Eu nu pot sa fac partide mai lungi de 12 ore, nu am timp.

Balta e frumoasa si as vrea sa va intreb daca imi sugerati sa o mai incerc in conditiile date. Credeti ca se preteaza la partide de pana in 12 ore? Sugestii?

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: chiroiu 4

Mesaj de eugen dragnea »

In partidele scurte sansele sunt mult reduse pentru ca pestele are anumite ore cand se hraneste mai intens si este posibil sa le ratezi,sfatul meu ar fi sa folosesti doar bile (ceva de calitate !),1,5 kg de solubile si 0,5 kg tari sunt indeajuns,simple sau cu pop-up dar neaparat cu acul invelit in pufulete solubil (eu folosesc pufuleti alimentari din malai sa ies mai ieftin),2-3 jumatati de bila pe meltex sau in saculet solubil la fiecare aruncare,pescuit izolat cu 5 bile aruncate cu cobra pe fiecare lanseta,preferabil cat mai aproape de plaur,poate chiar si sub el daca ai posibilitatea si este cat de cat curat in zona (mare atentie,frana trebuie sa fie stransa si sa stai cu ochii pe ele),montura nu o misti deloc dupa ce ai aruncat,cand intepi la lanseta de la plaur tragi de el cat poti e tare,la fel si daca vezi ca o ia spre agatatura in dril,neaparat fir gros (minim 0.30).
Intra pe forumul celor de la Green Lake si pe sectiunea Chiroiu 4 ai mai multe detalii.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Sorel
Mesaje: 318
Membru din: Joi Mai 14, 2009 17:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: chiroiu 4

Mesaj de Sorel »

Salut!
A mai fost cineva la Chiroiu4 in ultima vreme?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”