Lac cu cativa crapii si umbra !

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Lac cu cativa crapii si umbra !

Mesaj de Vladut Mateianu »

ok, multumesc.

problema este ca suntem 5 pescari, deci 5 baterii de lansete....si am cam vrea sa stam impreuna ! :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
CostinCod
Mesaje: 303
Membru din: Joi Oct 29, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Lac cu cativa crapii si umbra !

Mesaj de CostinCod »

@ Vladut cred ca nu ai ales bine Mitreni !!! Am fost si eu prin septembrie 2009, un prieten e ruda cu padurarul ala cu pm-ul pe umar ! :lol: , :lol:, balta arata miunat suuuper, stuf , padure, tot ce vrei , insa TOT pestele a fost scos si vandut !!! de rusine padurarul nu a indraznit sa ne ia nici macar o sticla de vin de tara . Am stat de seara pana dimineata am facut un gratar am baut un vin si atat , mare pacat . in urma cu cativa ani balta avea ceva crapi demni de o sedinta foto prelungita!
CRAPOHOOLIC
CPK CARP TEAM

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Lac cu cativa crapii si umbra !

Mesaj de Vladut Mateianu »

Am inteles. Si ce alta solutie ar mai fi ? Zona Izvoru o stie cineva ? :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Lac cu cativa crapii si umbra !

Mesaj de Andrei I »

Vladut Mateianu scrie:Am inteles. Si ce alta solutie ar mai fi ? Zona Izvoru o stie cineva ? :roll:
Izvoru de Giurgiu?

Am pescuit eu acolo acum 4-5 ani. Balta e foarte frumoasa, mai ales in perioada asta pentru ca are un mal cu padure de salcami pana langa apa si cand infloresc este superb..cred ca si mirosul de belachan este estompat de mirosul florilor de salcam acolo.

Peste...habar nu am ce mai are..avea foarte mult ciortan intr-un timp. Ca peisaj e frumos.

Mai bine te duci la Dunare :D :wink:
Ultima oară modificat Mar Mai 04, 2010 22:28 de către Andrei I, modificat 1 dată în total.
Milionar excentric

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: Lac cu cativa crapii si umbra !

Mesaj de doru_croc »

Vladut Mateianu scrie:Am inteles. Si ce alta solutie ar mai fi ? Zona Izvoru o stie cineva ? :roll:
De Giurgiu??????????/
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Avatar utilizator
CostinCod
Mesaje: 303
Membru din: Joi Oct 29, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Lac cu cativa crapii si umbra !

Mesaj de CostinCod »

Nu se chiama izvoru ci balta Izvoarele se afla in localitatea Izvoarele de Giurgiu, se ajunge astfel Bucuresti, Frumusani Heresti-Hotarele, Izvoarele. Este o acumulare 2008 a fost inchisa, 2009 era f ieftin, crap mic pana in 5 kg ! nu tu locuri de pescuit nu tu pomi umbra , drumul e bun ! Alte balti in GR ??? :) hai ca sunt localnic ....
CRAPOHOOLIC
CPK CARP TEAM

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Lac cu cativa crapii si umbra !

Mesaj de Andrei I »

CostinCod scrie:Nu se chiama izvoru ci balta Izvoarele se afla in localitatea Izvoarele de Giurgiu, se ajunge astfel Bucuresti, Frumusani Heresti-Hotarele, Izvoarele. Este o acumulare 2008 a fost inchisa, 2009 era f ieftin, crap mic pana in 5 kg ! nu tu locuri de pescuit nu tu pomi umbra , drumul e bun ! Alte balti in GR ??? :) hai ca sunt localnic ....
Izvoarele e una (din care face parte si chiriacu), Izvoru e alta ..tot in Giurgiu :wink:
Milionar excentric

Avatar utilizator
CostinCod
Mesaje: 303
Membru din: Joi Oct 29, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Lac cu cativa crapii si umbra !

Mesaj de CostinCod »

Vladut e Dunarea la 50 km de Buc! stiu o zona unde nu calca picior de om, e o aventura drumul si pescuitul acolo! pun pariu ca te lasi de balti cand o sa descoperi Dunarea !
CRAPOHOOLIC
CPK CARP TEAM

Avatar utilizator
raduionescu45
Mesaje: 208
Membru din: Mar Sep 22, 2009 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lac cu cativa crapii si umbra !

Mesaj de raduionescu45 »

Izvorul Rece de Alexandria, TR.
E un lant de balti concesionate de persoane diferite. Cea din stanga si din cea din dreapta soselei au acelasi stapan care din auzite are excesiv grija de ele. Turele cu cei doi pitbulli au devenit celebre. Stiu ca au peste ambele si nu au fost nici secate nici navodite de ani buni. Nu stiam ca se pescuieste contra taxa pana mai ieri cand tot de la dl. doru_croc am aflat.
Sunt destul de celebre povestile cu somni uriasi din balta din stanga. In stanga urmatoarea balta e a altcuiva, este acoperita mai mult de 50% cu stuf ceea ce face pescuitul aproape imposibil. Anul trecut am reusit sa pescuies pe ea (patronul da foarte rar bonuri de pescuit) dar cum nu ma pricepeam la crap am dat dupa caras cu naditor si nu faceam fata la 2 lansete la carasi de 200-300g.
In dreapta urmatoarea balta dupa cea recomandata de dl. doru are un alt proprietar, este ingusta si stiu ca acum cativa ani se prindea ten foarte frumos. Anul trecut s-au inceput renovarile la ea, cred ca a secat-o in mare parte sa o curete si nu stiu cand si daca va intra in circuitul de agrement sau va fi folosita pentru distractia proprie sau sa scoata peste din ea pentru vanzare.
Dl. Doru daca am gresit undeva corectati-ma!

Avatar utilizator
Roman Eugen
Mesaje: 446
Membru din: Dum Ian 24, 2010 18:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lac cu cativa crapii si umbra !

Mesaj de Roman Eugen »

daca a fost cineva la Valea Rosie ca asa se numeste, nu Mitreni, la padurarul cu PM pe umar, acela am fost eu si partenerul meu de pescuit, vreo 15 partide de 48h. si am mai prins si peste. daca baltile astea doua nu mai au peste DELOC cum zic unii care au mers numai o data si nu au prins, atunci noi ce am prins? Gratare? pai daca shi in toamna s-a bagat vreo 2 tone de ciortan (verificat pt ca am prieteni la ocolul silvic) atunci cine nu stie sa nu mai vorbeasca prostii. sau dulapii aia care sareau erau cumva delfini? acolo se navodeste numai pt protocol si atunci cu procese verbale; si nu orice peste ci in special salau la 5-6 kg. are romanesc, ten si novac exemplare peste 15 kg. in plus nu poti scoate tot pestele de acolo decat daca le seci pentru ca au destul de mult stuf. am plantat in balta mica la o partida cu inca 5 prieteni 30 de lansete deci loc e destul, asa ca cine vrea sa o incerce fir intins

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”