Mai exista bălți SALBATICE?

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
alin0090
Mesaje: 62
Membru din: Lun Apr 28, 2014 20:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mai exista bălți SALBATICE?

Mesaj de alin0090 »

Am înțeles. Înseamnă ca oriunde te-ai duce e imposibil sa nu fi fost braconierii vieții înaintea ta. :evil:
Acum... de delta văcărești ce știri? Eu am fost duminica in recunoastere , dar nu prea am avut cu cine sa vb. dar in lac părea sa fie ceva mișcare. Si nu cred ca mai este braconat. Sau cel puțin așa ar trebui. Am făcut si o poza. Lacul arată foarte bine, are brădiș si foarte multe structuri.
Fişiere ataşate
IMG_20160405_150150.jpg
IMG_20160405_150150.jpg (262.63 KiB) Vizualizat de 3074 ori
IMG_20160405_145429.jpg
IMG_20160405_145429.jpg (201.33 KiB) Vizualizat de 3074 ori
Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

valentin...
pescar de competitie
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 09, 2011 20:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mai exista bălți SALBATICE?

Mesaj de valentin... »

In cel mai bun caz,intr-un lac ca Vacaresti poti prinde doar experienta,ca peste pauza si cred ca in toate lacurile salbatice care nu sunt patronate nu ai sansa sa gasesti peste...
Asa ca daca vrei ceva salbatic slabe sanse sa gasesti...doar la Dunare sau Delta...

Avatar utilizator
alin0090
Mesaje: 62
Membru din: Lun Apr 28, 2014 20:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mai exista bălți SALBATICE?

Mesaj de alin0090 »

Nu stiu ce sa zic si cu dunărea. Am făcut o partida de 24h vineri si sambata la Giurgiu, pe canalul Ara. Si nu am avut nici macar o trasatura. Canalul e împânzit de plase. Noroc ca am văzut "balizele" plaselor care de fapt erau niste peturi, si am putut sa ne facem o părere de cum sunt așezate. Si am pus monturile intre ele. Peste ar fii, ca dimineața l-am văzut pe braconier când verifica plasele. Si a pus in barca niste exemplare frumoase. Dar... Pe Dunăre o sa ma duc după prohibiție, ca acum era foarte crescuta.
Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mai exista bălți SALBATICE?

Mesaj de Filip Mihai »

La vacaresti stiu ca predomina rapitorul, sunt multe zone cu apa mica, nu stiu ce crapi exista pe acolo, chiar daca ar fi, cred ca sunt ciortani, in afara de aspectul vizual nu este nimic salbatic acolo :P. Poate sa ai sanse pe undeva in zonele mai ridicate din tara, o acumulare mai veche de apa, o fosta balastiera, baraj, pe acolo mai gasesti asa ceva, pentru asta iti trebuie timp, trebuie mers din "sat in sat" si intrebat localnicii poate chiar "ademeniti" cu o recompensa ceva :P. Cred ca oricine si-ar dori un lac asa cum l-ai descris tu. Mult succes ! :)

Avatar utilizator
alin0090
Mesaje: 62
Membru din: Lun Apr 28, 2014 20:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de alin0090 »

Uite acum mi-ai dat o idee. Eu as fi dispus sa plec intr-o expediție de acest gen. :D Si daca as mai găsi pe cineva la fel de nebun...

Trimis de pe al meu VF-895N folosind Tapatalk
Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re:

Mesaj de bogdan5 »

alin0090 scrie:Uite acum mi-ai dat o idee. Eu as fi dispus sa plec intr-o expediție de acest gen. :D Si daca as mai găsi pe cineva la fel de nebun...

Trimis de pe al meu VF-895N folosind Tapatalk
Mishto.
Pe sistem "Cu traista-n bat " si partener un descendent din familia lui Calistrat Hogas. :lol:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mai exista bălți SALBATICE?

Mesaj de Filip Mihai »

Macar am fost cu ideea, din pacate nu pot sa particip, dar iti urez mult succes !!

Avatar utilizator
Mihai_1981gr
Mesaje: 250
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:10
Puncte: 0
Localitate: Giurgiu

Re: Mai exista bălți SALBATICE?

Mesaj de Mihai_1981gr »

Salut,
eu sunt din Giurgiu,
aici sunt 2 balti chiar in oras, se numesc:
- Veriga ( nu stiu daca se mai pescuieste acolo) si
- Groapa de cenusa - aici am pescuit si eu si chiar doresc ca dupa ce se ridica prohibitia sa fac cateva iesiri :), doar ce mi am vizat permisul :), trebuie sa mai fac rost doar de PG....
Pe balta asta sunt max.3 locuri de pescuit , vara cand e crescuta vegetatia (multa papura, bardis...)
din ce am discutat cu pescari , ziceau ca se prinde ciortan 2-3 kg la porumb, dar eu as vrea sa il incerc la bile ( cred ca e imposibil sa nu traga),

P.S - peisajul este superb din punctul meu de vedere, iar vara tantari miliardeeeee :))

daca te intereseaza...mai discutam pe privat

Avatar utilizator
alin0090
Mesaje: 62
Membru din: Lun Apr 28, 2014 20:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mai exista bălți SALBATICE?

Mesaj de alin0090 »

Mihai_1981gr scrie:Salut,
eu sunt din Giurgiu,
aici sunt 2 balti chiar in oras, se numesc:
- Veriga ( nu stiu daca se mai pescuieste acolo) si
- Groapa de cenusa - aici am pescuit si eu si chiar doresc ca dupa ce se ridica prohibitia sa fac cateva iesiri :), doar ce mi am vizat permisul :), trebuie sa mai fac rost doar de PG....
Pe balta asta sunt max.3 locuri de pescuit , vara cand e crescuta vegetatia (multa papura, bardis...)
din ce am discutat cu pescari , ziceau ca se prinde ciortan 2-3 kg la porumb, dar eu as vrea sa il incerc la bile ( cred ca e imposibil sa nu traga),

P.S - peisajul este superb din punctul meu de vedere, iar vara tantari miliardeeeee :))

daca te intereseaza...mai discutam pe privat
Mie tocmai ce mi-a sosit PG-ul. :) Poate după prohibitie facem o partida. Am auzit ca si pe Dunăre, in apropiere de insula lungu se prinde crap. Ma gândesc ca daca tu ești din zona ști mai bine.

Trimis de pe al meu VF-895N folosind Tapatalk
Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

Avatar utilizator
Mihai_1981gr
Mesaje: 250
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:10
Puncte: 0
Localitate: Giurgiu

Re: Mai exista bălți SALBATICE?

Mesaj de Mihai_1981gr »

Da, cum sa nu, cu cea mai mare placere :)
Sincer pe Dunare nu prea am informatii deoarece pescuiesc rar...

Dar pt balta asta vorbim dupa ce se ridica prohibitia si te astept la o partida :)

ai de unde sa faci rost de un sonar? sau un vaporas cu sonar?. Eu am vaporas dar nu am sonar

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”