Mirificul Harsany…

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Mirificul Harsany…

Mesaj de serbanionut »

Da sunt de acord cu cele spuse mai sus asta se intampla atunci cand poti face rezervari fara sa platesti avans si mai vezi daca mergi sau nu ...
Si eu am sunat Duminica de 4 sau 5 ori dar nu mi-a raspuns nimeni ceea ce mi se pare interesant si am prins de cel putin 3-4 ori linia libera.
Azi a raspuns la telefon cand mi s-a spus ca mai au libera luna octombrie cand nu pot sa merg din cauza jobului ...

arnold_glodean
Mesaje: 125
Membru din: Joi Feb 24, 2011 20:01
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Mirificul Harsany…

Mesaj de arnold_glodean »

Fara sa iau apararea celor din administratia lacului dar rezervarile au decurs in felul urmator:
1.Administratorul se ocupa cu cei peste 100 pescari care au sosit pe balta cu noaptea in cap ( uni cu o seara inainte )si avea tel.inchis
2.Un angajat se ocupa cu rezervarile telefonice,si vorbea continu la tel.
Nimeni nu a putut sa faca mai mult de 4-5 rezervari si nu sau acceptat rezervari in numele altor pescari doar personal sau telefonic.
Eu am ajuns acolo pe la 6 dimineata cum am precizat in postul anterior si deja eram vreo 30-40 pescari pe balta si pana in ora 7 eram deja in jur de 100 din care 80% erau din RO din diferite judete.
ca nu sa raspuns la tel se datoreaza faptului ca erau doar 2 pers.care se ocupau de rezervari si sunau tel.continu
Faptul ca nu se ia avans se datoreaza increderi administratorului ca toti isi vor onora rezervarile ( personal sau prin cedari )

Levi
Mesaje: 903
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:35
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Mirificul Harsany…

Mesaj de Levi »

PiciuS scrie: a vazut numar de romania si nu mi-a raspuns.
Nu cred ca acest lucru ar fi motivul...sper ca nici tu. Si eu i-am sunat pe amandoi, si numai cu tipul am reusit sa vorbesc care se ocupa cu rezervari. Dar in final am reusit sa-mi fac rezervare. Apropo, pretul de anul viitor creste cu 500 Ft/24h, adica 4500 Ft. :shock:

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Mirificul Harsany…

Mesaj de gabi1 »

Apropo, pretul de anul viitor creste cu 500 Ft/24h, adica 4500 Ft. :shock:
Ti se pare mult echivalentul a 15 euro/24h :shock: :wink: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Mirificul Harsany…

Mesaj de serbanionut »

@arnold_glodean
Probabil ca ai dreptate dar avand in vedere ca rezervarile nu se platesc lumea face cate 4-5 rezervari si dupa aceea le cedeaza sau vinde.
Daca s-ar plati rezervarile fii linistit ca nu ar sari toti in fata sa faca nu stiu cate rezervari.
Pot sa confirm faptul ca se renunta la unele rezervari avand in vedere ca daca suni in timpul anului mai exista sanse sa gasesti standuri libere din cauza ca s-a renuntat la ele.
In fine este o balta frumoasa cu peste mare, dar ... consider ca se fac si rezervari pe degeaba.

arnold_glodean
Mesaje: 125
Membru din: Joi Feb 24, 2011 20:01
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Mirificul Harsany…

Mesaj de arnold_glodean »

Serban,ai si tu dreptate dar te asigur ca si in cazul unui avans tot ar fi multi pescari care ar plati avansul si ar face multe rezervari pe an,si in caz ee renuntare le va vinde mai departe.in cazul in care ai 5 rezervari a cate 72h fiecare iese un pret de 13500ft/partida, in cazul asta 5 partide ar fi 5x13500=67500ft si daca trebuie platit 50% avans iese suma de 33750ft adica vteo 500ron.suma este relativ mica si multi chiar foarte multi pescari de crap isi permit sa o achite.concluzia mea este ca cu avans sau fara avans la fel se va intampla,in cateva ore se vor epuiza locurile.
Sergiu,te asigur ca nu a fost vb de discriminare,deoarece in fata mea vb.paznicul la tel cu unu din Ro.

Avatar utilizator
PiciuS
Mesaje: 140
Membru din: Lun Oct 04, 2010 20:07
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: Mirificul Harsany…

Mesaj de PiciuS »

arnold_glodean scrie:Sergiu,te asigur ca nu a fost vb de discriminare,deoarece in fata mea vb.paznicul la tel cu unu din Ro.
A sunat un prieten de-al meu inainta mea si ia spus ca pe luna Aprilie e toata ocupata (vorbea engleza).Dupa 2 ore reuseste partenerul meu de echipa (care vorbeste ungureste) sa vorbeasca cu el si spre mirarea mea a zis ca este libera perioada 20-25 aprilie pe standul 2.Cum se explica asa ceva? la unu ii ocupat,la altul ii liber?
Nu contest ca omul face ce vrea cu balta lui,face programari la cine vrea el,mai ales ca este cerere foarte mare...dar nu este fairplay :)
Sergiu Morar

Catch & Release

arnold_glodean
Mesaje: 125
Membru din: Joi Feb 24, 2011 20:01
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Mirificul Harsany…

Mesaj de arnold_glodean »

Asta e chiar ciudat,dar sunt sigur ca nu a fost rea vointa sau discriminare,dar la ce a fost acolo duminica poate sa incurcat.un lucru e sigur ca Peter e un om corect si daca e o posibilitate sa ajute un pescar sigur il ajuta.

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Mirificul Harsany…

Mesaj de serbanionut »

@arnold
Ai dreptate si nu prea ... daca se cer bani cand faci rezervarea o sa se faca mai putine rezervari si o sa fie mai sigure, ce ii drept implica mai multa munca din partea administratiei.
Pot sa iti dau exemplu belti de pe langa Oradea, dar cum a zis si PiciuS e balta lui face ce vrea cu ea...

Levi
Mesaje: 903
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:35
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Mirificul Harsany…

Mesaj de Levi »

gabi1 scrie:
Apropo, pretul de anul viitor creste cu 500 Ft/24h, adica 4500 Ft. :shock:
Ti se pare mult echivalentul a 15 euro/24h :shock: :wink: :lol:
Nu stiu de unde crezi ca mi se pare mult dar...sa fie :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”