Nu e balta dar e ALTCEVA

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
ingerasdefoc
Mesaje: 321
Membru din: Mie Sep 14, 2011 13:59
Puncte: 0
Localitate: Botosani

Re: Nu e balta dar e ALTCEVA

Mesaj de ingerasdefoc »

osc1or scrie:
ingerasdefoc scrie:,un mic Balaton situat la granita dintre RO si Republica Moldova.
Sau un Sarulesti variant moldoveneasca :)
bine zis :lol:

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Nu e balta dar e ALTCEVA

Mesaj de oanavictor »

3000 de hectare ........sarulestiul are doar 420 ........asa ca nu prea exista termen de comparatie decat cu marile lacuri din franta ..........Orient ,Madine ,Lac du Der ,Amance ,Lac du Temple .
Cred ca aici trebuie sa fie ceva piese de spus si aratat la nepoti .
cum se numeste barajul ingerasule ?
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Nu e balta dar e ALTCEVA

Mesaj de gabi1 »

Cred ca e vorba despre lacul de acumulare Costesti-Stinca.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Nu e balta dar e ALTCEVA

Mesaj de gabi1 »

:!: Costești-Stânca.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
ingerasdefoc
Mesaje: 321
Membru din: Mie Sep 14, 2011 13:59
Puncte: 0
Localitate: Botosani

Re: Nu e balta dar e ALTCEVA

Mesaj de ingerasdefoc »

oanavictor scrie:3000 de hectare ........sarulestiul are doar 420 ........asa ca nu prea exista termen de comparatie decat cu marile lacuri din franta ..........Orient ,Madine ,Lac du Der ,Amance ,Lac du Temple .
Cred ca aici trebuie sa fie ceva piese de spus si aratat la nepoti .
cum se numeste barajul ingerasule ?
Salut :) ti a raspuns Gabi la intrebare :)
E un loc minunat unde pestii fauna este protejata.sunt cateva persoane care pun plase dar de ani de zile nu prinde decat peste mic.platica predomina.asta din cauza ca e ff adanc.o sa las mai jos un link cu descrierea lacului.somnii de peste 30 de kg sunt ceva obisnuit aici :)) crapi de peste 10 mai rari dar si aia de peste 5 kg sunt pure animal power.nu stiu...e altceva!sunt satul de balti si de rutina de acolo..la un moment dat nu te mai bucuri de pestele prins si te intereseaza doar cantitatea. .pe salbatic e altceva...si daca mai prinzi si la bile rulate de tine..deja e perfect! :-)
Nush de ce dar nu pot atasa linkul...incerc in prv Victor

Avatar utilizator
ingerasdefoc
Mesaje: 321
Membru din: Mie Sep 14, 2011 13:59
Puncte: 0
Localitate: Botosani

Re: Nu e balta dar e ALTCEVA

Mesaj de ingerasdefoc »

Nu merge nici in privat...

Avatar utilizator
ingerasdefoc
Mesaje: 321
Membru din: Mie Sep 14, 2011 13:59
Puncte: 0
Localitate: Botosani

Re: Nu e balta dar e ALTCEVA

Mesaj de ingerasdefoc »

Baga pe google textul asta.e titlul articolului din Adevarul.il gasesti cu siguranta

"Muntele de beton Stanca Costesti.Cum a cheltuit Ceausescu 60 de tone de aur pur pentru mega barajul de la Prut,clasificat al treilea cel mai mare din europa"

Avatar utilizator
ingerasdefoc
Mesaje: 321
Membru din: Mie Sep 14, 2011 13:59
Puncte: 0
Localitate: Botosani

Re: Nu e balta dar e ALTCEVA

Mesaj de ingerasdefoc »

Se poate pescui doar cu interventii.vb de zona rosie(zona neutra) dintre Ro si Md.aaaa ca vrei sa pescuiesti cu permisul..da.ai voie doar la 500 de m de baraj la deal de el si acolo langa maluri apa este f mica.te rupe platica.intr adevar se prind si platici mari de 2 kg si chiar de 3 kg.rare dar se prind.crap f rar unde e apa mica si daca prinzi nu trec de 3 kg.zona de la baraj e cea mai productiva dar din cauza traficului cu tigari nu da voie decat cu interventii.n am nici un motiv sa mint.eu as vrea ca lacul asta sa fie pescuit la boilies.sa vad si eu mai marii producatorilor de bile din Ro cum s ar descurca fara barca si sonar ;)

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Nu e balta dar e ALTCEVA

Mesaj de oanavictor »

cunosc barajul din auzite ,am niste prieteni medici care pescuiesc acolo dupa salau iar bucatile de peste 10 kg nu sunt rare deloc .
nu se poate pescui decat cu aprobare de la seful barajului .
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
ingerasdefoc
Mesaje: 321
Membru din: Mie Sep 14, 2011 13:59
Puncte: 0
Localitate: Botosani

Re: Nu e balta dar e ALTCEVA

Mesaj de ingerasdefoc »

oanavictor scrie:cunosc barajul din auzite ,am niste prieteni medici care pescuiesc acolo dupa salau iar bucatile de peste 10 kg nu sunt rare deloc .
nu se poate pescui decat cu aprobare de la seful barajului .
Ca sa ajungi la debarcader trebuie sa treci prin punctul de frontiera.Aprobarea o poti avea doar de la directorul pt ului de frontiera.sub baraj pescuiesc de regula doar vamesii sau politistii de frontiera.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”