O partida pe Floarea Popestului

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

guvidu20
Mesaje: 213
Membru din: Lun Mai 20, 2013 23:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: O partida pe Floarea Popestului

Mesaj de guvidu20 »

Sa spun si eu cateva cuvinte despre aceasta balta.

In trecut(acum 2-3 ani) am avut cateva partide de pescuit reusite in aceasta locatie.Capturi ce au depasit si 10 kg.Dar ce e frumos nu dureaza mult.3 partide consecutive fara vreun peste prins.Explicatia administratiei''Nu stim domnule ce se intampla de nu mananca azi''.Si totul a culminat cu neplacuta veste din partea administratiei ca nu mai pot veni pe balta cu catelul(un canis fetita)''Pentru ca urineaza pe pomii de pe langa balta si se usuca pomii'' :roll: :shock:
Parerea mea este ca pestele de 3,4 kg a fost scos si vandut in alte locuri si de aceea puzderia de ciortanei cat palma.Deci nu prea mai are balta peste domnilor!!!

Avatar utilizator
Florin Coacaza
Mesaje: 91
Membru din: Mar Aug 13, 2013 23:35
Puncte: 0
Localitate: Turda/Ploiesti

Re: O partida pe Floarea Popestului

Mesaj de Florin Coacaza »

nici eu n-am prins macar un peste in 3 partide pe popesti. m-am jurat ca nu mai calc pe acolo

pascugigi
Mesaje: 24
Membru din: Joi Ian 23, 2014 12:34
Puncte: 0

Re: O partida pe Floarea Popestului

Mesaj de pascugigi »

Balta a fost buna pina in 2010 cind avea crap dar a plecat Dl.Florin,a fost populat cu cara si novac la greu iar crap ciortan cit palma(explicatia Dlui.Vrabie este ca acel ciortan este inmultit pe balta!)hai sa fim seriosi crapul nu are coditii de inmultire pe aceasta balta.
A ramas buna de iesit la un gratar si o bere si pierdut timpul cu un bat in balta,pacat nu mai este balta de crap. :oops: :oops:

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: O partida pe Floarea Popestului

Mesaj de Dan Aron »

crapi mari cred ca mai sunt putini in balta. mai sunt sigur ca am luat eu la aproape 15 kg la ,,nimereala. problema e ca e mult pirania de-ala mic, si mult novac care trage la orice daca ai facut nor. daca am prins 20 in 2-3 ore va dati seama ce e in balta. ciortanii sariti de 2 kg nu au loc sa manance de aia mici, si la cat ciortanas s-a facut in primavara asta, slabe sanse sa mai aiba liniste. singura speranta din punctul meu de vedere e o populare cu 10 tone de crap peste 4 kg, dar pentru asta trebuie multi bani...
CS Senzor Team

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: O partida pe Floarea Popestului

Mesaj de Dan Aron »

problema mare e ca peste 90% platesc taxa de retinere, deci orice populare e doar o solutie de moment. daca s-ar da liber la caras si novac si s-ar interzice retinerea de crap, cred ca balta si-ar reveni incet dar sigur. cat despre postarile cu ,,nici o trasatura", e vorba in proportie de 90% de cunoasterea baltii. nu zic ca am luat peste 3 kile, dar ciortanii la 1-2 kile sunt foarte frecventi daca stii cum sa abordezi partida.
CS Senzor Team

pascugigi
Mesaje: 24
Membru din: Joi Ian 23, 2014 12:34
Puncte: 0

Re: O partida pe Floarea Popestului

Mesaj de pascugigi »

Marea gresala a fost facuta atunci cind a fost populata balta cu novac,caras si ciortan cit palma. Floarea Popestiului trebuia sa ramina o balta de crap asa cum a fost initial si dat fiind fapul ca are o suprafata f.mica trebuia sa se promoveza pescuitul C&R (vezi Magura 9 care nu are tarif pentru retinere si daca vrei sa iei peste il platesti separat si nu este ieftin deloc si nu poti lua ori ce si ori cit).Ramine un loc bun de iesit din Bucuresti la iarba vrde si este si aproape. :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”