PERIS 2007

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

Am stat doar vreo 4 ore dar am luat relativ repede unul de vreo 4kg la wisky de 16 si pop-up de 6 ananas. Din pacate s-a starnit un vant cumplit si am plecat. Intr-adevar zona unde am dat (spre ferma) are pe fund matase si vegetatie, motiv pentru care am folosit snowman-ul in combinatia amintita. temperatura apei -11grade, din spusele d.lui Albastroiu. Apa destul de scazuta. Mai incercam cand se mai incalzeste si poate se duce vegetatia de la fund.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan B »

A inceput sa manance crapul la Peris. Mi-am propus o partida de 24 h, care a inceput vineri in jurul orei 12, pana sambata la ora 13.00, cand incepuse o ploaie mocaneasca, rece. Pot spune ca prima trasatura am avut-o in jur de ora 18.00, materializata intr-un crap comun cu greutatea de 14.50 kg, cantarit in prezenta vecinilor mei de stand, pe care de atfel i-am rugat sa-mi faca cateva poze, iar primul dintre parteneri a ajuns exact in momentul eliberarii. Am mai avut o trasatura in jurul orei 22, dar nu a fost decis dl crap, dupa care s-a asternut un frig sanatos "0" grade celsius. Intre timp, vecini de stand au capturat un crap comun de 11 kg, si unul de 7 kg. Pana dimineata am mai intepat si adus langa ponton, la ora 2.50, un exemplar tot in jur a 15 kg. Din pacate, apa era destul de scazuta, partenerii erau plecati in tara lui Mos Ene (de vina sunt vaporii lui Jack), si pestele de data asta a fost mai dibaci ca primul exemplar si s-a eliberat exact in momentul cand urma sa patrunda in minciogul meu. Oricum am facut cunostinta, ne-am vazut si urmeaza in continure urmarirea. Pe balta, va pot spune ca au fost prezenti 10 standuri cel putin de vineri pana sambata, nu stiu daca au mai ramas in continuare, pana duminica. Ii multumesc dl Albastroiu pentru amabilitate si va recomand cu incredere o partida pe Peris, macar de 24 h, pentru inceput de sezon si nu numai.

CRISTIAN SILVIU
Mesaje: 47
Membru din: Lun Dec 11, 2006 18:42

Mesaj de CRISTIAN SILVIU »

Asa este, a inceput sa manance crapul la Peris.Am revenit pe Peris dupa 2 saptamani de la prima incercare si de data aceasta au aparut si capturile.
Vineri in jurul orei 17 am ajuns impreuna cu partenerul si fratele meu Ovidiu la balta si in timp ce noi aranjam tabara vecinul din dreapta noastra care a si scris mai sus a reusit o captura frumoasa participand si noi la poze si eliberare.Am pescuit numai la s&o 16 mm si toate monturile au avut spuma flotanta sa stea nada la 2-3 cm de fund si cate un carnacior de 5-6 bile pe fir solubil(am mers pe ideea sa nu nadim deloc).Prima captura a fost pe la 4 dimineata(curios,ptr. ca nu credeam sa traga pe asa un frig) de 11kg.Pe la 7 dimineata a mai intrat un romanesc pe la 6-7 kg care ne-a scos de la somn.Pe la ora 16 am inceput sa strangem si chiar cand mai aveam 2 bete in apa am mai reusit o captura , de data aceasta un junior la 5kg.Cu siguranta voi reveni in curind la Peris,avind in vedere ca se anunta incalzirea vremii si cred ca si domnul crap va fi mult mai vioi.Nu in ultimul rand tinem sa-i multumim Dl.Albastroiu care este o gazda perfecta,si pentru tot ce face pentru aceasta balta si pescari.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

ma bucur sa aud aceste vesti
balta peris este una pe care multi dintre noi am deprins ABC-ul pescuitului la crap cu tehnici moderne.
abia astept sa fac o partida de 2-3 zile la peris!
The One Team

Avatar utilizator
Vali Bonto
Mesaje: 336
Membru din: Lun Oct 09, 2006 15:57
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Mesaj de Vali Bonto »

Va salut pe toti!
Tocmai m-am intors de la Peris,dupa o partida de 22 de ore,o partida foarte reusita,in care s-au prins 18 crapi intre 5,5 si 12,8 kg + 8 rateuri !!!
Total capturi = 104,5 kg
In total am avut 26 prezentari,iar rateurile au fost legate de marimea cirligelor si vegetatia de pe fundul lacului...
O scurta prezentare a partidei:
-echipa Profishing-Tirgoviste: Vali Bonto si Catalin Fitcal.
-nada folosita: solubile de 20 mm CC Moore-Meteor si combo Solar + Nutrabaits cu squid&octopus (tot solubile),SBS squid&octopus,Solar pop-ups.
-fir forfac : Merlin de 15 lb si Mantis Gold de 15 lb.
-cirlige (aici ne-am intepat!!)-...... nr.6,dupa care am trecut pe SSC Fox nr.4 si Wide gape nr. 4 .
-nadire moderata,bazata pe pelete si pastura Nitro de la SBS,bile solubile si cu ou.
Pentru mine marea surpriza (placuta) au fost bilele Meteor pe care le gasesc excelente si pe care s-au prins jumatate din pesti !!!
Captura partidei ,de 12,8 kg,prinsa de Catalin ,a fost la un snow-man de 16 mm SBS Squid&octopus+Pineaple cu N-butiric de la Solar de 14 mm.

Multumiri d-lui Albastroiu,ca de obicei,o gazda excelenta.

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

da vreo poza cu ala de 30 de kg aveti ? ca tare imi e ca e tot o exagerare ca cel de 25 a lui nea oana :oops:
domnu albastroiu ce parere are ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”