Rainbow Lake octombrie 2012

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Rainbow Lake octombrie 2012

Mesaj de Vladut Mateianu »

:roll: pai au fost anul acesta cativa romani prima oara, fara sa cunoasca pe nimeni.... decat chipul celui de pe hartia de 100 euro ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Rainbow Lake octombrie 2012

Mesaj de cipica »

au fost impreuna cu un tip care pescuieste de mult timp acolo. si in plus, nu au cumparat pachetul de la Pascal, proprietarul lacului ci de la tipul asta despre care-ti vorbesc. adevarar ca la acest intermediar i-a recomandat hartia mov de 500 ;)

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Rainbow Lake octombrie 2012

Mesaj de Vladut Mateianu »

:D :D :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

tonny
pescar de competitie
Mesaje: 1015
Membru din: Dum Apr 11, 2010 9:44
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: Rainbow Lake octombrie 2012

Mesaj de tonny »

Deci intr-un cuvant daca vrei o afacere super profitabila rezervi balta (daca esti pescar cu state vechi) si ai si bani pe 2-3-4-nnnn ani si apoi vinzi tu locurile cui vrei la supra pret :lol: .
===Toth Stefan Anton===
=All4carp=

ciprian c
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 16, 2012 18:15

Re: Rainbow Lake octombrie 2012

Mesaj de ciprian c »

Multi ar vrea sa rezerve balta pe mai multi ani, insa nu e asa simplu.
Intermediarul de care se vorbeste este Imi (HU), care intr-adevar este unul din cei mai buni prieteni a lui Pascal. Imi cand cumpara locuri lasa la pascal si 40.000 de EUR in cash, pana la urma nici treaba asta nu e simplu de facut.
anul asta ca au fost asa multi romani s-a datorat unei conjuncturi favorabile, mai multe locuri au fost revandute de pescari din ungaria care au cumparat de la Imi. Au revandut din diverse motive, la unul i-a nascut sotia etc. In rest e greu de cumparat si de la Imi, multi ar da 500 EUR pe o saptamana la Rainbow, mai ales ca nu e mai scump decat 90 de EUR decat normal, si cand cumperi de la Imi, iti tragi la sorti locul, nu pescuiesti unde o fi sa fie. Totodata Imi scoate locurile nefavorabile, astfel standurile 1-2-3 e standul 1, standurile 4-5 e standul 5, standurile 7-8-9 e un stand etc.
Eu i-as mai da la orice ora 500 de EUR pentru o saptamana la Rainbow, si desi il cunosc bine pe Imi nu am siguranta ca voi avea loc la anul pe Rainbow.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Rainbow Lake octombrie 2012

Mesaj de Vladut Mateianu »

Atunci o sa stau linistit in banca mea, parca totul a ajuns prea artificial.... Observ cu parere de rau ca a cam disparut spiritul de aventura tipic pescarului, este mult mai comod sa scoti niste sute de euro din buzunar ca sa faci poze cu un crap de peste 20 kg !
Multumesc, dar prefer Delta, Dunarea sau barajele naturale, in acest spirit am fost crescut...


PS Ce tare afacere este sa ai un crap viu de 25 de kg intr-un mic bazin, sa-l poti scoate la comanda cu minciogul si sa-l bagi la poze cu diversi pescari, contra unei sume modice...gen 50 euro ! :D :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

ciprian c
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 16, 2012 18:15

Re: Rainbow Lake octombrie 2012

Mesaj de ciprian c »

Nu te condamn, fiindca si eu am facut aceeasi greseala, inainte de a ajunge la rainbow ma gandeam ca nu e mare filozofie, (mai ales dupa experiente gen Ecsed, Haromfa, Poloske) ma gandeam in sinea mea ca bag betele, fac un pat de nada si lovesc in prima noapte cativa dulapi +25 si "la revedere".
E dupa ce am ajuns acolo, si am vazut balta si am dat si o tura cu sonarul mi-am cam schimbat parerea. Ecsed si Haromfa sunt pistol cu apa pe langa Rainbow, sunt sute de praguri si platouri cu zeci de copaci scufundati. Nu seamana cu o "piscina" suprapopulata cu crap. E la fel de salbatica ca delta, dunarea, ecsed s.a. locuri.
In plus datorita presiunii pescarilor pestele e foarte precaut si detaliile minore fac diferenta. La fel nadele si bilele care functioneaza pe baltile noastre unde apa are un ph alcalin nu prea merg la rainbow unde nivelul ph-ului se situeaza pe la 6,5-6,8.
Daca nu-i gasesti "meniul" poti sa stai si saptamani intregi fara bip. Densitatea de peste nu e grozava, si pe langa crapii +30, sunt destui si 10+ si sub 10.
Inainte de a pleca chiar radeam cu un prieten ca la Rainbow in "acvariu" prinde tot prostu un dulap, dupa ce m-am intors acasa mi-am dat seama ca am gresit crezand acest lucru.
Sa stii ca sunt foarte munciti pestii de pe Rainbow, iar faptul ca ai ajuns pana la tragere inca nu inseamna nimic.

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Rainbow Lake octombrie 2012

Mesaj de RazvanG »

Vad ca sunt o multime de pescari care-si dau cu parerea despre Rainbow si doresc sa-i intreb: au fost acolo sau vorbesc din ce citesc si aud?

ciprian c Subiectul mesajului: Re: Rainbow Lake octombrie 2012
Scris: Joi Dec 20, 2012 4:26 pm




Membru din: Lun Apr 16, 2012 6:15 pm
Mesaje: 6 Multi ar vrea sa rezerve balta pe mai multi ani, insa nu e asa simplu.
Intermediarul de care se vorbeste este Imi (HU), care intr-adevar este unul din cei mai buni prieteni a lui Pascal. Imi cand cumpara locuri lasa la pascal si 40.000 de EUR in cash, pana la urma nici treaba asta nu e simplu de facut.
anul asta ca au fost asa multi romani s-a datorat unei conjuncturi favorabile, mai multe locuri au fost revandute de pescari din ungaria care au cumparat de la Imi. Au revandut din diverse motive, la unul i-a nascut sotia etc. In rest e greu de cumparat si de la Imi, multi ar da 500 EUR pe o saptamana la Rainbow, mai ales ca nu e mai scump decat 90 de EUR decat normal, si cand cumperi de la Imi, iti tragi la sorti locul, nu pescuiesti unde o fi sa fie. Totodata Imi scoate locurile nefavorabile, astfel standurile 1-2-3 e standul 1, standurile 4-5 e standul 5, standurile 7-8-9 e un stand etc.
Eu i-as mai da la orice ora 500 de EUR pentru o saptamana la Rainbow, si desi il cunosc bine pe Imi nu am siguranta ca voi avea loc la anul pe Rainbow.

Care au fost romanii aia asa multi pe Rainbow prietene?
daca-mi permiti am sa-ti raspund tot eu:

Robert,Maimutoiu,Mitanu,Toto,Cipica (care este treia data si daca nu ma insel primul roman care a ajuns acolo) ,tu si tovarasul tau si subsemnatul.
Tragerea la sorti o face Imre doar in Ungaria deoarece ar insemna sa imparta locurile preferential si asta nu ar face bine afacerii lui.Daca tu ai tras la sorti acel loc care din cate stiu eu a fost locul 5 ,sa fi sanatos si inseamna ca esti bulanos :lol:

ciprian c Subiectul mesajului: Re: Rainbow Lake octombrie 2012
Scris: Joi Dec 20, 2012 6:43 pm




Membru din: Lun Apr 16, 2012 6:15 pm
Mesaje: 6 Nu te condamn, fiindca si eu am facut aceeasi greseala, inainte de a ajunge la rainbow ma gandeam ca nu e mare filozofie, (mai ales dupa experiente gen Ecsed, Haromfa, Poloske) ma gandeam in sinea mea ca bag betele, fac un pat de nada si lovesc in prima noapte cativa dulapi +25 si "la revedere".
E dupa ce am ajuns acolo, si am vazut balta si am dat si o tura cu sonarul mi-am cam schimbat parerea. Ecsed si Haromfa sunt pistol cu apa pe langa Rainbow, sunt sute de praguri si platouri cu zeci de copaci scufundati. Nu seamana cu o "piscina" suprapopulata cu crap. E la fel de salbatica ca delta, dunarea, ecsed s.a. locuri.
In plus datorita presiunii pescarilor pestele e foarte precaut si detaliile minore fac diferenta. La fel nadele si bilele care functioneaza pe baltile noastre unde apa are un ph alcalin nu prea merg la rainbow unde nivelul ph-ului se situeaza pe la 6,5-6,8.
Daca nu-i gasesti "meniul" poti sa stai si saptamani intregi fara bip. Densitatea de peste nu e grozava, si pe langa crapii +30, sunt destui si 10+ si sub 10.
Inainte de a pleca chiar radeam cu un prieten ca la Rainbow in "acvariu" prinde tot prostu un dulap, dupa ce m-am intors acasa mi-am dat seama ca am gresit crezand acest lucru.
Sa stii ca sunt foarte munciti pestii de pe Rainbow, iar faptul ca ai ajuns pana la tragere inca nu inseamna nimic.

Parerile sunt impartite iar eu sunt total in dezacord cu tine cand vorbesti ca Ecsed este pistol cu apa pe langa Rainbow.
Da,ca si peisaj,clima si temperatura apei precum si claritatea ei insa ca si obstacole........presupun ca nu ai fost pe Ecsed de spui asemenea vorbe.
As vrea sa te intreb ceva:ai pescuit cu bile de la Bogdan Dragan in Romania?
Mi-e greu sa cred ca nu,ei bine uite,noi am pescuit cu 220 acolo si eu spun ca am facut treaba buna.Vad ca de localizarea pestelui nu ai scos nici macar o vorba.Pai ce facem noi aici?Ori suntem pescari ori numai suntem :wink:
Hai sa-ti mai spun ceva,cand am fost noi acolo in dreapta noastra a pescuit englezul acela gras de are cateva poze cu dulapi de peste 30 ,postate in bar.Ei bine tin sa-ti spun ca nu a scos intr-o saptamana decat unul singur de 26 am impresia.Dupa el,a venit un olandez care in a doua dimineata a scos de 30,800,dar sti unde pescuia? direct in agatura nu la juma de metru de agatatura cum am vz ca pescuia englezul....
Mai este un englezoi (si tot gras dar parca mai dulap decat primul) Eric daca nu ma insel,care a luat a doua sau a treia zi a sesiunii,un dulap de 35 parca iar ala pescuieste de 5 ani numai la alune braziliene.Dar nimic altceva,sta si le pandeste si o saptamana fara sa le schimbe.Dar vezi ca are multi pesti de peste 30 ,pe Rainbow.
Si sa-ti mai spun ceva si cu asta inchei: din 25 de prezentari,noi am scos afara 23 de pesti ceea ce ma face sa cred ca am scos o medie senzationala si ca nu este asa de grav precum spui tu.
Nume utilizator schimbat din shimanobig in RazvanG

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Rainbow Lake octombrie 2012

Mesaj de Vladut Mateianu »

ciprian c scrie:Nu te condamn, fiindca si eu am facut aceeasi greseala, inainte de a ajunge la rainbow ma gandeam ca nu e mare filozofie, (mai ales dupa experiente gen Ecsed, Haromfa, Poloske) ma gandeam in sinea mea ca bag betele, fac un pat de nada si lovesc in prima noapte cativa dulapi +25 si "la revedere".
E dupa ce am ajuns acolo, si am vazut balta si am dat si o tura cu sonarul mi-am cam schimbat parerea. Ecsed si Haromfa sunt pistol cu apa pe langa Rainbow, sunt sute de praguri si platouri cu zeci de copaci scufundati. Nu seamana cu o "piscina" suprapopulata cu crap. E la fel de salbatica ca delta, dunarea, ecsed s.a. locuri.
In plus datorita presiunii pescarilor pestele e foarte precaut si detaliile minore fac diferenta. La fel nadele si bilele care functioneaza pe baltile noastre unde apa are un ph alcalin nu prea merg la rainbow unde nivelul ph-ului se situeaza pe la 6,5-6,8.
Daca nu-i gasesti "meniul" poti sa stai si saptamani intregi fara bip. Densitatea de peste nu e grozava, si pe langa crapii +30, sunt destui si 10+ si sub 10.
Inainte de a pleca chiar radeam cu un prieten ca la Rainbow in "acvariu" prinde tot prostu un dulap, dupa ce m-am intors acasa mi-am dat seama ca am gresit crezand acest lucru.
Sa stii ca sunt foarte munciti pestii de pe Rainbow, iar faptul ca ai ajuns pana la tragere inca nu inseamna nimic.
Ciprian, cred ca este "salbatica" balta, dar fiind plina non stop, ii piere tot farmecul. Nu pot demonstra, dar as putea face pariu ca 80% din cei care au prins crapi mari la Rainow nu sunt in stare sa prinda in Delta Dunarii un singur peste de peste 10 kg ! Parere personala. Referitor la boiliesuri, cred ca nada romaneasca prinde bine peste tot, BD a demonstrat asta si acolo......
Repet, pe mine ma deranjeaza aglomeratia si sumele care se cer ptr revanzarea "rezervarilor" , nu prea este "eco"... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

dan _city_center
Mesaje: 683
Membru din: Lun Oct 31, 2011 18:11

Re: Rainbow Lake octombrie 2012

Mesaj de dan _city_center »

tonny scrie:Deci intr-un cuvant daca vrei o afacere super profitabila rezervi balta (daca esti pescar cu state vechi) si ai si bani pe 2-3-4-nnnn ani si apoi vinzi tu locurile cui vrei la supra pret :lol: .
:lol: :lol: :lol: :lol:
pai astia sunt mici copii .....pacat ca nu se organizeaza concursuri acolo...sa vezi specula pe zeci de mii de euro.... si pescari combinati.....:mrgreen: :mrgreen:
BARICADA CARP CLUB

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”