Sarulesti - informatii

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de Filip Mihai »

Asa am sa fac...Am intrat pe google earth si am observat ca polcesti e despartita de sarulestiu propriu-ziu, poti sa ma faci sa inteleg :D ?

Si inca o intrebare, am facut o poza la google earth, la o zona unde as vrea sa merg deoarece am inteles ca o sa fie foarte cald si am observat ca nu exista nici-un copac, nimic, mai putin o zona (respectiv : http://postimg.org/image/m9f56kwsj ), se poate pescui in acea zona, exista acces ?

Multumesc mult si scuze de stres :) !

zaky
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Ian 16, 2010 20:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de zaky »

Incearca sa pescuiesti in locul indicat de mine , e un golf si trebuie sa plantezi cit mai aproape de mal la 5 m e perfect , e cel mai productiv loc de pe balta dar doar sa l gasesti liber, daca nu in stinga de acest golf unde malul opus e inalt tot asa la 5 m de mal
Fişiere ataşate
IMG_20150703_18113.jpg
IMG_20150703_18113.jpg (24.65 KiB) Vizualizat de 4030 ori

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de Filip Mihai »

zaky scrie:Incearca sa pescuiesti in locul indicat de mine , e un golf si trebuie sa plantezi cit mai aproape de mal la 5 m e perfect , e cel mai productiv loc de pe balta dar doar sa l gasesti liber, daca nu in stinga de acest golf unde malul opus e inalt tot asa la 5 m de mal
Ti.am trimis un pm, ms mult de ajutor :d

Avatar utilizator
Cristian Dumitrescu
Mesaje: 282
Membru din: Dum Iun 30, 2013 13:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Militariud

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de Cristian Dumitrescu »

La gurbanesti sau salcii, plantatul cu navo' este gratis ? sau trebuie platit ceva in plus pentru el ? :)

Multumesc

Avatar utilizator
Razvan Paunoiu
Mesaje: 135
Membru din: Mar Noi 27, 2007 20:52

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de Razvan Paunoiu »

Sarulestiul este o balta destul de grea pentru pescuitul la crap.
1. Trebuie sa-ti aloci minim 3-4 zile pentru o partida si sa fi pregatit cu o cantitate destul de mare de boiles 40-50 kg, un boiles de calitate va face diferenta....
2. Este un pescuit greu, de anduranta, cu ace mari, bile tari ...fara solubile, porumb, pasta etcc pentru ca altfel nu mai scapi de platici,
3. Crapul poate sa para si dupa 24 de ore de cand ai inceput partida..asa ca daca esti obisnuit cu partide scurte facute pe carpodroame...partida pe Sarulesti este cu totul altceva,
4. Pe masura ce trece timpul sansele sa prinzi un crap mai mare cresc si ele, mai ales daca nadesti constant in locurile balizate. Intai apar ex. de 8-10 kg, apoi cresc treptat...si in ultima zi chiar ai sansa sa prinzi un over 20 kg,
5. Este foarte important sa-ti dai seama la ce adancime se hraneste crapul in acele zile...balta este extrem de variata si pe un loc de pescuit poti sa ai adancimi care variaza de la 1.5 m la 7-8 m,
6. Trebuie sa identifici structuri, platouri intre aceste zone asa ca un sonar este indispensabil...
Nume utilizator schimbat din Friday

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de Filip Mihai »

Friday scrie:Sarulestiul este o balta destul de grea pentru pescuitul la crap.
1. Trebuie sa-ti aloci minim 3-4 zile pentru o partida si sa fi pregatit cu o cantitate destul de mare de boiles 40-50 kg, un boiles de calitate va face diferenta....
2. Este un pescuit greu, de anduranta, cu ace mari, bile tari ...fara solubile, porumb, pasta etcc pentru ca altfel nu mai scapi de platici,
3. Crapul poate sa para si dupa 24 de ore de cand ai inceput partida..asa ca daca esti obisnuit cu partide scurte facute pe carpodroame...partida pe Sarulesti este cu totul altceva,
4. Pe masura ce trece timpul sansele sa prinzi un crap mai mare cresc si ele, mai ales daca nadesti constant in locurile balizate. Intai apar ex. de 8-10 kg, apoi cresc treptat...si in ultima zi chiar ai sansa sa prinzi un over 20 kg,
5. Este foarte important sa-ti dai seama la ce adancime se hraneste crapul in acele zile...balta este extrem de variata si pe un loc de pescuit poti sa ai adancimi care variaza de la 1.5 m la 7-8 m,
6. Trebuie sa identifici structuri, platouri intre aceste zone asa ca un sonar este indispensabil...
Am inteles, dar stiu ca nu ai acces pe toata balta, sunt doar anumite zone in care poti pescui, deci degeaba cauti tu apa de 7-8 M adancime daca nu este in zona accesibila nu ?

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de Filip Mihai »

A mai fost cineva recent pe sarulesti - polcesti ? Ceva platica / caras mare, crap ? :-s

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de razvan u. »

Noutati: lacul a fost populat cu exemplare mari de crap si multi multi ciortani.
Urmeaza un amplu material video pe aceasta tema.
C. S. PELICANUL

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de Filip Mihai »

razvan u. scrie:Noutati: lacul a fost populat cu exemplare mari de crap si multi multi ciortani.
Urmeaza un amplu material video pe aceasta tema.
Am inteles, dar intr-o partida de 12 ore e greu sa cauti crapul pe sarulesti, ceva de caras - platica stii, se prinde ?

FlorynC.
Mesaje: 199
Membru din: Dum Feb 15, 2015 12:06
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de FlorynC. »

foarte bine venita aceasta populare chiar era nevoie , asteptam mai multe detalii cu cat sa populat eventual poze si filmulete

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”