Stie cineva de balta Teiu-Arges?

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
denis paffoni
Mesaje: 183
Membru din: Lun Noi 15, 2010 7:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti, Sector 6

Re: Stie cineva de balta Teiu-Arges?

Mesaj de denis paffoni »

Balta merita toti bani
am fost septamana trecuta cu un prieten..
8 lansete numai pe bile tari am luat peste 400 kg de crap intre 4 si 14 kg.
patronu si administrator forte ok.. :wink:

Avatar utilizator
mirceamrc28
Mesaje: 869
Membru din: Sâm Apr 17, 2010 12:43
Puncte: 0
Localitate: Mioveni

Re: Stie cineva de balta Teiu-Arges?

Mesaj de mirceamrc28 »

cat a durat partida?

Avatar utilizator
mirceamrc28
Mesaje: 869
Membru din: Sâm Apr 17, 2010 12:43
Puncte: 0
Localitate: Mioveni

Re: Stie cineva de balta Teiu-Arges?

Mesaj de mirceamrc28 »

se aude de o populare in toamna cu pesti peste 10 kg!un filmulet din timpul popularii sau niste poze a facut cineva?

inferno
Mesaje: 886
Membru din: Lun Dec 13, 2010 15:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stie cineva de balta Teiu-Arges?

Mesaj de inferno »

salut ceva info despre taxe pe 2014 ,abonamente anuale sau pachete partide de pescuit 3,5,10 zile ne poate ajuta cineva sau un site despre balta unde putem primi informatii? cu respect DAN

Avatar utilizator
soare_33
Mesaje: 218
Membru din: Joi Sep 08, 2011 18:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stie cineva de balta Teiu-Arges?

Mesaj de soare_33 »

inferno scrie:salut ceva info despre taxe pe 2014 ,abonamente anuale sau pachete partide de pescuit 3,5,10 zile ne poate ajuta cineva sau un site despre balta unde putem primi informatii? cu respect DAN
CHIAR NU STIE NIMENI, NIMIC DESPRE ACEASTA BALTA, SAU MACAR UN LINK UNDE SA GASIM SI NOI NISTE INFORMATII .....CEVA...... :mrgreen:
LogiCarp Team

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stie cineva de balta Teiu-Arges?

Mesaj de osc1or »

si pe mine ma intereseaza informatii noi despre aceasta balta
Critic echilibrat

Avatar utilizator
soare_33
Mesaje: 218
Membru din: Joi Sep 08, 2011 18:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stie cineva de balta Teiu-Arges?

Mesaj de soare_33 »

:?:
LogiCarp Team

Avatar utilizator
CatalinLadescu
Mesaje: 144
Membru din: Vin Mai 06, 2011 14:40
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: Stie cineva de balta Teiu-Arges?

Mesaj de CatalinLadescu »

Din cate stiu eu balta se va deschide oficial dupa al doilea concurs care se va desfasura aici(BEST SEVEN TEIU -editia I – TEIU 2014 21-25 Mai). Mai multe informatii or sa se cunoasca dupa acest concurs.Cel mai bine este sa vb la tel cu administratorul baltii, d-l Costica.
Nume utilizator schimbat din Dudebune

inferno
Mesaje: 886
Membru din: Lun Dec 13, 2010 15:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stie cineva de balta Teiu-Arges?

Mesaj de inferno »

am inteles ,dar daca e asa cum spui ca se deschide la jumatea lui mai e cam tarziu ,despre taxe ceva info ai?

Avatar utilizator
mihai.alecu
Mesaje: 92
Membru din: Vin Sep 20, 2013 7:41

Re: Stie cineva de balta Teiu-Arges?

Mesaj de mihai.alecu »

salutare !!!
de obicei nu postez des si nu intru in polemici cu colegii de pe site ....dar, 4 pagini despre balta teiu si nu s-a scris nimic care sa ajute pe viitor in partidele de pescuit !!!
majoritatea discutiilor s-au blocat la site-ul baltii si regulamentul stufos si aberant si taxe de pescuit....dar nimik de balta, nici macar baietii din pitesti care cu siguranta merg acolo !!!
sa o luam cu inceputul :
1. ca si locatie nu e chiar usor de ajuns , eu prima oara mergand cu un coleg care mai pescuise acolo si mi-a fost ghid.drumul ultima portiune din sat din teiu e pietruit iar din sat pana la balta este drum de camp de pamant.
2. accesul cu masina la standuri se face doar pentru a descarca/incarca bagajeria in rest se parcheaza la cabana baltii sau daca doresti sau drumul este greu accesibil in vreme ploioasa administratorul are 2 dacia papuc 4x4 cu care iti duce bagajul la stand.
3. regulamentul baltii nu este atat de exagerat cum este descris pe site, este la fel ca pe orice balta de pescuit care se respecta cu exceptia cantit de retinere sau a limitei (nu retin exact pt ca nu am dat cu retinere nicioadata pe aceasta balta-ceva de genu poti retine 5 kg crap pesti cu greutatea intre 1,5-2,5 daca nu ma insel) . de cate ori am avut insotitor nu mi s-a cerut taxa suplimentara . fiecare foisor are si gratar . vis-a-vis de regulamentul strict , tin sa precizez ca proprietarul baltii are alte surse de venit si balta este doar o pasiune si vrea sa evite eventualele neplaceri : braconajul "pescarilor"de crap, manelisti care vin cu toata strada sa faca chef pe balta , etc.
4. taxa din cate retin eu de anul trecut 50 c&r si 100 cu retinere 5 kg / 12 ore .
5. despre balta : standuri cu foisor mare cu banca si masa , destul de distantate intre ele , 20-30 m cred, unele pozitionate in zone cu mal inalt , greu de scos pestele un singur pescar . latimea variaza de la 100 pana in jurul a 180m spre capatul baltii spre cabana administratiei , totacolo fiind si vadul cu adancimea cea mai mare in jur de 2,5 m, adancimea apei fiind cuprinsa intre 1m si 2,5m , lucru constatat prin sondarea locurilor pe care am pescuit si din informatiile oferite de administratia baltii . balta este destul de echilibrata in capturi fapt ce este confirmat si de faptul ca si in concursuri nu este impartita pe sectoare valorice.
structura fundului nu este asa complexa neexistand copaci, praguri , diferente mari de nivel cu exceptia canalului de siguranta al baltii pe care il poti localiza f usor printr-o sondare , totodata (din cele constatate de mine) fiind si cea mai prolifica zona . fundul baltii este acoperit cu pietris sau lut (tare) si in unele zone spre malul de vis a vis namol si aproape de peretele de stuf cociot sau mai pe inteles stuf taiat !!
inca o data va spun ca toate datele se bazeaza pe ce am constatat eu in partidele din ultimii 2 ani in care am pescuit pe aceasta balta si informatiile oferite de administratia baltii!!
ca si densitate a populatiei de crap nivelul este mediu, nu este un carpodrom suprapopulat , este o balta foarte echilibrata . exista exemplare de crap comun, oglinda si ten de la 1-2 kg pana la 20 + , saptamana trecuta la o partida de antrenament a unor colegi pescari din pitesti (aici vorbesc de pescari de competitie cu experienta in pescuit) de 48 ore s-au prin exemplare de 13, 15, 19 kg . pozele le gasiti pe crapmania, competitii, best seven teiu.

nu sunt un orator nemaipomenit si nici cel mai experimentat pescar dar sper ca aceste date pe care vi le-am oferit sa va ajute in partidele viitoare de pescuit pe balta teiu sau sa va faceti o parere obiectiva despre balta aceasta si nu din carcotelile celor care nu au fost si isi dau cu parerea !!

toata stima pentru propietarul baltii , eu unul sunt f multumit de ceea ce ofera balta !!

sa auzim numa'de bine !!
CS SENZOR TEAM
"În viață nu contează unde te afli, ci pe cine ai alături."

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”