Super Balta de Crap BULZESTI-DOLJ

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Încuiat
Avatar utilizator
ScorleanuAlin
Mesaje: 327
Membru din: Dum Iul 11, 2010 19:19
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Super Balta de Crap BULZESTI-DOLJ

Mesaj de ScorleanuAlin »

Baieti la ultima partida facuta pe Bulzesti (cei drept cred ca prin aprilie) au iesit pe saltea 4 buc intr-o singura noapte (12, 7.8, 9 si 6.30- Grinci stie cel mai bine :D ). E clar ca fata de anul trecut populatia de crap s-a decimat, c-o fi de vina plasa sau somnul asta doar Sorin o poate sti. Ceea ce e sigur este ca balta are pesti destui si mari insa abordarea trebuie schimbatat fata de anul trecut.
Legat de calitatea pescarilor, fara a supara pe nimeni, eu stiu persoane care au pescuit pe Fantanele o viata si primul crap a fost prins dupa 20 de ani de insistente. :wink: Asa ca AKM-ul si la tampla, sa cada ''gornistul'' :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:.
CS Oltenia Fishing

cosmin ilie
Mesaje: 42
Membru din: Mar Aug 24, 2010 11:35

Re: Super Balta de Crap BULZESTI-DOLJ

Mesaj de cosmin ilie »

Marius tu ai dreptate ca nu s-a prins peste pe BULZESTI anul acesta dar explicatia cred ca este alta nu cred ca sa scos pestele din balta si mai degraba sa furat pestele din balta .

Marius Georgescu
Mesaje: 199
Membru din: Lun Ian 17, 2011 17:59
Puncte: 0
Localitate: CRAIOVA

Re: Super Balta de Crap BULZESTI-DOLJ

Mesaj de Marius Georgescu »

cosmin ilie scrie:Marius tu ai dreptate ca nu s-a prins peste pe BULZESTI anul acesta dar explicatia cred ca este alta nu cred ca sa scos pestele din balta si mai degraba sa furat pestele din balta .
Nici Banca Naționala nu are păzit tezaurul cum este pazită balta lui Sorin.Mai întâi ajungea paznicul langa picheți si apoi îmi suna avertizorul.Ajungea înainte să traga crapul cu cateva secunde.Deci cand sa se fure.Și daca fugeau prin padure cu crapii îi manca mireasa de la Radovan iar in masină am fost controlați.Parerea mea sinceră este ca nu au fost scoși crapii ci au învațat cum să ne evite.De la atatea nade cu chimicale au suferit mutatii la partea cenușie si au o inteligența ceva mai aparte decat primatele craiovene.
Urat mi-a fost de omul de langa mine:...." lasa-l,lasa-l,trage-l,telfu,rupe-l,da-i aer,da-i fir,........lasa-ma frate sa-l aduc eu pe mal ca de-aia platesc balta,scule,nade,.....

Avatar utilizator
ScorleanuAlin
Mesaje: 327
Membru din: Dum Iul 11, 2010 19:19
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Super Balta de Crap BULZESTI-DOLJ

Mesaj de ScorleanuAlin »

Nu esti sanatos! Primate, inteligenta si parte cenusie, moaaaa ce tare???????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
CS Oltenia Fishing

Avatar utilizator
ScorleanuAlin
Mesaje: 327
Membru din: Dum Iul 11, 2010 19:19
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Super Balta de Crap BULZESTI-DOLJ

Mesaj de ScorleanuAlin »

Si vezi ca ai uitat partea cu pestii care au devenit dependenti de aparatele foto ale ''micilor chinezi'' :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
CS Oltenia Fishing

codrut floricel
Mesaje: 366
Membru din: Mie Feb 24, 2010 11:00

Re: Super Balta de Crap BULZESTI-DOLJ

Mesaj de codrut floricel »

eu nu am sustinut niciodata aceasta balta, dar nici nu mi-am permis sa o critic public, dar pe voi chiar nu va mai inteleg................ :!: :!: :!: probabil nu mai sunt favoruri :oops: :oops: :oops: sau chiar am uitat sa pescuim :oops: :oops: :oops:
ps; chiar astazi este cineva care a prins 7 pesti de aseara, cel mai mare 14,5 kg


DAR TOT FANTANELE RAMANE FARMECUL :wink:
CODRUT FLORICEL
RIPOSTA

Marius Georgescu
Mesaje: 199
Membru din: Lun Ian 17, 2011 17:59
Puncte: 0
Localitate: CRAIOVA

Re: Super Balta de Crap BULZESTI-DOLJ

Mesaj de Marius Georgescu »

codrut floricel scrie:eu nu am sustinut niciodata aceasta balta, dar nici nu mi-am permis sa o critic public, dar pe voi chiar nu va mai inteleg................ :!: :!: :!: probabil nu mai sunt favoruri :oops: :oops: :oops: sau chiar am uitat sa pescuim :oops: :oops: :oops:
ps; chiar astazi este cineva care a prins 7 pesti de aseara, cel mai mare 14,5 kg


DAR TOT FANTANELE RAMANE FARMECUL :wink:
Nu mai e favoruri!
Urat mi-a fost de omul de langa mine:...." lasa-l,lasa-l,trage-l,telfu,rupe-l,da-i aer,da-i fir,........lasa-ma frate sa-l aduc eu pe mal ca de-aia platesc balta,scule,nade,.....

Avatar utilizator
ScorleanuAlin
Mesaje: 327
Membru din: Dum Iul 11, 2010 19:19
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Super Balta de Crap BULZESTI-DOLJ

Mesaj de ScorleanuAlin »

codrut floricel scrie:eu nu am sustinut niciodata aceasta balta, dar nici nu mi-am permis sa o critic public, dar pe voi chiar nu va mai inteleg................ :!: :!: :!: probabil nu mai sunt favoruri :oops: :oops: :oops: sau chiar am uitat sa pescuim :oops: :oops: :oops:
ps; chiar astazi este cineva care a prins 7 pesti de aseara, cel mai mare 14,5 kg


DAR TOT FANTANELE RAMANE FARMECUL :wink:

Si de la finu' pt NASU', pt inca un an, sa traiasca :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Fişiere ataşate
imagesCA88HOAW.jpg
imagesCA88HOAW.jpg (4.54 KiB) Vizualizat de 1936 ori
CS Oltenia Fishing

codrut floricel
Mesaje: 366
Membru din: Mie Feb 24, 2010 11:00

Re: Super Balta de Crap BULZESTI-DOLJ

Mesaj de codrut floricel »

ScorleanuAlin scrie:Dragilor, inainte sa discutam despre greutatea crapilor ar trebui sa invatam sa respectam pestele si cu atat mai mult, natura.
Avem langa Craiova o singura balta cu un peisaj superb si o populatie piscicola extraordinara, cu un patron care chiar vrea sa ofere ceva unora care duc pasiunea la extrem, un patron care in final incearca sa ne invete sa respectam natura, iar noi se pare ca inca nu suntem pregatiti sa intelegem aceste lucruri.
In acest week-end impreuna cu partenerul meu am pescuit pe acest lac, am ales o zona pe care pescarii o considera zona foarte proasta ( defect profesional- testam nada) si care pe 100 mp la aprox 90 m de mal ''detinea'' o minunata impletitura de fire - pe care unii le numesc ''inaintasi''.
Am nadit, am lansat, am raspuns la sunetele avertizoarelor si surpriza, aveam in fata pesti parcati.
Dupa 3 ore de tras cu ancora pe fundul baltii am reusit sa eliberam minim 3 pesti care erau legati, de radacinile ascunse, cu ''minunati'' nostrii inaintasi textili, perduti in urma unor senzationale driluri si am colectat de pe fundul lacului inca aprox 1000 de metri de fire TEXTILE, plumbi si monturi FANTOMA.
Nu conteaza cum s-a terminat partida si nici nr sau greutatea pestilor capturati, insa concluzia este ca daca nu vom avea grija in primul rand NOI de acest lac si nu vom respecta pestele, vom ajunge sa ne ''bucuram'' de inca un lac cu ''potential'' pe langa cel de la Fantanele si multe altele negestionate si braconate intens.

Cu stima,
CODRUT FLORICEL
RIPOSTA

codrut floricel
Mesaje: 366
Membru din: Mie Feb 24, 2010 11:00

Re: Super Balta de Crap BULZESTI-DOLJ

Mesaj de codrut floricel »

ScorleanuAlin scrie:Nu-l cunosc foarte bine pe Sorin si nici ''istoria'' despre care vorbesti dar ce stiu sigur este ca ar trebui, cu totii, sa fim mult mai responsabili daca vrem sa avem si noi macar o balta adevarata in jurul Craiovei.
Parerea mea este ca nestinta unora in materie de pescuit nu ar trebui sa ne impiedice sa avem noi grija de balti si sa incercam sa civilizam pescarii incepatori.
CODRUT FLORICEL
RIPOSTA

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “Balti de Crap”