Un colt de rai - Bulzesti

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de Alin Galbenu »

Tinand cont de faptul ca sunt minim 150m pana in malul opus, ar fi greu sa atingi distanta asta fara inaintasi. Cred ca ar trebui acordata o atentie mai mare asupra nodurilor, ca sa evitam ruperea liniei.
Imagine

Avatar utilizator
Staticyoo
Mesaje: 318
Membru din: Joi Ian 02, 2014 18:16
Puncte: 0
Localitate: Targu Jiu
Contact:

Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de Staticyoo »

Si eu am inaintas dar cu fir monofilament de. 0.50 legat de linia principala de 0.25 dar nu textil si avand in vedere ca plantez nu Mai are rost inaintasu Pt domnu ovideli tot respectu si noi suntem din Tg jiu sper sa ne intalnim sa Mai discutam Balta asta are potential mare dar sunt mici probleme care ar trebui rezolvate

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de florinalin »

Subscriu si eu in ceea ce priveste plantatul, ar trebuii interzis pentru ca pestele s-a obisnuit sa manance in malul de vis-a-vis, iar cei care lanseaza din mana nu au cum sa ajunga acolo. Dar nu cred ca Sorin va face asta, pt ca ar pierde destui clienti care vin la acesta balta numai ca sa planteze.
Legat de inaintas, chiar si cel textil, daca este folosit corespunzator, un nod bine facut, un segment de leadcore dupa el.......nu are cum sa dauneze pestelui. Pescuiesc de catva ani pe aceasta balta si nu am vazut nici un peste afectat de inaintasul textil, singura chestii fiind doar firele pierdute in apa.

ovideli scrie:
Staticyoo scrie:da am plantat sub padure
felicitari pentru partida si pestii prinsi, in ceea ce priveste firele textile, eu, in locul lui Sorin (patronul), as interzice inaintasul din textil si naditul cu barcuta (asta ca sa nu mai fie tot felul de discutii intre pescari).
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
Staticyoo
Mesaje: 318
Membru din: Joi Ian 02, 2014 18:16
Puncte: 0
Localitate: Targu Jiu
Contact:

Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de Staticyoo »

ImageUploadedByTapatalk1410237611.178691.jpg
ImageUploadedByTapatalk1410237611.178691.jpg (114.28 KiB) Vizualizat de 1595 ori
ImageUploadedByTapatalk1410237601.051797.jpg
ImageUploadedByTapatalk1410237601.051797.jpg (97.51 KiB) Vizualizat de 1595 ori
ImageUploadedByTapatalk1410237586.933524.jpg
ImageUploadedByTapatalk1410237586.933524.jpg (110.36 KiB) Vizualizat de 1595 ori
In acest weekend



Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
Staticyoo
Mesaje: 318
Membru din: Joi Ian 02, 2014 18:16
Puncte: 0
Localitate: Targu Jiu
Contact:

Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de Staticyoo »

Oglinda de 8.750
ImageUploadedByTapatalk1410237933.334325.jpg
ImageUploadedByTapatalk1410237933.334325.jpg (115.92 KiB) Vizualizat de 1594 ori
apa incredibil de murdara a ploua vineri toata ziua
pe toata partida sau prins 15 pesti intre 4.5 si 11.100 kg



Sent from my iPhone using Tapatalk
Fişiere ataşate
ImageUploadedByTapatalk1410237974.991198.jpg
ImageUploadedByTapatalk1410237974.991198.jpg (115.92 KiB) Vizualizat de 1594 ori

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de Alin Galbenu »

Frumos. Ai plantat ?
Imagine

Avatar utilizator
Staticyoo
Mesaje: 318
Membru din: Joi Ian 02, 2014 18:16
Puncte: 0
Localitate: Targu Jiu
Contact:

Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de Staticyoo »

Sa nu ma certati :))) da am plantat


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de gabi1 »

Sa nu ma certati :))) da am plantat
Nu inteleg de ce unii stramba din nas cand aud de "plantat". In definitiv merg la pescuit sa am cat mai multe capturi si dupa parerea mea pescuitul plantat este mai productiv cu cel putin 50%.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de florinalin »

gabi1 scrie:
Sa nu ma certati :))) da am plantat
Nu inteleg de ce unii stramba din nas cand aud de "plantat". In definitiv merg la pescuit sa am cat mai multe capturi si dupa parerea mea pescuitul plantat este mai productiv cu cel putin 50%.
Personal, pescuitul plantat nu il consider prea ''sportiv''. Iti oferta multe avantaje, dar in acelasi timp te face mai putin pescar( nu trebuie sa folosesti inaintas, deci implicit nici nu trebuie sa stii sa faci nod de legatura, nu trebuie sa fii un bun arauncator, deci nu trebuie sa mai inveti sa arunci etc).
Partea proasta este ca pe multe balti, si cu precadere la aceasta, datorita multor pescari care pescuiesc plantat, pestele s-a obisnuit sa manance in malul de vis-avis......si e destul de greu, poate imposibil, de ajuns acolo de un pescar care pescuieste din mana.
Rezultate se pot obtine si pescuind din mana, dar niciodata nu s-au comparat cu cei care pescuiesc plantat.

Felicitari lui Staticyoo pentru pesti, si mai ales pentru somn..... :) pe care sper ca nu l-ai eliberat. Deja somul pe Bulzesti a devenit o problema, este destul de mult si de mare, si dupa cum bine stim, somnul nu se prea impaca cu crapul si il cam goneste.
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de gabi1 »

florinalin,
Nu am timp si nici dispozitia necesara sa-ti demontez din afirmatiile facute mai sus, cred ca te-a luat putin entuziasmul la vale.
Garantez ca daca ne apucam sa jucam trivia cu intrebari din domeniul carp fishing te inchid pe tine si pe multi care gandesc la fel din primele 10 intrebari. "Masoara de doua ori si taie o data"(iti prinde bine in viata). :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”