Zona Brasov

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ahmed Aziz
Mesaje: 275
Membru din: Lun Mai 05, 2014 22:54
Puncte: 0
Localitate: fagaras jud brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de Ahmed Aziz »

Salut, da au latit balta in 2014 daca nu ma insel. Taxa e tot de 50 ron/ 24 h, densitatea de peste zic eu ca e buna doar ca e foarte greu de scos din zonele cu copaci scufundati in care se pare ca se simte foarte bine.
Nume utilizator schimbat din andita66

Avatar utilizator
ciprian.andriesei
Mesaje: 66
Membru din: Mar Feb 16, 2016 16:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Zona Brasov

Mesaj de ciprian.andriesei »

buzzyan scrie:Am fost si eu in 21 - nu am prins nimic - vis a vis au fost capturate doar niste platici ( vreo 6 la nr ).
Am incercat si cu un snowman
Cum se poate sa nu prinzi nimic la asa o prezentare...căpățâni de motan. ..asta a fost tare buna.Stoperul este cumva un bat sau nu vad eu bine
gabi1 scrie:
Bre, de cat sunt bilele alea ? Ca-mi par cam "mici".
Capatani de motan, ca la Periprava. :lol: :lol:

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de Ursu Florin »

A mai fost cineva la Magic Lake? A inceput sa miste pestele cat de cat ? Vreau sa ies si eu vineri la "miscare" :D
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

Avatar utilizator
Ahmed Aziz
Mesaje: 275
Membru din: Lun Mai 05, 2014 22:54
Puncte: 0
Localitate: fagaras jud brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de Ahmed Aziz »

Salutre, vad ca multa lume intreaba de Magic Lake. Se poate pescui si noaptea? Media pestilor care e ? Se compara cu Sanpaul? Eu merg des la Sanpaul, nu ma intereseaza sa retin nici un gram de peste vreau doar activitate, o balta curata si personal ok.
Nume utilizator schimbat din andita66

mamuverde
Mesaje: 28
Membru din: Mie Oct 07, 2015 15:40
Puncte: 0
Localitate: Baia mare

Re: Zona Brasov

Mesaj de mamuverde »

un lac care ofera peisaje superbe si care cred eu ca poate oferi si niste surprize frumoase pe saltelele de primire.

Scuze ca intervin pe langa subiect, lacul oferea peisaje superbe atunci cand nu avea malurile defrisate. Pacat ca nu am poze sa va arat cum arata inainte. Acum e mai chel decat spatiul verde din fata garii Ucea. Deh, alte vremuri.

Horia Cotler
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iun 26, 2014 10:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de Horia Cotler »

Nu se poate pescui 24H momentan. Am inteles de la administrator ca in luna mai o sa dea drumul si la pescuitul nocturn dar numai dupa ce va rezolva iluminatul nocturn.
Supravegre video si audio aproape pe toate standurile
media este undeva 3-5kg dar se regasesc si exmplare trecute bine de 10 kg.
Cteno pana la 18 kg
Platica mare, eu nu am prins sub 1kg dar nici mai mare de 3,2kg
Somn , salau 2tone .
Administratorul spune ca pe aceasta balastiera gazduieste 30 tone de peste si la prima populare din acest an sa facut cu aproximativ 4 tone crap daca tin bine minte .
Standurile sunt rau amenjate (se surpa malurile ) Iar la unele pescuitul se face de la o inaltime de aprox. 1,5 metri si este foarte greu de manvrat minciocul si ma refer la standurile 24-30
Taxa 60 ron cu retinere 5kg peste
30 ron C&R

Avatar utilizator
Ahmed Aziz
Mesaje: 275
Membru din: Lun Mai 05, 2014 22:54
Puncte: 0
Localitate: fagaras jud brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de Ahmed Aziz »

Multumesc pentru lamuriri!! Voi astepta sa dea drumu la nocturna sa se poata pescui 24/24. Rog pe cei care fregventeaza aceasta balta sa posteze la zona bv cand se poate pescui si noaptea . Fire intinse
Nume utilizator schimbat din andita66

buzzyan
Mesaje: 91
Membru din: Vin Ian 11, 2013 9:40
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de buzzyan »

Balta mi-a placut de cand am fost prima data pe ea. Am fost dezamagit la ultima iesire intrucat au aflat foarte multi de ea. Cand este plina, pe jumatate de balta nu poti pescui. Ma refer de la locul 11 pana la 21 inclusiv. Pentru a se pescui in coditii cat de cat normale, trebuie interzis pescuitul pe acea limba - fara concesii '' gen este plina balta si nu am avut unde sa-i pun '' .
Am stat ultima data pe standul 21 si la 12 am vrut sa plec acasa pentru ca ma agatau baietii care au venit mai tarziu si pescuiau de pe acea ''limba'' a baltii (dig rupt ). Greseala nu a fost a celor veniti - a fost a paznicilor care s-au gandit ca e ok sa pescuiasca din acea zona. Eu nadisem dimineata undeva la 110-120 m si ei pe la 10.30 la prima lansare mi-au luat cele 3 lansete practic aveam monturile la vreo 30 m mai departe de ei. Apoi s-a terminat cand mi-au spus sa lansez mai aproape de mal. Patronul de bun simt si-a cerut scuze. I-am comunicat ca nu e normal ce se intampla dar ca drept dovada tot se pescuieste in acea zona. Daca ma mai duc acolo voi sta doar pe 10 pe partea cu paznicii sau 22- 25 pe partea opusa. de pe 18 - 19 - 20 ai sansa sa primesti momitoare in cap de la cei care arunca de pe limba.

buzzyan
Mesaje: 91
Membru din: Vin Ian 11, 2013 9:40
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de buzzyan »

cred ca in prima parte a saptamanii este cel mai in regula sa pescuiesti pe Magic Lake nu este presiune pe balta din partea pescarilor. Sambata / duminica este nunta pe cel putin doua standuri.

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de Ursu Florin »

Astazi am fost pe Magic Lake, eu si inca 3 prieteni ( doar noi am fost pe balta ). Vremea a fost ok, destul de cald, dar a inceput sa bata vantul undeva pe la ora 10 si asa a tinut toata ziua. Din cauza malului abrupt mi se pare destul de greu sa pescuiesti pe vant puternic deoarece 20-30m de fir stau in aer si face tot felul de bucle. Nici unul din noi nu a prins nimic, au fost cateva ciupituri dar sigur era ceva platic. Am vorbit cu paznicul si patronul de acolo are in plan sa traga curentul si sa construiasca cabanute de lemn pe malul lacului. Din cate am inteles de luna viitoare vor incepe lucrarile pentru balta de rapitor, in stanga baltii de crap sunt 2 balti mai mici in care au bagat rapitor, aceste balti sunt separate de dig care o sa fie daramat. Eu am propus sa se scoata tot rapitorul si toata platica/caras/etc din balta mare si sa ramana doar crap. Mi s-a zambit si mi s-a spus ca s-au gandit si ei la chestia asta. Patronul este cel de la Sugas, eu inca sper ca se va face ceva cu acele maluri ca sincer nu prea ai cum sa pescuiesti noaptea acolo mai ales daca esti singur.
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”