Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Discutii legate de desfasurarea evenimentului, organizare, clasamente, fotografii, propuneri, sedinte, polemici.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de Val »

@Dan Mitranescu

Dane , scuze ca ma bag , dar discriminare nu este .. ca Italia a fost aleasa in criza de solutii , pe ultima suta de metri ...
Nu aveau ce pregati ..lacul ala este o balastiera cu 13-14 metri adincime pe anumite locuri , sau cu apa de 2-6 metri la mal ...etc .. e grea rau de tot . Si in 2011 , in afara de concurs minca pe fund ,si lua bilele noastre frumos ... la concurs am invatat zig - rig dupa 24 ore ( habar nu aveam cu totii ! ) si am si prins cite ceva .. dar mult prea slab .
Croatia in 2011 pe acelasi lac a iesit cu un cap de stand CM la individual si la echipe pe podium sau ceva de genul asta , oricum aproape , peste noi ..
Nu cred ca a uitat nimeni nimic , doar unii sunt mai inspirati ca altii si cam atit pe fondul unei balti care nu produce decit rar si mai mereu intre ape .
Inspiratia este de genul zig-rig ..daca il pui la 4 metri si maninca la 6 nu faci treba ..daca il faci de 2 metri si pestele urca ..iarasi esti zero ...samd .. si combinatii de genul ...Pe fund e greu de tot ... Dovada ca stapinii zig - rig , adica Anglia si RSA nu sunt pe podium..
Cuvintul de baza este inspiratie ... mai putin tehnica . Sau bulan , dar bulan cu strategie , ceea ce vad ca Croatia face a 2-a oara de cind ii urmaresc .

Scuze de interventie .. Fir Intins Romania si nu va descurajati ! Inca se poate ..3-4 pesti pot insemna un loc bun .

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de Val »

barbumarius scrie:
William Joyce scrie:Bai oameni buni, ca sa fim Campioni Mondiali trebuie sa fim buni peste tot nu numai pe Corbu.

Trebuie sa demonstram ca avem valoare si pe Corbu si pe oricare lac s-ar pescui in lumea asta; trebuie sa stim sa pescuim in toate conditiile, numai asa vom fi cei mai buni; nu doar sa fim buni acasa pe Corbu.
Din 2008 pana in 2011, africanii au castigat de fiecare data(4 titluri-Africa de sud, Franta, Anglia si Italia-pe aceeasi balta). Acum sunt pe locul 8. Ce s-a intamplat? Or fi uitat sa pescuiasca?
Draga prietene , iti spun ca stiu. Lotul RSA din acest an , are putine legaturi cu echipa mare a africanilor . Au iesit si ei la pensie , la fel ca Generatia de Aur din fotbalul romanesc . Crede-ma ca stiu ce spun ....... Un exemplu , o rezerva care nu a intrat in stand in 2011 in Italia , e acum capitan si sef de lot la ei ...Andries Maare , Henny Du Prez , Johan Donald si inca vreo 4 , au iesit la pensie ..
Ultima oară modificat Sâm Sep 27, 2014 1:11 de către Val, modificat 1 dată în total.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de Dan Mitranescu »

Discut oricand cu placere pe probleme de pescuit, asa ca ma bucur de interventie.

Cand spun ca este discriminare ma refer la faptul ca atat noi cat si alte state, nu avem posibilitatea sa ne antrenam pe un stil de pescuit iesit din comun.
P.S. Am sa anunt chinezii sa vina la CM-uri , ca este pe felul lor . Ceva de genul asta pescuiesc ei dupa novac si au bagat spaima in patronii de balti, la cat peste prind. Poate se leaga si de un podium mondial . :)

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de Val »

Dan Mitranescu scrie:Discut oricand cu placere pe probleme de pescuit, asa ca ma bucur de interventie.

Cand spun ca este discriminare ma refer la faptul ca atat noi cat si alte state, nu avem posibilitatea sa ne antrenam pe un stil de pescuit iesit din comun.
P.S. Am sa anunt chinezii sa vina la CM-uri , ca este pe felul lor . Ceva de genul asta pescuiesc ei dupa novac si au bagat spaima in patronii de balti, la cat peste prind.
Dane , nu e pescuit la fatza apei .... ce vedem prin filme ..
Balta e aiurea rau ..e balastiera sapata la greu . Are peste , si mic si mare . In 2011 au luat grecii un cteno de 17 kg ))) cum l-au luat , nu stiu )))

Important este ca a face harta cu ce ai in fatza iti ia 12 ore ... nu iti permiti la CM .
Dupa aia , sa zic ca vezi ce ai in fatza si dai in scara , adica la 2 -4 - 6 -8 metri sau mai mult sau mai putin . La zig !
Nu poti nadi 4 zone la zig ca se zapacesc apele ( ai totusi un culoar de 20 metri in larg in care sa bagi 4 lansete ) si se duce dracului orice adincime si orice gandire .
Repet si imi cer scuze ca insist ...e bulan .
Dai de el pe un palier de sa zic 6 metri , bagi 4 lansete acolo si iei ...
Cind nu mai trage le muti ..
Dar asta inseamna multa scoala ...pe care Croatia nu stiu de unde o are ..dar prinde . Nu stiu daca nu cumva si acum au luat cap de stand pe A ...ca de acolo au iesit CM in 2011 .
Eu am mai scris ca in Italia , la zig rig bataie .... nu o sa ne fie bine ..si m-a injurat lumea . Nu aveam solutia...era doar o observatie .. pe care ii rog pe cei care citesc sa o ia ca circusmstanta fata de echipa de acum . E greu , e greu rau de tot ... la concurs cu 72 echipe pe garla ... Nu au nimic de dovedit baietii astia ..sunt cei mai buni din tara , dar noi nu suntem adaptati la acest pescuit .
Din pacate altii sunt . Sau poate sunt mai cu bulan . Dracu stie !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de Dan Mitranescu »

Si unde ne putem antrena in tara pe acest stil ? Ca asta spunea William . Ca trebuie sa fim buni pe toate stilurile, nu numai pe Corbu.

RB Baits
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 794
Membru din: Dum Oct 03, 2010 10:30

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de RB Baits »

Ca sa putem sa ne antrenam ne trebuie timp!

Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de Dumitrache »

Exact, buni trebuie sa fim peste tot...baietii au facut si un antrenament,si au mai pescuit pe lac, nu le e chiar strain.Sa dam vina pe ghinion. Greseala dvs.a fost cand v-ati grabit sa faceti CN pe corbu care n are nicio legatura cu acest lac, cred ca se observa ca a fost inutil.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de ionut72 »

Si unde ne putem antrena in tara pe acest stil ?
Dane, pai unde se antreneaza si croatii, nu? De ce trebuie, neaparat, ca echipa nationala sa se antreneze doar in tara?

Pai, atunci, ce facem cu aia de la ... atletism, care trebuie sa se antreneaze la 4000+ m altitudine si se duc in ... Kenya? :)

Sunt de acord cu Val aici: vrei sa fii campion mondial? Pai trebuie sa fi in stare sa pescuiesti pe orice balta si in orice stil.

Haide sa nu facem o tragedie din faptul ca n-am iesit si anul asta campioni mondiali sau ca nu ne-am clasat pe podium. Baietii au dovedit ca, la ora asta, sunt cei mai "in forma" si, va asigur eu, ca au incercat si au facut tot ce au putut, inclusiv in stilul zig-rig (in care s-au antrenat din greu in saptamana aia de antrenament). Asta e pescuitul la crap.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

claudiupascu
Mesaje: 361
Membru din: Mar Iul 14, 2009 22:55

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de claudiupascu »

Dan Mitranescu scrie:Si unde ne putem antrena in tara pe acest stil ? Ca asta spunea William . Ca trebuie sa fim buni pe toate stilurile, nu numai pe Corbu.
Dane,
Nu cred ca putem gasi in Romania o balta comparabila cu cea din Italia si nici alta cu cea din Spania unde va fi CM la anul cum nici in lume nu gasim o balta gen Corbu unde suntem tatici.De aceea eu zic ca nu conteaza unde se desfasoara campionatul national in tara, conteaza ce se intampla dupa .Daca echipa castigatoare oricare ar fi se duce la antrenament trei zile si pescuieste fara nici o presiune pe orice balta va prinde peste si ne vom pacali singuri ca i-am dat de capat.Vezi ce s-a intamplat in Franta, Anglia si acum in Italia.Daca in schimb participa cu o echipa la trei concursuri organizate pe acea balta inainte de CM eu zic ca avem mult mai mult de castigat.Si eu cred ca lotul de anul acesta a fost cel mai bun cum de altfel Ovidius a fost anul trecut , de aceea tin sa-i felicit pe baieti ptr.efortul facut de la inceput pana la sfarsit.Si inca ceva, oare a fost o intamplare cand la CM de pe Corbu bulgarii ne-au suflat in ceafa tot concursul iar in final au fost surpriza campionatului?Nuuuu, din cauza ca sunt aproape de Corbu au venit la cateva concursuri si in final i-au dat de capat, iar alte echipe cu nume nu au inteles ce se intampla.Prin aceasta postare nu vreau sa judec pe nimeni ci mi-am spus doar o parere iar fiecare din cei ce ne vor reprezenta vor decide singuri pe timpul si mai ales pe banii lor.Fir intins Romania si drum bun la intoarcere.

Avatar utilizator
William Joyce
Mesaje: 84
Membru din: Mie Mar 06, 2013 8:52

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de William Joyce »

William Joyce scrie:Bai oameni buni, ca sa fim Campioni Mondiali trebuie sa fim buni peste tot nu numai pe Corbu.

Trebuie sa demonstram ca avem valoare si pe Corbu si pe oricare lac s-ar pescui in lumea asta; trebuie sa stim sa pescuim in toate conditiile, numai asa vom fi cei mai buni; nu doar sa fim buni acasa pe Corbu.
Nu vreau sa fiu inteleg gresit, trebuie sa fim alaturi de baieti nostri si tre sa ii aplaudam pentru ca au reusit sa ajunga acolo; sunt cei mai buni.

Un esec invatat valoraeaza cat o victorie.

Avem pescari extraordinari de valorosi, potential imens, trebuie doar interes si sustinere colectiva si putem face uitata performata Africii de Sud la CM; dar trebuie sa fim pregatiti pentru orice balta, orice situatie de pescuit.

Hai Romania

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul Mondial de Pescuit la Crap”