România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pescuit

Discutii legate de desfasurarea evenimentului, organizare, clasamente, fotografii, propuneri, sedinte, polemici.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de Stefan Popescu »

Vladut Mateianu scrie:mai bine nu mai particpam la niciun campionat mondial, decat sa ne inrolam la federatia ta de cacat ! :evil:

popescule, ai reusit sa faci un mare deserviciu Romaniei si sunt comvins ca vei plati ptr asta.... iar daca pana acum mai aveai vreo 2-3 adepti acum sunt sigur ca ai ramas singur si demn de dispret. mi-e sila de tine...
Încearcă cu lămâie. Face bine la greață. O să constați cât de curând cât de mare este numărul pescarilor sportivi din România și cât sunt de talentați.
Oricum nu ai cum să participi la niciun CM dacă nu ești legitimat de federație. Numai orbii nu văd ce se întâmplă în pescuitul sportiv!

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de Val »

Stefan Popescu scrie:
Vladut Mateianu scrie:mai bine nu mai particpam la niciun campionat mondial, decat sa ne inrolam la federatia ta de cacat ! :evil:

popescule, ai reusit sa faci un mare deserviciu Romaniei si sunt comvins ca vei plati ptr asta.... iar daca pana acum mai aveai vreo 2-3 adepti acum sunt sigur ca ai ramas singur si demn de dispret. mi-e sila de tine...
Încearcă cu lămâie. Face bine la greață. O să constați cât de curând cât de mare este numărul pescarilor sportivi din România și cât sunt de talentați.
Oricum nu ai cum să participi la niciun CM dacă nu ești legitimat de federație. Numai orbii nu văd ce se întâmplă în pescuitul sportiv!
Termina bai si tu ... ca nu ti-a dat tie nimic ... tu mai stai la coada .. Eu sunt suparat pe rahatul asta de situatie care din clipa in care ai aparut tu , trebuie asa fie un factor coagulant in comunitatea de pescuit , iar realitatea este ca tu ti-ai vazut de treaba si toti ti-au ridicat la fileu toate mingile pe care ti ti le puteai imagina vreodata ... Nu s-a coagulat nimic si asta din cauza orgoliilor si dusmaniilor .. ne meritam soarta ... ca niste prosti .

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de oanavictor »

vreau sa va atrag atentia domnule popescu ca aceasta actiune a dumneavoastra nu trebuie luata ca o victorie a federatiei in lupta cu pescarii de crap din romania ,si ea trebuie privita ca inca o pata neagra pe obrazul romaniei ,obraz si asa destul de murdar privind comportamentul unor conationali ,a unor conducatori ......
vor urma probabil si alte repercusiuni asupra participarii romaniei la competitiile de pescuit organizate de cips -fips
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

iulixa
Mesaje: 253
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:01
Puncte: 0
Localitate: Constanta/Bucuresti

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de iulixa »

Val scrie:Baga...s p...a ca tot spunem si spunem si uite unde se ajunge .... Poate mai aveti si voi urechi de auzit ... ca de gura sloboda m-am saturat ....
Vad si reactiile voastre tipic mioritice ... de vian e unul si altul si nu respectul fata de lege ... si legalitatea .. uite ca astia de afara pot si noi o frecam de 20 ani ... pe la staboruri , pe la cumetrii , pe la nimic serios si legal . Le facem din talent .... si ne pare amarnic de rau ...intoteauna dupa ..
Nu mai e Corbu centrul de greutate al carpfishingului; ar trebui sa va bucurati... Ati contribuit prin mesajele dv. - ale unui om dealtfel respectat - la acest rezultat, sutinand in permanenta federatia impostoare si lovind in permanenta in investitia dlui Cristocea. Nu mai e nimic de zis...

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de Stefan Popescu »

Domnule Oană,
Vreau să vă asigur că voi avea cea mai mare grijă de pescarii sportivi pe care îi reprezint. Vă doresc să aveți aceeași grijă de pescarii sportivi pe care îi păstoriți prin Liga Română de Crap! Timpul va dovedi cine o va face cu mai mult succes. Sunteți de acord?

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de Marian Constantin »

Ce grija sa mai ai de pescari cand ai reusit sa distrugi un CM in Romania ... chiar nu vezi lucru asta ?
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de Val »

iulixa scrie:
Val scrie:Baga...s p...a ca tot spunem si spunem si uite unde se ajunge .... Poate mai aveti si voi urechi de auzit ... ca de gura sloboda m-am saturat ....
Vad si reactiile voastre tipic mioritice ... de vian e unul si altul si nu respectul fata de lege ... si legalitatea .. uite ca astia de afara pot si noi o frecam de 20 ani ... pe la staboruri , pe la cumetrii , pe la nimic serios si legal . Le facem din talent .... si ne pare amarnic de rau ...intoteauna dupa ..
Nu mai e Corbu centrul de greutate al carpfishingului; ar trebui sa va bucurati... Ati contribuit prin mesajele dv. - ale unui om dealtfel respectat - la acest rezultat, sutinand in permanenta federatia impostoare si lovind in permanenta in investitia dlui Cristocea. Nu mai e nimic de zis...
Nu dragul meu , am atacat intotdeauna legea Forumului ... guvenrnarea prin pareri personale subiective si neargumentate expuse public si nu prin legalitate . Suntem in anul de gratie 2013 si trebuei sa resopectam legile ...nu sunt un prieten al domnului Popescu si indiferent de ce se scrie Popescu insusi o stie , am hartii cu nr de inregistrare la AGVPS prin care il rog pe D-l Selaru sa elimine din competitie cluburile sportive cu CIS care ne leaga de pescuitul SPORTIV si astfel sa iesim din sfera FRPS , dar cine asculta ? La fel ca tine .. catalogam pozitia publica ca o sustinere si iesim in fara cu postari pentru public . Eu nu imi caut audienta , inca speram ca prin ceea ce scriu sa pot schimba ceva ... din pacate e tirziu ... pentru ca nimeni nu asculta decit vocea natiunii . Iar daca in Ucraina .. 100.000 oameni in strada nu pot schimba decizia oficiala de a nu semna tratatul cu UE , chestie esentiala si de viata , 200 pescari in fata MTS nu pot schimba nici macar oja de unghiile secretarei ministrului ... ratiunea era baza , dar cine a ascultat ?

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de oanavictor »

mi se pare cea mai mare blasfemie sa pui interesul personal deasupra interesului national .........dar atata timp cat in romania sa nascut zicala .........sa moara capra vecinului ..........sau mai nou ''sa moara vecinul sa-i fur capra ''
cuvintele sunt de prisos ..............cred ca aveti un somn linistit in noaptea asta atat dumneavoastra cat si marele sen sei vladeanu .............pacat ......
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de Val »

Si asta este ultimul meu mesaj catre AGVPS ... data acum 4 zile ..

In atentia d-lui Director Catalin Eliad , AVPS Vulturul

In calitate de membru al AVPS Vulturul , va transmit citeva consideratii cu privire la reorganizarea competitiilor de pescuit organizate anual de AGVPS , pe care va rog , ca pe cale ierarhica se le adresati catre Dl. Dir. General Neculai Selaru .

Ipotezele de lucru de care am tinut cont in elaborarea acestei adrese sunt urmatoarele



aparitia si acreditarea de catre MTS a Federatiei de pescuit sportiv .
presiunile facute de aceasta Federatie de pescuit sportiv pe linga FIPS/CIPS , precum si incercarile repetate de inlocuire a AGVPS din aceasta structura internationala
cererile de dizolvare a AGVPS facute in instanta de catre Federatia de pescuit sportiv presiunile mass media pe care dl. Popescu Stefan le face asupra pescarilor , prin repetate amenintari si propuneri de afliere aproape fortata la structurile sportive propuse de acesta .


Cu respect va supun atentiei urmatorea schita de proiect care poate scoate competitia organizata de catre AGVPS de sub orice incidenta legala legata de structuri sportive , MTS sau Federatia de pescuit sportiv .



asa cum exista deja obligativitatea ca orice club , asociatie , echipa care se inscrie la Campionatul National sa aiba o apartanenta la AGVPS , fie directa , fie prin Liga de Crap sau alte structuri afiliate , propun ca incepind cu anul 2014 , sa fie admise la competitie numai asociatii de
pescari , afiliate direct la AGVPS , asociatii care sub nici o forma sa nu aiba certificate de identitate sportiva . Aceste noi asociatii isi pot pastra numele cluburilor de origine , dar forma lor de organizare sa fie aceea de asociatie non profit , agreata de AGVPS si nu aceea de club sportiv cu CIS . In practica este vorba doar de o schimbare juridica relativ simpla si la indemina oricarei entitati interesate . Prin afiliere la AGVPS se intra in legalitate , pentru fiecare in parte .

Campionatul national se va denumi campionatul de pescuit la crap ( sau rapitor , stationar , etc ) al AGVPS . Asa cum deja se si procedeaza . Dar denumirea trebuie sa reflecte ca respectiva competitie nu este o competitie a cluburilor de pescuit sportiv , ea este o competitie de casa a
AGVPS , prin care se intrec pe respectiva disciplina pescari membrii ai Asociatiei generale , din diferite asociatii de pescari afiliate legal .

Astfel organizata competitia nu poate avea nici o legatura cu structurile sportive ale Federatiei , MTS , samd. Cel mai bun exemplu este acela ca la o competitie de tir vinatoresc organizata de AGVPS nu trebuie ceruta nici o aprobare sau intrare in legalitate de la Federatia Romana de Tir .
Poate exista un parteneriat , dar in nici un caz aprobare . Exemple sunt mula mai multe , dar este clar ca fara participarea unor cluburi tip sportiv , nu poate exista vreo implicare a Federatiei de pescuit sportiv sau a MTS .

Rezultatul concursului de pescuit organizat de AGVPS pentru membrii ei pescari , este o echipa reprezentativa a AGVPS Romania , care poate fi trimisa sa reprezinte Asociata Generala la concursurile internationale organizate de structura internationala , FIPS / CIPS , la care AGVPS
este de drept membra Pentru a se evita confuzii si la acest capitol , se poate inscriptiona echipamentul adecvat , astfel incit cine citeste Romania sa poata vedea si AGVPS . Nu cred ca are relevanta pentru nimeni ce scrie pe tricou , sau pe actele de inscriere . Pescarii sunt interesati de prezenta la Campionatul mondial organizat de FIPS / CIPS . Bugetul de deplasare se acopera din taxele de inscriere incasate de la asociatii depuse intr-un cont separat , se scad cheltuielile si ce ramine pleaca la reprezentarea internationala . Aici pot exista ceva probleme , nu stapinesc suficient de bine statutul AGVPS , dar sunt sigur ca se pot gasi solutii , inclusiv printr-un parteneriat de lunga durata cu Rig Service .



In concluzie , printr-o minima reorganziare a cluburilor si printr-un anunt ferm al AGVPS privind schimbarile pe care au timp sa le faca in aceasta iarna in vederea competitiei din 2014 , se pot rezolva toate problemele legate de acest amestec in competitia AGVPS a cluburilor sportive sau a Federatiei . Cine isi doreste sa ramina club sportiv cu CIS , are varianta federativa , cine doreste sa participe la competitia AGVPS sa isi asume cerintele propuse , spre legalitatea competitiei .



In speranta ca aceste idei pot ajuta Asociatia Generala si competitia in sine , va transmit cele mai sincere urari de bine .


Asta ca o idee generala despre ce activitati avem uni si altii . si cat de mult bine facem sau nu pescuitului in general ....

iulixa
Mesaje: 253
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:01
Puncte: 0
Localitate: Constanta/Bucuresti

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de iulixa »

Val scrie:
iulixa scrie:
Val scrie:Baga...s p...a ca tot spunem si spunem si uite unde se ajunge .... Poate mai aveti si voi urechi de auzit ... ca de gura sloboda m-am saturat ....
Vad si reactiile voastre tipic mioritice ... de vian e unul si altul si nu respectul fata de lege ... si legalitatea .. uite ca astia de afara pot si noi o frecam de 20 ani ... pe la staboruri , pe la cumetrii , pe la nimic serios si legal . Le facem din talent .... si ne pare amarnic de rau ...intoteauna dupa ..
Nu mai e Corbu centrul de greutate al carpfishingului; ar trebui sa va bucurati... Ati contribuit prin mesajele dv. - ale unui om dealtfel respectat - la acest rezultat, sutinand in permanenta federatia impostoare si lovind in permanenta in investitia dlui Cristocea. Nu mai e nimic de zis...
Nu dragul meu , am atacat intotdeauna legea Forumului ... guvenrnarea prin pareri personale subiective si neargumentate expuse public si nu prin legalitate . Suntem in anul de gratie 2013 si trebuei sa resopectam legile ...nu sunt un prieten al domnului Popescu si indiferent de ce se scrie Popescu insusi o stie , am hartii cu nr de inregistrare la AGVPS prin car eil rog e D-l Selaru sa elimine din competitie cluburile sportive cu CIS care ne leaga de pescuitul SPORTIV si astfel sa iesim din sfera FRPS , dar cine asculta ? La fel ca tine .. catalogam pozitia publica ca o sustinere si iesim in fara cu postari pentru public . Eu nu imi caut audienta , inca speram ca prin ceea ce scriu sa pot schimba ceva ... din pacate e tirziu ... pentru ca nimeni nu asculta decit vocea natiunii . Iar daca in Ucraina .. 100.000 oameni in strada nu pot schimba decizia oficiala de a nu semna tratatul cu UE , chestie esentiala si de viata , 200 pescari in fata MTS nu pot schimba nici macar oja de unghiile secretarei ministrului ... ratiunea era baza , dar cine a ascultat ?
Pe mine ma intereseaza consecintele... Cine si le asuma? Dv., dl Popescu, dl AV, fraierii de pescari? Si daca da, in ce ordine?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul Mondial de Pescuit la Crap”