Calificari 2015

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Calificari 2015

Mesaj de Cristi Y »

Digital scrie:n primul rand trebuie sa ai noroc si la tragerea la sorti

nu am contestat asta , ba chiar pot afirma ca daca se incepe din nou concursul la Pietrafitta si echipele ar schimba standurile clasamentul ar fi altul

asta am vrut si eu sa subliniez , faptul ca in Italia este un lac unde " bulanul " este decisiv . Bogdan Corbu , cel care ne-a fost alaturi si care pescuieste foarte des acolo , mi-a spus din prima ora de concurs ca Croatia este favorita numarul 1 datorita grilei pe care pescuiesc
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2015

Mesaj de Digital »

Cristi Y scrie: asta am vrut si eu sa subliniez , faptul ca in Italia este un lac unde " bulanul " este decisiv .
Acelasi lucru am vrut sa spun si eu :lol: :lol: :lol: dar cu alte cuvinte.
Stima
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Calificari 2015

Mesaj de Vladut Mateianu »

Pista de selectie nationala trebuie sa fie asemanatoare cu cea pe care se va desfasura CM, nu are nicio legatura faptul ca cine stie sa prinda peste mult stie sa prinda si peste mare si rar....anul acesta a fost o intamplare fericita, dar sunt pescari care prind sute de kg de peste pe la Doripesco si au IQ 3, ceea ce va fi un obstacol permanent in cautarea crapilor mari si...rari ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Calificari 2015

Mesaj de Stefan B »

Domnilor ......un aspect trebuie sa vi-l evidentiez ...... Ebru ....este UNICAT ca tot ce dorim noi ......inclusiv densitate piscicola ! Orice asemanare este cu greu de gasit .....doar daca nu luam in considerare : " ......domne e fluviu ....atunci facem si noi calificarile pe fluviu ....." Este gresita o astfel de abordare, dupa parerea mea ! Eu as incepe prin a culege informatii reale si serioase despre viitoare locatie (portiune din Ebru) unde se va desfasura CM si as decide ulterior daca se gaseste ceva asemanator in Romania ! Daca nu ......se desfasoara CN ...normal ...ca si pana acum ....iar castigatoare o sa faca sejururi pe Ebru (daca ii va permite bugetul) si chiar sa caute vreu concurs ce se va desfasura chiar pe zona .... (pesemne se va face asa ceva ....ca si antrenament ! )

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Calificari 2015

Mesaj de Cristi Y »

Stefan B scrie:Domnilor ......un aspect trebuie sa vi-l evidentiez ...... Ebru ....este UNICAT ca tot ce dorim noi ......inclusiv densitate piscicola ! Orice asemanare este cu greu de gasit .....doar daca nu luam in considerare : " ......domne e fluviu ....atunci facem si noi calificarile pe fluviu ....." Este gresita o astfel de abordare, dupa parerea mea ! Eu as incepe prin a culege informatii reale si serioase despre viitoare locatie (portiune din Ebru) unde se va desfasura CM si as decide ulterior daca se gaseste ceva asemanator in Romania ! Daca nu ......se desfasoara CN ...normal ...ca si pana acum ....iar castigatoare o sa faca sejururi pe Ebru (daca ii va permite bugetul) si chiar sa caute vreu concurs ce se va desfasura chiar pe zona .... (pesemne se va face asa ceva ....ca si antrenament ! )

absolut corect si logic !
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Calificari 2015

Mesaj de Dan Mitranescu »

Am si eu cateva pareri :
-o balta se "studiaza" numai in regim de concurs. Antrenamentele sunt o pierdere de timp, bani ... si podiumul vizat. Adaptabilitatea de moment a pescarului este singurul lucru care conteaza.
- o balta nu seamana cu alta , o balta nu seamana nici cu ea, in doua zile consecutive sau pe doua locuri diferite . Sa gasesti doua balti "asemanatoare" imi depaseste toate notiunile de pescuit.
- sa cauti prin CN un pescar care azi castiga, cu pretentia ca o sa castige si maine "pe o balta asemanatoare" , nu ca depaseste notiunile de pescuit, le face praf ... :)
-tot ce vreau sa stiu de la o balta este cantitatea aproximativa de peste cu care se castiga concursurile. Atat. ( daca nu am posibilitatea unui participarii la un concurs pe acea balta )

Care credeti ca erau pescarii ce trebuiau sa mearga anul acesta in Italia pentru a scoate un rezultat mai bun ?
Care credeti ca a fost lotul anilor trecuti ce nu a fost adecvat pistei pe care a mers la CM ?
Care dintre pescarii loturilor de pana acum nu stiu sa prinda si mult si "putin"? ( ma refer la pescarii care gestioneaza strategia lotului )
Care sunt pescarii aia buni si care sunt aia mai putin buni, cu decizia luata in urma unui concurs, doua , trei ?

Asa ca CN consider ca trebuie sa fie un concurs care sa ne obisnuiasca cu regulile unui CM ( sa nu ne facem de ras pe acolo ) si care sa aiba ca miza acest lucru deosebit, de a reprezenta tara la un concurs international. Atat.
Cu cat este mai echilibrat ca standuri ( grile ) , cu atat este mai bine. Aceasta dorinta este generala in randurile concurentilor, la orice competitie. Sa renuntam la asta in favoarea unor idei de mai sus ...

P.S. Orice balta pe care au fost facute mai multe concursuri ( cunoasterea locurilor ) se poate echilibra prin grile . O balta necunoscuta nu se poate echilibra.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2015

Mesaj de cornelserbu »

Dan Mitranescu scrie:Asa ca CN consider ca trebuie sa fie un concurs care sa ne obisnuiasca cu regulile unui CM ( sa nu ne facem de ras pe acolo ) si care sa aiba ca miza acest lucru deosebit, de a reprezenta tara la un concurs international. Atat.
asta este de nota 10, restul parerilor sunt mai mult decat de bun simt :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

Re: Calificari 2015

Mesaj de Dumitrache »

Spunea cineva mai sus ca daca finala se desfasoar din nou rezultatele nu vor fi acelasi...poate ca nu vor fi la fel, dar Croatii sigur ar fi in frunte :D :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”