In att Dl Orhei

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: In att Dl Orhei

Mesaj de Zarguzon Adi »

Dan Mitranescu scrie:
Zarguzon Adi scrie: In Elvetia populatia voteaza prin referendum legile propuse de guvern si este una din cele mai dezvoltate tari din lume.Mai concret populatia hotaraste singura prin referendum cum se cheltuiesc banii din taxe si impozite.Pe banii mei nu face nimeni legea.
Alt exemplu mai ai ?
Iti dau eu zeci de exemple, care includ si cele mai mari puteri economice ale lumii, in care situatia sta exact invers.

Pe banii tai ? ( la modul general vorbind )
Cati bani ai bagat in CN pana acum ?
Eu am bagat cateva zeci de mii, ca aceasta competitie sa ajunga aici.
Pai daca se voteaza pe criterii "cine plateste", sa se ia in calcul si cat a platit.
Nu platesti un CN, faci pipi pe el si pe toti care vor seriozitate dovedita in ani de zile, dupa care dispari fericit ca ai vazut cum este "pe CN".
Stii multe cazuri si tu .

Crezi ca este normal ce se intampla. Iti place haosul actual?

o sa iti fac un mic istoric al implicari mele in campionatul national:

-2005 am participat
-2007 am participat
-2009 renunt la participare sa asigur arbitrajul impreuna cu sotia; scriu un regulament pe 26 de pagini;insist pe langa organizatori sa fie adus APS-ul in arbitraj cu aceasta ocazie apare dl.Calota care acum sustine ca arbitrajul inseamna doar cantarire ; anul in care te-ai calificat si tu la campionatul mondial
-2010 particip cu Soimul si jucam finala primul an in care participa un club care nu era membru APCR
-2011 particip cu Soimul si jucam finala

-2012 anul de cotitura in organizarea campionatului national .AGVPS rupe protocolul cu APCR la aceasta despartire Pasa are o contributie majora; eu mai mica; vestitul AMR .

- 2012 particip la campionat si ma aleg cu un proces de calomnie in care mi se cer 1o.ooo euro
daune; il castig dar cheltuiesc bani si timp
- 2015 si 2016 am sustinut campionii nationali dupa posibilitati
Mult putin nu stiu


Ps: in orice sport se merge pe principiul ; un club un vot nu conteaza in ce divizie este clubul si nici ce performanta are sau buget

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: In att Dl Orhei

Mesaj de Alexandru Mihai »

Zarguzon Adi scrie:
Alexandru Mihai scrie:
Zarguzon Adi scrie:Maxx are dreptate. Am vrut sa spun si eu asta de ceva timp.

Populatia nu voteaza legi. Ca se alege praful.
Populatia voteaza un "guvernul". Adica un juriu. Juriul voteaza reguli.

O idee :
Primele 10 cluburi clasate in CN au dreptul sa faca o propunere pentru un membru al juriului.
Din cele 10 propuneri se aleg 5 prin votul tuturor cluburilor participante la un CN.
Cei 5 fac legea.
Daca nu sunt buni, se aleg altii in anul urmator.


In Elvetia populatia voteaza prin referendum legile propuse de guvern si este una din cele mai dezvoltate tari din lume.Mai concret populatia hotaraste singura prin referendum cum se cheltuiesc banii din taxe si impozite.Pe banii mei nu face nimeni legea.
Pe banii tai dacă îți convine regulamentul participi dacă nu stai in fata PC -ului si gata.
Pe bune Adi, pana la urma este un concurs îți place ce vezi participi nu îți place nu te obliga nimeni sa participi.

Si sa nu începi ca ți se îngrădește dreptul de participare ca nu tine, ai un regulament clar unde se specifica ce si cum...punct.
Buna dimineata Max


Campionatul de anul acesta se desfasoara dupa regulamentul stabilit in sedinta din 24.11.2016.La aceasta sedinta au participat cluburile membre AGVPS deci regulamentul a fost hotarat de AGVPS.
Anul trecut stateam in fata PC-ului si am vazut regulamentul campionatui (o manse eliminatorie si o finala) si am luat decizia impreuna cu membrii sa platim taxa de 2500 ron. Nu stiu cum sa iti explic mai bine
Salut Adi,

Eu vorbesc de 2018.

Am înțeles ce ai spus.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

oliviu orhei
Mesaje: 587
Membru din: Joi Aug 20, 2009 9:08

Re: In att Dl Orhei

Mesaj de oliviu orhei »

In ședința din data de 03.03.2017 a Comisiei de competiții a AGVPS, am propus redactarea și aprobarea unui Regulament de organizare a Campionatului de pescuit la crap.

Va rog cine are propuneri pentru acest regulament să le trimită pe mesaj, pe adresa de mail oliviu.orhei@gmail.com.
Fiecare propunere sa fie și argumentata.
Propunerile se vor trimite pana pe data de 20.03.2017
După ce voi primii propunerile , voi solicita sprijinul unor președinți de cluburi și le vom discuta pentru o variantă finală.
Varianta finala urmand a fi trimisa tuturor cluburilor care vor pune in discuție varianta propusa in adunarea generala a clubului si vor trimite un raspuns scris cu punctul lor de vedere.

Dupa primirea raspunsului voi convoca o sedinta a subcomisiei de pescuit la crap unde acest regulament cu propunerile venite de la cluburi va fi votat.
Aceasta ședința vreau sa fie inregistrata video și urcata pe Youtube.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: In att Dl Orhei

Mesaj de gor965 »

Se lucreaza ... :D
IMG-20170304-WA0001.jpg
IMG-20170304-WA0001.jpg (225.35 KiB) Vizualizat de 1435 ori
IMG-20170304-WA0002.jpg
IMG-20170304-WA0002.jpg (214.3 KiB) Vizualizat de 1435 ori
IMG-20170304-WA0003.jpg
IMG-20170304-WA0003.jpg (192.51 KiB) Vizualizat de 1435 ori
IMG-20170304-WA0004.jpg
IMG-20170304-WA0004.jpg (232.08 KiB) Vizualizat de 1435 ori
IMG-20170304-WA0005.jpg
IMG-20170304-WA0005.jpg (260.29 KiB) Vizualizat de 1435 ori
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: In att Dl Orhei

Mesaj de Dan Mitranescu »

Zarguzon Adi scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Zarguzon Adi scrie: In Elvetia populatia voteaza prin referendum legile propuse de guvern si este una din cele mai dezvoltate tari din lume.Mai concret populatia hotaraste singura prin referendum cum se cheltuiesc banii din taxe si impozite.Pe banii mei nu face nimeni legea.
Alt exemplu mai ai ?
Iti dau eu zeci de exemple, care includ si cele mai mari puteri economice ale lumii, in care situatia sta exact invers.

Pe banii tai ? ( la modul general vorbind )
Cati bani ai bagat in CN pana acum ?
Eu am bagat cateva zeci de mii, ca aceasta competitie sa ajunga aici.
Pai daca se voteaza pe criterii "cine plateste", sa se ia in calcul si cat a platit.
Nu platesti un CN, faci pipi pe el si pe toti care vor seriozitate dovedita in ani de zile, dupa care dispari fericit ca ai vazut cum este "pe CN".
Stii multe cazuri si tu .

Crezi ca este normal ce se intampla. Iti place haosul actual?

o sa iti fac un mic istoric al implicari mele in campionatul national:

-2005 am participat
-2007 am participat
-2009 renunt la participare sa asigur arbitrajul impreuna cu sotia; scriu un regulament pe 26 de pagini;insist pe langa organizatori sa fie adus APS-ul in arbitraj cu aceasta ocazie apare dl.Calota care acum sustine ca arbitrajul inseamna doar cantarire ; anul in care te-ai calificat si tu la campionatul mondial
-2010 particip cu Soimul si jucam finala primul an in care participa un club care nu era membru APCR
-2011 particip cu Soimul si jucam finala

-2012 anul de cotitura in organizarea campionatului national .AGVPS rupe protocolul cu APCR la aceasta despartire Pasa are o contributie majora; eu mai mica; vestitul AMR .

- 2012 particip la campionat si ma aleg cu un proces de calomnie in care mi se cer 1o.ooo euro
daune; il castig dar cheltuiesc bani si timp
- 2015 si 2016 am sustinut campionii nationali dupa posibilitati
Mult putin nu stiu


Ps: in orice sport se merge pe principiul ; un club un vot nu conteaza in ce divizie este clubul si nici ce performanta are sau buget
Nu ne intelegem Adi. Din punct de vedere al investitiei in CN suntem in aceeasi barca.Poate nu ai investit sumele mele, dar implicarea ta, atentia , timpul pierdut, faptul ca te-ai lovit de anumite aspecte si nu vrei sa te mai lovesti de ele, ... , consideri ca toate astea au dreptul la "un vot", vot care se poate cumpara cu o simpla taxa de participare ? Nu ma refer la bani, ma refer la faptul ca se pierde experienta in organizarea unei competitii atat de simplu. Nu mi se pare ca este corect si nici bine pentru competitie.

In toate sporturile cluburile voteaza decat conducerea forului de conducere. Cateodata nici pe asta. Nu ce spui tu.
In rest nu voteaza absolut nimic, gen : taxa de participare, locatie, numar de etape, ..., absolut tot ce votam noi.

Te-am intrebat: de cate ori a votat Romania la CIPS -FIPS ? ( situatie in care suntem pe locul doi pe natiuni, deci si cu un cuvant de spus ! )
Stii si tu : NICIODATA !

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: In att Dl Orhei

Mesaj de petre iulian »

trebuie sa ne gandim la viitor ....ce a fost a fost :wink: ..


cateva idei generale pt. regulamentul oficial la care se lucreaza (incepand cu sezonul 2018):

- pana in x echipe participante , subsectoare si finala de 6
-peste x echipe participante , impartirea pe doua grupe de calificari (tot pe subsectoare ) , semifinala de x si finala de 6 .
-peste x echipe participante , impartirea pe trei grupe de calificari (tot pe subsectoare ) , semifinala de x si finala de 6 .

se calculeaza taxa din prima pe premiza ca se face si semifinala si daca nu e cazul , banii ramasi se duc la castigatoarea campionatului pt. campionatul mondial .

datele de desfasurare se anunta pana in data de x in fiecare an de catre organizator (agvps / federatie )

daca aveam aceste reguli de baza , acum nu mai aveam discutii .
plecam pe premiza ca se inscriu 25sau x loturi , facem calculele la bani , se plateste x lei avans pana in data de x si dupa ce vedem cate sunt se plateste diferenta pana in data de x .

e simplu ... `valorile X le discutam , propunem inainte de redactarea regulamentului oficial ... si asa ramane in fiecare an .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

oliviu orhei
Mesaje: 587
Membru din: Joi Aug 20, 2009 9:08

Re: In att Dl Orhei

Mesaj de oliviu orhei »

petre iulian scrie:trebuie sa ne gandim la viitor ....ce a fost a fost :wink: ..


cateva idei generale pt. regulamentul oficial la care se lucreaza (incepand cu sezonul 2018):

- pana in x echipe participante , subsectoare si finala de 6
-peste x echipe participante , impartirea pe doua grupe de calificari (tot pe subsectoare ) , semifinala de x si finala de 6 .
-peste x echipe participante , impartirea pe trei grupe de calificari (tot pe subsectoare ) , semifinala de x si finala de 6 .

se calculeaza taxa din prima pe premiza ca se face si semifinala si daca nu e cazul , banii ramasi se duc la castigatoarea campionatului pt. campionatul mondial .

datele de desfasurare se anunta pana in data de x in fiecare an de catre organizator (agvps / federatie )

daca aveam aceste reguli de baza , acum nu mai aveam discutii .
plecam pe premiza ca se inscriu 25sau x loturi , facem calculele la bani , se plateste x lei avans pana in data de x si dupa ce vedem cate sunt se plateste diferenta pana in data de x .

e simplu ... `valorile X le discutam , propunem inainte de redactarea regulamentului oficial ... si asa ramane in fiecare an .
Mulțumesc, Iulian

Aștept și variante de GRILE.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: In att Dl Orhei

Mesaj de eugen dragnea »

claudiupascu scrie:@eugen dragnea
Pe banii si timpul cui sa desfasori un campionat din aprilie pana in august?Uiti ca la CN se vine cu eforturi materiale din partea pescarilor?
Sau imi spui ca trebuie sa avem cluburi potente care sa asigure salarii ptr.pescari bla bla....
Din banii tai de cotizant si din timpul tau de pasionat de pescuit participant la un campionat sanatos .Bagi intr-un concurs 3000 lei pe taxa de participare+2000 lei in nada+500 in accesorii si te vaiti ca nu-ti permiti?!?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”