NEA NICU SI INTERESUL NATIONAL - serial

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

NEA NICU SI INTERESUL NATIONAL - serial

Mesaj de andrei vladeanu »

NEA NICU SI INTERESUL NATIONAL

Citeam de curand ca exista un soi de reflex al politicienilor (liderilor) cu tendinţe dictatoriale sau al dictatorilor de-a dreptul, şefilor aparatelor represive sau linguşitorilor mediatici ai acestora să invoce, pentru a-şi justifica acţiunile, interesul naţional.

Sintagma interesului national a fost folosita pentru prima data de faimosul Niccolo Machiavelli si implementata in sensul cel mai pragmatic de alt personaj faimos, Cardinalul Richelieu, care cu un cinism absolut i-a sprijinit pe Protestanti in “Razboiul de 30 de ani,” impotriva coreligionarilor sai, cardinal catolic fiind, doar pentru ca asa a vazut el interesul national al Frantei in momentul respectiv.

In Romania comunismul s-a instaurat si ne-a invins facand trafic cu interesul national. In vreo 40 de ani termenul a devenit un fake. Nici macar Revolutia nu l-a mai reabilitat. Patriotismul romanesc nu mai vinde niciun fel de marfa.

Mitch SMITH, manager Anglia
„E o mare ruşine dacă CM-2012 nu va avea loc pe marele lac de la Sarulesti. Ca manager al Angliei şi ca cineva care a luptat din greu pentru a promova competitiile crapiste, cred ca va fi o mare pierdere pentru imaginea pescuitului la crap din Romania daca evenimentul nu va avea loc pe Sarulesti. Trebuie să înţelegeţi ca Raduta Lake, aşa cum este cunoscut în Anglia şi in tarile europene surori, reprezinta un monument de istorie al carpfishingului si mulţi oameni în Anglia vad acest loc ca un loc de vis.
Mă lupt să înţeleg de ce federatia dvs. organizatroare nu crede de cuviinţă si nu considera potrivit pentru a utiliza aceasta lac. Să nu se organizez CM pe Sarulesti în ochii mei ar fi un lucru groaznic. Trebuie să spun că pentru Campionatul Mondial, un eveniment de pescuit respectat in carpfishing, lacuri ca acesta TREBUIE utilizate. Astfel, oferim şansa acestor campionate de a vedea unele dintre cele mai mari capturi de crap, de care noi nu ne-am bucurat pe lacurile pe care s-au organizat anterior Campionate Mondiale, din cauza dimensiunilor mici de crap de acolo.”


Johan Donald, manager Africa de Sud

„Am auzit şi am citit atât de mult despre ţara dumneavoastră şi despre pescuitul la crap pe minunatul Lac Sarulesti. Lacul Sarulesti este ca o legenda in Africa de Sud, o pictogramă pentru pescuitul crapului în România! Îndemnăm federaţia dumneavoastră sa gazduiasca Campionatul Mondial de pescuit la crap FIPSed 2012 pe Lacul Sarulesti şi, prin urmare, sa transforme visele noastre in realitate!”

Vorbeam la inceput de reflexul politicienilor (liderilor) cu tendinţe dictatoriale sau al dictatorilor de-a dreptul, şefilor aparatelor represive sau linguşitorilor mediatici ai acestora să invoce, pentru a-şi justifica acţiunile, interesul naţional. Autorul textului respectiv spunea in incheiere ca aceste persoane sfarsesc, de cele mai multe ori, prost.

...va urma
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: NEA NICU SI INTERESUL NATIONAL - serial

Mesaj de andrei vladeanu »

urmeaza motivatia oficiala al AGVPS-ului in ceea ce priveste cedarea mondialului de crap unui SRL din C-ta, care administreaza o balta pe care nu s-a mai organizat niciodata nimic.
The One Team

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: NEA NICU SI INTERESUL NATIONAL - serial

Mesaj de Vladut Mateianu »

La 13 august 1961, "s-a spulberat pentru mulţi visul unei vieţi în libertate", spunea la ceremonia de comemorare a 50 de ani de la construirea Zidului Berlinului, ministrul german al Culturii. În opinia lui Bernd Neumann, construirea Zidului a fost "expresia cea mai flagrantă a dictaturii morale şi politice a SED", partidul comunist aflat la putere în Est.

Parte a Cortinei de Fier, Zidul Berlinului a fost cea mai cunoscută parte a frontierelor RDG-ului. Zidul a constituit o barieră de separare între Berlinul Occidental şi Republica Democrată Germană. A fost un simbol al tiraniei comuniste, în special după uciderea celor care doreau să treacă zidul fie pentru a se alătura familiei şi prietenilor, fie pentru a găsi un trai mai bun. Sute de persoane au murit în timp ce încercau să treacă Zidul Berlinului, de-a lungul celor aproape 30 de ani de existenţă a acestuia.

Numeroase familii au fost despărţite. Mulţi est-germani şi-au pierdut mare parte din venituri.

În 1989, Zidul Berlinului a fost dărâmat, distrus în totalitate, iar acest lucru a reprezentat primul pas către reunificarea Germaniei. Căderea Zidului Ruşinii s-a datorat unei gafe a autorităţilor din fosta Republică Democrată Germană. În 1989, după câteva săptămâni de proteste de stradă, guvernul comunist a permis cetăţenilor să-şi viziteze rudele din vest. Pe 9 noiembrie, mii de est germani au escaladat zidul la Poarta Brandenburg, strigând din toate puterile "Zidul a disparut!''. A fost ziua care a schimbat cursul istoriei. În câteva luni, regimurile comuniste din Europa de Est s-au prăbuşit ca piesele unui joc de domino, iar în 1991 Uniunea Sovietică s-a dezintegrat.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: NEA NICU SI INTERESUL NATIONAL - serial

Mesaj de Vladut Mateianu »

Dacă nu mergi des pe la biserică, trebuie să întrebi un prieten care sunt regulile casei. E ca la Operă, cînd nu ştii exact care e momentul de aplauze şi cînd trebuie să te ridici în picioare aplaudînd.

1. Închinatul

Cînd trebuie să te închini în biserică? Cînd intri şi cînd ieşi, cel puţin. Cînd ieşi, închină-te stînd cu faţa la altar. În rest, unii spun că trebuie să te închini cînd se zice numele lui Isus în diversele lui combinaţii. Alţii spun că şi Maica Domnului merită o închinăciune. Sigur, unii se închină tot timpul, preventiv. Oricum, închină-te doar o dată, nu face cercuri nesfîrşite pe burtă în neştire.

2. Statul în genunchi

Unii preoţi anunţă, alţii te lasă în ruşine şi rămîi ca fraierul singurul în picioare şi ceilalţi se prosternează în faţa ta. Nu se stă cu fundul pe călcîie, trebuie să stai în genunchi, drept. Dacă te ţin şalele, lasă numai un picior jos şi pleacă-ţi capul în semn de respect şi supunere.

3. Cînd preotul critică enoriaşii că n-au plătit contribuţia anuală

Aia pentru care rar se taie chitanţă. Mai ales dacă face asta înaintea slujbei, chiar că nu ştiu ce sfat să vă dau. Aş zice să-l ignoraţi, mai ales dacă zbiară şi dă nume. Aş zice să-l priviţi în ochi, dar are în spate icoane care vă distrag atenţia. Aş zice să-i răspundeţi, dar ce vor zice enoriaşii credincioşi? Aşa că mai bine plătiţi-i şi acceptaţi şi icoana la 3 lei, oferită obligatoriu cu lumînările autorizate de patriarhie.
C-aşa-i creştinismul pe la noi, stînga unu, dreapta doi. :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: NEA NICU SI INTERESUL NATIONAL - serial

Mesaj de andrei vladeanu »

bravo vladut, ai priceput cum sta treaba.
numai ca la noi zidul inca nu a cazut. adica locul unde se duce lumea ca la biserica, cu caciula-n mana.

de asta zic ca o sa prezint in serial - pe acest topic - cum a explicat agvps-ul cedarea modialului unui SRL din c-ta.
am documentul in original.

pana una alta am explicat pozitia oficiala a angliei si africii de sud.
urmeaza...
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: NEA NICU SI INTERESUL NATIONAL - serial

Mesaj de andrei vladeanu »

p.s. nici nu vreau sa ma gandesc ca prin cele doua copy-paste -uri ai incercat sa insinuezi altceva, si anume ca a cazut dictatura APCR, locul unde se cotiza la biserica.
nici nu ai fi avut cum din moment ce tu - ani de-a randul - ai evoluat in nationala RFG cu sutana pe sub tricou :wink: :D
The One Team

Avatar utilizator
remus_cta
pescar de competitie
Mesaje: 1330
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 16:20
Puncte: 0
Localitate: constanta
Contact:

Re: NEA NICU SI INTERESUL NATIONAL - serial

Mesaj de remus_cta »

andrei vladeanu scrie:NEA NICU SI INTERESUL NATIONAL
...........

...va urma
@ANDREI
ceea ce va oferi balta corbu cand va incepe c.m. nu ar putea sa ofere sarulesti niciodata

nu am niciun interes de nicio parte, dar asta imi permite sa fiu si obiectiv .
o sa vedeti dupa ce va trece c.m. de la corbu ca a fost un lucru extraordinar si toata lumea va fi fericita.
oamenii care si-au pus cuvantul in joc aici nu vorbesc prostii,eu sunt sigur ca va fi un concurs nemaiintalnit.

remus
Floyd Patterson a fost culcat la podea de 7 ori intr-o runda
dupa meci a zis:"ei spun ca am fost boxerul care a fost culcat la podea cel mai mult....dar eu le spun ca sunt si cel care s-a ridicat de cele mai multe ori..."

APS TOMIS

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: NEA NICU SI INTERESUL NATIONAL - serial

Mesaj de andrei vladeanu »

se poate remus.
tocmai de aceea vreau sa stie toata lumea ce a oferit balta corbu agvps-ului.
chestiuni de interes national...
The One Team

Avatar utilizator
remus_cta
pescar de competitie
Mesaje: 1330
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 16:20
Puncte: 0
Localitate: constanta
Contact:

Re: NEA NICU SI INTERESUL NATIONAL - serial

Mesaj de remus_cta »

sunt convins ca balta corbu a oferit un singur lucru agvps-ului:un proiect mai bun decat varianta sarulesti.
Floyd Patterson a fost culcat la podea de 7 ori intr-o runda
dupa meci a zis:"ei spun ca am fost boxerul care a fost culcat la podea cel mai mult....dar eu le spun ca sunt si cel care s-a ridicat de cele mai multe ori..."

APS TOMIS

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: NEA NICU SI INTERESUL NATIONAL - serial

Mesaj de andrei vladeanu »

remus_cta scrie:sunt convins ca balta corbu a oferit un singur lucru agvps-ului:un proiect mai bun decat varianta sarulesti.
ok.
The One Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”