Romania-Slovacia la nivel de federatie?!......

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Încuiat
Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Romania-Slovacia la nivel de federatie?!......

Mesaj de Val »

zoitadaniel scrie:dl val, pai legea suna cam asa:
Art. 35.
(1) Doua sau mai multe asociatii sau fundatii se pot constitui in federatie

pot fi multe federatii
care federatie a luat-o?
de aici si pana la utilitate publica e cale lunga:

art. 45 alin. 2
O federatie poate fi recunoscuta de Guvernul Romaniei ca fiind de utilitate publica daca cel putin doua treimi din numarul asociatiilor si fundatiilor care o alcatuiesc sunt recunoscute ca fiind de utilitate publica.
si daca tot e la moda din parte lu domn popescu, postez si eu texte de lege:
Art. 381. - In sensul prezentei ordonante, prin utilitate publica se intelege orice activitate care se desfasoara in domenii de interes public general sau al unor colectivitati.
Art. 39.
(1) Recunoasterea unei asociatii sau fundatii de utilitate publica se face prin hotarare a Guvernului. In acest scop, asociatia sau fundatia interesata adreseaza o cerere Secretariatului General al Guvernului, care o inainteaza, in termen de 15 zile, ministerului sau organului de specialitate al administratiei publice centrale in a carui sfera de competenta isi desfasoara activitatea.
are guvernul romaniei ministerul pescarilor sportivi ? n-ar fi rau, dar n-are :(
Nu ma face sa scriu aiurea ...esti in greseala ... asociatia vs federatie nu au utilitate publica ....simultana . Hai bai ce dracu - vreti sa ii dau mereu apa la moara frantului .... Scrieti bazat si cind stiti despre ce e vorba . Fara gluma si nu dezvolt ca dau deja din casa .
AGVPS este de utilitate publica .... dar Federatia e legal constituita si AGVPS nu a contestat NIMIC la chestiA ASTA . In schimb contesta LIga vs APCR , contesta APCR cind vrioa sa o faca .... samd . Hai sa fim uniti in fata pacaliciului si sa gasim inadevrtente in discursul lui Popescu - nici el nu a facut federatia asta - cool si fara greseala . Ma interesez si sa vad dosarul ..
Ultima oară modificat Lun Noi 07, 2011 17:47 de către Val, modificat de 2 ori în total.

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: Romania-Slovacia la nivel de federatie?!......

Mesaj de Popescu Stefan »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Și te întrebi de ce Planet carp nu are CIS.

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Romania-Slovacia la nivel de federatie?!......

Mesaj de Val »

gabisandu scrie:@ Val
Lucrurile sunt simple. AGVPS este MEMBRU FONDATOR a unui for care se considera stat in stat. Cand vreodata ceilalti membrii vor renunta la ei? Doar daca AGVPS renunta benevol la acest drept, asa cum spune Andrei.
Nu este membru fondator .

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Romania-Slovacia la nivel de federatie?!......

Mesaj de gor965 »

Val scrie:
gabisandu scrie:@ Val
Lucrurile sunt simple. AGVPS este MEMBRU FONDATOR a unui for care se considera stat in stat. Cand vreodata ceilalti membrii vor renunta la ei? Doar daca AGVPS renunta benevol la acest drept, asa cum spune Andrei.
Nu este membru fondator .
Dar cine este membru CIPS : ROMANIA sau AGVPS ? ...nu de alta dar citind prima oara statutul CIPS, la articolul legat de membrii sai intalnim niste termeni mai "ciudati" ! :|
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: Romania-Slovacia la nivel de federatie?!......

Mesaj de Popescu Stefan »

gor965 scrie:
Val scrie:
gabisandu scrie:@ Val
Lucrurile sunt simple. AGVPS este MEMBRU FONDATOR a unui for care se considera stat in stat. Cand vreodata ceilalti membrii vor renunta la ei? Doar daca AGVPS renunta benevol la acest drept, asa cum spune Andrei.
Nu este membru fondator .
Dar cine este membru CIPS : ROMANIA sau AGVPS ? ...nu de alta dar citind prima oara statutul CIPS, la articolul legat de membrii sai intalnim niste termeni mai "ciudati" ! :|
Asta tot încerc și eu să le demonstrez că membrii sunt națiunile, iar acestea își desemnează reprezentanții. Este scris și în lege, dar unii nu o baga în seamă:
Art. 38
(1) Federatiile sportive nationale se inscriu in Registrul sportiv, pentru obtinerea Certificatului de identitate sportiva.
(2) Federatiile sportive nationale se pot afilia la federatiile sportive internationale, la alte foruri europene sau mondiale, pe baza avizului dat de Ministerul Tineretului si Sportului.
Dar cui să spui ceva logic?

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Romania-Slovacia la nivel de federatie?!......

Mesaj de gor965 »

Popescu Stefan scrie:
gor965 scrie: Dar cine este membru CIPS : ROMANIA sau AGVPS ? ...nu de alta dar citind prima oara statutul CIPS, la articolul legat de membrii sai intalnim niste termeni mai "ciudati" ! :|
Asta tot încerc și eu să le demonstrez că membrii sunt națiunile, iar acestea își desemnează reprezentanții. Este scris și în lege, dar unii nu o baga în seamă:
Art. 38
(1) Federatiile sportive nationale se inscriu in Registrul sportiv, pentru obtinerea Certificatului de identitate sportiva.
(2) Federatiile sportive nationale se pot afilia la federatiile sportive internationale, la alte foruri europene sau mondiale, pe baza avizului dat de Ministerul Tineretului si Sportului.
Dar cui să spui ceva logic?
Eu nu la ce spune legea de la noi fac referire ci la ce spune CIPS cu privire la membrii sai ! Sunt convins ca CIPS nu da 2 bani pe legile vre-unui stat, dar cu privire la membrii sai spune asa :

ARTICLE 3


Members


1. Membership to the F.I.P.S.e.d. shall be opened to any National Federation practising angling in fresh waters on condition that it acknowledges the C.I.P.S. and the F.I.P.S.e.d. statutes and provided that its admission shall have been approved by the majority of the General Assembly of the member National Federations and then ratified by the C.I.P.S. Congress.

The statutes of the concerned National Federations must clearly state that each and every citizen of the state belonging to such federation may become a member thereof regardless of their political or religious creed or the colour of their skin. To this end, all Federations shall be caused to lodge their own statutes with the C.I.P.S. and F.I.P.S.e.d. Directing Committee.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Romania-Slovacia la nivel de federatie?!......

Mesaj de Val »

Nu te arunca d-le Popescu - Romania in clipa de fata , ca natiune , are o asociatie generala de inters public LEGIFERATA , membra a CIPS de vreo 40-50 ani si o federatie cf legilor noi constituite , care isi doreste sa le traga la astia vechi painea de la gura pe plan international .
La AGVPS presedinte de onoare este Mugur Isarescu . Dar cine nu a auzit de Bildeberg - poate crede si altceva.... acum depinde ce timp avem si noi . Si pentru ce ?
90 % pe plan international federatia ta nu va avea succes .... din pacate dialogul tau aspru este bun pe plan intern si este de scoala veche ...de cind rog eu AGVPS-ul sa aiba acelasi dialog - adica esti cu noi sau impotriva ? Tu il practici - eu ii rog sa il aiba de vreo 5-6 ani si degeaba ....
Cum va iesi ? Nu stiu - poate pe plan international stai mai bine cu lobby-ul .....si vei bate clasicii . Ma indoiesc ... si am argumentatie .
Ideea este sa nu promiti nimic din ce nu ai in maneca !!!

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: Romania-Slovacia la nivel de federatie?!......

Mesaj de Popescu Stefan »

Spune-mi si mie legea respectivă. Dacă nu stii care este, ți-o spun eu; Legea 103/1996. Are și o Decizie a curții sesizate pe o exceptie de neconstituționalitate. Decizia nr. 156/1999. Citeștele și o să ai o surpriză.

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Romania-Slovacia la nivel de federatie?!......

Mesaj de Val »

Popescu Stefan scrie:Spune-mi si mie legea respectivă. Dacă nu stii care este, ți-o spun eu; Legea 103/1996. Are și o Decizie a curții sesizate pe o exceptie de neconstituționalitate. Decizia nr. 156/1999. Citeștele și o să ai o surpriză.
Iar ma bagi la legi - nu am pretentii de judecator ! In schimb sa-mi raspunzi la intrebarea pe care am pus-o mai sus ! Ai asa lobby international daca ai macar vreo idee de speranta ca o institutie a statului , de utilitate publica , membra a CIPS de 40-50- ani , sustinuta OK si chiar super OK , va capata reject de la CIPS si matale cu federatia din Renasterea , Reinviierea si Bibanul umflat , vei fi recunoscut ca reprezentant al Romaniei ???
Stiu ca sunt aspru si bulangiu ... dar eu te intreb cinstit si realist !! Vreau sa vad cat esti de ancorat in realitatea zilei de astazi si in lumea in care traim . Nu imi spune ca ai incredere in legea din Romania si vei accesa pe plan international orice institutie pe baza a doua - trei hotaririri judecatoresti ....din Romania . Inseamna ca de abia acum te pierzi cu mintea si nu mai gandesti limpede . Nu a sosit vremea aia ....mai sunt vreo 10 ani .
Repet - daca mi-as propune , ce dosar frumos ar iesi din federatia asta a matale ... Dar la cati bani si timp , plus m..e multa pe Forum , am bagat pina acum in chestia asta , nu ma mai simt dator sa fac nimic . In schimb cine vrea , stagiar avocat - e o paine frumoasa de mincat - inclusiv dosar penal la ANS ....conflict de interese ...., prin lege de interes national , Romania vs Romania , deciziii care se bat cap in cap , coruptie la accept la ANS imoptriva unei entitati a statului , samd . Eu unul mi-as face doctoratul in drept pe aceasta tema si am doi - sau trei prieteni care imi cer detalii mereu . Ard de nerabdare , pentru ei este o sansa de afirmare profesionala .

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: Romania-Slovacia la nivel de federatie?!......

Mesaj de Popescu Stefan »

Val,
Tu zici că AGVPSR este o instituție a statului? Păi atunci cum s-a înscris în RAF?
Curios este că și eu susțin același lucru. AGVPSR este înființată de comuniști prin lege (Decretul 211/1948). Dar printr-o inginerie (pe care eu mă lupt să o demontez) s-a înscris în registrul persoanelor non profit de drept privat. Dacă tot cunoști așa bine legile, cum probabil că le cunosc și eu, o să observi că există nominalizate în Legea 69/2000 și astfel de persoane juridice. Ele însă sunt asimilate cluburilor sportive, așa că s-ar putea că într-un interval de timp rezonabil, AGVPSR să solicite afilierea la federație.

Și ca să nu crezi că-ți vând brașoave, iată proba:

Art. 26
(1) Cluburile sportive sunt structuri sportive cu personalitate juridica, constituite in conditiile legii.
(2) Cluburile sportive pot fi:
a) persoane juridice de drept privat, structuri fara scop lucrativ sau societati comerciale sportive pe actiuni;
b) persoane juridice de drept public.
Art. 29
(1) Cluburile sportive de drept public sunt persoane juridice, infiintate ca institutii publice in subordinea organelor administratiei de stat, si au drept obiect de activitate performanta, selectia, pregatirea si participarea la competitii interne si internationale.
(2) Cluburile sportive de drept public mono- sau polisportive se organizeaza si functioneaza dupa regulamente proprii, elaborate conform legii.

Art. 30
Cluburile sportive de drept public pot primi spre administrare sau in folosinta gratuita imobilele care deservesc activitatea sportiva, baze si instalatii sportive. Bazele si instalatiile sportive primite spre administrare si folosinta sunt considerate patrimoniu sportiv si nu isi vor schimba destinatia sportiva fara aprobarea Ministerului Tineretului si Sportului.

Ori, AGVPSR s-a înființat prin lege și s-a înscris în registrul persoanelor de drept privat. Lămurește-mă tu, cum să ies din această dilemă. :lol: :lol: :lol: :lol:
Și ca să-ți dovedesc că AGVPSR va trebui să se afilieze la federație, iată ce zice legea:
Art. 22
(1) In sensul prezentei legi, structurile sportive sunt asociatii de drept privat sau institutii de drept public, constituite sau infiintate, dupa caz, in scopul organizarii si administrarii unei activitati sportive si care au drept obiectiv promovarea uneia sau mai multor discipline sportive, practicarea acestora de catre membrii lor si participarea la activitatile si competitiile sportive.
(2) Pentru scopurile si in conditiile stabilite prin lege pot functiona cluburi sportive, persoane juridice de drept public organizate in subordinea organelor administratiei publice centrale sau locale.

Art. 23
Toate structurile sportive, indiferent de scopul lor specific si de forma juridica, se inscriu in Registrul sportiv. Procedurile de inregistrare si de atribuire a Certificatului de identitate sportiva si a numarului de identificare se stabilesc prin regulamentul de aplicare a prezentei legi.
(AGVPSR nu s-a inscris in Registrul sportiv)

Art. 24
(1) Recunoasterea unei structuri sportive, in sensul prezentei legi, se dovedeste prin Certificatul de identitate sportiva, eliberat in conditiile prezentei legi.
(2) Structurile sportive oficial recunoscute se pot afilia dupa cum urmeaza:
a) la asociatiile judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport, constituite potrivit prevederilor art. 34, pentru participarea la competitiile oficiale locale;
b) la federatia sportiva nationala corespunzatoare, constituita potrivit prevederilor art. 35-41, pentru participarea la competitiile oficiale nationale sau internationale.

Tare, nu? :lol: :lol: :lol: :lol:

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”