Campionatul AGVPS 2017

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de pharaoh »

Da, dar afiliate la Agvps ar trebui sa fie cluburile, separat. Nu asociatia celor doua. Pentru ca atunci asociatia ar avea dreptul sa inscrie doar un singur lot.

Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk
Marius Sârbu

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Inscriere - Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de pharaoh »

Vladut Mateianu scrie:
pharaoh scrie:Ce treaba are bre statutul cu chestia asta?
Imi aduc aminte cand intentionai sa inscrii doua cluburi diferite. De ce, daca mergea doar cu Senzor 1 si Senzor 2?

Ia de-aici:
"REGULAMENTUL OFICIAL DE ORGANIZARE ŞI DESFĂŞURARE A
COMPETIŢIILOR DE PESCUIT SPORTIV LA CRAP
GENERALITĂŢI
1.
Fiecare club va avea dreptul de a prezenta o singură echipă compusă din 11
persoane, astfel:
............................................"
Corect, fiecare CLUB ! Dar aici este vorba despre o asociatie judeteana, care poate sa cuprinda mai multe cluburi sportive !

Concret, daca CsSenzor si CsAbbara se asociaza, putem inscrie 2 loturi...
Vrajeala. Sunt asociatii de vanatori si pescari, persoane fizice.
Stii tu ceva, dar e vorba de asociatii sportive si cluburi sportive, alea care funcţionează dupa legea sportului. Nu e cazul aici.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Inscriere - Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de petre iulian »

Sa intrebam pe cei de aici pe cine deleaga/trimite la CN ....... OFICIAL si daca stiu ca au platit doua avansuri deja ... :wink:


A.J.V.P.S. SUCEAVA

– Ciornei Ioan
– Goicea Nicolae

0722384860
0744 624 810
0748118111
0230/21.32.34 – fax

goiceanicolae@yahoo.com Suceava – str. Ştefan cel Mare nr. 66, ap. 2, jud. Suceava, cod 720063
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Inscriere - Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de Vladut Mateianu »

Nu pot sa cred ca se pune problema asa ! Nu inteleg de ce atata rautate, sa le interzic3m acestor oameni participarea.... :( Sunt pescari ca si noi !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Inscriere - Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de Lucian SV »

Vladut Mateianu scrie:.. :( Sunt pescari ca si noi !
cam așa ar fi trebuit să fie pusă problema.
într-o altă ordine de idei eu am înscris o echipă deocamdată, iar forma finală sub care vom participa vă asigur că respectă regulamentul competiției. nici măcar nu am trecut în 2017, și implicit nimeni, club sau simplu membru nu a plătit cotizația la AGVPS, respectiv AJVPS. Contul Corbu CCC este deocamdată depozitarul+garantul sumelor achitate ca avans sau taxă integrală și ar trebui să reflecte cât de hotărâtă e lumea să participe.

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Inscriere - Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de pharaoh »

Vladut Mateianu scrie:Nu pot sa cred ca se pune problema asa ! Nu inteleg de ce atata rautate, sa le interzic3m acestor oameni participarea.... :( Sunt pescari ca si noi !
Mda, exact de răutate era vorba aici...
Era o discutie de principiu, iar d-lui Orhei i s-au cerut lămuriri .
Marius Sârbu

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Inscriere - Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de Lucian SV »

Ca să nu mai existe discuții sau polemici inutile la adresa d-lui Orhei am să explic exact cum stă treaba. Până una alta organizator este AGVPS.
Statutul AGVPS prevede:
CAPITOLUL III Membri A.G.V.P.S. Drepturi şi obligaţii
Art. 17. - (1) Sunt membri ai A.G.V.P.S. organizaţiile vânătorilor şi/sau pescarilor sportivi legal constituite şi afiliate la aceasta până la data adoptării prezentului statut.
(2) Pot deveni membri ai A.G.V.P.S., organizaţiile vânătorilor şi/sau pescarilor amatori sau sportivi, gestionare de fonduri cinegetice şi/sau de zone de pescuit recreativ-sportiv, membri individuali din cadrul organizaţiilor neafiliate ale vânătorilor şi/sau pescarilor amatori sau sportivi, gestionare de fonduri cinegetice şi/sau zone de pescuit recreativ-sportiv şi organizaţiile vânătorilor cu arcul sau cu păsări de pradă, dacă solicită afilierea, se angajează să respecte prezentul statut şi îndeplinesc cumulativ criteriile de afiliere prevăzute în acesta.
Art. 18. – Membri A.G.V.P.S. au următoarele drepturi:
g) să ia parte, prin echipe sau concurenţi individuali, la competiţiile sportive şi la alte activităţi de profil, organizate în ţară şi în străinătate;
CAPITOLUL IV Criterii de afiliere şi de excludere
Art. 22. – (1) Organizaţiile vânătorilor şi/sau ale pescarilor amatori sau sportivi, cluburile, ligile şi
alte structuri sportive, precum şi alte entităţi în profil, legal constituite ca persoane juridice, se pot
afilia la A.G.V.P.S. dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) solicită în scris afilierea la A.G.V.P.S., prezentând în cerere datele de identificare şi de contact;
b) anexează, la cererea de afiliere, hotărârea adunării generale în acest sens;
c) anexează la cererea de afiliere statutul asociaţiei adaptat prevederilor statutului-cadru;
d) anexează la cererea de afiliere actul constitutiv, certificatul de înscriere în Registrul asociaţiilor şi
fundaţiilor şi licenţa de funcţionare, dacă este necesară;
e) fac dovada existenţei sediului propriu pentru folosinţă exclusivă şi a dotărilor minime necesare
acordării licenţei de funcţionare;
f) nu au în evidenţă membri vânători sau pescari sportivi excluşi din alte organizaţii pentru braconaj, cu excepţia celor care şi-au redobândit această calitate potrivit legii şi propriului statut.
(2) Membri individuali, exclusiv din cadrul asociaţiilor neafiliate gestionare de fonduri cinegetice şi/sau zone de pescuit recreativ-sportiv, se pot afilia la A.G.V.P.S. dacă solicită în scris afilierea şi se obligă să recunoască şi să respecte prezentul statut
REGULAMENTUL OFICIAL DE ORGANIZARE ŞI DESFĂŞURARE A
COMPETIŢIILOR DE PESCUIT SPORTIV LA CRAP
GENERALITĂŢI
1. Fiecare club va avea dreptul de a prezenta o singură echipă compusă din 11 persoane, astfel:
• 3 perechi de concurenţi titulari;
• 2 rezerve;
• 2 manageri;
• 1 sef de delegaţie
Se observă că se face strict referire la noțiunea de club pentru limitarea la o singură echipă, fară a impune restricție membrilor individuali AGVPS care se pot organiza cum vor ei. Poți forma o echipă de 11 persoane cu 5 membrii la Vaslui și 6 la Suceava și mi se pare normal ca de unde este majoritatea să fie AJVPS Suceava.
De asemenea mai există un principiu vechi, ce nu este interzis este pemis.
Singura greșeală pe care a făcut-o dl. Orhei este cea că a scris La Campionatul AGVPS pot participa numai cluburile afiliate la AGVPS sau AVPS care sunt membre AGVPS în loc de La Campionatul AGVPS pot participa numai cluburile afiliate la AGVPS sau membri AVPS care sunt membre AGVPS cum îl obligă statutul organizației.

Avatar utilizator
hascecalex
Mesaje: 87
Membru din: Joi Dec 06, 2012 17:16
Puncte: 0
Localitate: Radauti jud. Suceava

Re: Inscriere - Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de hascecalex »

Vladut Mateianu scrie:Nu pot sa cred ca se pune problema asa ! Nu inteleg de ce atata rautate, sa le interzic3m acestor oameni participarea.... :( Sunt pescari ca si noi !
Am tot citit si m-am minunat....Am tot auzit placa "pacat ca dispar cluburile" "nu mai vine lumea la nationale" si ia uite ca anul viitor Suceava vrea sa trimita 2ua loturi.Domnilor cam cu rautate si incruntare primiti oameni noi la masa vostra.
Am primit reprosuri ca de ce am platit toata taxa, de ce am inscris doua loturi si domnul Petre Iulian mai avea putin si-i punea si CNP-ul domnului Goicea Nicolae pe forum.
Bucovina CC si echipa lui Lucian sunt 2ua loturi distincte, singurul lucru comun e ca facem parte din acelasi AJVPS,ca spre ghinionul nostru se pare, ne-am nascut in acelasi judet.Intreb, noi acum ce ar trebui sa facem? Sa caut un alt AVPS de pe la Prut sau la Botosani si prin el sa mi reprezint Judetul Suceava si Bucovina? Nu ne place pescuitul din fata tastaturii, nici politica si nici jocurile de culise. Vrem sa ne reprezentam zona prin ceea ce iubim sa facem.
Sper ca nu frica de concurenta va impins la aceaste rautati. Pentru noi este o onoare sa pescuim alaturi de voi, sa va vedem la treaba si de ce nu sa va si batem :). Mult respect si toata stima.

Alexandru Hascec - Presedinte Bucovina CC.
Ca sa intelegi ca esti prost, trebuie sa iti mearga mintea...

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de pharaoh »

Mie mi se pare destul de clar. E un concurs la care asociaţiile membre inscriu echipe, nu persoane fizice. Si inscriu un singur lot de fiecare. Repet, n-are nimeni nimic cu echipele de la Suceava sau Ardeal sau de unde se mai insinueaza pe aici. Era doar o discuţie de principiu.

Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk
Marius Sârbu

Avatar utilizator
Dragos Sinca
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 446
Membru din: Mar Ian 12, 2010 8:59

Re: Inscriere - Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de Dragos Sinca »

hascecalex scrie:
Vladut Mateianu scrie:Nu pot sa cred ca se pune problema asa ! Nu inteleg de ce atata rautate, sa le interzic3m acestor oameni participarea.... :( Sunt pescari ca si noi !
Am tot citit si m-am minunat....Am tot auzit placa "pacat ca dispar cluburile" "nu mai vine lumea la nationale" si ia uite ca anul viitor Suceava vrea sa trimita 2ua loturi.Domnilor cam cu rautate si incruntare primiti oameni noi la masa vostra.
Am primit reprosuri ca de ce am platit toata taxa, de ce am inscris doua loturi si domnul Petre Iulian mai avea putin si-i punea si CNP-ul domnului Goicea Nicolae pe forum.
Bucovina CC si echipa lui Lucian sunt 2ua loturi distincte, singurul lucru comun e ca facem parte din acelasi AJVPS,ca spre ghinionul nostru se pare, ne-am nascut in acelasi judet.Intreb, noi acum ce ar trebui sa facem? Sa caut un alt AVPS de pe la Prut sau la Botosani si prin el sa mi reprezint Judetul Suceava si Bucovina? Nu ne place pescuitul din fata tastaturii, nici politica si nici jocurile de culise. Vrem sa ne reprezentam zona prin ceea ce iubim sa facem.
Sper ca nu frica de concurenta va impins la aceaste rautati. Pentru noi este o onoare sa pescuim alaturi de voi, sa va vedem la treaba si de ce nu sa va si batem :). Mult respect si toata stima.

Alexandru Hascec - Presedinte Bucovina CC.
Alex, cred ca esti convins de faptul ca nu e rautate si nu are nimeni nimic cu voi. Insa lucrurile nu se mai pot face pompieristic. Toti trebuie sa respectam niste reguli. Sfatul meu este sa va faceti cat mai repede un club. Este in avantajul vostru si nu este complicat deloc. Daca nu doriti si faceti asta si alegeti sa veniti sub "umbrela" AJVPS-ului judetean, atunci hotarati-va care lot dintre cele doua va fi cel care va reprezenta AJVPS Suceava. Si nu mai platiti taxa in nume propriu. Taxa se plateste din contul asociatiei pe baza unei facturi.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”