Campionatul national de pescuit la crap 2010

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de EX-UL »

Vali Bonto scrie:
mirceaef scrie: si la fel de personala. infiintati federatia romana de crap. sportiva. la ans. indiferent cat o sa dureze! pana si persoanele cu handicap au inregistrata in romania "federatia sportiva romana a persoanelor cu handicap". nu vreau sa jignesc pe nimeni dar cred ca suntem mai handicapati chiar si decat handicapatii!!!
Ideea nu e noua.
S-a incercat crearea Federatiei Romane de Crap inca din 2006.
Atunci dl Cornel Rosioru facea un anunt:
"APCR,Clubul Pelicanul,impreuna cu asociatiile din Oradea, Timisoara, Mehedinti, Baia-Mare, Arad, Sibiu, Brasov, Pitesti, Craiova, Constanta, Giurgiu si Iasi anunta infiintarea FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV LA CRAP. "

Topicul exista aici :http://www.crapmania.ro/forum/viewtopic.php?f=10&t=1330
De ce nu s-a finalizat proiectul....asta nu stiu sa-ti raspund..!
Pentru ca federatia asta exista deja - si se cheama in Romania - AGVPS . Aici exista subcomisii de rapitor , de stationar , de musca , de crap , sedinta de competitie anuala , decernare de titluri de campion national , samd ,samd . Ca noi suntem organizati prost asta e altceva .

Sincer asta e raspunsul . Nici un Minister al Sportului nu accepta alta federatie cind are deja reprezentarea internationala prin AGVPS si in plus , la AGVPS nu ii costa nimic . Daca accepta alt sistem trebuie sa ii planifice buget propriu ( cit de mic ) din bugetul de stat ..... si la citi bani sunt la buget in tara noastra , asta le mai trebuie pe cap ...

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de andrei vladeanu »

pe vremea in care ma ocupam de acest proiect, pozitia ANS (asa era atunci, ulterior a redevenit MTS) era foarte, foarte clara.
DOAR CU ACORDUL AGVPS.
initial am discutat (impreuna cu rosioru cornel) cu presedintele selaru. acesta ne-a data acordul.
ulterior, lucrurile s-au schimbat. agvps nu a mai privit cu ochi buni aceasta initiativa, federatia. de ce? habar nu am.
The One Team

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de mirceaef »

mai am ceva de adaugat. in 2009 pt prima oara nu ne mai organiza apcr ... sau vladeanu, luati-o cum vreti, editia de cn. ci aveam o mana de cluburi care s-au asezat la masa dialogului si au facut ele cn. manual. in mod normal m-as fi asteptat la o mare deschidere, la o mai profunda intelegere a directiei de urmat si la un ... da, mai ales la dialog. astfel incat in momentul in care niste participanti la cn isi spun pasurile sa existe macar o ureche din tot grupul ala de organizatori care sa-i asculte. din pct meu de vedere, n-a fost asa. obtuzitate mai mare si o indiferenta mai suficienta decat am vazut in 2009, n-am mai vazut niciodata. sa ai directorul de turneu contestat, cu dovezi clare de incalcare a regulamentului, iar ctda sa taca malc, n-au scos un pas, se auzea musca bazaind lejer in cn, pai asa ceva, dupa ani de zile de diverse editii de cn organizate, nu mi-as fi inchipuit. macar de ochii lumii, te asezi la masa, judeci incalcarile de regulament si foarte bine il scoti basma curata pe directorul de turneu. dar ar fi trebuit sa existe macar o sedinta pe tema asta!!! ca pentru prapaditul de leo s-au intalnit mintenash!

in fine, pt 2009:
1. sistemul de numire a oficialilor: dezastruoasa. asa cum am spus inainte de cn, nu poti fi tu totul, participant, organizator de mansa, director de turneu, membru ctda. nu se poate!!! ba mint. la noi se poate!!! numai la noi!!!!!
2. sistemul de punctaj: gresit. nu poti aduna punctele din mansele eliminatorii cu punctele din mansele propriu-zise. nu se face. nu se practica. odata intrat in "grupe" se ia in considerare punctajul din grupe. strict.
3. calibrarea numarului de participanti la capacitatea baltilor: gresit, in opinia mea in cel putin doua sau trei manse. anumite balti clar nu au suportat numarul de participanti impus. ceea ce reduce din relevanta mansei respective.
4. trasarea standurilor si a directiilor de pescuit: daca nu intelegi o balta, daca nu ai habar de capacitatea si potentialul ei, atentie, la un moment dat, nu te mai baga organizator. cel mai jalnic exemplu mi se pare hobaia. o balta care putea acomoda un numar mult mai mare de participanti, in conditii mult mai bune pt participanti, a fost redusa la o cutie de sardine! atata lipsa de imaginatie si indolenta, greu de crezut. darvari cred ca a fost printre cele mai generoase din acest punct de vedere. as mai sublinia ca directiile si standurile trasate au fost de cele mai multe ori dependente de numarul de participanti alocat pe o anume balta. pe o balta ca lates, ca exemplu, nu au ce cauta 30 de participanti, mai ales, repet, mai ales, cand temperaturile devin caniculare.
5. distanta dintre standuri: in general li se rupe organizatorilor de ea. la sacel am avut pat comun de nada si ne-am infratit markerele cu un pelican din dreapta noastra (cred ca sorin, daca nu gresesc) undeva la 90m, atentie, respectand directiile de pescuit trasate de organizator. pe sectoare productive sau zone productive ale baltii poti face rabat la cei "redusi" 50m. cand vorbim de zone proaste, neproductive, iti bati joc de participantii care pica acolo, mai ales daca in loc de minim 50m le faci tu asa la ochi 30 ca oricum n-au sanse! domnilor pe sectoarele neproductive, mai ales daca balta e si ingusta, mariti distanta intre standuri! cips spune "minim". daca trasati standurile in functie de conformatia malului mai bine reduceti numarul de pescari. la lates nici nu aveam cum sa iesim din stand ca intram in cortul vecinilor.
5. participarea in echipe de 2 pescari, fara rezerve si fara grile: gresita. ar fi trebuit acceptate rezerve. calificarile in echipe de 2 nu e o idee rea. e una din posibilele variante de desfasurare. dar a pune asa la gramada zeci de participanti, fara nici o grila, din care unii cad de cinci ori cap de balta sau de stand, e dezastruoasa. devine chiar imorala cand e combinata cu lipsa de inspiratie in trasarea standurilor si inghesuirea unui numar de echipe peste capacitatea baltii.
6. permisiunea inceperii concursului in formula incompleta: profund gresita!
7. arbitraj aps: una din putinele mutari inspirate. indiferent de costuri!!! pacat ca si directorul de arbitraj n-a avut curajul oamenilor pe care i-a condus. din pct meu de vedere o recomand pe mary oricand in functia de director de arbitraj!

si m-am plictisit. lista de mai sus nu e facuta sa scoata okii nimanui. sunt lucruri prin care nu mi-as dori sincer sa mai trec la orice alta editie cn.
atat.
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de andrei vladeanu »

Val Pangica jr scrie: Nici un Minister al Sportului nu accepta alta federatie cind are deja reprezentarea internationala prin AGVPS si in plus , la AGVPS nu ii costa nimic . Daca accepta alt sistem trebuie sa ii planifice buget propriu ( cit de mic ) din bugetul de stat ..... si la citi bani sunt la buget in tara noastra , asta le mai trebuie pe cap ...
chiar daca ar fi infiintata, federatia nu cred ca ar avea finantare de la buget. mai sunt federatii in aceasta situatie.
prin urmare, aceasta structura putem sa o facem, noi cluburile, indiferent cum se numeste. din punct de vedere al reprezentativitatii nationale si internationale lucrurile sunt perfect legale. totul e, asa cum zice si val, dar mai ales mircea f., sa existe un CADRU solid. legi si regulamente facute si implementate de cluburi care doresc competitie de crap, nu altceva.
The One Team

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de EX-UL »

Dragi mei ,

din pacate observ ca exista o inertie latenta in pescuitul crapului in Romania , care nu face cinste nimanui dintre cei care tac si se adauga unei turme sau alteia , pe principii de "cit de baiat bun e ala si cit de scarba e celalalt" .
In loc sa vorbim despre ce doresc pescarii legat de sistemul de calificare , ne legam de atuuri principiale legate de persoane ! Domnilor , sunt in stare sa port un dialog principial cu oricine , imi argumentez vorbele , caut corectitudinea si cadrul legal in fiecare actiune , sunt alaturi de Dvs , din pacate am un mare defect - nu doresc sa imi complic viata la un nivel de nesuportat vizavi de un fenomen care imi este drag , pe care il iubesc , unde mi-am facut o multime de prieteni dar si de dusmani , dar la care , la nivel de Campionat National NU MAI PARTICIP , efectiv din motive de lipsa de timp . ....
Grijile mele sunt legate strict de anumite persoane , care la nivelul meu de a intelege viata , sunt niste oportunisti jalnici , dar cu un dialog viclean si parsiv , de unde sincer ar trebuii sa incep si eu sa ma inspir , la birou ! Dar in sinea mea , cu citeva exceptii pe care la vremea lor , in public am sa le numesc - CRED ca inca se poate sa facem ceva impreuna ca o comunitate crapista , cu pretentii si posibilitati financiare - practic le avem pe toate - numai organizarea ne lipseste !
Daca se doreste ceva CONCRET - este timpul ! Haideti sa ne vedem pe data de 16 ianuarie - si cei care vor APCR si cei care vor Liga , sa discutam direct fie cu Oana , Serbu , Pangica sau Vladeanu , sa ii intrebam concret sa le ascultam argumentele , sa punem intrebari , sa facem un punct zero al pescuitului la crap ! - altfel orice initiativa viitoare legiferata , va fi presata de lucruri nerezolvate si nu va fi bine iar imaginea tuturor va fi de mizerie - ma refer la sponsori , samd .
Cred ca in afara oricarei modificari de statut al APCR sau de un nou statut al Ligii proaspat infiintata , nu a existat un moment zero al crapului in Romania . Sincer nu cred ca ne mai permitem sa trenam acest fapt .........

Eu inteleg ca :

- Oana - este patron de balta la Darvari si se crede Ceausescu
- Serbu - a avut un magazin de pescuit , concurenta , acum nu mai are magazin dar e batrin basinos si uita ce vorbesti cu el
- Cotelici - e dezaxat si contesta orice
- Iuga - are interse in piata media
- Vladeanu - a scris la ALP si e asociat Senzor
- Mateianu - e asociat Senzor si are 300 clone pe crapmania
- Rosioru - a "ciordit" din banii APCR
- Pangica - pupa in popou AGVPS si e vandut si pion al reactiunii

Dar voi mai baieti chiar nu stiti ce va doriti ? NU am vazut propuneri alternative de organizare pe nicaieri - vreun statut ceva - ce dracu mai oamani buni , v-au mancat pestii limba ...?????????
De fapt ce dorim cu totii ?

Mai exista o varianta certa - va e greata de noi - dar haideti voi sa incepeti ceva si poate va sfatuim si noi cu ceva la vreun moment greu - asta daca o sa ne cereti ajutorul .

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de EX-UL »

Sincer acest statut de Isus , propus de Rudeanu si Iuga ( sau Iuda :lol: ) si acceptat de mine momentan , in baza unor valente organizatorice si legislative care imi sunt la indemina si pe care l-am si promovat pina acum la AGVPS , plus DORINTA SINCERA de a salva numele de APCR - ca 4 litere de aur care au adus performanta crapsita in tara noastra , in baza unui protocol FERM , si cu REZULTATE CERTE , m-a indemnat in lupta asta in care imaginea mea de om a avut mult de suferit , mai ales datorita unor postari ale unor pescari si "prieteni" de garla !
Observ cu mahnire ca lucrurile nu stau asa cum le-am vazut eu la inceput . Am pierdut 3 zile de MUNCA , sa elaborez impreuna cu avocatii mei - un nou statut al APCR , eu inca ced ca este un STAUTUT DE REFERINTA pentru orice activitate legata de pescuitul crapului , care ofera sanse de exprimare prin VOT tuturor .

Trebuie sa fac o marturisire - la acest moment nu mai trebuie corelat juridic APCR - ci TREBUIE CA TOTI CEI INTERESATI DE FENOMEN SA ISI IMAGINEZE , PRIN VOT , ORGANIZARE , STATUT , IMPLICARE LA FENOMENUL CN , pescari , balti , arbitrii , cerinte , reguli , samd , samd - o SEDINTA DE ANALIZA SI DE PROGNOZA !!!!!
Va rog din suflet sa va imaginati aceasta sedinta , fara implicarea mea ! Puteti si singuri .....

Va recomand un singur lucru - nu ii credeti pe cuvint !

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de EX-UL »

Si asta e ultima postare pe acest subiect :

- ne "legam" iarasi de Florentin Iuga

- dinsul a avut indecenta sa cante prohodul si sa faca marsul funebru fata de APCR !!!!! PUBLIC !!! Sa-ti fie de cap !!!

- ii reamintesc ca a fost membru al acestei asociatii - pe vremea cind tinea camera in mana si facea niste emisiuni difuzate la 6.00 AM , pe OTV :lol: :lol: .
- ai vazut si ceva din Europa cu APCR ( asta moarta !!!! ) si ti-ai plimbat camera prin locatii pe care nici nu stiai sa le citesti ! PLus baietii care te-au luat de suflet si ti-au mai dat si tie cite o lanseta sa tragi macar de unul de 5 kg . :oops:
- ii reamintesc ca din punct de vedere al performantei sportive este departe de a analiza ceva , chira si fata de niste "franti" ca mine si ca Cezar ; sincer ne-am distrat copios cu vecinul nostru de pescuit !
- ii reamintesc ca este pacat sa scuipi acolo unde ai pupat !!!!
- ii reamintesc ca este un producator si atit ! - si valentele educative ale emisiunilor lui se fac prin prisma dorintei pescarilor de a-l primi prin standurilor lor si de a-i arata si lui niste lucruri simple pe care el pe invata si le promoveaza drept reguli !
- ii reamintesc ca incercarile lui de a dezvolta pe cont propriu , "Mixul fara mix!" :wink: , sunt niste facaturi ieftine , genul TVR de acum 10 ani de zile ( dezvolt daca si patronul lui vrea ! )
- cind te dai destept stimate Domn - trebuie sa ai si argumente ............

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de mirceaef »

andrei vladeanu scrie:pe vremea in care ma ocupam de acest proiect, pozitia ANS (asa era atunci, ulterior a redevenit MTS) era foarte, foarte clara.
DOAR CU ACORDUL AGVPS.
initial am discutat (impreuna cu rosioru cornel) cu presedintele selaru. acesta ne-a data acordul.
ulterior, lucrurile s-au schimbat. agvps nu a mai privit cu ochi buni aceasta initiativa, federatia. de ce? habar nu am.
andrei, daca ar fi sa-ti raspund la ce ai scris tu acolo, primul lucru pe care ti l-as semnala este ca agvps NU este inregistrata ca entitate sportiva la ANS (sau MTS, ca oricum nu mai exista). in consecinta, raspunsul incompetentului sau incompetentei este absurd. nu exista nici o litera de lege care sa-mi spuna mie ca daca vreau sa infiintez federatia romana de crap imi trebuie acordul agvps. dar nu asta este relevant. in romania, la orice nivel, exista permanent bariere. tu esti unul dintre cei care au stiut, in special din 2005 incoace, sa sparga aceste bariere si sa impuna o cale de urmat. TU l-ai scos pe lupsan din schema agvps. parea poate imposibil la acea vreme. pai, tu te cramponezi de un raspuns intr-o doara al cine stie carui functionar, al cine stie carui minister?!

sa-ti spun ceva. romania nu e doar o cultura minora, asa cum prosteste o definea lovinescu. ca i-au tras intelectualii nostri la suturi in c*ur de sa-i ajunga pe cateva secole. m-am tot gandit eu acum dupa ce am vb cu tine la tel. romania sufera de sindromul "cuza" inca cu mult inainte ca el sa apara. inchide ochii si gandeste-te la orice mare conducator din istoria romanilor. cei pe care istoria i-a retinut. mircea ciobanul, mircea cel batran, tepes, stefan, mihai, brancoveanul, you name it. toti o sfarsesc varza! dintr-un motiv sau altul. te bati tu cu turcii zeci de ani si pe urma semnezi tratat ca-i dai darile asa cum stiam de la bun inceput. pai de ce dreacu te-ai mai batut cu ei?!

sindromul cuza, asa cum il definesc eu suna asa: avem un leader, incepe bine, e promitator, incepe primele reforme ... pe urma vine kogalniceanu si-l aresteaza la cotroceni in pat cu amanta! n-a putut el sa duca pana la capat ceea ce parea atat de promitator pt romania. dar a avut un start fulminant! din 59 pana in 66 e o gramada de vreme! multe lucruri bune s-au intamplat. si ceausescu a condamnat invazia cehiei, si iliescu a promis ca fsn nu se transforma in partid, constantinescu a venit in balcon la universitate si a promis o romanie prospera si democratica. nici nu stiu ce dreacu a mai promis basescu, ca m-am plictisit de cati dobitoci enumar aici. stiu ca in 2004 ma bucuram ca bou ca l-a batut pe nastase desi ... ar fi trebuit sa-mi amintesc de ... radu vasile. un alt fel de boc, nu? ala parca compunea poezii, nu-i asa?

ei, uite. parerea mea, am toate sansele sa gresesc: singura cale logica si normala e sa infiintam federatia romana de crap. punct. sportiva. punct. chit ca ne rupem dintii in ministerele masii!
o federatie sportiva care iti defineste cadrul legal, atentie, nu implementeaza, supervizeaza, monitorizeaza, aduce fonduri, numeste o comisie (un fel de liga lu' mitica) pt desfasurarea cn, o trage la raspundere, sunt o multime de chestii pe care le poate face. evident cu oameni dedicati, dispusi la dialog, competenti, etc. in fond ma contrazic singur. nu sistemul e problema. asa ca: have it your way.

toate bune,
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de EX-UL »

Si cine te tine Mirceo sa te apuci tu de demersurile astea ? Poate dupa asta iti mai tocesti din naratiune .....

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de andrei vladeanu »

exact acelasi lucru i-am zis si eu la telefon acum o ora
The One Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”