CN 2019 -VARIANTE

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:
Pai in ce sport au toti acelasi echipament ?

Nu cunosc niciun loc salbatic in care 120 echipe asezate conform regulamentului cips fips, sa poate prinde macar un peste in cel putin jumatate din standuri.
La capitolul asta de "loc salbatic" in afara de Dunare nu ai ce altceva. Or, pe Dunare sunt km intregi in care nu-i vezi coada "la liber", darmite cu presiunea unei competitii.
Plus ca tii competitia pe un fluviu si mergi la CM sa pescuiesti pe lac...
Daca citesti mai atent am scris echipament SIMILAR si NU "acelasi" !
Unii au echipament Nike , altii Adidas , altii ....etc. , depinde de sponsor dar SIMILARE calitativ .
Exact la Dunare m-am referit , sa se poata diferentia si printr-un peste , nu 2 tone vs. 1,9 tone pe un carpodrom . CM-ul din acest an demonstreaza asta . Poate si Sarulesti ar putea fi o optiune !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Pai in ce sport au toti acelasi echipament ?

Nu cunosc niciun loc salbatic in care 120 echipe asezate conform regulamentului cips fips, sa poate prinde macar un peste in cel putin jumatate din standuri.
La capitolul asta de "loc salbatic" in afara de Dunare nu ai ce altceva. Or, pe Dunare sunt km intregi in care nu-i vezi coada "la liber", darmite cu presiunea unei competitii.
Plus ca tii competitia pe un fluviu si mergi la CM sa pescuiesti pe lac...
Daca citesti mai atent am scris echipament SIMILAR si NU "acelasi" !
Unii au echipament Nike , altii Adidas , altii ....etc. , depinde de sponsor dar SIMILARE calitativ .
Exact la Dunare m-am referit , sa se poata diferentia si printr-un peste , nu 2 tone vs. 1,9 tone pe un carpodrom . CM-ul din acest an demonstreaza asta . Poate si Sarulesti ar putea fi o optiune !
Te-au obosit ? :D
Similar (similară)
Similar (similară), adjectiv
Sinonime: asemănător, aidoma, analog, identic, acelaşi, sinonim.

Nu vorbim de branduri ci de calitatea sculelor folosite. Crosele, rachete, incaltaminte, .... Iti spun ca multi nu-si pot permite echipamentul "bogatilor" si cu toate astea pot face performanta si in acelasi timp , chiar daca ai echipament ultra calitativ, nu esti direct campion.

Un peste pe Dunare este pur noroc si departe de a oferi o selectie. Exact asta a fost problema reprosata de majoritatea tarilor ultimei piste de CM.

Din cate stiu eu, regulamentul cips fips impune un mimimum de tone la hectar.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de gor965 »

Dan Mitranescu scrie:
Din cate stiu eu, regulamentul cips fips impune un mimimum de tone la hectar.
Nu are o limita impusa. E specificat ca populatia de crap sa fie suficienta, cu un procent bun de crap intre 3 si 5 kg. Dunarea e o apa ce nu ofera conditii de pescuit similare (una e sa dai pe plaja, alta e sa dai in groapa cu butuci)...si cu toate astea, cred ca se prinde crap ceva mai bine decat pe pista de la ultimul CM.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:
Te-au obosit ? :D
Similar (similară)
Similar (similară), adjectiv
Sinonime: asemănător, aidoma, analog, identic, acelaşi, sinonim.

Nu vorbim de branduri ci de calitatea sculelor folosite. Crosele, rachete, incaltaminte, .... Iti spun ca multi nu-si pot permite echipamentul "bogatilor" si cu toate astea pot face performanta si in acelasi timp , chiar daca ai echipament ultra calitativ, nu esti direct campion.

Un peste pe Dunare este pur noroc si departe de a oferi o selectie. Exact asta a fost problema reprosata de majoritatea tarilor ultimei piste de CM.

Din cate stiu eu, regulamentul cips fips impune un mimimum de tone la hectar.
Mare "tenac" mai esti :lol: ! Si alegi din Dex doar ce iti convine :lol: !
SIMILÁR, similari, -e, adj. De aceeași natură, de același fel; asemănător, analog. – Din fr. similaire.
Deci reformulez ...similare dpdv al calitatii ! Happy :D !
Echipamentul "similar dpdv al calitatii" conduce la diferentierea pescarilor strict in functie de valoarea sportiva .
Factorul "noroc" nu poate fi scos din pescuit ! Dar macar "norocul" sa ramana singurul subiect de necontestat si nu balta , locul si echipamentul . Sau banii primiti...sau de dat !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Te-au obosit ? :D
Similar (similară)
Similar (similară), adjectiv
Sinonime: asemănător, aidoma, analog, identic, acelaşi, sinonim.

Nu vorbim de branduri ci de calitatea sculelor folosite. Crosele, rachete, incaltaminte, .... Iti spun ca multi nu-si pot permite echipamentul "bogatilor" si cu toate astea pot face performanta si in acelasi timp , chiar daca ai echipament ultra calitativ, nu esti direct campion.

Un peste pe Dunare este pur noroc si departe de a oferi o selectie. Exact asta a fost problema reprosata de majoritatea tarilor ultimei piste de CM.

Din cate stiu eu, regulamentul cips fips impune un mimimum de tone la hectar.
Mare "tenac" mai esti :lol: ! Si alegi din Dex doar ce iti convine :lol: !
SIMILÁR, similari, -e, adj. De aceeași natură, de același fel; asemănător, analog. – Din fr. similaire.
Deci reformulez ...similare dpdv al calitatii ! Happy :D !
Echipamentul "similar dpdv al calitatii" conduce la diferentierea pescarilor strict in functie de valoarea sportiva .
Factorul "noroc" nu poate fi scos din pescuit ! Dar macar "norocul" sa ramana singurul subiect de necontestat si nu balta , locul si echipamentul . Sau banii primiti...sau de dat !
Parca esti Codruta cand au turnat-o cu protocoalele. :D "nu e colaborare, e cooperare ..." :D

Norocul face parte din joc mai mult sau mai putin in functie de sport.
Cu toate astea, in pescuit , atat la nivel national, cat si la nivel mondial, la "masa finala" se intalnesc predominant aceleasi echipe. Sa fie noroc asta ?

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Florin Pata »

De fapt am ajuns amandoi la aceleasi concluzii ! Acum vad ca e vorba doar de semantica .
Ok ai dreptate sunt de acord cu semantica ta :lol: ! La noi in pescuit se intalnesc aceleasi echipe pentru ca "alea sunt TOATE" .
PS - Mai bine ma injuri decat sa ma compari cu Codruta .

ciprian ionut
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Noi 05, 2016 14:23
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de ciprian ionut »

Dan Mitranescu scrie:
Florin Pata scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Te-au obosit ? :D
Similar (similară)
Similar (similară), adjectiv
Sinonime: asemănător, aidoma, analog, identic, acelaşi, sinonim.

Nu vorbim de branduri ci de calitatea sculelor folosite. Crosele, rachete, incaltaminte, .... Iti spun ca multi nu-si pot permite echipamentul "bogatilor" si cu toate astea pot face performanta si in acelasi timp , chiar daca ai echipament ultra calitativ, nu esti direct campion.

Un peste pe Dunare este pur noroc si departe de a oferi o selectie. Exact asta a fost problema reprosata de majoritatea tarilor ultimei piste de CM.

Din cate stiu eu, regulamentul cips fips impune un mimimum de tone la hectar.
Mare "tenac" mai esti :lol: ! Si alegi din Dex doar ce iti convine :lol: !
SIMILÁR, similari, -e, adj. De aceeași natură, de același fel; asemănător, analog. – Din fr. similaire.
Deci reformulez ...similare dpdv al calitatii ! Happy :D !
Echipamentul "similar dpdv al calitatii" conduce la diferentierea pescarilor strict in functie de valoarea sportiva .
Factorul "noroc" nu poate fi scos din pescuit ! Dar macar "norocul" sa ramana singurul subiect de necontestat si nu balta , locul si echipamentul . Sau banii primiti...sau de dat !
Parca esti Codruta cand au turnat-o cu protocoalele. :D "nu e colaborare, e cooperare ..." :D

Norocul face parte din joc mai mult sau mai putin in functie de sport.
Cu toate astea, in pescuit , atat la nivel national, cat si la nivel mondial, la "masa finala" se intalnesc predominant aceleasi echipe. Sa fie noroc asta ?
Cand erati o mana de cluburi la CN, era si normal sa va intalniti toti in finala. Dar, spre exemplu, anul acesta, cu 39 cluburi, cate cluburi din finala din 2017 se regasesc si in cea din 2018?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Dan Mitranescu »

ciprian ionut scrie:
Cand erati o mana de cluburi la CN, era si normal sa va intalniti toti in finala. Dar, spre exemplu, anul acesta, cu 39 cluburi, cate cluburi din finala din 2017 se regasesc si in cea din 2018?
Expresia cu "masa finala" este preluata din poker, de la marile turnee, unde, tot asa, se punea problema norocului, in situatia in care banii ajungeau cam la aceiasi jucatori.

In pescuit, titlurile de campioni ale ultimilor multi ani, au fost impartite intre loturi cu pescari ce insumau zeci de podiumuri in concursurile private.
Loturile astea sunt aproximativ 10, iar loturile relativ noi sunt ceva mai multe. Deci sansele erau mari si pentru echipele noi sa iasa campioane, daca totul se baza pe loterie. Totusi nu a fost asa niciodata.
Surprize sunt atat cand vezi eliminate cluburi mai titrate, dar si cand vezi cluburi noi ca ajung in faze superioare ale competitiei, ocazie cu care le felicit cu toata sinceritatea.
Totusi, "masa finala" ( echipa campioana ) a fost formata intotdeauna numai din echipe cu experienta dovedita si cu alte ocazii. Consideri ca asta este noroc ?
In alte sporturi gasesti surprize intre castigatorii diferitelor campionate . La noi, inca nu am observat.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Florin Pata »

O intrebare nevinovata . De cate feluri sunt Campionii Nationali ?
Vad ca unii "e buni" iar altii "e rai" !
Care sunt criteriile de departajare intre buni si rai ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie: PS - Mai bine ma injuri decat sa ma compari cu Codruta .
Am vrut sa te atac, nu sa "te injur". :D Stiam... :wink:
Lasa ca o iubesc eu, si pe ea si pe prietena ei care imi darama casa cu pixul.
Sper sa ajunga amandoua unde le este locul. Langa Dragnea ! :) ( sa nu ia foc lumea ... :) :wink: :D )

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”