COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de cornel rosioru »

Vali Vesa scrie:
Andrei I scrie: ...la Darvari culoarul de pescuit a fost delimitat de liniile imaginare ale orei 10 si ora 2?? ...
La Darvari directia de pescuit a fost hotarata de organizatori, in acord cu seful arbitrilor (Adi Zarguzon) si arbitrii de sector. S-a mers din stand in stand si s-a precizat clar directia, arbitrii urmand sa verifica cum si unde pescuim.
Cel putin pe sectorul A, distanta intre standuri permitea (fara sa incurci vecinii) pescuitul intre 10-2. Probabil ca la Hobaia distanta intre standuri e mult mai mica.
Nu Vali, pe Hobaia distantele sunt regulamentare si nu a intervenit nimeni sa spuna de unde pina unde ai voie sa pescuiesti.
S-a pescuit regulamentar pe linia imaginara a celor 8 m. si asa se va pescui si acum.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de cornel rosioru »

Vali Vesa scrie:
dan _city_center scrie:o intrebare nevinovata : :D

" balta" Hobaia si "lacul" Darvari vor fi deschise pescuitului vineri, simbata , duminica ?...luni?. :roll: :roll: :!: :wink:
Bravo !!! Ne vedem la Hobaia, ca si eu vreau sa merg vineri...???
Va astept, pescuiesc si eu cu voi.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Vali Vesa »

Vladut Mateianu scrie: Vali, din pacate aici nu iti dau dreptate. Vrei la CM, trebuie sa te inveti sa stai 72 de ore intr-un stand fara sa ai o trasatura !
Pai asta e, n-am murit, dar bine mi-ar fi prins o plimbare. Daca asta e regula, nici o problema. Am intrebat pentru ca nu stiu daca asa e si la CM.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Zambaccian
Mesaje: 217
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:29
Puncte: 0
Localitate: Globe trotter

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Zambaccian »

Vladut Mateianu scrie:
Vladut Mateianu scrie:

1.Ce sanctiuni se vor lua impotriva celor care nu se vor mai prezenta la mansele viitoare ?
2.De ce le este permis echipelor sa se prezinte cu doar un singur pescar ? Ce sanctiuni se vor dicta(si de catre cine) impotriva echipelor care au abandonat (unul sau ambii parteneri) ?

Alo, va faceti ca nu vedeti ?


Care au fost echipele cu un singur pescar?
Essential fishing tackle: Jura, Bushmills, Glenmorangie

Avatar utilizator
Zambaccian
Mesaje: 217
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:29
Puncte: 0
Localitate: Globe trotter

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Zambaccian »

@Val
Sunt de acord cu diviziile valorice, dar nu stiu daca e posibil, din lipsa baltilor si a concurentilor. Nu cred ca avem prea multe echipe dornice de C&R in tara cat sa umple doua-trei divizii.
Dan Mitranescu parca incercase un clasament al adevarului, o idee buna, dar destul de greu de urmarit in conditiile in care echipele isi schimbau frecvent componenta.
Sunt de acord cu stratificarea valorilor si daca ai o propunere in sensul asta expune-o, poate se aplica de la anul. Concursurile private ar conta, sau doar CN?
Essential fishing tackle: Jura, Bushmills, Glenmorangie

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Zarguzon Adi »

Vali Vesa scrie:
Vladut Mateianu scrie: Vali, din pacate aici nu iti dau dreptate. Vrei la CM, trebuie sa te inveti sa stai 72 de ore intr-un stand fara sa ai o trasatura !
Pai asta e, n-am murit, dar bine mi-ar fi prins o plimbare. Daca asta e regula, nici o problema. Am intrebat pentru ca nu stiu daca asa e si la CM.
@Vali Vesa nu regula asta am inventat-o noi ca sa fim mai "catolici decat papa".

ps :anul trecut in Franta pe Madin am stat 5 nopti si 6 zile pe insula si am avut grija sa nu-mi lipseasca nimic; am primt un sigur pachet cu cateva conserve

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Vali Vesa »

@Adi,

Am inteles. Am spus, n-am murit... :mrgreen:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Vali Vesa »

Vladut Mateianu scrie: ...Referitor la culoarul de pescuit ... regula prevede ca trebuie respectate directile create de cele doua drepte create de cele 4 puncte ale standului...deci fix 8 metri !...
Aici da-mi voie sa te contrazic eu. Daca tot e sa ne luam dupa regulamentul international, atunci mai pune cate 6 metrii de fiecare parte a standului de 8 metrii. Rezulta o directie de pescuit inscrisa intre 2 linii imaginare, dinspre mal spre apa, aflate la 20 metrii distanta. Citat din regulamentul FIPS

quote

The angling position of each duo must be composed of a ring of “8 x 8 meters”, which may be entirely used to set up camping tents and umbrellas with discrete colouring (dark green, khaki or “camouflage”); pegs placed at intervals of 20 metres, planted firmly into the shore and along the border of the safety lane, will define the fishing area

unquote
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Vali Vesa »

fips
Fişiere ataşate
fips1.JPG
(84.42 KiB) Descărcat de 387 ori
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de cornelserbu »

Zarguzon Adi scrie:
Vali Vesa scrie:
Vladut Mateianu scrie: Vali, din pacate aici nu iti dau dreptate. Vrei la CM, trebuie sa te inveti sa stai 72 de ore intr-un stand fara sa ai o trasatura !
Pai asta e, n-am murit, dar bine mi-ar fi prins o plimbare. Daca asta e regula, nici o problema. Am intrebat pentru ca nu stiu daca asa e si la CM.
@Vali Vesa nu regula asta am inventat-o noi ca sa fim mai "catolici decat papa".

ps :anul trecut in Franta pe Madin am stat 5 nopti si 6 zile pe insula si am avut grija sa nu-mi lipseasca nimic; am primt un sigur pachet cu cateva conserve
macar la survivor primeau one million dolars baby...voi ati luat ceva ??? nu stiu ce are netul, dar nu pot pune zambaretii
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”