COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Vali Vesa »

Sa nu credeti ca sunt Toma necredinciosul, dar am citit de 3 ori regulamentul FIPS de la cap la coada. Pote-mi spuneti si mie ce articol interzice iesirea unui concurent din stand, ca eu n-am gasit...???
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Dan Mitranescu »

marin laurentiu scrie:
tu chiar crezi in mintea ta,ca domnul crap a trecut prin vadul vecinilor,s-a uitat stanga -dreapta ,a vazut bile si a plecat mai departe stramband din nas,ca mai apoi sa dea de mamaliga facatoare de minuni a lu' mitranescu si nu mai plece de acolo pana nu a terminat ultima faramitura?

inseamna ca nu prea ai inteles nimic pana acum...LOCUL "te face pescar" ,cum la fel de bine te ingroapa...(plus "cateva" amanunte care tin de experienta :D :D :D )
faptul ca mitranescu a reusit sa prinda pe un loc considerat printre cele mai bune de pe balta ti se pare o mare reusita? (are si el partea lui de merite ptr ca a reusit sa "inteleaga" repede vadul de pescuit si ptr asta merita felicitat...) ce poti spune despre baietii de la DOEAT care au reusit sa castige un sector de pe un loc incadrat INTRE CELE MAI PROASTE LOCURI DE PE BALTA? asta da realizare ...
pana la urma ...a castigat mitranescu sau a pierdut :?: ,ca vad ca nu prea esti sigur :lol: :lol: :lol:
hai sa iti mai zic ceva de locul ala...in urma cu 2 saptamani pe acelasi loc a pescuit o echipa,nu conteaza care, si in 48 de ore au pus pe saltea 10 crapi cu o medie de aproape 11 kg/buc...dar au pescuit exclusiv la boilies...mitranescu tot 10 crapi a avut dar media a fost pe undeva la 8 kg...o "mica " diferenta de 30 de kg dar care il ajuta enorm :wink:
alt aspect...am inteles ca a pierdut f multi crapi si cel putin vreo 4 ptr ca i-a CEDAT FIRUL,MONTURA SAU NODUL DE LA INAINTAS...pai sa-mi fie cu iertare ,ori are probleme cu echipamentul,ori faptul ca e "specializat" pe ciortan -viteza isi spune cuvantul :wink:
dupa parerea mea ,in conjunctura respectiva,cand cele mai bune locuri de pe balta ori au fost scoase ori nu au produs mare lucru(din diferite motive :wink: )mitranescu nu a castigat nimic....ci a pierdut LOCUL 1 LA GENERAL...
parerea mea dane,asta cred si o sustin,sper sa nu te superi (prea tare,stiu ca esti ofticos :lol: :lol: :lol: )

ps:iulian,mai citeste clasamentele si ai sa vezi ca multe nume consacrate au avut rezultate nesatisfacatoare...chiar crezi ca asta se intampla ptr ca nu au avut la ei mamaliga fantastica sau ca au uitat sa pescuiasca :?: mai gandeste-te...daca ai picat pe loc prost poti sa fi si guru al carpfishingului si sa ai in dotare nada nadelor ca nu poti face nimic...
Nu este vorba de o "mamaliga fantastica" , ideea lui Iulian era ca ... se poate si asa ( cu putina experienta,cum spuneai si tu :D ). Pacat ca intru iar pe teava eu ... :D si sper sa nu se interpreteze gresit in continuare acest subiect.

Am tras un loc bun ,dar mai sunt cel putin 10 cu acelasi potential ...

Nu a stiut nimeni ca inainte de concurs a prins cineva atatia crapi mari pe Darvari ... de ce o spui tocmai acum ? Nu o puteai spune cand toata lumea vaita Darvariul ca nu are peste ?

Nodul de la inaintas mi-a cedat la primul peste ,iar singura mea vina este ca nu i-am atras atentia lui Vasile ca nodul de inaintas pentru un fir de 0,20 se face putin altfel. Nu avea de unde sa stie , nu mai pescuise asa ... Fac pariu ca nici tu nu stii ... :D !
Sa nu uiti ...0,20 la "dulapi" ! :D

In afara de acel peste am mai avut unul scapat imediat dupa intepare . In nici un caz nu am pierdut " foarte multi crapi" , chiar daca numai unul dintre cei doi era suficient sa castig.

Am pierdut locul 1 pentru 850g si nu am putut sa vorbesc doua zile dupa tensiunea prin care am trecut. Am asteptat un peste 5 ore la sfarsitul concursului ... si a venit fix la 1 minut inainte de final ... numai ca a avut 2,8 kg situatie in care am prins pesti numai intre 7 si 14 kg ...

...iar de castigat ...totusi am castigat ceva ... :wink:

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Andrei I »

Bravo Dane, oricum ai dovedit ca esti in top. Insa ma bucur ca Marius ti-a suflat balta :D ca asa esti mai motivat in partidele ce urmeaza :wink:

Serios acum.. chiar ai pus mamaliga in saculet? Foarte tare :)
Milionar excentric

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Cezar Bibu »

@dane,

acu' daca tot ai adus vorba, fii boier si spune-ne cum se face nodul ala? :)
cumva cu monofilamentul pus in doua , sau in alt fel ?

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Andrei I »

Eu unul folosesc indiferent de grosimea firului nodul albright si nu am avut niciodata ruptura din nod.

Nodul se executa ca in imaginea de mai jos, numai ca eu il fac invers, adica intodeauna "matisez" firul textil peste cel principal, altfel firul aluneca si nodul se desface. Chiar daca pierd in felul asta din conicitatea nodului..care practic e invers decat ar trebui, aluneca destul de bine prin inel si cel mai important .... nu se rupe.
Fişiere ataşate
albrightai3.gif
(9.66 KiB) Descărcat de 314 ori
Milionar excentric

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de oanavictor »

dan _city_center scrie:o intrebare nevinovata : :D

" balta" Hobaia si "lacul" Darvari vor fi deschise pescuitului vineri, simbata , duminica ?...luni?. :roll: :roll: :!: :wink:
Darvari --------------da :!: :!:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

matei1971
Mesaje: 748
Membru din: Vin Iul 13, 2007 21:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de matei1971 »

[quote="Cezar Bibu"]@matei,

nu trebuie exagerat cu concursul copiilor, da? Atunci locurile au fost un picutz "pregatite", evident intr-un scop nobil, iar acum au fost totusi 30 de echipe raspindite pe diverse locuri. Iar zilele in pescuit nu seamana una cu alta.. :)

Fetita lui Mihai a pescuit cam la 60m distanta de acele locuri asa ca iese din discutie treaba cu locurile pregatite!!
Vad ca se poarta discutii aprinse pe tema arbitrajului (excelent si impartial) dar nu a facut nimeni nici un topic in care sa ne "explice" cum au facut de au prins cantitatile astea impresionante de peste!:D
Când esti mort, nu stii asta - dar ii afecteaza pe ceilalti. La fel si când esti prost.

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de barbumarius »

Nea Victor

Pai inainte de prima mansa de ce nu a fost deschisa balta?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei I scrie:Bravo Dane, oricum ai dovedit ca esti in top. Insa ma bucur ca Marius ti-a suflat balta :D ca asa esti mai motivat in partidele ce urmeaza :wink:

Serios acum.. chiar ai pus mamaliga in saculet? Foarte tare :)
Am fost la ei in stand si i-am felicitat imediat dupa terminarea concursului...Si ei au stat in aceiasi tensiune ca si mine . Nu mai zic ca au "picat" in momentul in care au vazut ca am intepat in ultimul minut. :D . Sunt baieti de nota 10 si merita din plin rezultatul.

Legat de mamaliga din saculet ...ce vrei sa fac daca nu ma lasa cu momitoare! :D .

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cezar Bibu scrie:@dane,

acu' daca tot ai adus vorba, fii boier si spune-ne cum se face nodul ala? :)
cumva cu monofilamentul pus in doua , sau in alt fel ?
Fata de nodul clasic se mai face un nod simplu pe firul de monofilament (cel care se taie la sfarsit). Acest nod se "propteste" in nodul de baza si nu mai permite alunecarea.

E simplu ,dar m-a costat un loc 1 ...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”