COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Vali Vesa »

@Andrei,

Si in regulamentu FIPS era acum cativa ani, daca-mi aduc aminte bine, un articol care spunea ca daca un concurent paraseste standul (inclusiv pentru nevoi fiziologice) era nevoit sa scoata 2 lansete din apa. Articolul s-a scos. In schmb la noi s-a inventat "puscaria". E frustrant sa ti se impuna ceva total aiurea, parerea mea.

Ca si directia e pescuit. Daca FIPS iti da deschidere de 20 de metrii de ce trebuie sa "inventam" noi deschiderea de 8 metrii ???
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Andrei I »

@ Vali Vesa

De acord, insa parasirea standului pe timp de zi este permisa de regulament:

35. concurentii pot parasi standul pe timp de zi doar cu acordul arbitrilor;

Pe timp de noapte mi se pare foarte OK sa nu poti parasi standul. Si cu plimbarile cu masina la fel. Toate astea impreuna cu echipa de arbitrii APS au oferit, cel putin din punctul meu de vedere, siguranta unui concurs fara tentative de frauda.

Cu directia de aruncare ..da .. iar sunt de acord, trebuia sa fie de 8m+6stanga+6 dreapta asa cum e FIPS.

Acum deja a inceput cu acest regulament, poate la anul va fi unul mai ... logic. Acum ii dam inainte ...cel putin o etapa unii dintre noi :D
Milionar excentric

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Vali Vesa »

Andrei I scrie: De acord, insa parasirea standului pe timp de zi este permisa de regulament: ...
Am intrebat si mi s-a spus "NU", nu ai voie sa te plimbi. Ies si intru controlat de arbitru, cu mainile in buzunare, sau in c.u.r, dupa cum vreua, dar nu ma obliga sa stau 3 zile in stand :evil:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Andrei I »

pai conform carui articol au zis NU?
Milionar excentric

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Zarguzon Adi »

Andrei I scrie:pai conform carui articol au zis NU?



@VALI VESA SI ANDREI I :
30. deplasarea concurentilor cu autoturismul este interzisa;
31. parasirea standului pe timp de noapte de catre concurenti este interzisa cu exceptia
satisfacerii necesitatilor fiziologice;
32. orice incercare de fraudare a rezultatelor este interzisa;
33. este interzisa mutarea standului de pescuit de pe pozitia initiala marcata de
organizator;
34. dupa terminarea manselor intra in obligatia concurentului sa lase standul curat;
35. concurentii pot parasii standul pe timp de zi doar cu acordul arbitrilor;
art.30 se refera clar la deplasarea concurentilor cu masina

art. 35 scrie clar ca se poate parasi standul doar cu acordul arbitrilor pe care nu l-ati obtinut decat sa mergeti la toaleta.


Cand ati achitat taxa de prticipare ati citit regulamentul si la inceputul concursului ati semnat ca l-ati luat la cunostinta si va reamitesc ca nu scrie nicaieri ca este identic cu cel cips- fips .

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de cornel rosioru »

Un sfat pt. cei ce participa la calificari (CN)
Cititi bine regulamentul, puteti primi avertismente sau mai rau eliminari si nici nu stiti pt. ce. Ar fi pacat.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Vali Vesa »

Zarguzon Adi scrie: ...art. 35 scrie clar ca se poate parasi standul doar cu acordul arbitrilor pe care nu l-ati obtinut decat sa mergeti la toaleta...
OK, sa inceapa, cu toate ca nu aveam chef...

Nu am obtinut acordul de la tine Adi, nu de la arbitrii. Tu ai spua ca n-am voie sa ies decat la WC (sau ma rog, pe camp). Suntem la Sing Sing si nu stiu eu??? Chestia asta chiar ma scarbeste :evil: Nu e problema ca nu pot sa stau 3 zile in stand, e problema ca se impun interdictii cel putin stupide. Niciodata nu m-am impacat cu lucrurile impuse, fara explicatii, gen "indicatie pe linie de partid", doar pentru ca asa vor muschii unora, in cazul asta ai tai... Norocul meu ca mai am de tras doar la Hobaia :lol:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Vali Vesa »

cornel rosioru scrie:Un sfat pt. cei ce participa la calificari (CN)
Cititi bine regulamentul, puteti primi avertismente sau mai rau eliminari si nici nu stiti pt. ce. Ar fi pacat.
Maestre,

Daca scrie ca pot parasii standul cu acordul arbitrilor de ce ni se baga pumnul in gura??? Chestia asta n-o accept, indiferent cine o impune! Chem arbitrul, zic ca vreau sa ma plimb, ma controleaza, ies si cand vin inapoi cer control si "permisiunea" sa intru in stand. Cu ce gresesc sau cu ce incerc sa fraudez rezultatul ??????
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Andrei I »

Vali Vesa are dreptate 100 % si asta pe regulament. adica un punct spune ca ai voie sa iesi cu acordul arbitrului si arbitrul nu vrea sa-si dea acordul asa ca nu vrea el? hai mai oameni buni fiti seriosi. repet eu nu simt nevoia sa ies din stand..dar regulamentul o permite.

@maestre

macar de ar sti toti regulamentul la fel ca mine si vali vesa.

@ vali vesa
va doresc la hobaia fire atat de intnse incat sa nici nu va treaca prin cap sa iesiti din stand :)
Milionar excentric

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Vali Vesa »

Vali Vesa scrie: Si in regulamentu FIPS era acum cativa ani, daca-mi aduc aminte bine, un articol care spunea ca daca un concurent paraseste standul (inclusiv pentru nevoi fiziologice) era nevoit sa scoata 2 lansete din apa...
GRESIT, am vorbit cu Maestru Rosioru si mi-a explicat. Am gresit, imi cer scuze!
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”