Impresii arbitraj APS la CN la crap

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ion constantinescu
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:14

Re: Impresii arbitraj APS la CN la crap

Mesaj de ion constantinescu »

@Vladut Mateianu
“In alta ordine de idei, sunt curios ce parere are seful arbitrilor APS (dl .Constantinescu) despre faptul ca arbitrii nu cunosc regulamentul.....”

Domnule Mateianu, m-ati “citat” si m-am prezentat sa va aduc la cunostinta punctul meu de vedere.
Va cer permisiunea sa mai redau inca o postare de-a dvs:

“Totusi, ar fi bine ca de acum sa se ocupe cineva si de instructajul arbitrilor........iar scaparile legate de cunoasterea regulamentului le-as fi tolerat daca arbitrii ar fi venit pe baza de voluntariat...... Atat timp cat vin platiti(si inca cu bani multi), cred ca era obligatia lor sa cunoasca regulamentul !”

RASPUNS:
Parerea mea este buna, chiar foarte buna, analizand activitatea celor 2 echipe de arbitri APS pe Hobaia si Darvari.
Divergenta de opinii intre dvs. si mine se datoreaza in principal urmatoarelor motive:
1.Banuiesc ca dvs. nu stiti nimic despre programul de pregatire, de responsabilitatile si de motivatiile arbitrilor APS. De aceea voi dezvolta putin aceste teme.
Pentru noi, aceasta prima etapa a fost o dubla premiera:
-este primul arbitraj APS de crap “la varf”, adica in campionat national. Recunosc ca eu si colegii mei am avut emotii. La aceste emotii s-au adaugat necunosterea sectoarelor, caldura, oboseala mai ales in ultimele 12 ore datorita distantelor mari dintre standuri si a dormitului pe apucate.
-este primul arbitraj al APS, concomitent pe 2 locatii. Acest fapt a necesitat o distributie echilibrata a arbitrilor pe cele 2 locatii, tinand cont de suprafete si configuratii.
Nu spun aceste lucruri ca sa ma scuz, ci doar ca sa va reamintesc ca si arbitrii sunt oameni.

Arbitrii APS se pregatesc serios pentru un arbitraj.
Pentru pregatirea primei etape, s-au facut 2 sedinte teoretice de studiere si discutare a Regulamentului pe langa studiul individual. Fiecare arbitru are asupra lui, in concurs, regulamentul si o metodologie APS de aplicare a acestuia. Avem un grup de discutii pe gmail in care se dezbat transparent si deschis toate problemele de arbitraj sau alta natura, a echipei.
In plus, prin statii, in timpul concursului, discutam abaterile de la regulament.
Va garantez ca de instruirea arbitrilor se ocupa cineva, dar nimic nu merge 100% pe lumea asta.
La Hobaia am avut un nou coleg, insuficient verificat si dovedit nepregatit in teren.
A fost exclus din echipa.

Fiecare arbitru, este membru APS si a semnat un angajament de confidentialitate si impartialitate. El este responsabil pentru calitatea actului de arbitraj prestat, atat ca membru al asociatiei dar si in fata colegilor de echipa.

Din cei 16 arbitri aflati pe cele 2 locatii, 3 sunt pensionari. Restul au afaceri proprii sau servicii bine platite. Au fost 16 deoarece pe Darvari, 2 au plecat vineri si au fost inlocuiti de alti 2 colegi.Ca urmare, din punct de vedere al banilor, chiar si cu “exorbitanta” diurna de 150 lei/24 ore, majoritatea pierdem bani. Pe locatiile de langa Bucuresti, perioada de joi pana luni inclusiv, este moarta. Necesita invoiri de la servici sau si mai rau, absenta din propria afacere.
Poate va intrebati, pai atunci de ce mai arbitrati?
Dupa ce ne veti cunoste mai bine, veti afla si raspunsurile la intrebarea asta.
Va mai informez doar ca, 90% dintre colegi au net si acum sunt cu ochii pe crapmania.ro. Poate asta va mai spune ceva.

Ce inseamna pentru dvs. “voluntariat”?
0 lei diurna, nedecontarea transportului arbitrului si poate o mica contributie a acestuia la premii, drept recunostinta ca i s-a dat voie sa cantareasca pestele?
In schimb, dvs. il iertati ca nu cunoaste regulamentul. Ma abtin sa interpretez formularea dvs.
Ce doriti de fapt, d-le Mateianu?
Vreti arbitri independenti, integri, echipati, instruiti, respectati si responsabili? Mai vreti si credinta unui clasament corect si lipsit de suspiciuni? Preferati ca organizatorul sa nu mai aiba si responsabilitatea arbitrajului si a clasamentului si sa-si vada linistit si inainte si dupa concurs de multele probleme pe care le implica organizarea? Poate va place si ideea ca APS garanteaza calitatea arbitrajului si in cazul unor abateri grave, va returna banii incasati partial sau total?
Cred ca sunteti de acord ca toate avantajele astea au un pret in munca, timp si bani.
Eu le sunt recunoscator colegilor mei si le multumesc pentru cum s-au prezentat.

2.Va inteleg ca sunteti nemultumit si spuneti ca “arbitrii”(va referiti la grup) nu cunosc regulamentul.
Va inteleg, fiindca asimilati un individ cu o intreaga echipa. Cu alte cuvinte, calificati padurea dupa prima uscatura intalnita si puneti eticheta.
Eu cand spun ca sunt foarte multumit, ma refer la intreaga echipa. Cu alte cuvinte, dvs. va exprimati nemultumirea fata de 1/16 iar eu discut despre 15/16. Mi se pare incorect sa nedreptatesc o covarsitoare majoritate.

3. Domnule Mateianu, este firesc sa avem puncte de vedere divergente, fiindca privim in sensuri diferite pe axa timpului. Dumneavoastra priviti spre ce a fost. Eu ma uit spre ce poate fi.
Eu stiu ca, oameni fiind, arbitrii vor mai gresi. Ar fi lipsa de bun simt din partea mea sa spun ca suntem sau vom fi fara de greseli.
Dar sunt sigur ca vom fi din ce in ce mai buni.
Marti pe 30 iunie avem sedinta de bilant a primei etape si de pregatire a etapei a 2-a. Stim ce nu a functionat. Avem solutiile de corectare. Stim ce a fost bun si trebuie sa consolidam. Cu aceasta ocazie il invit si pe Adi Zarguzon sa participe.
Toate aceste sedinte de pregatire, consuma timp, bani si energie.
Dar o facem cu placere. Ne simtim bine intre noi si ne plac rezultatele.
Si mai este ceva:
Ne dorim ca noi arbitrii APS sa facem o diferenta intre ce a fost si viitor. Stim ca se poate. Spre binele concurentilor si al spiritului de competitie.

Ne-am prezentat in prima etapa si pe Hobaia si pe Darvari, intoxicati pe diverse canale informationale, inclusiv acest forum, de coruptia si furaciunile care se practica in concurs.
Am avut placuta surpriza sa intalnim niste oameni minunati, cu bun simt, care si-au vazut de treaba lor si care au luptat pana in ultimul minut.
Pentru ei si pentru pescuitul sportiv romanesc existam d-le Mateianu.

Diurna de 150 lei face sa fie mai mic pretul induividual platit de fiecare dintre noi. Dar nu ne motiveaza. Adevarata plata au fost aprecierile dar si observatiile constructive.
De aceea, noi ne consideram voluntari.
http://www.pescar-sportiv.ro
arbitru APS
0734.833.661

Avatar utilizator
Teddy
Mesaje: 358
Membru din: Mie Feb 04, 2009 18:27
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Impresii arbitraj APS la CN la crap

Mesaj de Teddy »

Bravo ! Jos palaria, asa cum am si spus, ce am vazut eu pe Hobaia este demn de apreciat, corpul de arbitrii de acolo sunt oameni extraordinari! Tineti-o tot asa !
Dragos Dimache - Pescar sportiv

Avatar utilizator
Doru Ionica
Mesaje: 348
Membru din: Vin Feb 10, 2006 14:47
Puncte: 0
Localitate: craiova

Re: Impresii arbitraj APS la CN la crap

Mesaj de Doru Ionica »

Felicitari domnule Antrenor al Corpului de Arbitri APS !
C.S.OLTENIA FISHING - Craiova

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: Impresii arbitraj APS la CN la crap

Mesaj de barbumarius »

Bravo.Sunt convins ca veti fi din ce in ce mai buni pt ca se vede ca va doriti acest lucru.

Mugur Ioan
Mesaje: 161
Membru din: Lun Iul 03, 2006 8:53
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Impresii arbitraj APS la CN la crap

Mesaj de Mugur Ioan »

@ D-l Constantinescu

Jos palaria! Fiind implicat direct in anumite proble create, primind buna cuvenita rasplata. JOS PALARIA!
"Cine face si desface, toata ziua are ce face."
Mugur

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Impresii arbitraj APS la CN la crap

Mesaj de marin laurentiu »

@ constantinescu

d-nule constantinescu,va stiu de ceva vreme de pe siteul pescuitul.ro chiar din vremurile de dinainte sa infiintati aceasta asociatie...din cate imi amintec erati (si sper ca santeti in continuare) o persoana cu coloana vertebrala ,bine infipt in realitate...dar de data asta chiar nu va inteleg...ce vreti de fapt? ca toata lumea sa ignore problemele aparute si sa va aplaude?nimeni nu "v-a cerut capul",fiecare a criticat aspectele care au nemultumit,mai pe fata sau mai voalat... chiar nu inteleg de ce santeti asa reticent la critici...chiar si din acestea ,daca sant pertinente aveati numai de invatat...nu credeti ca faptul ca "ii luati in brate " pe cei care au gresit ,le faceti mai mult rau decat bine?
spuneti ca santeti multumit de 15 din 16 arbitrii? pai atunci raspundeti-mi si mie la cateva intrebari:
-de ce nu s-a luat masura cuvenita in cazul standului c6 pe hobaia,cu toate ca exista acoperire regulamentara atat ptr eliminare directa cat si ptr eliminare ptr cumul de avertismente? mentionez ca arbitrii erau la 3 m in spatele standului respectiv,deci fara scuze de genul nu au vazut,nu au auzit :evil: :evil: ...
-de ce pe intreg sectorul c la hobaia in ultimele 2 ore nu exista nici un arbitru in conditiile in care unele standuri erau despartite doar de un singur peste?
-de ce s-au facut cantariri la 30-45 de minute DUPA TERMINAREA CONCURSULUI?
-de ce trebuia sa le explice doamna zarguzon arbitrilor(unora dintre ei) ca mai inainte de cantarire ,trebuie facuta tara la saltea?
-de ce arbitrii(unii) erau in adidasi(pantofi sport) si nu aveau in dotare macar o pereche de cizme pana la genunchi astfel incat sa poata elibera pestele din apa la o adncime sigura, NU DE PE MAL :evil: in apa de 10 cm de plecau saracii pesti pe burta ca ramele?
pai daca faceti asta la tancabesti si va vede parfene :mrgreen: nu va mai trebuie arbitraj toata viata voastra :lol: :lol: :lol:
-arbitrii stiu cum functioneaza un asamablu de marker? DE CE imi cere arbitrul la 2 noaptea, sa ,citez "asta e lanseta de marker? raspund :da...mulineaza si tu de 10-15 ori."... :!: :!: :!: :roll: a trebuit sa ii explic omului ca daca fac asta sigur se va agata si voi pierde markerul ptr ca e pozitionata chiar pe agatatura...in schimb i-am spus ca daca vrea sa o verifice imi poate cere sa o scot din apa,lucru care l-as fi facut fara ezitare...

daca raspundeti,va rog sa o faceti concret,la obiect fara prea multa poezie...

alt aspect: am vazut ca in argumentatia d-voastra ati adus in discutie statutul social al arbitrilor...va intreb, pe cine intereseaza acest aspect? incercati sa sensibilizati pe cineva prin faptul ca unii sant pensionari,altii angajati sau au afaceri de condus si prin prezenta lor pe pistele de concurs isi bulverseaza viata cotidiana? si eu sant angajat la patron,ce credeti ca zice omul ala cand din 2 in 2 saptamani ma duc cu cererea de 2-3 zile de concediu? hai du-te flacau si pescuieste ca muncesc eu in locul tau,timpul trece ,leafa-ti merge...vai ce bine merge firma...dar sa-l citez pe zarguzon: prezenta nu e obligatorie :wink:
in cazul nostru ,al pescarilor,noi o facem din pasiune...dar d-voastra ATI FOST PLATITI... si nu ati fost platiti sa INVATATI MESERIE...ati fost platiti sa faceti un serviciu,si nu oricum ci sa-l faceti bine... va intreb,daca tot aveati de gand sa intrati si pe acest sector de ce nu ati pregatit acesti oameni din timp? de cate ori ati solicitat vreun organizator de concursuri sa va acorde sprijin? puteati foarte bine sa spuneti: mai nea senior club,am si eu un corp de arbitriii si vreu sa-i instruiesc ,ii lasi sa participe si ei pe langa arbitrii tai o zi -doua la arbitraj? benevol bineinteles...sau poate si atunci aveati pretentia la ceva ...diurna...

aduceti de asemenea ca argument,OBOSEALA arbitrilor...hai sa fim seriosi d-nule constantinescu...despre ce oboseala vorbim? 10 echipe pe sector, maxim 10 crapi de echipa de cantarit in 72 ore????? pai i-a intrebati d-voastra arbitrii cu state vechi in arbitraj ce inseamna un arbitraj in 3 pe un sector cu 20 de echipe,cu sute de kg de echipa ,cu cate 2 cantare intermediare noaptea ptr ca mai apoi la ora 6,30 sa plece pe sector ptr cantarul de dimineata de la ora 8 PE CARE IL TERMINAU LA 10,plecau sa duca rezultatele la centralizator si nu stiu daca mai aveau timp de o tigare si o cafea ca trebuiau sa plece iar pe sector ptr cantarul de pranz...sau mai bine nu-i intrebati ca va lasati de arbitraj si va apucati de sah :lol: :lol: :lol:

mai spuneti ca santeti constient ca nu cunoasteti toate amanuntele legate de carpfishing dar aveti ambitie sa le invatati si sa deveniti cea mai buna echipa de arbitraj...eu va doresc sa va indepliniti visul,cu toate ca un CN nu e tocmai subiectul ideal ptr studiu :wink: asta e ca in bacul cu tiganul si calul...stai sa vi-l zic ca paote nu il stiti:

se duce tiganu' cu un cal la targ sa-l vanda...vine un negustor ,se invarte pe langa cal si il intreaba pe tigan?
-mai tigane calul asta e bun de calarit?
-bun bre
-dar la caruta ,trage?
-trage bre
-dar de alergat ,alearga?
-alearga
ii da negustorul o palma pe coapsa si o tunde calul la fuga,nor de praf in urma...si fuge si fuge si la un momentdat intra intr-un pom...
-mai tigane dar calul asta nu vede?
-nu vede bre ,dar vezi ce ambitie are?
:wink:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
ion constantinescu
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:14

Re: Impresii arbitraj APS la CN la crap

Mesaj de ion constantinescu »

@marin laurentiu
Stimate domn, dumneavoastra ati spus cu alte cuvinte ce am vrut eu sa se inteleaga din postarea mea anterioara.
O afirmatie la modul general, de genul "arbitrii nu cunosc regulamentul", avand o mare doza de neadevar, nu ne ajuta sa depistam punctual deficientele.
In schimb, observatiile dvs sunt concrete, reale si la obiect.
Va multumesc.
Sunt niste lectii pe care trebuie sa ni le facem. Am luat nota de ele si promit ca in etapa 2, nu se vor mai manifesta.

Bancul nu-l stiam si mi se pare foare bun! :D
Fire intinse!
http://www.pescar-sportiv.ro
arbitru APS
0734.833.661

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: Impresii arbitraj APS la CN la crap

Mesaj de Zarguzon Adi »

@Marin Laurentiu din partea Mari Zarguzon

1. ai avut vreun peste cantarit fara tara la saltea?
2. ultima cantarire am inceput-o pe sectorul C la 11.30 cu C1; la 11.58 cantarirea s-a sistat pentru a supraveghea scoaterea lansetelor din apa pe toate standurile de pe sectorul C la 12 dupa care am continuat cantarirea pana la 12.30;
3. cum iti explici ca stiam exact ce standuri au pesti la cantar daca nu erau arbitrii pe sector?
4. in cazul lui C6 a primit avertisment iar la cantarul de a doua zi dimineata cand v-am comunicat sanctiunea primita de C6 nu am vazut sa faceti vreo contestatie; ( daca erati nemultumiti trebuia sa faceti contestatie); oricum acest caz va fi judecat de comisia celor 6 organizatori de etape

P.S. chiar daca anumite persoane incearca sa puna presiune pe echipa de arbitrii acestia isi vor face treaba cu aceeasi exigenta in continuare;

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Impresii arbitraj APS la CN la crap

Mesaj de Vladut Mateianu »

@ion constantinescu

Apreciez raspunsul dvs., chiar daca (asa cum a observat si Laurentiu) este si ceva poezie.... :D Dar eu apreciez poetii, de aceea ma opresc aici si sper ca vom continua discutia intre 4 ochii..... mai ales ca in 5 ani de cand organizez competitii de crap am invatat multe ......... :wink:

@mary zarguzon

In unele cazuri, arbitrii trebuie sa se autosesizeze, nu este cazul sa faca cineva contestatie.....

PS Mai bine iti faci si tu cont, decat sa vorbim prin intermediul ''secretarului'' tau ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Impresii arbitraj APS la CN la crap

Mesaj de andrei vladeanu »

domnule ion constantinescu,

prima d-voastra postare pe acest forum eu zic ca ar fi fost arhisuficienta, pentru moment. v-ati declarat raspicat pozitia de neutralitate, si ati predat, in premiera pt concursurile de crap din tara noastra, lectia separarii puterilor in crap . in sensul ca pentru brigada aps regulamentul e mai presus de organizator. ati primit elogii publice pe acest forum. eu va garantez ca ati castigat, cu ocazia acelei postari, admiratia multor persoane, chiar daca unele nu si-au manifestat-o public. tot atunci, ati precizat ca existe lacune la capitolul arbiraj pe care brigada d-voastra le va indrepta, bla, bla. cu a doua postare ati expus intreaga brigada.

@marin laurentiu

cand s-au pus bazele turneului au existat doua variante in privinta arbitrajului:
A. fiecare organizator isi aduce arbitri lui
B. brigada APS, la fel ca la turneul de spinning

crezi ca s-a ales varianta B pentru ca:

- in varianta A "pe intreg sectorul c la hobaia in ultimele 2 ore nu ar fi existat nici un arbitru in conditiile in care unele standuri erau despartite doar de un singur peste"?

- arbitri de la varianta A "ar fi facut cantariri la 30-45 de minute DUPA TERMINAREA CONCURSULUI?"

-arbitrilor de la varianta A " le-ar fi explicat doamna zarguzon arbitrilor(unora dintre ei) ca mai inainte de cantarire ,trebuie facuta tara la saltea?"

- in varianta A "arbitrii(unii) erau in adidasi(pantofi sport) si nu aveau in dotare macar o pereche de cizme pana la genunchi astfel incat sa poata elibera pestele din apa la o adncime sigura, NU DE PE MAL in apa de 10 cm de plecau saracii pesti pe burta ca ramele?"

- arbitri de la varianta A nu vazusera un ansamblu de marker?

nu, draga. probabil ca toate aceste probleme nu ar fi existat daca arbitrajul ar fi fost asigurat de catre organizatori.
insa ar fi existat, in mod cert, altceva.
SUSPICIUNE
The One Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”