JAPCA LA CN !

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
MihneaBV
Mesaje: 141
Membru din: Joi Mai 03, 2012 17:21
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: JAPCA LA CN !

Mesaj de MihneaBV »

lorenzo_n scrie:cel mai bun sa castige...nu inteleg o chestie... am fost vizitator pe balta si am vazut cam despre ce era vorba acolo...dar baieti de la CARPING chiar au prins peste,au muncit pentru asta...la cantar au fost martori,nu le a bagat nimeni an carlig peste.. parerea mea ca ar trebui felicitati baieti... chiar nu au gresit cu nimic..au demonstrat ca sunt pescari de competitie... respect CONCURENTILOR DE LA CARPING in special lui GABI TOMULESCU si VASILE IVAN... CEI MAI BUNI SA CASTIGE... PAREREA MEA DOMNILOR.. Fire intinse...
asa se scrie un post cand citesti numai ultima pagina. pe fiecare pagina exista macar un comentariu in care sunt felicitati cei de la carping si se spune ca ei,pescarii, nu au avut nicio vina.
Buia Mihnea

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: JAPCA LA CN !

Mesaj de gor965 »

carp_one scrie:Exemplul de grila prezentat anterior nu prea e ok. Principiu prin care se acorda punte standurilor in functie de pozitia lui pe mal ( cap de stand 1 pc, mijloc 9 punte) nu e relevant.
Ar trebui ca fiecare stand din sector sa primeasca puncte functie de pozitia ocupata la ultimele 2 concursuri pe Corbu. Adica - stand A 3 a iesit pe loc 2 la Rig si pe loc 7 la etapa I atunci are o medie de 4,5 puncte in cadrul sectorului A. Dupa ce s-a intocmit acest clasament al standurilor pt fiecare sector, se pot face grilele astfel incat suma punctelor celor 3 standuri (pe cele 3 sectoare) sa fie cit mai apropiata tinind cont, normal, de cele 2 reguli privind capetele de stand si distanta minima la care trebuie sa fie 2 echipe ale aceluaisi club.
De asemenea, regula prin care un club poate trage un cap de stand o singura data in cele 2 manse este o prostie - valoarea capetelor de stand fiind foarte diferita. Exemplu - tragi cap de stand A 18 sau C 1 si te compari cu C 18.... pai nu e bine ... ca avantajul celui care a tras C 18 este incomparabil mai mare decit a celui de pe C 1 iar valoarea locului C1 este mult sub un stand normal de mijloc ( C 9, C 10 ,etc).
Valoarea unora dintre cluburi este foarte apropiata deci valoarea grilelor o sa faca diferenta daca nu sunt facute cit mai bine.
Pai ia apuca-te tu sa faci grile valorice (nu zonale, cum face CIPS) in functie de rezultatele a 2 concursuri ...unul cu 25 de standuri per sector si altul cu 18 standuri per sector ! Pe standuri au pescuit aceiasi pescari ca sa ai exact valoarea lui ? Standul A7 e bun el de fel, sau a fost bine pescuit de 2 echipe de pescari f. buni ? De ce crezi ca CIPS face sectoare zonale si nu sectoare valorice ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

lorenzo_n
Pescar de competitie
Mesaje: 306
Membru din: Dum Apr 15, 2012 4:45
Puncte: 0
Localitate: navodari

Re: JAPCA LA CN !

Mesaj de lorenzo_n »

MihneaBV scrie:
lorenzo_n scrie:cel mai bun sa castige...nu inteleg o chestie... am fost vizitator pe balta si am vazut cam despre ce era vorba acolo...dar baieti de la CARPING chiar au prins peste,au muncit pentru asta...la cantar au fost martori,nu le a bagat nimeni an carlig peste.. parerea mea ca ar trebui felicitati baieti... chiar nu au gresit cu nimic..au demonstrat ca sunt pescari de competitie... respect CONCURENTILOR DE LA CARPING in special lui GABI TOMULESCU si VASILE IVAN... CEI MAI BUNI SA CASTIGE... PAREREA MEA DOMNILOR.. Fire intinse...
asa se scrie un post cand citesti numai ultima pagina. pe fiecare pagina exista macar un comentariu in care sunt felicitati cei de la carping si se spune ca ei,pescarii, nu au avut nicio vina.
domnule MihneaBV vad ca dumneavoastra nu ati anteles nimic... poate ca petreceti prea mult timp pe net si nu pe BALTA..nu se pune problema ce si cat am citit,eu am fost ca spectator pe balta si am observat ca fiecare pescar a muncit mai mult sau mai putin..se numeste PESCUIT SPORTIV,ca in fiecare sport sunt castigatori si anvinsi nu? per exemplu..ce vina au jucatori unei echipe daca eu nu agreez conducerea... sunt pescar,sunt din NAVODARI si am pescuit pe corbu2 inainte sa fie populat masiv si va spun sincer,uneori am prins mult, alteori putin pe diferite locuri si niciodata nu am dat vina pe nimeni decat pe mine(poate nu am nadit cu ce trebuia,poate nu e montura corecta,etc..) si mai cred ca EXPERIENTA si MULTE ZILE PE BALTA si au spus cuvantul la CN..respect castigatorilor,respect PESCARILOR... FIRE INTINSE VA DORESC ...

carp_one
Mesaje: 7
Membru din: Mar Apr 24, 2012 23:34

Re: JAPCA LA CN !

Mesaj de carp_one »

gor965 scrie: Pai ia apuca-te tu sa faci grile valorice (nu zonale, cum face CIPS) in functie de rezultatele a 2 concursuri ...unul cu 25 de standuri per sector si altul cu 18 standuri per sector ! Pe standuri au pescuit aceiasi pescari ca sa ai exact valoarea lui ? Standul A7 e bun el de fel, sau a fost bine pescuit de 2 echipe de pescari f. buni ? De ce crezi ca CIPS face sectoare zonale si nu sectoare valorice ?
Da-mi un link cu rezultatele de la cupa Rig si le fac. Măcar vedem ce iese. CIPS nu le face valoric pt ca nu au informații si pt ca diferentele între echipe sunt mult mai mari decât la CN (alte tari, alte continente,etc). E adevărat ca standurile nu au fost pescuite de aceleași echipe si pot apărea diferente dar zonal apar diferente si mai mari.Compara C18 cu C1,sau A18 sa vezi dacă merita ca toate sa aibă un punct. Sau compara A2 unde sta tot pestele din sectorul A cu C2 sau A17 sa vezi ca nu merge sa aibă aceleasi puncte. Despre nr de standuri la cele 2 concursuri nu-ti face griji, se suprapun cele de la CN. Scopul trebuie sa fie niște grile echilibrate, nu contează pe ce principiu sau cine le face dar dacă te deranjează ca ne dam cu părerea e simplu -trebuie doar sa spui si gata. Nu e suparare :lol: .

Avatar utilizator
Cristi Chiritoi
Mesaje: 383
Membru din: Lun Apr 23, 2012 11:15
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: JAPCA LA CN !

Mesaj de Cristi Chiritoi »

gabi scrie:Vladut Mateianu a fost cel mai corect pescar de competitie pe care l-am cunoscut in urma cu 6 ani...
dupa ceva timp cand l-am intrebat pe forum (e scris) daca a beneficiat de rezultate viciate a raspuns ca... DA
acu face pe corectul.
cine dreak crezi ca te mai crede...
sau cine te crede acum se va lamuri repede
stai putin... :D :D :D
Pocainta este o mare calitate, adica omul are puterea si dorinta de schimbare, prezumtia este o regula de drept... Nu ne trebuie decat incredere ca s-a schimbat ceva, dar, in acelasi timp, vigilenta isi are rostul ei...Iar in privinta "lamuritului repede" ar tb sa fim mai "lenti" in imaginatie, dupa sedinta de azi e limpede ca "simturile is ascutite"?...Corect ar fi sa acceptati decizia unui organ competent-AVPS si sa va pregatiti pentru concurs, se incepe de la zero si cu sanse egale pt toti.

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: JAPCA LA CN !

Mesaj de Gabi Tomulescu »

Cristi Chiritoi scrie:
gabi scrie:Vladut Mateianu a fost cel mai corect pescar de competitie pe care l-am cunoscut in urma cu 6 ani...
dupa ceva timp cand l-am intrebat pe forum (e scris) daca a beneficiat de rezultate viciate a raspuns ca... DA
acu face pe corectul.
cine dreak crezi ca te mai crede...
sau cine te crede acum se va lamuri repede
stai putin... :D :D :D
Pocainta este o mare calitate, adica omul are puterea si dorinta de schimbare, prezumtia este o regula de drept... Nu ne trebuie decat incredere ca s-a schimbat ceva, dar, in acelasi timp, vigilenta isi are rostul ei...Iar in privinta "lamuritului repede" ar tb sa fim mai "lenti" in imaginatie, dupa sedinta de azi e limpede ca "simturile is ascutite"?...Corect ar fi sa acceptati decizia unui organ competent-AVPS si sa va pregatiti pentru concurs, se incepe de la zero si cu sanse egale pt toti.
am acceptat-o dar nu se va uita.
ne pregatim pentru concursul care incepe saptamana viitoare...cu sanse egale pentru toti.
organul, competent ...este influentabil de cine tipa mai tare. e bine si asa. ei vor liniste...o sa aiba destula.
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: JAPCA LA CN !

Mesaj de gor965 »

carp_one scrie:.......... Scopul trebuie sa fie niște grile echilibrate, nu contează pe ce principiu sau cine le face dar dacă te deranjează ca ne dam cu părerea e simplu -trebuie doar sa spui si gata. Nu e suparare :lol: .
Stai linistit...nu am spus-o cu suparare, din contra, doar din 2 concursuri eu unul n-am inteles mare lucru despre cum se misca balta asta, asa ca mai multe pareri nu strica ! M-am uitat si eu e rezultate, dar in majoritate se bat cap in cap ...spre exemplu - C1 la Cupa Rig iese pe 12, la CN iese ultimul...C2 la Rig iese ultimul , la CN iese pe 11 ...e o rocada pe care nu stiu in carca cui s-o pun...a locului (ca nu corespunde) sau a echipei care a pescuit !
p.s.
Rezultatele le gasesti pe http://www.crapimari.ro
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: JAPCA LA CN !

Mesaj de barbumarius »

Atentie George C1 si C2 de la Rig nu au fost in CN.
C1 la CN a fost C8 la RIG.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: JAPCA LA CN !

Mesaj de gor965 »

barbumarius scrie:Atentie George C1 si C2 de la Rig nu au fost in CN.
C1 la CN a fost C8 la RIG.
Am zis eu ca ceva nu se pupa...si nici nu am apucat sa fac recunoasterea standurilor, prima data pe balta fiind acum la Mansa I !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

MihneaBV
Mesaje: 141
Membru din: Joi Mai 03, 2012 17:21
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: JAPCA LA CN !

Mesaj de MihneaBV »

lorenzo_n scrie:
MihneaBV scrie:
lorenzo_n scrie:cel mai bun sa castige...nu inteleg o chestie... am fost vizitator pe balta si am vazut cam despre ce era vorba acolo...dar baieti de la CARPING chiar au prins peste,au muncit pentru asta...la cantar au fost martori,nu le a bagat nimeni an carlig peste.. parerea mea ca ar trebui felicitati baieti... chiar nu au gresit cu nimic..au demonstrat ca sunt pescari de competitie... respect CONCURENTILOR DE LA CARPING in special lui GABI TOMULESCU si VASILE IVAN... CEI MAI BUNI SA CASTIGE... PAREREA MEA DOMNILOR.. Fire intinse...
asa se scrie un post cand citesti numai ultima pagina. pe fiecare pagina exista macar un comentariu in care sunt felicitati cei de la carping si se spune ca ei,pescarii, nu au avut nicio vina.
domnule MihneaBV vad ca dumneavoastra nu ati anteles nimic... poate ca petreceti prea mult timp pe net si nu pe BALTA..nu se pune problema ce si cat am citit,eu am fost ca spectator pe balta si am observat ca fiecare pescar a muncit mai mult sau mai putin..se numeste PESCUIT SPORTIV,ca in fiecare sport sunt castigatori si anvinsi nu? per exemplu..ce vina au jucatori unei echipe daca eu nu agreez conducerea... sunt pescar,sunt din NAVODARI si am pescuit pe corbu2 inainte sa fie populat masiv si va spun sincer,uneori am prins mult, alteori putin pe diferite locuri si niciodata nu am dat vina pe nimeni decat pe mine(poate nu am nadit cu ce trebuia,poate nu e montura corecta,etc..) si mai cred ca EXPERIENTA si MULTE ZILE PE BALTA si au spus cuvantul la CN..respect castigatorilor,respect PESCARILOR... FIRE INTINSE VA DORESC ...[/quot

nu are rost o polemica inutila dar dumneavoastra nu ati inteles nimic din ce se discuta aici. repet ca poate prin repetitie ma fac inteles. aici majoritatea a apreciat efortul si meritul pescarilor clubului carping. dar repet. nu despre ei era vorba in posturile de aici ci despre organizarea CN-ului. mai rasfoiti topicul asta si poate pricepeti ce vreau sa zic.
Buia Mihnea

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”