PRIMII 30

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cristi_Ionita
Mesaje: 307
Membru din: Mar Apr 01, 2008 10:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRIMII 30

Mesaj de Cristi_Ionita »

[quote="Vladut Mateianu"]Eu sunt convins ca nivelul participantilor a fost destul de scazut, de aceea si cantitatea mica de peste prins....daca va uitati atent la clasament, o sa vedeti pe primele 10 locuri numai pescari cu experienta, nicio surpriza ! :wink:
Poate niste etape preliminare, o preselectie, ar fi o solutie la anul....apoi cei care castiga sa fie aruncati in lupta alaturi de pescarii cu experienta gen Nitu, Maty etc.... Altfel, exista varianta sa incurce lucrurile (adica abandon, pescuit prost, etc) si se ajunge in situatia in care s-a ajuns cand echipe de valoare care ar fi avut multe de spus pleaca acasa prematur.... :oops:[/quote]


E un punct de vedere,dar eu zic ca sunt 10 echipe formate din pescari cu experienta si in ultimele 30 de locuri!
In viata sunt lucruri mult mai importante decat banii...doar ca iti trebuie o grama' de bani ca sa le cumperi.

BARICADA CARP CLUB

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PRIMII 30

Mesaj de Vladut Mateianu »

Eu ma indoiesc, sunt maxim 5 echipe care ar fi fost normal sa fie calificate mai departe(in urma experientei de pana acum), dar , ca la orice sport, exista si surprize : locul, abordarea, vecinii, Dumnezeu... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: PRIMII 30

Mesaj de Andrei I »

Vladut Mateianu scrie:Eu sunt convins ca nivelul participantilor a fost destul de scazut, de aceea si cantitatea mica de peste prins....daca va uitati atent la clasament, o sa vedeti pe primele 10 locuri numai pescari cu experienta, nicio surpriza ! :wink:
Poate niste etape preliminare, o preselectie, ar fi o solutie la anul....apoi cei care castiga sa fie aruncati in lupta alaturi de pescarii cu experienta gen Nitu, Maty etc.... Altfel, exista varianta sa incurce lucrurile (adica abandon, pescuit prost, etc) si se ajunge in situatia in care s-a ajuns cand echipe de valoare care ar fi avut multe de spus pleaca acasa prematur.... :oops:
Vladut acum nu pot fi deacord cu tine. Cine a fost slab pregatit?? Vali Vesa? Cornel Serbu? Rudeanu? Octav? Cipica? a fost mult mai pregatit Babita? scuze Stefan nimic personal cu tine..felicitari pt rezultat..... deci nu nivelul pescarilor a fost slab ci al baltilor....nu slab ci foarte slab!!! e adevarat perioada anului e si ea slaba in capturi dar totusi.... :( Un sistem pe loturi cu echipe pe fiecare sector apoi rocada lor asa cum s-a facut si in trecut ar reduce bulanul asta care nu are cum sa fie eliminat....dar acum e incurajat si impins la apogeu de 2 balti SLABE! cu mentiunea ca Hobaia are ten ...macar atat.
@cornel Serbu ...acum sunteti deacord cu mine? :)
Milionar excentric

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PRIMII 30

Mesaj de Vladut Mateianu »

@andrei

Vezi ca in aceiasi perioada a anului, la Tancabesti, Moara Vlasiei , Doripesco sau Floreasca , trage pestele in draci......Deci, unde este peste suficient, nu mai conteaza canicula... :wink:
Si varianta cu loturile propusa de tine ar fi o solutie.....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
doeat - marko
Mesaje: 14
Membru din: Lun Iun 22, 2009 17:57

Re: PRIMII 30

Mesaj de doeat - marko »

[quote="Vladut Mateianu"]Eu sunt convins ca nivelul participantilor a fost destul de scazut, de aceea si cantitatea mica de peste prins....daca va uitati atent la clasament, o sa vedeti pe primele 10 locuri numai pescari cu experienta, nicio surpriza

Nivelul participantilor? Da, probabil ca echipe ca a noastra pot fi considerate a avea un nivel scazut, datorita faptului ca a fost prima noastra aparitie... si totusi am castigat un sector la Darvari, pescuind pentru prima data acolo.
Dar, sunt echipe conscrate care nu au reusit un punctaj bun. De ce?

cateva constatari:
1. concentratia de crap pe Darvari si Hobaia e scazuta - se observa dupa cantitatile de peste prins (neprins) la toate standurile
2. ambele locatii au fost alese pentru primele manse (oarecum eliminatorii...)
3. ambele locatii se afla langa Bucuresti, deci sunt locuri batute de cei din Bucuresti si mai putin de cei din restul tarii.

Concluziile sa le traga fiecare...
Felicitari castigatorilor.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PRIMII 30

Mesaj de cornelserbu »

Andrei I scrie:@cornel Serbu ...acum sunteti deacord cu mine? :)
in mare parte, da, mai ales ca de curand am devenit si eu fan al loturilor de 8, dar doar atat, nu ma voi mai implica de niciun fel si nici nu sunt sigur ca voi mai participa la cn
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: PRIMII 30

Mesaj de Andrei I »

cornelserbu scrie:
Andrei I scrie:@cornel Serbu ...acum sunteti deacord cu mine? :)
in mare parte, da, mai ales ca de curand am devenit si eu fan al loturilor de 8, dar doar atat, nu ma voi mai implica de niciun fel si nici nu sunt sigur ca voi mai participa la cn
In sfarsit!!! cu aceasta postare m-ati convins ca nu sunteti doar batran ... ci si intelept! :)))))))))))))))
Milionar excentric

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PRIMII 30

Mesaj de Vladut Mateianu »

Ai dreptate, sunt convins ca printre debutanti se afla si pescari foarte talentati.......la fel ai dreptate si cu locatia, ar trebui alese pe viitor piste de concurs din toata tara, nu numai din zona Bucurestiului, ptr ca altfel se creaza dezavantaj unor echipe.

Eu sustin doar ca nu mi se pare normal ca orice pescar din tara care are 4 lansete si 500 de lei sa se bata din prima cu tata Nitu !Ca la fotbal : o iei de jos si avansezi treptat pana sa te bati cu Steaua si Dinamo ! :D :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PRIMII 30

Mesaj de Florentin Iuga »

Vladut Mateianu scrie:@andrei

Vezi ca in aceiasi perioada a anului, la Tancabesti, Moara Vlasiei , Doripesco sau Floreasca , trage pestele in draci......Deci, unde este peste suficient, nu mai conteaza canicula... :wink:
Si varianta cu loturile propusa de tine ar fi o solutie.....
Pe Floreasca nu stiu cum trage dar sigur nu se stie intr-un concurs cum trage (in perioada asta).
Pe Doripesco mananca si bete de chibrit la cat peste e acolo. Pe MV si pe Tancabesti insa, te inseli. A mers la fel de prost comparativ cu perioada anterioara cand nu erau asemenea variatii climatice. Diferentele mari de temperatura de la zi la noapte, mergand si la peste 20 de grade, variatiile mari de presiune si ploile destul de frecvente din ultima vreme care au dus si la variatii de nivel al apei, factori care au determinat in plus intarzierea depunerii icrelor, acestea toate combinate, au determinat rezultate sub potentialul real al baltilor, sub asteptari oricum. Fata de toate astea, e normal ca si hazardul sa aiba un rol mai important, pentru ca nu e totuna sa stabilesti corect valoarea echipelor si nivelul general al participantilor in conditiile in care se prinde ceva mai mult peste sau cand se prind doar 2-3 pesti pe standuri cotate ca fiind de o valoare medie.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

dajackal
Mesaje: 153
Membru din: Mie Mar 26, 2008 19:25

Re: PRIMII 30

Mesaj de dajackal »

Florentin Iuga scrie:Pe MV si pe Tancabesti insa, te inseli. A mers la fel de prost
Florentin, te contrazic. Pe MV am prins foarte bine in wk, desi era balta plina si desi sunt un pescar relativ slab. Si nu sunt singurul care a prins. Btw cu pestii pe care i-am prins in 16 ore pe MV, castigam balta si pe darvari si pe hobaia. Ma face asta bun de lotul national? (e retorica intrebarea).

PS: de acord ca nu se compara un concurs cu o iesire oarecare pe balta, dar totusi ceea ce vreau sa subliniez e ca pestele se hraneste pe MV bine acum.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”