PRIMII 30

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PRIMII 30

Mesaj de Florentin Iuga »

Nu contest ca s-a prins, de aceea am subliniat "comparativ cu perioada anterioara cand nu erau asemenea variatii climatice". Eu stiu sigur ce s-a intamplat cu o saptamana in urma pe T2 in concurs. Cum a crescut presiunea si s-a indreptat vremea, cum a inceput sa se prinda peste. Pana atunci, chiar si Maty era cu 0 dupa 24 de ore!!! La general insa s-a prins mult mai putin decat in etapele anterioare ale turneului. Sa nu-mi spuneti ca in 45 de zile pescarii de weekend au plecat cu 8 tone de peste acasa si de aceea s-a prins putin peste 500kg fata de 3,3t la prima mansa.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIMII 30

Mesaj de cornel rosioru »

De 2 zile citesc toate topicurile legate de aceste calificari.
Au reesit citeva concluzii si anume:
-Regulamente cu carente
-Piste fara crap
-Locul
-Bulanul

Se mai vorbeste de egalarea valorilor in pescuit. :roll:
Daca e asa atunci e grav, iar rezultatele nu sunt surprinzatoare.
Atita timp cit nu exista virfuri si concurenta, nu apare valoarea.

Din cele 60 de echipe, 120 de pescari, numai 2 au recunoscut ca au pierdut pe mina lor.
Unul a ales nada gresit, iar celalalt a facut mari erori. (ambi sunt pescari cu mare experienta competitionala)
Restul au pescuit perfect, au avut cea mai buna nada, iar strategia a fost fara cusur.

Va reamintesc ca 70% dintre acestia participa pt. prima data la calificari, iar experienta nu se cistiga in citeva concursuri mici.
Acest CN a fost privit cu lejeritate de catre multi si au platit pt. asta.
Evident, cauzele au fost regulamentul, pistele, bulanul.
Mai cautati, cauzele sunt altele.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PRIMII 30

Mesaj de cipica »

Maestre de ce te faci ca nu intelegi? Stii f bine ca nu poti sa arati valoarea atunci cand prinzi 2 pesti. Sau 3. Sa nu ma intelegi gresit, nu vreau sa scuz rezultatele mele slabe. Nu are nici o legatura rezultatuil meu cu ce vreau sa subliniez. Poate sunt printre pescarii aia slab pregatiti si fara experienta care nu au luat in serios calificvarile anul asta. Nu rezultatul meu este problema pt care tip aici ca tampitul. Nu e normal ce se intampla!
Stiu ca acum sari in sus pt ca nici pe balta ta nu sunt mari rezultate. Dar la Hobaia ai o solutie: tenul. Si cu siguranta toate echipele vor puncta cel putin o data.

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIMII 30

Mesaj de cornel rosioru »

Cipica, eu am inteles f. bine totul, iar tu esti unul dintre aceia care ai privit acest CN cu lejeritate.
Daca nu erai lovit direct nu reactionai. Si nu esti singurul.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRIMII 30

Mesaj de dan cotelici »

cornel rosioru scrie:Cipica, eu am inteles f. bine totul, iar tu esti unul dintre aceia care ai privit acest CN cu lejeritate.
Maestre eu te cred ca ai inteles dar agenda ta e diferita de a lui Cipica.Ai un obiectiv diferit de al lui si e mai mult decat evident.
Cipica are dreptate si nu poate fi decat felicitat pentru ca a luat pozitie.
PS. Chiar in conditiile astea, eu si Adriano consideram ca am pierdut pe mana noastra.
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIMII 30

Mesaj de cornel rosioru »

Cipica are dreptate si nu poate fi decat felicitat pentru ca a luat pozitie.
Eu intreb da ce acum? Au mai fost luari de pozitie iar Cipica a tacut.
Chiar in conditiile astea, eu si Adriano consideram ca am pierdut pe mana noastra.
Felicitari, e asa de greu sa recunosti ca se poate pierde si pe mina ta?
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PRIMII 30

Mesaj de cipica »

Maestre nu cred ca e locul si momentul sa-ti dau explicatii despre cum si cat m-am pregatit eu pt CN. Asta vb noi 2 la un pahar de limonada. :D
Daca ai inteles de ce sustii ca echipele si pregatirea lor sunt de vina pt rezultatele slabe?
Cam cat de prost pregatite au fost echipele care nu au punctat deloc? Ce au facut? Au pescuit fara momeala la carlig sau au legat carlige cu fir solubil? MACAR UN PESTE trebuia sa prinda toata lumea la niste etape de CN. Ce naiba nu sunt chiar ultimii particulari...

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: PRIMII 30

Mesaj de Vali Vesa »

Toti am stiut de la inceput baltile si potentialul lor, regulamentele de arbitraj si organizare. Si acum plangem; ba ca baltile nu au peste, ba ca standurile au fost dezechilibrate, ba ca a batut vantul (sau nu)... Toti am stiut la ce ne inhamam si bineinteles ca toti am sperat sa tragem un stand bun, care sa ne "ridice". La unii a mers, la altii nu. Asta e... :evil:

Felicitari celor 30 care merg mai departe si fie ca la final sa castige cei mai buni. Fire intinse in continuare.

Cat despre echipa noastra, poate nu suntem inca destul de pregatiti. Cu toate ca dotarea a fost foarte buna, nada la fel, dorinta "cat incape", la Darvari noi am prins un peste iar Doru 2, la Hobaia Cipica a prins 3 crapi si un novac, noi 3 carasi si un novac. Concluzia e ca mai avem de invatat. Sau poate e timpul sa renuntam. Cu toate ca ma spal destul de des pe dinti, am in gura un gust amar care n-o sa dispara prea repede... :evil: Totusi, sa n-ai o trasatura de crap in 3 zile, eu zic ca nu mai tine nici de nada, nici de strategie, nici de scule :evil:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRIMII 30

Mesaj de dan cotelici »

cornel rosioru scrie:Cipica are dreptate si nu poate fi decat felicitat pentru ca a luat pozitie.
Eu intreb da ce acum? Au mai fost luari de pozitie iar Cipica a tacut.
Chiar in conditiile astea, eu si Adriano consideram ca am pierdut pe mana noastra.
Felicitari, e asa de greu sa recunosti ca se poate pierde si pe mina ta?
Cipica a demonstrat in ultimii 5 ani nu numai ca are valoare dar si mult bun simt.
De data asta a decis sa-si spuna parerea.E alegerea lui si bine a facut!
Ultima oară modificat Mar Iul 07, 2009 13:00 de către dan cotelici, modificat 1 dată în total.
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PRIMII 30

Mesaj de cipica »

Am tacut pt ca nu am crezut ca o sa fie asa de rau. Stii f bine ca nu e vreo pasiune de-a mea sa scriu pe forumuri si nici sa ies in fata cu subiecte gen senzational!" Acum insa cred ca deja e prea mult si problema este ca voi, factorii de decizie nu spuneti nimic. Presedintii cluburilor nu spun nimic. Pesemne ca tacerea va convine. Mie nu! Nici macar nu am vreo functie de conducere in vreun club ca sa vb in numele lui. Vorbesc numai in numele meu, Ciprian Catalin Ene- pescarul.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”