PROCES VERBAL - ETAPA 28.06-01.07.2012 A C.N. - 2012

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PROCES VERBAL - ETAPA 28.06-01.07.2012 A C.N. - 2012

Mesaj de Florentin Iuga »

oliviu orhei scrie:
gor965 scrie:Un sistem de premiere (financiara) a ocupantilor podiumului la finalul fiecarei manse, rezolva in mare masura problema neprezentarii ! Daca anunta AGVPS un premiu de 10000 de euro ptr. locul 1, sa-nebunesc daca nu avem 20 de loturi la startul ultimei manse ! :lol:
Precizare:

a. Loturile clasate pe locurile 1-12 vor participa in Divizia A a CN 2013.
b. Loturile clasate pe locurile 13-18 cat si CLUBURILE care nu au participat in acest an, vor putea participa in Divizia B a CN 2013.
c. Loturile clasate pe locurile 1-6 in Divizia A 2013 vor participa in aceeasi divizie a CN 2014. Loturile clasate pe locurile 7-12 urmand a retrograda in Divizia B 2014.
d. Loturile clasate pe locurile 1-6 in Divizia B 2013 vor promova in Divizia A pentru editia 2014 a CN, restul loturilor urmand a evolua tot in Divizia B 2014.
Acest sistem de punctare si promovare/retrogradare se va pastra pentru cel putin 3 ani.

Presedinte Subcomisie de pescuit sportiv la CRAP - AGVPS
Oliviu Orhei
Tipic. Cand cineva propune recompense, se gaseste altcineva care crede ca se poate doar cu amenintari, adica de frica sa nu cazi in B. :lol: O aberatie mai mare ca sistemul divizionar (in regim de amator) pe banii pescarilor, nu am auzit pana acum. ...Si cum: raman 12 in A si cad 6 in B iar anul viitor, toate cele 6 din B se duc automat in A chiar daca nu participa la niciun concurs, pentru ca e greu de crezut ca se mai inscrie vreun alt club sa se manjeasca la stupizeniile astea de regulamente. Apropos, cuvantul regulament are ca provenienta expresia regulat permanent?
Cata vreme nu exista contracte sportive si pescarii zburda liberi dintr-un club in altul, cine o sa-i tina in B? Vor ramane in B numai numele cluburilor si/sau eventual pescarii care nu au avut nici macar sansa sa faca parte inca din loturi?! Garanteaza onor AGVPS ca in B vor fi costuri zero pentru CN, pentru ca miza nu exista cat timp promoveaza automat toata divizia dupa un an?!
Cine draq' a mai auzit de sporturi divizionare in regim de amatori pe banii proprii? sau traieste cineva din performantele de la concursuri si nu stiu eu?! Aveti senzatia ca suntem atat de multe cluburi ca nu mai incapem intr-un CN? Asta scuza doar incompetenta organizatorilor de a face un sistem de selectie corect, eliminatoriu si in special unanim acceptat.
Si eu incep sa inclin din ce in ce mai mult asupra ideii de selectie iar CN-ul, din care se face selectia, sa ramana doar pentru desemnarea campioanei nationale ...si sa fie un sistem de premiere, pentru evitarea non-combatului. Singura ezitare pe care o am e doar cauzata de impresia personala ca un lot e mai puternic daca e format din pescarii aceluiasi club, care se cunosc bine, care pot aplica disciplinat aceeasi strategie, care-si impartasesc corect informatiile (vezi exemplul CM Franta), etc.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PROCES VERBAL - ETAPA 28.06-01.07.2012 A C.N. - 2012

Mesaj de Vladut Mateianu »

Nu este chiar asa. Sunt cluburi unde deja pescarii au contracte, sunt cluburi unde pescarii nu platesc nimic ptr a participa la CN, deci cred ca suntem pe drumul cel bun.
Iar eu personal sunt adeptul diviziilor, confera motivare suficienta cluburilor, care la randul lor isi pot motiva pescarii.... Si, nu in ultimul rand, vor fi inlaturate cluburile "de cartier", facute peste noapte, care participa doar de dragul de a participa, fara sa-si doreasca cu adevarat performanta sportiva !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: PROCES VERBAL - ETAPA 28.06-01.07.2012 A C.N. - 2012

Mesaj de Popescu Stefan »

Încet, încet ajungeți la vorba mea. Cluburi de cartier? Eu ziceam asocieri de prieteni cu pasiuni comune, nu structuri sportive autentice. Dar, grijă mare! Evidența contractelor, a legitimărilor sportivilor cât și a transferurilor acestora sunt atributul federației sportive naționale. Din câte știu, AGVPSR nu are această calitate.
Cât despre structura sistemelor competiționale, acest atribut îl are Comisia de specialitate a federației și este aprobat de AG a acesteia. Ideile de pe forumuri nu au valoare. Nici măcar ca sursă de inspirație.

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: PROCES VERBAL - ETAPA 28.06-01.07.2012 A C.N. - 2012

Mesaj de barbumarius »

Tipic. Cand cineva propune recompense, se gaseste altcineva care crede ca se poate doar cu amenintari, adica de frica sa nu cazi in B. :lol: O aberatie mai mare ca sistemul divizionar (in regim de amator) pe banii pescarilor, nu am auzit pana acum. ...Si cum: raman 12 in A si cad 6 in B iar anul viitor, toate cele 6 din B se duc automat in A chiar daca nu participa la niciun concurs, pentru ca e greu de crezut ca se mai inscrie vreun alt club sa se manjeasca la stupizeniile astea de regulamente. Apropos, cuvantul regulament are ca provenienta expresia regulat permanent?
Cata vreme nu exista contracte sportive si pescarii zburda liberi dintr-un club in altul, cine o sa-i tina in B? Vor ramane in B numai numele cluburilor si/sau eventual pescarii care nu au avut nici macar sansa sa faca parte inca din loturi?! Garanteaza onor AGVPS ca in B vor fi costuri zero pentru CN, pentru ca miza nu exista cat timp promoveaza automat toata divizia dupa un an?!
Cine draq' a mai auzit de sporturi divizionare in regim de amatori pe banii proprii? sau traieste cineva din performantele de la concursuri si nu stiu eu?! Aveti senzatia ca suntem atat de multe cluburi ca nu mai incapem intr-un CN? Asta scuza doar incompetenta organizatorilor de a face un sistem de selectie corect, eliminatoriu si in special unanim acceptat.
Si eu incep sa inclin din ce in ce mai mult asupra ideii de selectie iar CN-ul, din care se face selectia, sa ramana doar pentru desemnarea campioanei nationale ...si sa fie un sistem de premiere, pentru evitarea non-combatului. Singura ezitare pe care o am e doar cauzata de impresia personala ca un lot e mai puternic daca e format din pescarii aceluiasi club, care se cunosc bine, care pot aplica disciplinat aceeasi strategie, care-si impartasesc corect informatiile (vezi exemplul CM Franta), etc.[/quote]

Subscriu si imi mentin ideea ca e cel mai prost organizat CN din cate au fost.Nu ma refer aici la ce a facut RIG SERVICE(d-l Cristocea) caruia nu avem ce sa ii reprosam.

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: PROCES VERBAL - ETAPA 28.06-01.07.2012 A C.N. - 2012

Mesaj de barbumarius »

Vladut Mateianu scrie:Nu este chiar asa. Sunt cluburi unde deja pescarii au contracte, sunt cluburi unde pescarii nu platesc nimic ptr a participa la CN, deci cred ca suntem pe drumul cel bun.
Iar eu personal sunt adeptul diviziilor, confera motivare suficienta cluburilor, care la randul lor isi pot motiva pescarii.... Si, nu in ultimul rand, vor fi inlaturate cluburile "de cartier", facute peste noapte, care participa doar de dragul de a participa, fara sa-si doreasca cu adevarat performanta sportiva !
Vladut trezestete.Mai aveai tu niste lozinci.Acum din cauza lor concuram la 38 grade la umbra si probabil vreo 55 la soare ca de altfel nu dovedesti ca esti pescar dibaci.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PROCES VERBAL - ETAPA 28.06-01.07.2012 A C.N. - 2012

Mesaj de Vladut Mateianu »

@barbu

esti abstract rau, singurul vesnic nemultumit. sa fi sanatos alaturi de clubul tau si incearca sa comunici mai mult cu cei de la conducere, ptr a putea discuta concret si nu pe forumuri.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: PROCES VERBAL - ETAPA 28.06-01.07.2012 A C.N. - 2012

Mesaj de barbumarius »

Ce te-as baga 72 ore in stand :lol: :lol:

mircea pancu
Mesaje: 93
Membru din: Dum Mai 16, 2010 2:06
Puncte: 0
Localitate: Deva

Re: PROCES VERBAL - ETAPA 28.06-01.07.2012 A C.N. - 2012

Mesaj de mircea pancu »

Marian Constantin scrie:Clubul Overten va fi prezent la mansa 3 chiar daca nu are nici o sansa la podium ... si nici nu va sta '' capra '' pentru nimeni
La fel si Freecarp.
CSP FREECARP DEVA

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: PROCES VERBAL - ETAPA 28.06-01.07.2012 A C.N. - 2012

Mesaj de barbumarius »

mircea pancu scrie:
Marian Constantin scrie:Clubul Overten va fi prezent la mansa 3 chiar daca nu are nici o sansa la podium ... si nici nu va sta '' capra '' pentru nimeni
La fel si Freecarp.
Felicitari si voua.Am vazut pescari de la ambele cluburi si sunt convins ca vor lupta si chiar vor obtine locuri cat mai bune in mansa finala.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PROCES VERBAL - ETAPA 28.06-01.07.2012 A C.N. - 2012

Mesaj de Vladut Mateianu »

Inseamna ca vine toata lumea ?

Lotul lui Tite Sbs si-a anuntat prezenta ? Dar lotul din Craiova ? :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”