Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de miyagi »

Cristi Y scrie:
miyagi scrie:Nu mai cred ca pasiunea asta merita atatea sacrificii. Ma rog! Fiecare cu ale lui.
sacrificiile cui ???? :roll: :roll: :roll:
Ale oricui tata. Ma apuc si eu acum de concursuri, bag niste bani care ca la nunta ajung pana la urma tot in carpfishing si in loc sa beneficiez de sprijin ca poate "donez" in continuare, ca sa aiba si pseudo prietenii de ce sa rada, ca normal sa nu am performante din moment ce sint incepator si lumea pozeaza in atoate priceputa. Il recitesc pe Vlad care amintea mai devreme ca rezultatele Senzorului si nu cred ca n-ar vorbi si de ale altora, fara sa-i amintesc aici pe pionieri, le sunt utile unora ce-si manifesta interesele mai nou, printre care ma numar si eu si in momentul in care deschizi gura si intrebi ceva sau iti dai cu presupusul ca pana la urma o faci pe banii tai, se trezesc ba unii care iti pot fi copii sa te faca prost in public, asa bolnavi de tupeu, altii sa-ti taie macaroana ca esti populist sau ca esti din afara.
Hai sa va povestesc de-o speta, deci cazuistica, de la LRS din momentul de fata. Un sportiv cu performante constante, din motive personale se desparte de clubul din care a facut parte in plin sezon competitional si pune in discutie participarea sa la urmatoarele etape fiindca acolo fiecare sportiv conteaza. Fie el de performanta sau incepator. Toti fac sistemul sau il intretin. Si uitati ce discutie aveam astazi cu un altul timp in care postam si aici:
..."Din punctul de vedere al clubului xxx, yyy poate continua competitia pentruca la inceputul campionatului era inscris la un club.Daca va fi cazul sa reprezinte Romania la vreo mondiala o va face in numele LRS. Anul viitor in schimb nu va putea participa la master doar daca este membru intrun club LRS.Regulamentele votate in cadrul LRS sunt pentru buna desfasurare a campionatului si pentru a clasa cei mai buni pescari.Buna credinta ne spune ca nu trebuie sa ingradim ci sa sa reglementam competitia in asa fel incit orice pescar sa isi poata pune in valoare talentul.
- uite ce inseamna un raspuns cerebral si constructiv pentru k fenomenul lrs sa mearga inainte
Cornel Serban: fabulos. exact ce sustineam
- pai da mah
- da la noi de aia merge bine si la crap prost
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de miyagi »

Cunoastem noi o disputa anul asta comparativa vis a vis de unul dintre membrii lotului Nextgen numai demult decat din perioada desfasurarii CN-ului la noi? Ca are omul bube? se rezolva. Si pionierii au avut si s-au rezolvat. Ca se chinuie unii sau altii sa faca cate ceva mereu vor exista altii care sa le frece ridichia. Ce rost mai au atunci toate.
Oricum vreau sa-i felicit in final pe toti pentru tot ce au facut bun si constructiv inainte sa nu va mai deranjez.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de miyagi »

...si un apropo la populism, sacrificii, bagat in seama si performante. Cred ca doar Senzorul a mai fost in ipostaza asta pana acum. Bine! fara frunza lu` Nutica, dar au si acelasi sponsor.
Fişiere ataşate
lot lrs..jpg
lot lrs..jpg (66.7 KiB) Vizualizat de 845 ori
Urban culture.

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de Val »

gabisandu scrie:
gor965 scrie:selectia in lotul Africii de Sud se face pe baza a 20 de etape disputate pe aceiasi balta intr-un an !...asta imi suna a Performanta Sportiva, nu a Afacere !!!
In Africa nu se fac calificari. Este aceeasi echipa de 6 ani si nimeni nu se supara pe la ei. Chiar si cand nu au avut rezultate. Lucru imposibil de realizat la noi.
Gabi , am stat mult de vorba cu Donald la acest CM si am sa scriu cum se intimpla la ei in ceea ce priveste selectia . Concret , bugetul lotului RSA este de 80.000 EUR / an - fara nici un ban de la stat !
Exista 14 provincii care isi organizeaza selectiile zonale , la nivel de club de pescuit . Clubul care se dovedeste castigator / provincie , impreuna cu celelelate 13 calificate se intilnesc pe balta unde au organizat CM , iar de aici se califica 5 cluburi intr-o alta finala nationala . Acest ultim concurs se desfasoara pe o balta mai mica , mai tehnica , de unde se calfica primele 5 echipe de 2 pescari indiferent de clubul din care face parte !
Aceste 5 loturi / 2 pescari constituie echipa nationala . Managerii lotului sunt aceiasi , Donald si Dupree .
Si acum partea interesanta ! Cei calificati trebuie sa poata sa isi tina partea la bugetul echipei nationale - cca 8-9.000 / EUR / pescar !!! Nu se pot inscrie in concurs pescari care daca se califica nu isi pot plati partea lor de cheltuieli !
Iar lotul RSA nu este acelasi in intregime . Exista de la an la an - 3 -4 pescari care se schimba , dar pe de alta parte exista si un grup de titulari care sunt aceiasi mereu de ani de zile . Dar sunt acolo pe valoare , in urma unor calificari . In particular anul acesta au avut 3 debutanti .

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de Val »

Personal am ramas impresionat de puterea de concentrare a echipei RSA in meciul lor direct cu Anglia pentru prima pozitie . Acolo si-au dovedit valoarea organizatorica .
Iar pentru cine nu stie , Anglia a venit la acest turneu cu 3 titulari de 20-21 ani , capioni nationali la tineret , in conditiile in care de la anul managerul lor Mitch va fi schimbat cu patronul de la Korda ( imi scapa numele acum ) . Asta dovedeste continuitate si un plan pe termen unanim acceptat , indiferent de cine conduce lotul .

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de miyagi »

In Africa nu se fac calificari. Este aceeasi echipa de 6 ani si nimeni nu se supara pe la ei. Chiar si cand nu au avut rezultate. Lucru imposibil de realizat la noi.[/quote]

Gabi , am stat mult de vorba cu Donald la acest CM si am sa scriu cum se intimpla la ei in ceea ce priveste selectia . Concret , bugetul lotului RSA este de 80.000 EUR / an - fara nici un ban de la stat !
Exista 14 provincii care isi organizeaza selectiile zonale , la nivel de club de pescuit . Clubul care se dovedeste castigator / provincie , impreuna cu celelelate 13 calificate se intilnesc pe balta unde au organizat CM , iar de aici se califica 5 cluburi intr-o alta finala nationala . Acest ultim concurs se desfasoara pe o balta mai mica , mai tehnica , de unde se calfica primele 5 echipe de 2 pescari indiferent de clubul din care face parte !
Aceste 5 loturi / 2 pescari constituie echipa nationala . Managerii lotului sunt aceiasi , Donald si Dupree .
Si acum partea interesanta ! Cei calificati trebuie sa poata sa isi tina partea la bugetul echipei nationale - cca 8-9.000 / EUR / pescar !!! Nu se pot inscrie in concurs pescari care daca se califica nu isi pot plati partea lor de cheltuieli !
Iar lotul RSA nu este acelasi in intregime . Exista de la an la an - 3 -4 pescari care se schimba , dar pe de alta parte exista si un grup de titulari care sunt aceiasi mereu de ani de zile . Dar sunt acolo pe valoare , in urma unor calificari . In particular anul acesta au avut 3 debutanti .[/quote]

:lol: :lol: :lol: . `Ai mah Val! Te apucasi tu sa dai din casa ca sa nu mai batem noi campii aiurea. Bravo tata!
Ultima oară modificat Dum Sep 04, 2011 12:27 de către miyagi, modificat 1 dată în total.
Urban culture.

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de Cristi Y »

inseamna ca puterea financiara este un criteriu eliminatoriu de selectie ceea ce nu este corect , daca Patzaichin nu avea bani sa-si cumpere canoe , pagae si bilet de avion nu castiga 22 de titluri mondiale si 4 titluri de campion olimpic ??
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de Val »

Cristi Y scrie:inseamna ca puterea financiara este un criteriu eliminatoriu de selectie ceea ce nu este corect , daca Patzaichin nu avea bani sa-si cumpere canoe , pagae si bilet de avion nu castiga 22 de titluri mondiale si 4 titluri de campion olimpic ??
Cristi eu nu spun ca este bine sau rau , eu doar spun cum fac ei . Si sa stii ca in RSA 8-9.000 EUR nu e chiar un capat de tara :wink: Oricum statul nu le da 1 EU !!

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de miyagi »

Val scrie:
Cristi Y scrie:inseamna ca puterea financiara este un criteriu eliminatoriu de selectie ceea ce nu este corect , daca Patzaichin nu avea bani sa-si cumpere canoe , pagae si bilet de avion nu castiga 22 de titluri mondiale si 4 titluri de campion olimpic ??
Cristi eu nu spun ca este bine sau rau , eu doar spun cum fac ei . Si sa stii ca in RSA 8-9.000 EUR nu e chiar un capat de tara :wink: Oricum statul nu le da 1 EU !!
Poi si ce Nene Patachin nu s-ar fi descurcat de 10.000 de euro stiind ca va participa la un mondial alaturi de un lot national de exceptie? Eu unul nu cred.
Urban culture.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de cornelserbu »

in numele topicului apare cuvantul istoric...un motiv in plus ca pe acest topic unii sa vorbeasca, iar altii sa asculte :lol: :lol: :lol:
ce parere ai, miyagi ?
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”