Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
surgeon
Mesaje: 519
Membru din: Vin Sep 05, 2014 23:58
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de surgeon »

Concret...care sunt costurile? Motivele noastre sunt mai sus... Si dacă va uitați pe desfășurarea CN din ultimii 5-7 ani...nu cred ca se regăsesc cluburi din acea parte a tarii...acolo sunt mari pescari de feeder, clean, etc. Distanta nu este mare doar pentru constanteni...este la fel de mare si pentru cei din București. Si chiar sunt curios...cat ne costa balta, cat costa arbitrajul...sau luam arbitraj străin...ca se poarta. Alții plâng după bălțile noastre, iar noi...dacă la anul se tine iarăși în Portugalia, CM..ce facem...mutam CN acolo??? Common!!! Eu va spun ca din 13 cluburi cate au fost anul trecut...veti rămâne cu maxim 6...si atunci...care este scopul real...de fapt si de drept? Sa vedem ce se va vota si discuta la sedinta. Sănătate!

Trimis de pe al meu HTC One M8s folosind Tapatalk
Sa va dea Dzeu sanatate!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Mesaj de Vladut Mateianu »

Costurile vor fi mai mici decat la Corbu.La fel si arbitrajul, asigurat de gazde.
Cluburile din Ardeal au participat in trecut la CN, probabil ca la Corbu nu au venit datorita distantei....cum de altfel veti face si voi daca va fi in Ungaria ! De aceea o sa propun sa voteze DOAR cluburile care au de gand sa participe in ambele situatii ! Cazul nostru.

Referitor la exemplul cu Portugalia ( sau Franta,Italia) nu s-a propus acest lucru ptr ca erau costuri enorme. In Ungaria este altceva. Avem o sansa sa tinem CN pe balta de CM, o sansa reala de a ajunge iar campioni mondiali ! Ca in 2012 cand CN a fost pe pista de CM !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Daniel Ene
pescar de competitie
Mesaje: 1151
Membru din: Joi Noi 18, 2010 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Mesaj de Daniel Ene »

Vladut Mateianu scrie: In fine, lasand motivele personale deoparte( gen distanta fata de Constanta) cam care ar fi motivele ptr care CN sa NU se tina pe pista de CM din Ungaria ?
Competitiile sportive nationale ale unei tari se desfasoara de regula pe teritoriul propriu si cu mijloace proprii.
Competitiile nationale ale Romaniei sunt facute pentru participarea sportivilor si publicului spectator roman si ele trebuie sa duca la dezvoltarea fenomenului respectiv si infrastructurii in tara: lacuri, cluburi, arbitri, etc.
Costurile de deplasare ale cluburilor participante vor fi mai mari, iar banii respectivi ar putea fi utilizati in alt scop - de exemplu premierea echipei campioane, bani cu care ar putea sa se antreneze in voie pe lacul din Ungaria.
Mai urmeaza sa se vehiculeze ideea de a pescui obligatoriu cu nada ungureasca care da rezultate pe acel lac, ca sa-i rezolvam si pe producatorii romani de nada. :)
http://www.naviscarpo.ro
NAVIS CARPO - bait boats

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Mesaj de Stefan B »

Navis Carpo scrie: bani cu care ar putea sa se antreneze in voie pe lacul din Ungaria.

Daniel, nu are nici o legatura antrenamentele cu competitia in sine ! Intreaba-l pe Bogdan ....acu doi in Italia, au facut antrenament ....manca pe substratul lacului fara probleme, pesti fara numar ....cand la competitia oficiala ...doar tehnica si experienta zig/rig a contat .... Alta de anu asta ....tot Bogdan poate sa-ti spuna ....antrenament in Franta ....au prins ....au rupt norma ....ce sa vezi una din echipele lotului a cazut pe acelasi loc .....unde se antrenasera ...... :shock: :shock: :shock: ....d-abia a alergat dupa un peste sarit un pic de 2 kg, iar la antrenamente nu avusese vreun peste de asemenea greutate !


Este o sansa ...pentru Romania, tinand calificarile pe pista de concurs al Mondialului de anul viitor, sa afle inaintea altora (inafara de tara gazdaa) ce particularitati exista iar lotul castigator sa aibe sanse reala la lupta pentru cea mai inalta treapta de pe podium !


Trebuiesc facute niste calcule ....de vazut exact ce cost ar fii pentru un lot ca si taxa ....in cazul participarii a "x" loturi ....adica sa aveti suma totala ...din care functie de "x" sa reiasa taxa !


Restul cheltuielilor... cu nada, deplasare, cazare ...fiecare cum se descurca !

Avatar utilizator
surgeon
Mesaje: 519
Membru din: Vin Sep 05, 2014 23:58
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de surgeon »

Fiindcă nu am stiu lacurile...de aceea am avut rezultatele astea în ultimii doi ani... cat despre cheltuieli...eu zic sa spuneți clar cat costa balta si arbitrajul si la care sa adăugăm deplasarea de 2000 km, cazarea cu încă 2 zile în plus, masa, etc...si cred ca costurile pe lot cresc cu peste 1000 euro.

Trimis de pe al meu HTC One M8s folosind Tapatalk
Sa va dea Dzeu sanatate!

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re:

Mesaj de Stefan B »

surgeon scrie:Fiindcă nu am stiu lacurile...de aceea am avut rezultatele astea în ultimii doi ani...
Si findca Bogdan ....trage extraordinar la tragerea la sorti ...un aspect important....pe langa priceperea in pescuit si nada ..... !

Dar pt un nou loc I pe natiuni mai trebuie "ceva" ...asa cum am iesit campioni la Corbu, cunoscand f bine pista de desfasurare !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re:

Mesaj de Vladut Mateianu »

surgeon scrie:...eu zic sa spuneți clar cat costa balta si arbitrajul si la care sa adăugăm deplasarea de 2000 km, cazarea cu încă 2 zile în plus, masa, etc...si cred ca costurile pe lot cresc cu peste 1000 euro.

Trimis de pe al meu HTC One M8s folosind Tapatalk
Eu nu inteleg cu cine te certi, cui ii ceri pe ton imperativ sa-ti dea detalii despre costuri !!! Inteletg ca tu(sper ca vb in numele clubului) susti balta Corbu ptr CN. Ok, spune-mi cat costa balta in 2017, cat costa arbitrajul(si cine il face) si cat peste va fi in 2017 in balta.

Referitor la deplasare, incearca sa gandesti in mod constructiv, nu cautand propriile avantaje. Cluburile din Ardeal cat ar face pana la Corbu ?Tot in jur de 1000 km ! Probabil ca de aceea nu au participat pana acum ! De cazare nu mai zic, cati bani crezi ca am decartat noi, cei din Bucuresti, platind cazari in sezon estival pe litoral ? Ai idee si ce preturi sunt la mancare atunci ? Noi stim mai bine, ptr ca AM PLATIT din buzunar ! Daca ai fi fost in Ungaria ai fi stiut ce preturi sunt la mancare, cu banii ptr 1 zi pe litoral mananci 3 zile la unguri !

Intr-un singur an CN a fost pe pista de CM. La Corbu. Si am iesit campioni mondiali ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Mesaj de RSC »

Bune postarile lui Stefan B si Vladut...dar trebuie vazut cate loturi o sa fie dispuse sa mearga in Ungaria...care, dupa mine, este cea mai buna solutie tehnico-tactica care poate fi luata pentru CN.

ps: se poate organiza o singura mansa care sa desemneze campionii nationali?
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
Bogdan Buzatu
Pescar de competitie
Mesaje: 280
Membru din: Mie Feb 28, 2007 11:25
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Mesaj de Bogdan Buzatu »

Va plangeti ca nu sunt suficiente cluburi participante la CN...Dar nu va puneti problema de ce??? Credeti ca in tara nu sunt decat 13 cluburi?!?!? Sunt mult mai multe si sunt destule interesate de CN...Când trebuia sa venim la Corbu nu era nici o problema pentru cluburile din Constanta...normal,aveau cativa kilometri pana la balta,puteau sa faca o gramada de antrenamente,dar noi,ceilalti???Cum dracu sa avem aceleasi sanse când transportul pana la Constanta ne costa cat un antrenament???Acum ca CM se desfasoara mai aproape de Romania si avem posibilitatea sa facem CN-ul pe pista de concurs(cu toate avantajele ce decurg de aici) nu va convine voua,pescarilor din Constanta?!?!? Dar pe noi ne-ati intrebat daca ne convine Corbu ani la rândul?!?!? Si noi din Craiova avem "doar" 550 de km pana la balta...dar cei din Banat,Ardeal?!?!?
Am mai spus:vreti Campionat National? Pai atunci hai sa fie NATIONAL...Sigur aducem si plus valoare si plus capital daca nu ne limitam doar la 13 cluburi si DOAR la Corbu.
Bogdan Buzatu
C.S. OLTENIA FISHING
Nume utilizator schimbat din bogdan b.

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Mesaj de pharaoh »

Vladut Mateianu scrie: De aceea o sa propun sa voteze DOAR cluburile care au de gand sa participe in ambele situatii ! Cazul nostru.

Vladut, nu cred ca se va vota ceva la sedinta asta. Discutam, vedem variante, apoi sa vedem un proiect cu costuri reale, dupa care votam ce si cum. Vezi ordinea de zi anuntata.

In alta ordine de idei, postarea lui Daniel mi se pare cea mai cerebrala. Parere personala. Clubul Tomis Carp nu s-a intrunit in nicio sedinta pentru a decide ceva oficial. Va fi stabilita dupa sedinta AGVPS.

Iar cluburile din vest care au intentia sa participe la CN sa vina la sedinte si sa-si spuna si sa-si sustina pertinent punctele de vedere si interesele.
Marius Sârbu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”