SORIN RUDEANU RENUNTA LA TURNEU SI ECHIPA NATIONALA

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
constantin emilian
Mesaje: 257
Membru din: Dum Mai 20, 2007 21:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SORIN RUDEANU RENUNTA LA TURNEU SI ECHIPA NATIONALA

Mesaj de constantin emilian »

andrei vladeanu scrie: "aoleu, am scapat de senzor si dam de carping?!?", si-or fi zis membrii comisiei (persoane cu interese exclusiv personale!!!)
concluzie: pe sorin nu-l regreta nimeni, sa terminam cu patetismele...
Andrei, zau, nu este asa. Echipa care va merge in Franta are nevoie absoluta de aceste doua componente: Sorin si Gogu.
Cu toate ca din partea lor - din cate am inteles cel putin - decizia este irevocabila, sper cu tarie ca vor reveni asupra subiectului.

Cat despere regulament, eludarea regulilor impuse prin regulament, demisii, cereri de demitere:
oameni buni, cu to"n"tzii am fost de acrod de la bun inceput cu acest regulament, cu abaterile ce au avut loc, cu pozitionarea standurilor cu tot, absolut tot. Problemele s-au ivit DUPA ce cateva echipe au suferit pe urma acestor incalcari ale regulamentului.

Anul acesta este un inceput si e GREU pentru toata lumea, de la pescarii participanti la organizatori. Daca cineva este vinovat atunci toti cei implicati sunt direct vinovati pentru ca au aderat, voit sau nevoit. Dupa mine regula ar fi pleaca unul - pleaca toti. Credeti flacai ca avem nevoie de certurile astea? Credeti ca sponsorilor le pica bine certurile noastre? De ce nu se face o sedinta cu cei direct implicati in acest scandal si in schimb imaginea acestui turneu este taraita in noroiul forumurilor publice?
Andrei, stiu am inteles foarte bine ce inseamna la voi ECHIPA. Ce vad eu aici nu este echipa, ci nota discordanta intre grupuri multiple.
Daca este ECHIPA, eu zic ca ati gresit-o!!! Nu tu Andrei, nu tu NeaVictor, nu tu Adi, nu tu Maestre....s.a.m.d...voi toti ati gresit-o, ECHIPA!!!

Parerea me este ca o intalnire intre toti cei implicati in organizarea acestui turneu trebuie facuta pentru a lua o decizie in ceea ce priviste continuarea cat mai "smooth" a acestui turneu de pescuit adeoarece situatia este destul de compromisa deja si eu unul nu vad aici o situatie cu reusita de a fi solutionata prea curand. Prea curand oricum nu vom mai avea timp....
Hai sa lasam toate hibele pentru o discutie ulterioara, sa ne concentram pentru a trimite en France o echipa valoroasa, asta inseamna inclusiv sa aiba in spate oameni de valoare in pescuitul mondial.
"Everything you can imagine is real"
Canalul Coledoc, Sat Duoden.

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: SORIN RUDEANU RENUNTA LA TURNEU SI ECHIPA NATIONALA

Mesaj de silviu_florescu »

Andrei, Sorin, Gogu si altii care stiti exact regulamentul!
Concret, pt ca vedem cu totii neputinciosi ce se intampla fara a se lua vreo decizie, participantii la turneu, sau/ si chiar neparticipantii, au vreo putere sa traga la raspundere pe cei vinovati?
Ce se poate face?

Avatar utilizator
musaro adriano
Mesaje: 154
Membru din: Lun Ian 10, 2005 21:14
Puncte: 0
Localitate: torino/ploiesti

Re: SORIN RUDEANU RENUNTA LA TURNEU SI ECHIPA NATIONALA

Mesaj de musaro adriano »

Va complicati prea mult in judecare si conclusile si ca de obicei se spala rufe murdare in public amplifiand publicitate negativa care aceasta aduce.
Lucrurile trebuie vazute intrun fel mai simplu si armonios, incepem de la punctul 1:
Directia de pescuit in stand la darvari:
O grava incalcare a regolamentului, care zice, ca trebuie sa se da in fata, aici sa gresit, ok. Cine raspunde? Eu persoana nepregatita din punct de vedere birocratic ar zice Sefu arbitrilor, functia care, ar trebui sa faca intrun fel ca regolamentu sa fie respectat. Adica, in prima mansa Adi trebuia sa interzica lui nea victor sa faca asa ceva, nu bagati pescari la inaintare, vedeti voi un pescar pe balta care zice lui adi: Nu frate, eu nu do de la ore 10 la ora 3 eu do in fata standului...aide... Exista totusi un DAR, si acest imi zice ca nimeni si REPET NIMENI nu a facut niciun fel de contestatie, PESCARI, ADI, COMISIE sau CAPITANU!
Faptul ca acu se face atata TAM TAM pe tema aceasta imi da de gandit ca va certati intre tabere si EVIDENTIATI greselile la uni si greselile la alti, mai mult, faptul ca Rudeanu, pe care port tot respectul, acu , dupa 2 manse, a vrut sa se descarce costinta incarcata de greutati aceste nu ma incalzeste cu nimic si nici nu schimba cu ceva nimic. Acest te face partas de fapt, care la un moment data de drum sa rasgandit, atitudine care eu personal nu acept, adica sa se sara din barca cand se scufunda. Dar ma rog ai avut cu siguranta motive si respect decisia ta, nu agreez dar il respect.
Conclusia: daca nimeni a ciripit de la inceput acu e CLAR ca nu se mai poate face nimic pe tema aceasta, eventual anul vitor va ganditi sa distribuiti putere de decisie la o comisie unita care pentru sa ia o decise trebuie sa fie mai multi, si sa nu mai dam putere totalitar la nimeni in general, si cine, si cum sa plateasca in cazul de greseala, asa ca amanam la anul viitor modificarile care trebuie aduse in regolamnt si in functii de conducere....si sa nu ne mai plangem atat.
Punctul 2: Se poate pescui singuri? BIEN SUR, evident :lol: , daca sa facut in primele 2 manse si nimeni a ciripit ' PE SCRIS' ceva, acu vreti sa schimbati traditie si sa mai depuntam cei care au participat la primele 2 manse singuri, constinciosi de a putea face asa ceva si cu permis din parte organizatorilor? Fratilor aide sa nu fim chiar asa de ridicoli, sa facut in primele 2 manse intrun fel, zicem ca sa interpretat intrun fel regulament, ok poate sa se intample, dar acu aduceti concurs pana la capat cu regulile asa cum le ati interpretat de la inceput si nicidecum sa schimbam reguli de joc la juma , indiferent daca sunt corecte sau nu. Ar fi o bataie de joc foarte mare, pentru participanti in primul rand.
Punctul 3: Propunere badica pentru capitanu echipei nationale:
Pai, cred ca este de la insolatie de la hobaia, a glumit si el, dragalas de badica.
Numai bine si sa fim sanatosi in primul rand.
RESPECT, Musaro Adriano

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SORIN RUDEANU RENUNTA LA TURNEU SI ECHIPA NATIONALA

Mesaj de EX-UL »

Eu incerc sa sintetizez ceva , daca s-ar mai putea ceva in acest haos :

1. problema pescuitului in fatza standului - aici problemele sunt destul de clare - se pare ca intradevar pe Darvari s-a pescuit la indicatia d-lui Oana , pe repere mai mult sau putin constante , de la mansa la mansa si cu probleme legate de largimea spatiului in care te puteai prezenta cu lanseta . Ca indicatiile au fost pe ceas - e un amanunt - important este ca s-a facut o abatere de la regula . Abateri care pesemne ca au fost si pe Hobaia , in care este posibil ca fiecare sa fi incercat sa-si desfaca aruncarile , la limita observarilor facute de arbitrii . Cind nu a tinut , a scos lanseta si a mai aruncat-o odata - dar nu exista stresul "indicatiilor" cuiva si pescarii pur si simplu nu au urmarit acest aspect , neacordindu-i atita importanta ! De aceea si rezultatele au fost incontestabile .
Contestatiile au aparut numai pe Darvari , pentru ca acolo , directia normala a standului a fost schimbata de la inceput de Dl. Oana si atunci pescarii s-au sesizat si s-au facut "arici" , considerind ca sunt dezavantajati unii sau altii . Sunt sigur ca au existat echipe dezavantajate de acest sistem , dar nu cu intentie REALA a d-lui Oana . Aici nu trebuie sa penalizam o eventuala intentie a d-lui Oana de a dezavantaja pe cineva anume , indiferent de club sau prietenie , ci trebuie sa BLAMAM , prin masuri concrete , IMPLICAREA dinsului , in calitate de sef de turneu si patron de balta , in aceasta "organizare" . Adica , condamnabila este de aceasta data implicarea total voluntara si arbitrara si intentia de "a face ceva mai cu motz" , decit gestul in sine , care poate pe anumite echipe le-a favorizat si pe altele le-a defavorizat . Din acest orgoliu al d-lui Oana , comparabil cu al unui crocodil care le permite pasarilor sa ii manince resturile de carne din dinti intr-o aroganta perfecta , a incalcat o regula elementara si anume aceea ca seful de turneu este garantul respectarii regulamentului si nu este de cadarea lui sa faca sondaje cu pescarii , sa schimbe regulii prin vot si nici macar sa se implice nici cit negru sub unghie , in activitatea organizatorilor , arbitrilor si concurentilor , din concurs .
Normal ar fii sa fie schimbat , dar aici nu mai comentez , pentru ca iarasi o sa para un atac al meu la adresa dinsului si nu asta e intentia mea acum .

2.problema concursului open cu taxa mica - mie unul sistemul imi pare fortat , dovada rezultatele si problemele aparute pe 2 balti , totusi din primele 10 din tara asta . Au aparut rezultate slabe , unele dintre ele datorate strict de locuri de pescuit "parloaga" , dar media generala a concursurilor a fost slab - mediu . Poate ma repet , dar la prima calificare nationala , acum vreo 5-6 ani de zile , chiar si culoarea cortului te putea aduce in afara concursului .

3.problema participarii unui singur pescar in stand - sincer nu stiu daca scrie ceva la regulament , dar mie unul mi se pare total neserios sa apelam la rastalmaciri de genul "daca nu interzice inseamna ca e permis" . Este clar pentru orice persoana de buna intentie ca o "echipa" de un singur pescar nu este posibila din start , lasind la o parte cazurile de forta majora , mai ales legate de sanatate , dar care intervin pe parcursul competitiei si la care CIPS-ul a prevazut solutia schimbarilor , iar in cazul nostru se poate permite sa se continue cu 1 singur pescar . Sa
se continue si sa nu sa se inceapa !
De exemplu , eu nu m-am inscris la aceasta competitie pentru ca stiam apriori ca nu voi gasi , impreuna cu Cezar , 5 week-enduri libere la care amindoi sa putem fi prezenti pe balta , fara rezerva de timp si situatie . Cine s-a inscris si s-a bagat a stiut in ce se implica si nu poate specula regulementul acum , doar - doar vine 1 pescar la 1 competitie , vine celalt la a 2-a competitie , samd . Nu de alta dar la cat peste s-a prins cred ca puteau pescuii toti linistiti , cite un pescar in stand .

4.demisia lui Piticu si Gogu - in primul rind vreau sa aprob din toata inima gestul lor , care nu strica imaginea turneului ci doar trage un semn de alarma asupra unei "cutume" a pescuitului la crap . Pina acum , de 4-5 ani de zile , dl Oana contesta orice , pentru ca nu era dinsul organizator si APCR-ul era facut varza pe toate forumurile si cu atacuri la toti pescarii ! Pe mine macar e bine ca ma face numai betiv , pe altii i-a amenintat fatis , cu mutl mai rau ( nu dezvolt ca nu e cazul ! ) .
Asta in ciuda unor rezultate mai mult decit meritorii la CM , sub organizarea APCR . Ni s-a recomandat sa mai disparem din peisaj ca am "furat" prea mult , de parca arginturile si bronzurile alea mondiale le "furasera" baietii din lot , de la dinsul din curte !!!
Acum , IN SFARSIT , din postura de sef de turneu , dinsul face zob 2 manse de calificare pe balta dinsului si NIMENI , decit un grup restrins de pescari vechi si care majoritatea nu participa la competitie , nu observa gravitatea situatiei si nu are curaj sa spuna nimic . Pareri , sfaturi , galceava , nimic concret ...... , inclusiv comandamentul asta sau cum ii spune .
Gestul lui Piticu si al lui Gogu asta inseamna - o demnitate data de dorinta de a nu mai vrea sa fie partasi la ceva , gesturi necondamnate de nimeni oficial si la care nu iti dai explicatii logice si te simti cu mainile legate , de genul cainii latra , ursul trece .
O demisie de ONOARE a d-lui Oana , generata de intelegerea faptului ca a avut o atitudine de implicare nechizbuita in mansele organizate pe balta dinsului , ar fi rezolvat multe din aceste nereguli si nu mai umpleam zeci de pagini de Forum , aiurea .

5.despre viitorul turneului - nu trebuie sa cada aceste nereguli , care tin mai mult de morala organizatorilor si sefului de turneu , asupra performantelor viitoare ale echipelor calificate. Turneul trebuie sa se desfasoare in continuare , pescarii care au mai ramas , sa isi insuseasca si ei din aceste invataminte , sa nu mai accepte sondaje pe balta propuse de organizatori , sa nu mai lase pe nimeni sa propuna si sa voteze lucruri peste regulament , sa se consulte si sa respecte arbitrii , sa conteste IN SCRIS , CLAR SI EVIDENT , cind se simt nedreptatiti sau remarca nereguli la alte echipe , pe scurt sa caute ca in acest 3 etape care au mai ramas , sa-si acumuleze un bagaj de experienta atit la pescuit cit si la modul de comportament intr-un turneu SERIOS , experienta necesara unei bune prezentari la CM din Franta . Eu le urez tuturor , din inima , Fir Intins .

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: SORIN RUDEANU RENUNTA LA TURNEU SI ECHIPA NATIONALA

Mesaj de Vladut Mateianu »

O problema mai mare m-i se pare faptul ca V. Oana nu are curajul sa-si asume responsabilitatea acestei decizii si continua sa ignore toti pescarii care ii reproseaza ceva ! Asta cu toate ca este prezent zilnic pe forum..... :oops: :oops: Daca asa se conduce un turneu...... :roll: :cry:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SORIN RUDEANU RENUNTA LA TURNEU SI ECHIPA NATIONALA

Mesaj de EX-UL »

Vladut Mateianu scrie:O problema mai mare m-i se pare faptul ca V. Oana nu are curajul sa-si asume responsabilitatea acestei decizii si continua sa ignore toti pescarii care ii reproseaza ceva ! Asta cu toate ca este prezent zilnic pe forum..... :oops: :oops: Daca asa se conduce un turneu...... :roll: :cry:
Asta se datoreaza faptului ca atit tu cit si eu nu suntem concurenti . Dinsul isi exprima aroganta si asteapta acuzari NUMAI de la concurenti , pe care sa ma scuze lumea, nu ii vad cu atitea coaie incit sa isi exprime liber orice opinie , mai ales la adresa "crocodilului" . Exista o vorba in tara noastra - "Cine nu are batrini sa ii cumpere !" , dar acum , in masura educatiei primite , nu mai stiu ce proverbe mai sunt "prelucrate" prin scoli :oops:

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SORIN RUDEANU RENUNTA LA TURNEU SI ECHIPA NATIONALA

Mesaj de EX-UL »

Val Pangica jr scrie:Eu incerc sa sintetizez ceva , daca s-ar mai putea ceva in acest haos :

1. problema pescuitului in fatza standului - aici problemele sunt destul de clare - se pare ca intradevar pe Darvari s-a pescuit la indicatia d-lui Oana , pe repere mai mult sau putin constante , de la mansa la mansa si cu probleme legate de largimea spatiului in care te puteai prezenta cu lanseta . Ca indicatiile au fost pe ceas - e un amanunt - important este ca s-a facut o abatere de la regula . Abateri care pesemne ca au fost si pe Hobaia , in care este posibil ca fiecare sa fi incercat sa-si desfaca aruncarile , la limita observarilor facute de arbitrii . Cind nu a tinut , a scos lanseta si a mai aruncat-o odata - dar nu exista stresul "indicatiilor" cuiva si pescarii pur si simplu nu au urmarit acest aspect , neacordindu-i atita importanta ! De aceea si rezultatele au fost incontestabile .
Contestatiile au aparut numai pe Darvari , pentru ca acolo , directia normala a standului a fost schimbata de la inceput de Dl. Oana si atunci pescarii s-au sesizat si s-au facut "arici" , considerind ca sunt dezavantajati unii sau altii . Sunt sigur ca au existat echipe dezavantajate de acest sistem , dar nu cu intentie REALA a d-lui Oana . Aici nu trebuie sa penalizam o eventuala intentie a d-lui Oana de a dezavantaja pe cineva anume , indiferent de club sau prietenie , ci trebuie sa BLAMAM , prin masuri concrete , IMPLICAREA dinsului , in calitate de sef de turneu si patron de balta , in aceasta "organizare" . Adica , condamnabila este de aceasta data implicarea total voluntara si arbitrara si intentia de "a face ceva mai cu motz" , decit gestul in sine , care poate pe anumite echipe le-a favorizat si pe altele le-a defavorizat . Din acest orgoliu al d-lui Oana , comparabil cu al unui crocodil care le permite pasarilor sa ii manince resturile de carne din dinti intr-o aroganta perfecta , a incalcat o regula elementara si anume aceea ca seful de turneu este garantul respectarii regulamentului si nu este de cadarea lui sa faca sondaje cu pescarii , sa schimbe regulii prin vot si nici macar sa se implice nici cit negru sub unghie , in activitatea organizatorilor , arbitrilor si concurentilor , din concurs .
Normal ar fii sa fie schimbat , dar aici nu mai comentez , pentru ca iarasi o sa para un atac al meu la adresa dinsului si nu asta e intentia mea acum .

2.problema concursului open cu taxa mica - mie unul sistemul imi pare fortat , dovada rezultatele si problemele aparute pe 2 balti , totusi din primele 10 din tara asta . Au aparut rezultate slabe , unele dintre ele datorate strict de locuri de pescuit "parloaga" , dar media generala a concursurilor a fost slab - mediu . Poate ma repet , dar la prima calificare nationala , acum vreo 5-6 ani de zile , chiar si culoarea cortului te putea aduce in afara concursului .

3.problema participarii unui singur pescar in stand - sincer nu stiu daca scrie ceva la regulament , dar mie unul mi se pare total neserios sa apelam la rastalmaciri de genul "daca nu interzice inseamna ca e permis" . Este clar pentru orice persoana de buna intentie ca o "echipa" de un singur pescar nu este posibila din start , lasind la o parte cazurile de forta majora , mai ales legate de sanatate , dar care intervin pe parcursul competitiei si la care CIPS-ul a prevazut solutia schimbarilor , iar in cazul nostru se poate permite sa se continue cu 1 singur pescar . Sa
se continue si sa nu sa se inceapa !
De exemplu , eu nu m-am inscris la aceasta competitie pentru ca stiam apriori ca nu voi gasi , impreuna cu Cezar , 5 week-enduri libere la care amindoi sa putem fi prezenti pe balta , fara rezerva de timp si situatie . Cine s-a inscris si s-a bagat a stiut in ce se implica si nu poate specula regulementul acum , doar - doar vine 1 pescar la 1 competitie , vine celalt la a 2-a competitie , samd . Nu de alta dar la cat peste s-a prins cred ca puteau pescuii toti linistiti , cite un pescar in stand .

4.demisia lui Piticu si Gogu - in primul rind vreau sa aprob din toata inima gestul lor , care nu strica imaginea turneului ci doar trage un semn de alarma asupra unei "cutume" a pescuitului la crap . Pina acum , de 4-5 ani de zile , dl Oana contesta orice , pentru ca nu era dinsul organizator si APCR-ul era facut varza pe toate forumurile si cu atacuri la toti pescarii ! Pe mine macar e bine ca ma face numai betiv , pe altii i-a amenintat fatis , cu mutl mai rau ( nu dezvolt ca nu e cazul ! ) .
Asta in ciuda unor rezultate mai mult decit meritorii la CM , sub organizarea APCR . Ni s-a recomandat sa mai disparem din peisaj ca am "furat" prea mult , de parca arginturile si bronzurile alea mondiale le "furasera" baietii din lot , de la dinsul din curte !!!
Acum , IN SFARSIT , din postura de sef de turneu , dinsul face zob 2 manse de calificare pe balta dinsului si NIMENI , decit un grup restrins de pescari vechi si care majoritatea nu participa la competitie , nu observa gravitatea situatiei si nu are curaj sa spuna nimic . Pareri , sfaturi , galceava , nimic concret ...... , inclusiv comandamentul asta sau cum ii spune .
Gestul lui Piticu si al lui Gogu asta inseamna - o demnitate data de dorinta de a nu mai vrea sa fie partasi la ceva , gesturi necondamnate de nimeni oficial si la care nu iti dai explicatii logice si te simti cu mainile legate , de genul cainii latra , ursul trece .
O demisie de ONOARE a d-lui Oana , generata de intelegerea faptului ca a avut o atitudine de implicare nechizbuita in mansele organizate pe balta dinsului , ar fi rezolvat multe din aceste nereguli si nu mai umpleam zeci de pagini de Forum , aiurea .

5.despre viitorul turneului - nu trebuie sa cada aceste nereguli , care tin mai mult de morala organizatorilor si sefului de turneu , asupra performantelor viitoare ale echipelor calificate. Turneul trebuie sa se desfasoare in continuare , pescarii care au mai ramas , sa isi insuseasca si ei din aceste invataminte , sa nu mai accepte sondaje pe balta propuse de organizatori , sa nu mai lase pe nimeni sa propuna si sa voteze lucruri peste regulament , sa se consulte si sa respecte arbitrii , sa conteste IN SCRIS , CLAR SI EVIDENT , cind se simt nedreptatiti sau remarca nereguli la alte echipe , pe scurt sa caute ca in acest 3 etape care au mai ramas , sa-si acumuleze un bagaj de experienta atit la pescuit cit si la modul de comportament intr-un turneu SERIOS , experienta necesara unei bune prezentari la CM din Franta . Eu le urez tuturor , din inima , Fir Intins .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”