Varianta CN -2013

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Catalin Bujita
Mesaje: 157
Membru din: Joi Dec 15, 2011 20:15
Puncte: 0

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de Catalin Bujita »

Gabi, eu doar am mentionat faptul ca pentru a fosrma divizii bazate pe campionatul 2012 este un subiect fierbinte, in plus ar trebui sa existe si o confirmare a celor 12-15 cluburi ca se vor inscrie in campionatul 2013, poti avea surpriza ca unul sau mai multe sa se retraga.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de Vladut Mateianu »

Catalin Bujita scrie:Gabi, eu doar am mentionat faptul ca pentru a fosrma divizii bazate pe campionatul 2012 este un subiect fierbinte, in plus ar trebui sa existe si o confirmare a celor 12-15 cluburi ca se vor inscrie in campionatul 2013, poti avea surpriza ca unul sau mai multe sa se retraga.
Corect. De asemenea interesanta si afirmatia referitoare la cele 2 posibile clasamente din 2012, cel oficial si cel obtinut in instanta de carping, in cazul in care va fi varianta 1 exista sanse ca si alte cluburi sa dea in judecata Agvps-ul.... :roll:

Vedem miercuri ce se va intampla !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
DAVID NICU
Mesaje: 482
Membru din: Sâm Ian 31, 2009 20:26

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de DAVID NICU »

Ar fi bine de stiut si ce ne propunem la sedinta de miercuri,altfel ne trezim cu o pledoarie a dl Bentu urmata de cine mai stie ce.
BARICADA CRAP CLUB TEAM DAVID

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de Vladut Mateianu »

Vladut Mateianu scrie:Saptamana viitoare se va stabili CN 2013, desfasurat sub organizarea AGVPS-ului.

Iata cum vad eu lucrurile :

1. Lotul Energy, campioni mondiali 2012, sa reprezinte Romania in 2013 la CM din Portugalia. Parerea mea este ca merita din plin, plus ca au timp destul de pregatire, antrenamente, cautare sponsori, etc.
2. Campiona nationala 2013 reprezinta Romania la CM 2014 din Spania ! La fel, vor avea timp destul de pregatiri, antrenamente, sponsori, etc.
3.CN 2013 bazat pe 3 etape eliminatorii + finala intre 3 loturi !
4. CN incepe in iunie, cate o etapa lunar. Taxa de participare cat sa asigure chiria baltii, arbitrajul si organizarea.
5. Organizator Agvps, cu brigada de arbitrii proprie, condusa de Mugurel Ionescu si Oliviu Orhei.
6.Sistem de punctaj clasic, Cips-Fips.
7.Liber la participare ptr toate cluburile de pescuit.
8.Lacul Corbu ptr toate etapele.

Astept si alte pareri...
Eu personal mi-am expus punctul de vedere...... si tinand cont ca sunt discutii privind componenta Diviziei A 2013, cateva loturi care sunt fara buget in 2013, altele care sunt in prag de desfiintare( cu sportivii plecati la alte cluburi), as propune renuntarea anul acesta la divizii.... sincer, nu stiu daca se strang 12 cluburi la CN 2013 ! :roll:

PS Si asta cu toate ca sunt adeptul ideii cu 2 divizii valorice , dar.... :roll: criza !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de andrei vladeanu »

eugen dragnea scrie: (...) Totusi nu inteleg de ce presedintii de cluburi care doresc un CN "curat" nu trec peste orgolii si dispute din trecut,strang din dinti si accepta infiintarea unui comitet,asociatie,liga sau orice alta forma juridica potrivita in vederea organizarii CN-ului pe care si-l doresc !?!
solutia e simpla, dar nu la indemna oricui.
asa cum apcr a avut protocol cu agvps, iar acum rig service are aceasta intelegere cu privire la cn si cm, se poate semna un protocol intre agvps si federatia romana de pescuit la crap.
aceasta federatie o pot infiinta cluburile interesate de un sistem competitional bazat pe statute si regulamente sportive.
The One Team

Catalin Bujita
Mesaje: 157
Membru din: Joi Dec 15, 2011 20:15
Puncte: 0

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de Catalin Bujita »

andrei vladeanu scrie:
eugen dragnea scrie: (...) Totusi nu inteleg de ce presedintii de cluburi care doresc un CN "curat" nu trec peste orgolii si dispute din trecut,strang din dinti si accepta infiintarea unui comitet,asociatie,liga sau orice alta forma juridica potrivita in vederea organizarii CN-ului pe care si-l doresc !?!
solutia e simpla, dar nu la indemna oricui.
asa cum apcr a avut protocol cu agvps, iar acum rig service are aceasta intelegere cu privire la cn si cm, se poate semna un protocol intre agvps si federatia romana de pescuit la crap.
aceasta federatie o pot infiinta cluburile interesate de un sistem competitional bazat pe statute si regulamente sportive.
Esti sigur ca se poate infiinta o federatie numai pentru pescuitul crapului? Cam am indoieli in aceasta privinta. Poate cel mult o asociatie, insa din astea avem deja cateva.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de andrei vladeanu »

da, sunt sigur.
cu acordul prealabil al unui protocol intre aceasta si agvps.
The One Team

Avatar utilizator
DAVID NICU
Mesaje: 482
Membru din: Sâm Ian 31, 2009 20:26

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de DAVID NICU »

Eu cred ca nivelul organizari ar trebui sa creasca anul acesta dat fiind si cresterea importantei acestui eveniment dupa castigarea titluilui de campioni mondiali.


Si aici am sa dezvolt cateva din ideile mele pe care am sa le expun la sedinta de miercuri.

- atragerea de catre organizator de sponsori puternici pt asigurarea unui buget confortabil
- aducerea taxei de participare la minim pt incurajarea participari a cat mai multor loturi/cluburi/asociati
- premierea in bani a locurilor 1-3/5 in functie de buget,dupa fiecare etapa
- semnarea de catre toti participanti a unui protocol prin care sa isi asume raspunderea asupra regulamentului desfasurari competitiei.
- stabilirea unui complet de judecata format din membri participanti,un membru organizatorul,un membru AGVPAS(de preferat jurist) care sa judece eventuale abateri de la regulament IN BAZA REGULAMENTULUI pe perioada desfasurari competitiei.
BARICADA CRAP CLUB TEAM DAVID

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de Vladut Mateianu »

DAVID NICU scrie:Eu cred ca nivelul organizari ar trebui sa creasca anul acesta dat fiind si cresterea importantei acestui eveniment dupa castigarea titluilui de campioni mondiali.


Si aici am sa dezvolt cateva din ideile mele pe care am sa le expun la sedinta de miercuri.

- atragerea de catre organizator de sponsori puternici pt asigurarea unui buget confortabil
.
Ce avantaje ar avea organizatorul ptr "deranj " ? Ma refer in general, oricine ar fi organizatorul......

PS Apropo, eu consider ca este impetuos necesar ca organizatorul sa nu participe si sa nu faca parte din niciun club participant !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Catalin Bujita
Mesaje: 157
Membru din: Joi Dec 15, 2011 20:15
Puncte: 0

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de Catalin Bujita »

DAVID NICU scrie:Eu cred ca nivelul organizari ar trebui sa creasca anul acesta dat fiind si cresterea importantei acestui eveniment dupa castigarea titluilui de campioni mondiali.
Eu cred ca 2012 a fost mai important dpdv al organizatorului decat este 2013, asa ca nu ma astept la prea multe. Noi avem interesul sa pescuim intr-un cadru cat mai favorabil, organizatorul "are interesul" sa organizeze acel cadru, de ce are el acest interes? Raspunde-ti singur.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”