Vot pescari-neoficial

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Ce balta alegeti credeti ca este potrivita ptr etapa 2 a CN ?

1. Iezer
12
9%
2.Darvari
78
60%
3.Tancabesti (ambele balti, de marti pana vineri)
39
30%
 
Voturi totale: 129

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: Vot pescari-neoficial

Mesaj de Popescu Stefan »

Nu putea sa te invite federatia pentru ca nu se constituise. Sti foarte bine ce inseamna libera asociaere.
Documentul l-a sters colegul tau Mateianu, dar daca te straduiesti il gasesti.
Citeste bine ce urmeaza:

Art. 88
Constituie contraventie urmatoarele fapte, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
a) incalcarea dispozitiilor art. 13 alin. (3), prin admiterea de catre organizatori a participarii la competitiile sportive oficiale inscrise in calendarele federatiilor sportive nationale pe ramuri de sport;
b) participarea la activitatile sportive organizate a sportivilor care nu prezinta avizul medical, conform prevederilor art. 55;
c) prezentarea unor declaratii sau documente inexacte in baza carora s-a operat inscrierea la competitii potrivit prevederilor lit. a) este sanctionabila cu amenda, daca, potrivit legii, fapta nu constituie infractiune;
d) ingradirea de catre detinatorii de baze sportive a accesului celor indreptatiti sa le utilizeze;
e) organizarea manifestarilor sportive fara a asigura conditiile prevazute prin regulamentul federatiei sportive nationale respective;
f) administrarea necorespunzatoare a bazelor si a instalatiilor sportive de catre detinatorii acestora sau de catre cei carora li s-a recunoscut un drept de folosinta asupra lor, sanctionabila cu amenda, potrivit legii, daca fapta nu constituie infractiune;
g) refuzul de a se supune controlului instituit prin prezenta lege sau de a prezenta avizele si autorizatiile de functionare;
h) neaducerea la indeplinire, la termenele stabilite, a masurilor dispuse anterior, precum si a solicitarilor legale ale Ministerului Tineretului si Sportului.
i) neachitarea contravalorii timbrului olimpic catre Comitetul Olimpic Roman;
j) neinregistrarea bazelor sportive in Registrul bazelor sportive;
k) nerespectarea prevederilor art. 70 alin. (1) lit. g).
l) nerespectarea prevederilor art. 55 alin. (4).

Art. 88^1
In situatii deosebite de incalcare a actelor constitutive, a statutelor, a actelor normative, Agentia Nationala pentru Sport poate dispune convocarea adunarii generale extraordinare pentru structurile de utilitate publica.

Art. 89
(1) Contraventiile prevazute la art. 88, savarsite de persoanele fizice si persoanele juridice, se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cu amenda de la 6.000.000 lei la 30.000.000 lei, pentru persoane juridice, si cu amenda de la 3.000.000 lei la 15.000.000 lei, pentru persoane fizice, faptele prevazute la art. 88 lit. a)-c);
b) cu amenda de la 1.500 lei la 4.500 lei, pentru persoane juridice, si cu amenda de la 900 lei la 3.000 lei, pentru persoane fizice, faptele prevazute la art. 88 lit. d)-f), i), j) si l);
c) cu amenda de la 6.000.000 lei la 15.000.000 lei, pentru persoane juridice, si cu amenda de la 3.000.000 lei la 9.000.000 lei, pentru persoane fizice, faptele prevazute la art. 88 lit. g) si h);
d) cu amenda de la 200.000.000 lei la 500.000.000 lei, pentru persoanele juridice, faptele prevazute la art. 88 lit. k)
(2) Cuantumul amenzilor se actualizeaza prin hotarare a Guvernului.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vot pescari-neoficial

Mesaj de andrei vladeanu »

nea fane, lasa copy-paste - urile si raspunde la intrebare

in cazul in care clubul cazemata trimitea si o invitatie la asociere (nu numai somatii) ce mai stergea mateianu?
The One Team

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: Vot pescari-neoficial

Mesaj de Popescu Stefan »

Habar nu am. Dar adresa pentru trimiterea cererilor de afiliere este pe web site-ul federatiei. Niciodata nu-i tarziu.

PS Poate la proxima sedinta de la AGVPSR il intrebi pe Selaru care este CIS-ul AGVPSr. Eu oricum o sa-l intreb. Oficial.
Si sa-i mai spui ca Popescu nu umbla dupa cai verzi pe pereti.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Vot pescari-neoficial

Mesaj de Vali Vesa »

mai bine mutati aici discutiile off topic cu gsg

http://crapmania.ro/forum/viewtopic.php ... 19#p111319
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vot pescari-neoficial

Mesaj de andrei vladeanu »

d-ta poti sa-l intrebi ce vrei. nu e treaba mea cis-ul agvps-ului.
insa pot sa te anunt, ca apcr-ul nu a avut nevoie de cis pentru a desfasura competitii pt simplul motiv ca pescuitul la crap nu este disciplina sportiva. avem si hotarare judecatoreasca in acest sens.

daca intre timp a devenit, atunci intr-adevar avem nevoie de cis la apcr

dar daca in acest moment pescuitul la crap ( idem casting, pescuit la guvizi, etc) nu este oficial disciplina sportiva te anunt ca va trebui sa cauti alta denumire LEGALA la federatia cazemata. un sfat prietenesc si dezinteresat.
The One Team

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: Vot pescari-neoficial

Mesaj de Popescu Stefan »

Vezi ca risti sa te faci de ras. Dupa cate stiu, cam toate cluburilr au CIS-uri. APCR este un fel de cooperativa, nu o structura sportiva. Ma tot gandesc ce te-a impiedicat sa infiintezi federatia. Precum vezi, s-a putut. De acum incolo nu se mai poate. Asta e. Asteptam cererile de afiliere.

PS Citind mai atent mi-am dat seama de ce nu ai putut. Federatiile se infiinteaza pe ramuri de sport (in cazul de fata pescuit sportiv), iar pescuitul la crap, rapitori, etc sunt discipline in cadrul ramurii respective. Daca denumirea federatiei este cum este, te las pe tine sa te gandesti de ce este asa. Sunt sigur ca nu ghicesti raspunsul. :D :D :D
Iti dau un indiciu: este o chestiune de perspectiva.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vot pescari-neoficial

Mesaj de andrei vladeanu »

gsg scrie:Vezi ca risti sa te faci de ras. Dupa cate stiu, cam toate cluburilr au CIS-uri. APCR este un fel de cooperativa, nu o structura sportiva. Ma tot gandesc ce te-a impiedicat sa infiintezi federatia. Precum vezi, s-a putut. De acum incolo nu se mai poate. Asta e. Asteptam cererile de afiliere.
.
d-ta te faci de ras, deoarece raspunzi la intrebari cu alte intrebari
eu am spus clar - din moment ce pescuitul la crap nu este disciplina sportiva nu mi-a trebuit cis la apcr.
cluburile au cis, intr-adevar insa pe PESCUIT SPORTIV. in Romania nu s-au eliberat inca cis-uri pe crap, spinning, casting, guvizi, etc.

gsg scrie:PS Citind mai atent mi-am dat seama de ce nu ai putut. Federatiile se infiinteaza pe ramuri de sport (in cazul de fata pescuit sportiv), iar pescuitul la crap, rapitori, etc sunt discipline in cadrul ramurii respective. Daca denumirea federatiei este cum este, te las pe tine sa te gandesti de ce este asa. Sunt sigur ca nu ghicesti raspunsul. :D :D :D
Iti dau un indiciu: este o chestiune de perspectiva.
nici aici nu dai o explicatie coerenta, ci doar supozitii de genul - mi-am dat seama, te las pe tine sa te gandesti, etc

discuta punctual.
The One Team

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: Vot pescari-neoficial

Mesaj de Popescu Stefan »

Pescuitul la crap este disciplina. Nu confunda disciplina cu ramura sportiva. Federatiile se fac pe ramuri de sport, nu pe disciplina. O gasesti de altfel definita ca atare in statutul FRPS.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Vot pescari-neoficial

Mesaj de Dan Mitranescu »

Vladut Mateianu scrie:Ce balta alegeti credeti ca este potrivita ptr etapa 2 a CN ?

1. Iezer 9% [ 10 ]
2.Darvari 63% [ 67 ]
3.Tancabesti (ambele balti, de marti pana vineri) 28% [ 30 ]

Voturi totale : 107


Dupa 22 de ore de la "deschiderea urnelor" !!!!!!!
Vladut,
Votul arata asa pentru ca Tancabestiul este de marti pana vineri .

Ai spus ca cei de la Planet au prins o tona pe MV2 si niciun peste in Anglia.
Spun si eu : Campionii Nationali 2009 au castigat mansa de la Darvari ( 60 echipe ) si nu au prins un peste in Franta 2009...

Chiar daca exemplul tau era in alt sens totusi privind mai atent deducem ca echipe care castiga concursuri grele, indiferent ca sunt de viteza sau " dibacie ", ajunse pe o balta cu putin peste pot sa iasa " 0 " fara probleme .


O observatie : la CM-urile din ultimii doi ani baltile au fost ECHILIBRATE ,chiar daca nu au avut mult peste !!!
Acest lucru a fost realizat prin dispunerea echipelor pe tot perimetrul . Pestele , chiar daca este putin , nu are unde sa se refugieze ! Daca o face pe jumatatea lacului atunci intervin calitatile pescarilor si ale echipamentului , dar daca se refugiaza in anumite locuri unde nu se pescuieste ,prin faptul ca si asa este putin, o sa desechilibreze sau ingroape multe standuri.

Darvariul are crap suficient, chiar si Hobaia sau Chiroiu , dar prin conformatia baltii ofera posibilitatea pestilor ,ca in timpul concursurilor, sa se refugieze pe anumite zone . Acest lucru se intampla cu atat mai mult cu cat crapii sunt "batrani" in acea apa .

Pentru a echilibra o balta vad cateva variante:
1. Sa fie cu mult peste ... sau
2. Sa aiba peste mic ( pana in 3 kg ) ... sau
3. Peste putin , dar obligatoriu sa se acopere tot perimetrul baltii cu standuri.

Exemple sunt mondialele de pana acum.

Vrem piste "apropiate cu cele de la CM ca valoare" ? Au o singura caracteristica :
Sunt echilibrate indiferent de cantitatea de peste !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Vot pescari-neoficial

Mesaj de Vladut Mateianu »

@moderatori, admin

Va rog sa interveniti, discutiile starnite de gsg nu au legatura cu topicul, deci trebuie mutate !


@dan mitranescu

Ai dreptate Dane, dar ce solutie propui ? Concret, cum vezi tu mansa a doua ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”