barca gonflabila

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Claudiu Cutus
Mesaje: 514
Membru din: Mie Sep 05, 2012 3:20
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca

barca gonflabila

Mesaj de Claudiu Cutus »

A folosit cineva barcile gonflabile vandute de cei de la carponizer? Din descriere par ok, iar ca si pret sunt atractive. As fi recunoscator celor care le-au folosit daca mi-ar spune parerile lor dupa utilizare.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: barca gonflabila

Mesaj de marian_popescu »

Mai subțiri la bani decât ads-urile sunt cele făcute în Ucraina. Cel puțin elling m-a surprins plăcut cum se comporta, cu atât mai mult că sunt termosudate (bine singurul producător care face asta la bărci mai ieftine, tehnologia este destul de accesibila) și, de ce sa nu recunoaștem, 5 ani garanție nu-s chiar de neglijat
Daca anii trecuți, in 2000-2500 de lei as fi stat pe gânduri dacă să îmi iau o barca noua (China sau Ucraina) sau un second-hand de firma (de parcă allroundmarin, suzumar, yam sau honwave-ul nu-s făcute tot în China) acum as alege fără dar și poate elling. Nu am vreun interes sa fac reclama, am barca pneumatica alta firma decât elling
Nu spun că restul bărcilor din aceeași gamă de preț nu sunt bune, dar niciun producător nu oferă 5 ani garanție

Avatar utilizator
Claudiu Cutus
Mesaje: 514
Membru din: Mie Sep 05, 2012 3:20
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca

Re: barca gonflabila

Mesaj de Claudiu Cutus »

Nu imi dau seama din poza, la barcile Elling cum se face imbinarea la elementele care alcatuiesc podina?
Din pacate gasesc destul de greu ce caut : sa fie de 2.4-2.5m, materialul sa fie bun, sa aiba chila gonflabila, sa aiba podina rigida si care neaparat sa se imbine cu/pe sina ca cea de aluminiu. Iar pretul sa fie undeva la 500 de euro. Nu as da mai mult de atat pe o barca din simplul motiv ca o folosesc doar o saptamana pe an.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: barca gonflabila

Mesaj de marian_popescu »

Când o vei avea, probabil vei vrea sa o folosești mai mult de atât. Și mie mi se părea arhisuficienta cea de 2,70 la început. Apoi 3 metri, iar acum mi se pare că și aici e loc de mai bine. Și vreau 3,40 sau 3,80...
Nu știu cum sunt îmbinările la podina la dimensiunile astea, dar ar fi bine sa spui si pt ce îți trebuie o asemenea barca
La plantat, e ok. Daca vrei sa pescuiești din ea la spinning pe lac, e ok. Daca vrei la stationar la crap pe lac, îți trebuie mai mare. Daca vrei la orice stil de pescuit pe Dunăre sau delta, nu prea găsești așa scurtă și cu baloane suficient de mari. Și dacă o găsești, ai să vezi diferența intre cum iei un val cu o pneumatica de 2,4 și cum îl iei cu 3 metri
Pentru 5 minute in plus cât îți ia sa dai la apa un 3 metri fata de un 2,40, chiar se merita efortul

Avatar utilizator
Claudiu Cutus
Mesaje: 514
Membru din: Mie Sep 05, 2012 3:20
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca

Re: barca gonflabila

Mesaj de Claudiu Cutus »

O voi folosi exclusiv la pescuit plantat iar in urmatorii 4-5 ani sigur nu o voi folosii mai mult de o saptamana (max doua) pe an. Am pescuit destul de mult cu barca de 2,7 dar sunt sigur ca ma descurc si cu una de 2,4m. E putin mai mica la transport, mai usoara (motorul electric consuma mai putin) si gasesti cu balon de 35-42 cm.
In schimb ma interesa daca detine cineva ADS-urile si poate sa-mi spuna cum sunt. Am vazut ca la modelul acesta podina se prinde cu sina.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”