DAIWA WINDCAST Z sau SHIMANO ULTEGRA XTD

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

DAIWA WINDCAST Z sau SHIMANO ULTEGRA XTD

Mesaj de shahjaban »

Am si eu o mica dilema , intre aceste doua mulinete , asa ca rog posesorii de Daiwa in special daca ma pot ajuta ....multumesc.
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
Thomas Cristian
pescar de competitie
Mesaje: 1273
Membru din: Joi Oct 04, 2012 17:35
Puncte: 0
Localitate: Otopeni

DAIWA WINDCAST Z sau SHIMANO ULTEGRA XTD

Mesaj de Thomas Cristian »

Salut ! Am Daiwa Windcast Z din August, le-am cumparat dupa ce am pescuit cu niste Basia ale unui prieten.
Frana este scurta, e lucrul care m-a atras cel mai tare. Lucreaza super bine. Este usoara, are 580 fara fir, 620 grame cu 460m fir de 0.36 Pline.
Am fost doar odata cu ele pescuit lansat, iar inca 2 plantat. Dupa parerea mea, la cat pot eu sa lansez, nu am aruncat mai putin decat cu Shimano Ci4 Bblc(asta am avut inainte ) cu fir subtire bineinteles. Daca nu ti neaparat sa ai tambur mare de 14.000 pt ca pe unii ii ajuta psihic sa stie ca au tambur mare pt distanta in plus . A nu se intelege ca tamburul mic de 5000 te impiedica sau te ajuta pt lansari la distanta. Pentru mine nu a contat. Daca ai auzit de concursul de casting Shimano, unde a fost si Cristi Mihalcea, castigatorul a castigat cu Velocity si Daiwa Windcast X, nici macar Z care este peste ea.
Mihalcea a dat cu Aerotehnium. Dar aici e alta discutie.
Eu sunt multumit de ele, ti le recomand.

Aa si inca ceva.Poate te ajuta. Eu am montat 2 saibe din pachet. Ele sunt egale, nu ca la Shimano subtiri si mai groase. Asa aseaza firul conic spre baza tamburului. Iti las o poza poate intelegi.

Ps. Daca o sa ma intrebi de ce totusi le vand pe ale mele din motive personale, nu pt ca nu sunt multumit. ImagineImagine

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: DAIWA WINDCAST Z sau SHIMANO ULTEGRA XTD

Mesaj de shahjaban »

Sa inteleg ca tamburul de 5000 de la ele este mai mic decat unul de 14000 de la shimano ??
Eu mai am un set de Daiwa Emblem Pro de 4500 , dar tamburul este la fel cu cel de la Shimano de 14000 ( am avut si un set de Ultegra XSC de 14000 si imi parea la fel tamburul, cu cel de la Daiwa ).
( eu fac parte dintre cei cu fixul ptr un tambur mai mare ..:D ).
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
Thomas Cristian
pescar de competitie
Mesaje: 1273
Membru din: Joi Oct 04, 2012 17:35
Puncte: 0
Localitate: Otopeni

DAIWA WINDCAST Z sau SHIMANO ULTEGRA XTD

Mesaj de Thomas Cristian »

Da, tamburul de la WINDCAST 5000,5500,5500 LD este mai mic decat cel de la Shimano de 14.000. Este echivalentul unui tambur de 5500 la Shimano. Eu oricum in 90 % din partidele de pescuiesc plantat , asa ca pe mine nu m-a interesat decat sa am mai mult fir pe tambur si in acelasi timp sa fie o mulineta usora. Am trecut de la Medium Bblc xta prin Ci4 Xtb, ci4 BigBblc Xta, Windcast Z. Inca nu m-am obisnuit doar cu frana pe fata, dar sper sa o fac la un moment dat. Nici nu prea am pescuit cu ele.

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: DAIWA WINDCAST Z sau SHIMANO ULTEGRA XTD

Mesaj de shahjaban »

multumesc..
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
Thomas Cristian
pescar de competitie
Mesaje: 1273
Membru din: Joi Oct 04, 2012 17:35
Puncte: 0
Localitate: Otopeni

DAIWA WINDCAST Z sau SHIMANO ULTEGRA XTD

Mesaj de Thomas Cristian »

Cu placere !

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: DAIWA WINDCAST Z sau SHIMANO ULTEGRA XTD

Mesaj de mircead »

Ia-ti Widcast Z din UK , le-au redus la 114 lire si lira este un pic peste 5 lei.
Nu au tamburul mare dar sunt mulinete super, te poti baza pe ele, distantele de aruncare nu depind numai de diametrul tamburului, ci si de greutatea mulinetei, mai mult important este ca frecarea firului sa fie minima iar conicitatea si lungimea tamburului ajuta mult, vezi Basia, cat despre XTD pune-ti intrebarea de ce le vand asa de repede posesorii, nici nu trebuie sa astepti sfaturi de la avizati.
Cele bune !
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: DAIWA WINDCAST Z sau SHIMANO ULTEGRA XTD

Mesaj de Albert »

mircead scrie:cat despre XTD pune-ti intrebarea de ce le vand asa de repede posesorii, nici nu trebuie sa astepti sfaturi de la avizati.
Le vand toti ca sa-si ia daiwe sau mai bine hakuyo :lol:
On-topic: eu am XTD-uri si n-am ce sa le reprosez. Tambur mare, cu reductiile iti faci treaba daca vrei fir subtire, slow oscilation-ul functioneaza foarte bine. De ce le vand unii n-am de unde sa stiu si nici nu prea-mi pasa. Daca ma luam dupa forum imi rupeam lansetele pe genunchi, vindeam mulinete, swingeri , senzori si rodpod doar ca sa-mi iau chinezarii.
Cel mai bine e sa mergi intr-un magazin si sa te uiti tu la echipamentul pe care vrei sa-l cumperi.

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: DAIWA WINDCAST Z sau SHIMANO ULTEGRA XTD

Mesaj de mircead »

Pe 25 Nov. cei de la A.D. din Norwich UK au Black Friday , acum au la vanzare Windcast Z la 110 lire si XTD la 99,99 ( preturile din RO le sti si tu :mrgreen: ) , transportul costa 23 lire, poate prinzi si ceva reduceri substantiale. Vezi ca baietii au o gama larga de mulinete care merita banutii, intra si cauta cu rabdare. Cat despre "chinezariile" antevorbitorului ii doresc sa-l tina cat mai mult si sa prinda cat mai multi pesti cu ele asa incat ceilalti pescari de pe balta sa-si rupa lansetele pe genunchi...de oftica :lol:

Fire intinse!
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: DAIWA WINDCAST Z sau SHIMANO ULTEGRA XTD

Mesaj de shahjaban »

Multumesc Mircea , stiu firma , am comandat de la ei ...initial am vrut sa iau Entoh , dar apoi m-am gandit sa iau ceva mai ieftin ....pana pe 25 o sa ma hotarasc ( eram curios si in privinta Windcast-ului ptr ca nu le-am vazut niciodata , dar sunt posesor de Emblem Pro si am o parere foarte buna despre Daiwa ...oricum in ecuatie figureaza si XTB-ul ) :D
Dragos C. - Brasov

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”