Discutii diverse lansete

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de pescarusull »

viper28 scrie:
Ce discutii constructive sa ai cand afirmi ca o lanseta rapida e permisiva, placuta in drill si este usor de incarcat de orice pescar
Salut George!

Nu te pot face sa iti schimbi parerea doar prin vorbe. Momentan nu detin Elite D, dar cand o sa am, esti invitatul meu sa pescuiesti o partida cu ele. Degeaba sustin unii sus si tare ca x lanseta este mai buna. Eu am simtit pe propia piele ce inseamna sa iti cumperi lansete dupa spusele altora. "M-am ars" de cateva ori pana cand am reusit sa deschid ochii si sa caut, dupa cum a spus si Maxx, "o lanseta pe mana mea".
Sfatul meu: pescuieste inainte cu o lanseta (daca ai posibiltatea) si apoi cumpara.

Cu stima,
Catalin
Tot nu ai explicat cum poate fi o lanseta si rapida si permisiva si placuta in drill si usor de incarcat de catre orice pescar.
Cum poti lauda o lanseta pe care o sa o ai ? Si mai si inviti lumea sa pescuiasca cu ea ...cand o sa o
ai. :lol:
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2758
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Discutii diverse lansete

Mesaj de PallBogdan »

pescarusull scrie:Ce va ambalati dom'le asa?
V-ati suparat ca l-am facut ipocrit pe unul dintre cei care lauda lansetele proaspat lansate.
Cum puii mei sa rupi o lanseta la lansare si tu sa spui in continuare ca e cea mai cea mai dintre toate ?
Faptul ca s-a rupt va contrazice. Daca se rupea dupa jumatate de sezon.. treaca mearga, dar asa ? Asta va recomanda ? Faptul ca un aruncator bun rupe o lanseta la lansarea ei (si pe urma incearca sa dreaga busuiocul) iar altul ne povesteste ca faceti si lansete cu actiune rapida, dar permisive in drill, cu pesti de 2kg... astea sunt datele tehnice ? Cu cifre si teste ?
Nu prea am vazut sa mai laude nimeni nici celebrele potenza si vigor. Singurul subiect observat fiind incercarea esuata de vanzare a acestor lansete prin bazar.
Aduce Mitranescu super lansete fata de ale voastre. Va bate si la pret si la calitate. Ca au si 10 ani in spate care le recomanda... despre asta nu mai vorbim.

P.S.
Sa nu credeti ca sunt pus sa laud lansetele lui Dan. Chiar am avut discutii in contradictoriu destul de incinse despre modul cum le promova. Asa cum i-am spus si lui ce ma deranja asa va spun si voua.
Ca nu va place, chiar nu ma intereseaza.

P.S. P.S.
Voi sunteti pe piata de 7 ani cu alte produse mult mai consumabile. La capitolul lansete de ce avansati aceeasi vechime ?
Vezi ca shimano a rupt vreo 4 5 6...tot la lansare, adica in decurs de 2-3 saptamani! Poti spune ca sunt varza? Ca nu stiu? Ca nu pot?
Te vad destul de pregatit incat sa stii si tu ca daca iti pui "mintea" cu o lanseta o poti rupe fara probleme si fara exceptie!
Ce relevanta are o lanseta rupta intr-un concurs de casting?
Spune-mi tu te rog un producator de lansete de pe tot Pamantul asta care are lansete indistructibile?



Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:
Oprea Marian scrie:Dan, cu tot respectul, dar te-ai transformat in jandarmul topicului asta. Nu a venit nimeni sa spuna ca Hakuyo face lansete proaste. S-au exprimat niste opinii, cred cei care le-au exprimat si le asuma si chiar sunt pescari. Folosesc lansetele, parerile sunt cat se poate de pertinente.

Ai spus ca vrei sa dialoghezi cu cineva care stie cu ce se mananca subiectul lansetelor. O poti face cu mine. Ce altceva te intereseaza inafara a ce se gaseste deja in prezentarea oficiala a lansetelor Select Baits?

'Manglelile' astea despre care vorbesti tu sunt peste tot in lume. Se numeste recunoasterea valorii unui pescar, a cuiva care a strans suficient de multa experienta pentru ca un producator sa il aprecieze si sa apeleze la el pentru promovare. Daca pescarul (sa ii zicem consultant sau promotor) accepta sa promoveze un produs slab, atunci e o alta discutie. Consideri ca avem produse slabe? Sau ca cei care si-au exprimat opiniile favorabile lansetelor noastre mint sau dezinformeaza cititorul?

Apreciez munca pe care ai facut-o, sper sa iti mearga bine in continuare. Cand vei vedea un atac la adresa produselor tale, voi intelege reactia ta. Altfel, strigi 'Au!' inainte sa calci pe cui. Calca pe langa mai bine.

Problema mea este ca atunci cand cineva face afirmatii ca: "cea mai buna lanseta raport calitate/ pret", vreu sa concurez si eu in discutia asta, pentru ca muncesc de ani de zile sa fac lansete bune.

Deschide un topic si scrie acolo ca tu ai o gama de boilies cu cel mai bun raport calitate/ pret din Romania.
Ai sa vezi ca nu sunt singurul care reactioneaza in astfel de situatii. Poate sunt cel mai discret.
Dan, notiunea de raport calitate/pret e strict subiectiva. Asa cum tu simti nevoia sa concurezi in discutia despre asta, lasa-i si pe altii s-o faca. Nu exista produs pe lumea asta care, pus intr-o discutie de genul raport calitate/pret, sa nu nasca discutii aprinse. Inca o data, opinia cuiva (oricine este acesta, user, consumator, producator, comerciant etc) cu privire la raportul pret/calitate al unui produs, in ciuda legislatiei inventate de niste destepti (ca oaia), e perfect legitima si n-ar trebui penalizata. Asta pentru ca e cvasi-imposibil sa normezi o ecuatie care sa transforme calitatea in bani.

In general, se compara 2 produse calitativ (ceea ce include multe caracteristici) si se spune ca diferenta de pret dintre unul in raport cu celalalt este mai mica/mai mare decat diferenta de calitate. :D Ceea ce e o tampenie mai mare decat autorul ei, desi e folosita ca definitie inclusiv in manualele de economie. Autorul definitiei asteia e la fel de "destept" ca inventatorii legislatiei cu "reclama mincinoasa".
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de Dan Mitranescu »

Lucian Manea scrie:
Dan Mitranescu scrie: Bune da, bune si ieftine , nu !

Ce inseamna "lanseta buna" o spune fiecare brand in parte. Nu este nevoie de pareri individuale, de placeri ascunse ridicate la rang de recomandare, sau de mangleli platite.

O lanseta buna si ieftina este usoara si tare.
La absolut toate brand-urile , cu cat se respecta acest criteriu, cu atat creste pretul lansetei.
Asta nu se poate ascunde niciodata.

Acum v-ati satisfacut curiozitatea domnul Octavian ?
Dan,imi pare rau ca nu ai inteles mesajul meu. Ce nu (vrei sa)intelegi este urmatorul lucru : un posibil client care are un buget de Logan nu inseamna ca nu ravneste la un C - Class de la Mercedes. Intre Logan si clasa C de la Mercedes sunt foarte multe posiblitati (daca excludem taximetristii "etalon" care folosec Logan)!
Discutam lucruri diferite.
Nu ai sa vezi un dealer, posesor sau visator de Mercedes, ca afirma ca are cea mai buna masina din tara. Sau daca o incearca, o primeste.

Si daca tot aduci vorba, intre masinile astea doua se vad diferentele chiar si de unul neavizat.
Pe cand la lansete gasesti multe Logan-uri ( chiar este super masina, dar incerc sa pastrez directia discutiei fara sa o mai dam si in astea ) colantate in Mercedes si cu pret la fel, iar in baza unor mangleli ca "ce bine ma simt in masina asta" unii o cumpara .

Repet, ca am luat frica, nu are nicio legatura cu lansetele voastre, ca nu le cunosc. In schimb, mangleala pe bani o recunosc de la mare distanta. In general lucrurile cu raport calitate / pret bun sunt in totala opozitie cu lucrurile care includ pretul manglelii. E matematica aici, nu mai merge ca ne simtim bine sau nu cu ea in mana. Pe asta ma bazam cand am spus ca vreau sa intru in discutie si eu cu o lanseta cu raport bun.

P.S. ne auzim peste o saptamana, ca am putina treaba la Cupa Mondiala Sarulesti 2018.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Oprea Marian scrie:Dan, cu tot respectul, dar te-ai transformat in jandarmul topicului asta. Nu a venit nimeni sa spuna ca Hakuyo face lansete proaste. S-au exprimat niste opinii, cred cei care le-au exprimat si le asuma si chiar sunt pescari. Folosesc lansetele, parerile sunt cat se poate de pertinente.

Ai spus ca vrei sa dialoghezi cu cineva care stie cu ce se mananca subiectul lansetelor. O poti face cu mine. Ce altceva te intereseaza inafara a ce se gaseste deja in prezentarea oficiala a lansetelor Select Baits?

'Manglelile' astea despre care vorbesti tu sunt peste tot in lume. Se numeste recunoasterea valorii unui pescar, a cuiva care a strans suficient de multa experienta pentru ca un producator sa il aprecieze si sa apeleze la el pentru promovare. Daca pescarul (sa ii zicem consultant sau promotor) accepta sa promoveze un produs slab, atunci e o alta discutie. Consideri ca avem produse slabe? Sau ca cei care si-au exprimat opiniile favorabile lansetelor noastre mint sau dezinformeaza cititorul?

Apreciez munca pe care ai facut-o, sper sa iti mearga bine in continuare. Cand vei vedea un atac la adresa produselor tale, voi intelege reactia ta. Altfel, strigi 'Au!' inainte sa calci pe cui. Calca pe langa mai bine.

Problema mea este ca atunci cand cineva face afirmatii ca: "cea mai buna lanseta raport calitate/ pret", vreu sa concurez si eu in discutia asta, pentru ca muncesc de ani de zile sa fac lansete bune.

Deschide un topic si scrie acolo ca tu ai o gama de boilies cu cel mai bun raport calitate/ pret din Romania.
Ai sa vezi ca nu sunt singurul care reactioneaza in astfel de situatii. Poate sunt cel mai discret.
Dan, notiunea de raport calitate/pret e strict subiectiva. Asa cum tu simti nevoia sa concurezi in discutia despre asta, lasa-i si pe altii s-o faca. Nu exista produs pe lumea asta care, pus intr-o discutie de genul raport calitate/pret, sa nu nasca discutii aprinse. Inca o data, opinia cuiva (oricine este acesta, user, consumator, producator, comerciant etc) cu privire la raportul pret/calitate al unui produs, in ciuda legislatiei inventate de niste destepti (ca oaia), e perfect legitima si n-ar trebui penalizata. Asta pentru ca e cvasi-imposibil sa normezi o ecuatie care sa transforme calitatea in bani.

In general, se compara 2 produse calitativ (ceea ce include multe caracteristici) si se spune ca diferenta de pret dintre unul in raport cu celalalt este mai mica/mai mare decat diferenta de calitate. :D Ceea ce e o tampenie mai mare decat autorul ei, desi e folosita ca definitie inclusiv in manualele de economie. Autorul definitiei asteia e la fel de "destept" ca inventatorii legislatiei cu "reclama mincinoasa".
Intarziii... :D

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de carbocalm »

Cand cineva începe o afirmație cu "deși nu am nici o legătură cu vânzătorul X sau interes"... devine extrem de credibil.

Intamplator eram la bigfish în momentul în care Marian avea o discuție de principiu cu Bogdan Drăgan cu privire la promovarea acestor lansete. Cautand o lanseta de răpitor, cred ca am stat minim 90 min în magazin, putând sa aud cum se creionează un plan de marketing.
Ceea ce nu înțeleg este de ce se face pe sub preș această promovare și nu pe față.

Puneți articole din timpul testelor și veți avea cu totul altă credibilitate, decât această polemica neproductiva.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de gabi1 »

carbocalm scrie:Cand cineva începe o afirmație cu "deși nu am nici o legătură cu vânzătorul X sau interes"... devine extrem de credibil.

Intamplator eram la bigfish în momentul în care Marian avea o discuție de principiu cu Bogdan Drăgan cu privire la promovarea acestor lansete. Cautand o lanseta de răpitor, cred ca am stat minim 90 min în magazin, putând sa aud cum se creionează un plan de marketing.
https://www.youtube.com/watch?v=AFF6pW_22w4
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de eugen dragnea »

Mai nou,pentru ca "pescarimea" mai mult se uita la lansete decat pompeaza la peste ,batul trebuie sa fie aspectos si frumos finisat...sa "straluceasca" cand zace ca blegul pe rod pod... si bineinteles trebuie sa fie dotat cu o emblema stridenta al unui brand cat mai scump ca sa nu-ti crape obrazul de rusine atunci cand vine in vizita vecinul de stand care a obosit de scos platici cu echipament de 1000 euroi...eeeee si atunci incepe adevaratul "schimb de experienta" cand incep sa se dueleze in branduri de fite achizitionate la suprapret...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de Albert »

Dane, stiu ca ti-a fost dor de mine :lol:
A aparut, in sfarsit, concurenta locala pt lansetele tale care urmeaza, destul de naiv si amatoricesc ce-i drept, un plan de busiess verificat si razverificat si care da rezultate peste tot in lume. Tu ti-ai facut un titlu de glorie sustinand ca asa ceva nu functioneaza la noi iar tu esti haiduc. Normal ca te doare. Restu-s povesti atat timp cat nici tu nici concurenta, oricare ar fi aia, nu veniti cu fise tehnice credibile si ideal verificabile care sa lamureasca cine are carbonul mai tare :))

P.S. Nu-s in target nici la concurenta. N-as putea cumpara niste lansete pe care scrie "baits" :)))

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de gabi1 »

Albert scrie:Dane, stiu ca ti-a fost dor de mine :lol:
:lol: :lol:
Altă marotă.
Ai urticarie? :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”