Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de mihasca_doru »

Fiind aproximativ la acelasi pret, abele fiind niste mulinete foarte laudate. Asi dori o parere de la voi, ce sa aleg??... :roll: :roll: . Sunt intr-o dilema foarte mare...prima are niste specificatii f bune, este foarte laudata de pescari, a 2 a este ștanţată cu o firma consacrata (ceea ce nu prea ma intereseaza) si in acelasi timp FOARTE controversata. va rog sa imi dati un sfat. Rog cei care lasa comentarii sa imi si argumenteze ceea ce spun. Va multumesc anticipat
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de DumiD »

Incep eu. Am pescuit cu XTD si detin una bucata MX pe care o folosesc la spomb insa am bagat-o si la peste 2 partide sa vad cum lucreaza. Asezarea firului impecabila la ambele. Greutate avantaj MX, e mai usoara cu aproape 100 de grame. Frana avantaj MX, eu cu XTD-urile pus si simplu nu m-am inteles, cu fir de 0.22 si ciortani de 1-3 kile era groaznic cand vroiam sa reglez frana, parca avea o rotita zimtata rupta, ceva, aluneca firul aiurea cand o slabeam. Multi zic ca frana e beton, eu trecand de pe daiwele mele pe XTD-urile unui amic nu m-am inteles cu ele. Deloc! Frana la MX-uri am mai zis-o, e mai buna ca la windcasturile z din dotare, deci ireprosabila. Pretul : cu banii pe 4 XTD-uri iei 5 MX-uri, deci pretul nu e chiar asemanator. Ca si aspect : Shimano ireprosabila, MX-ul a scuipat un pic de vaselina pe la 2 suruburi, au bagat chinezii la vaselina in ea de zici ca aveau si alte planuri :lol:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:.......MX-ul a scuipat un pic de vaselina pe la 2 suruburi, au bagat chinezii la vaselina in ea de zici ca aveau si alte planuri :lol:
Dovada faptului pe care il mentionam in prezentarea mulinetei si anume ca mecanismul wormshaft plasat in partea de jos a carcasei angreneaza vaselina care se depune in aceasta zona si o plimba prin tot sistemul, inclusiv pe rotile dintate si pe axul mulinetei.
Vaselina nu curge pe la suruburi ( doar daca acestea nu sunt stranse ) ci printr-un mic orificiu de preaplin aflat intre rotor si corpul milinetei. Asta numai cand vaselina este pusa in exces, peste limita corecta.

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Re: Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de odsec »

am avut shimano am renuntat la ele din diferite motive ,una din ele plasticul la galet .Momentan pescuiesc cu 4 Mx hakuyo ,le am de cand a aparut, anul asta nu am avut foarte multe partide , 4 la numar dar de mai multe zile in care am putut sa incerc din toate punctele de vedere, sunt multumit de Mx-uri asa ca recomand (sper sa nu am probleme in continuare )

Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

Re: Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de mihasca_doru »

numai 2 persoane pe grupul asta au tipul.asta de mulinete??.... :lol: :lol: :lol: .din informatiile mele s-au vandut sute sau mi din aceste modele...grupul asta devine din ce in mai inactiv!
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de Alin Galbenu »

Ai gresit "grupul" baiatul meu.
Imagine

Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

Re: Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de mihasca_doru »

Alin Galbenu scrie:Ai gresit "grupul" baiatul meu.
Forum am vrut sa zic, ne-a luat fb-ul asta mintile, unora.... :lol: :lol: :lol: :lol:
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de gabi1 »

Alin Galbenu scrie:Ai gresit "grupul" baiatul meu.
Ai ceva ce nu ştim noi cu Dl.Doru :roll:
Eu nu am nimic în mod special cu omu', mai mult chiar, la unele postări - cu text - ale domniei sale râd cu lacrimi....şi ar fi păcat să pierdem o asemenea sursă de tonică desfatare......
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de osc1or »

Si eu am 2 mx.
Una dintre ele nu are probleme, cea de pe lanseta de pescuit.
La cea de pe spod insa a aparut o oscilatie in tambur la recuperare. Parca s ar fi strambat axul.
Din start spun ca nu e lovita mulineta sau ceva.. o car pe lanseta cu husa de protectie, nu a fost data jos niciodata de pe bat.
Mai are cineva aceasta problema?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Critic echilibrat

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de Dan Mitranescu »

osc1or scrie:Si eu am 2 mx.
Una dintre ele nu are probleme, cea de pe lanseta de pescuit.
La cea de pe spod insa a aparut o oscilatie in tambur la recuperare. Parca s ar fi strambat axul.
Din start spun ca nu e lovita mulineta sau ceva.. o car pe lanseta cu husa de protectie, nu a fost data jos niciodata de pe bat.
Mai are cineva aceasta problema?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Iluzie optica din cauza fustei de sub tambur care nu sta perfect dreapta.
Daca era axul stramb nu mai mergea mulineta sau mergea foarte greu cand intra zona stramba pe bucsa.
Axul nu se invarte ca sa ii observi o eventuala oscilatie in situatia in care era stramb. Si indoit daca era tot drept culisa.
Verifica si rotorul sa nu aiba joc. Poate este desfacuta piulita, dar este putin posibil sa se intample asta.

In rest cum ti se par ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”