intrebare MTX 14

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Ionut1
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 12, 2018 13:17
Puncte: 0
Localitate: botosani

intrebare MTX 14

Mesaj de Ionut1 »

am si eu cateva intrebari daca doriti sa ma lamuriti..

As putea folosi un MTX 14 3,9 ca spod si marker cu fir textil, sau o fortez?
Folosesc doar racheta medie (aproximativ 36 gr. + 80 gr. nada)

Care este dimensiunea ideala a firului textil pentru un spod si marker?

Care este dimensiunea ideala a inaintasului textil pentru lansetele de crap, folosite cu monofilament de 30mm?
(ma refer la grosimi)

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: intrebare MTX 14

Mesaj de Andrei91 »

1. Poti madi linistit cu lanseta

2. Ideal ar fi un textil subtire + un inaintas de minim 0.25 textil, daca o folosesti si pentru markat , firul subtire sa fie tot textil, daca doar nadesti poti merge pe mono + inaintas textil.

3. Inaintas textil de 0.25 - 0.28, e valabil atat pentru spod cat si pentru lansete, acum depinde si de cine este facut pentru ca nu toate dimensiunile corespund.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: intrebare MTX 14

Mesaj de Albert »

De ce ai folosi inaintas la fir de 0.30? Si de ce ai folosi fir de 0.30 la pescuit lansat?

Ionut1
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 12, 2018 13:17
Puncte: 0
Localitate: botosani

Re: intrebare MTX 14

Mesaj de Ionut1 »

Ideal ar fi un textil subtire + un inaintas de minim 0.25 textil, daca o folosesti si pentru markat
Cat inseamnma un textil subtire? 0,20?
Castigi atat de multi metri incat se merita sa pui inaintas textil mai gros, la un textil mai subtire?

De ce ai folosi inaintas la fir de 0.30? Si de ce ai folosi fir de 0.30 la pescuit lansat?
Crezi ca ar rezista un 0,30 mono integral, mai bine decat un inaintas textil la 120-130gr lansat pentru distanta??
Ti se pare prea mult 0.30? Atunci care ar fi varianta optima, 0,25 mono si 0,25 textil?

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: intrebare MTX 14

Mesaj de ionut72 »

Ionut1 scrie:am si eu cateva intrebari daca doriti sa ma lamuriti..

As putea folosi un MTX 14 3,9 ca spod si marker cu fir textil, sau o fortez?
Folosesc doar racheta medie (aproximativ 36 gr. + 80 gr. nada)

Care este dimensiunea ideala a firului textil pentru un spod si marker?

Care este dimensiunea ideala a inaintasului textil pentru lansetele de crap, folosite cu monofilament de 30mm?
(ma refer la grosimi)
Nu, n-o fortezi, poti sa folosesti, linistit, spombul mediu!

Daca folosesti lanseta si pentru nadire si pentru marcare, dimeniunea ideala a textilului e cat mai subtire (pentru distanta), dar cu un inaintas de forta, care sa reziste socului lansarii. Nu incarci fest tamburul (lasi 1-2 mm) si, periodic, il uzi.

Firul de 0,30 e o struto-camila, care nu te ajuta nici in lansare si, in dese cazuri, nu e suficient de gros. Foloseste un fir de maximum 0,25, cu un inaintas textil de aceeasi dimensiune (maximum 0,30).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: intrebare MTX 14

Mesaj de Alin Galbenu »

Pentru nadit, eu folosesc un fir textil de 018 + inaintasi textil de 025, si nadesc cu spombul mare. Daca uzi tamburul periodic, nu ai probleme. Cel putin eu nu am avut.
Pentru pescuit lansat, eu folosesc mono 025 + textil 025. Pentru plantat, de la 040 in sus.
030-035 nu prea te ajuta deloc, fiind prea subtire sa plantezi cu el (are elongatie mare si rezistenta mica) si prea gros ca sa lansezi la distanta mare. Poate daca pescuiesti lansat in 70-80m, si ai si agataturi medii in zona, poti merge pe 03x , in rest nu vad de ce nu ai pune 040.
Imagine

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

intrebare MTX 14

Mesaj de osc1or »

Eu am fir textil de 16 pe marker si inaintas de 30.
Pe toate lansetele folosesc inaintas de 30, cel de 25 se rupe des..

Pt nadit schimb tamburul si pun mono 25 cu inaintas de 30, dar merge si cu textil daca nu nadesti mai sus de 120m

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Critic echilibrat

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: intrebare MTX 14

Mesaj de ejas »

osc1or scrie:Eu am fir textil de 16 pe marker si inaintas de 30.
Pe toate lansetele folosesc inaintas de 30, cel de 25 se rupe des..

Pt nadit schimb tamburul si pun mono 25 cu inaintas de 30, dar merge si cu textil daca nu nadesti mai sus de 120m.
Da, si eu folosesc textil de 0.16 (Maxx Spinning) pentru MTX 14 ca marker, dar cu inaintas de 0.25 8 Braid. 0.25 mi se pare ca se leaga mai usor decit 0.30, aluneca mai usor pe inele, etc.

Am rupt destul de rar inaintasul de 0.25 8 Braid.

Pentru nadit, trec pe tamburul cu 0.25 mono si inaintas tot 8 Braid de 0.25. Pe MTX 14, folosesc doar spombul mediu. Naditul cu fir textil ia din aruncare, trebuie sa fii atent sa uzi des tamburul, nu vad nici un avantaj.

Ionut1
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 12, 2018 13:17
Puncte: 0
Localitate: botosani

Re: intrebare MTX 14

Mesaj de Ionut1 »

multumesc pentru raspunsuri.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: intrebare MTX 14

Mesaj de marian_popescu »

Albert scrie:De ce ai folosi inaintas la fir de 0.30? Si de ce ai folosi fir de 0.30 la pescuit lansat?
Pentru că poți face ușor un pescuit la 100 de metri față să îți fie teama sa forțezi pestele, când e nevoie. Și poți folosi fir chiar mai gros la distantele astea.
Iar la 0,30 chiar ai nevoie de înaintaș, mai ales dacă folosești greutăți mai mari sau vrei sa te lași mai tare pe lansetă.
Poate 0,30 nu face plici din primul lanseu la 100 de metri cu un plumb de 90 de grame, dar cu un naditor de 120 aproape sigur

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”