Mtx class 465gr?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de nit_matias »

Primele explicatii mi se par normale si nimic iesit din comun. E normal sa mai existe diferente de gramaj, de luciu, de scris, de etc. Ce nu pot sa inteleg este pe ce baza trebuie achizitionata o lanseta, daca nu pe date tehnice? Cat de frumoasa e? Cat e de scumpa? Cat e de ce?
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
Carpatic Club
Mesaje: 654
Membru din: Joi Noi 10, 2011 17:58
Puncte: 0
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Carpatic Club »

Dan Mitranescu scrie:
player4 scrie:am achizitionat recent un mtx class..
Din ce am vazut pe site ar trebui sa aive 430gr, cand in realitate are 465gr, cantarit cu un cantar de precizie. De ce o fi diferenta asta?
Pot sa existe mici diferente de greutate intre loturi, cat si intre lansetele aceluiasi lot.
In plus, pe parcursul timpului, au fost facute mici modificari, in special pe cotor, aspecte ce puteau genera diferente de greutate. ( dopul metalic, adezivi, lac, ... ). Oricum, nimic in rau sau care sa influenteze calitatile lansetei. Varful are aceeasi greutate ( diferente de pana in 5g ).

Datele tehnice de pe site au ramas aceleasi de la primul lot, iar greutatea si puterea vor fi sterse definitiv, deoarece mtx class nu este o lanseta care sa fie achizitionata pe criteriul studierii datelor tehnice. ( motiv pentru care nici nu am dat atentie actualizarii datelor tehnice )

Parerea mea este ca nicio lanseta nu trebuie achizitionata in baza datelor tehnice specificate in descrierile magazinelor, dar asta este, ma zbat intre comercial si parerile personale.
Macar am reusit ceva: Pe noua linie MTX ( Black Edition ) aparuta la aniversarea celor 10 ani de cand MTX14 este pe piata, nu o sa mai fie specificata puterea de aruncare si nici lungimea. Ia sa vedem, o sa mai fie aceeasi cerere pe ea ?!

P.S.Lansetele nu sunt "contrafacute".
ok. multumesc pt. lamuriri

Chryys
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:51
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Chryys »

Dan Mitranescu scrie:
Chryys scrie:Marketing, mtx14 are diferente la gramaj de la magazin la magazin
在中國製造
In care magazine sunt mai usoare si in care sunt mai grele ?
Dumneavoastra, marele pescar, claumar, difera 10 grame si la 3.9 si la 3.6. Sunt diferente nesemnificative, dar la 10ani de cand sunt pe piata puteau sa fie specificatiile identice, gresite sau nu.

doruSV
Mesaje: 82
Membru din: Lun Feb 17, 2014 19:02
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de doruSV »

Greutatea lansetei e importanta pentru o lanseta care se doreste a fi achizitionata pentru casting/pescuit la distante extreme.
Tocmai asta e si ideea de a face lansete de distante extreme, unul din obiective e sa cauti solutii sa ii reduci greutatea.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Dan Mitranescu »

nit_matias scrie:Primele explicatii mi se par normale si nimic iesit din comun. E normal sa mai existe diferente de gramaj, de luciu, de scris, de etc. Ce nu pot sa inteleg este pe ce baza trebuie achizitionata o lanseta, daca nu pe date tehnice? Cat de frumoasa e? Cat e de scumpa? Cat e de ce?
Atat timp cat pe piata sunt zeci de modele de lansete cu caracteristici asemanatoare si total diferite din punct de vedere al performantelor, nu consider criteriul datelor tehnice unul de luat in calcul.

Majoritatea valorilor sunt relative ca informatie.
Atat timp cat puterea este data in lbs fara ca testul de curbura sa specifice si distanta fata de varf la care lanseta face unghiul de 90 grade sub greutatea respectiva, consider ca este numai jumatate de informatie, restul facand diferenta. Ca exemplu, din 10 lansete notate cu 4lbs nu stiu daca gasesti doua sa se indoaie la fel, nu mai pun ca una poate "sa te ia de fund cand arunci" ( cum se spune ... ) , iar alta sa fie cu o rigiditate mare. Si tot cu 4 lbs sunt date.

Cu greutatea la fel. Se poate face o idee de ansamblu asupra produsului, dar distributia greutatii pe lungimea blankului da valoare reala lansetei.
Exista modele de lansete ( mai ales in spinning ) care sunt lestate in cotor in mod special.
Pai greutatile respective sunt puse acolo cu scopul de a mari greutatea si a scadea valoarea produsului, sau pentru a echilibra batul si a asigura o revenire mai buna ?! Asa ca si greutatea este relativa ca informatie.

Poate este si un "defect" al meu. Prefer ca cine cumpara o lanseta de la mine sa fie informat practic despre ea, de la cine o foloseste ( rezultate, vechime in domeniu, ...) si pana la a arunca efectiv cu ea.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Chryys scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Chryys scrie:Marketing, mtx14 are diferente la gramaj de la magazin la magazin
在中國製造
In care magazine sunt mai usoare si in care sunt mai grele ?
Dumneavoastra, marele pescar, claumar, difera 10 grame si la 3.9 si la 3.6. Sunt diferente nesemnificative, dar la 10ani de cand sunt pe piata puteau sa fie specificatiile identice, gresite sau nu.
In primul rand, "specificatiile" ca MTX14 3,90 apar si in alte magazine, situatie in care nu au existat in viata lor acolo, denota clar valoarea "specificatiilor", ca sa putem merge mai departe cu discutia despre "explicatiile" gasite pe site-uri.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Dan Mitranescu »

player4 scrie: ok. multumesc pt. lamuriri
Si eu multumesc pentru alegere si intelegere.
Va asigur ca este si alegerea majoritatii pescarilor ce isi doresc distanta.
In finala CN de anul acesta 14 din 18 echipe foloseau Class-ul, iar lotul national si-a intregit echipamentul tot cu aceste lansete cand a plecat la CM. Aveau multe variante la dispoziti, poate chiar sa le primeasca gratis, totusi alegerea a fost Class-ul.

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de nit_matias »

Dan Mitranescu scrie:
Majoritatea valorilor sunt relative ca informatie.
Atat timp cat puterea este data in lbs fara ca testul de curbura sa specifice si distanta fata de varf la care lanseta face unghiul de 90 grade sub greutatea respectiva, consider ca este numai jumatate de informatie, restul facand diferenta. Ca exemplu, din 10 lansete notate cu 4lbs nu stiu daca gasesti doua sa se indoaie la fel, nu mai pun ca una poate "sa te ia de fund cand arunci" ( cum se spune ... ) , iar alta sa fie cu o rigiditate mare. Si tot cu 4 lbs sunt date.
Pai daca ai informatii complete despre o lanseta, poti sa iti dai seama daca e pe gustul tau, daca stii ce actiune are: progresiva, semirapida sau rapida, poti sa iti dai seama fara sa fie nevoie sa pui mana pe bat, cam cum lucreaza. Practic prin cele 3 catalogari poti sa iti dai seama pe unde face lanseta unghiul de 90 de grade. Cu alte cuvinte, daca ti se dau date concrete poti face alegerea mai usor.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Dan Mitranescu »

nit_matias scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Majoritatea valorilor sunt relative ca informatie.
Atat timp cat puterea este data in lbs fara ca testul de curbura sa specifice si distanta fata de varf la care lanseta face unghiul de 90 grade sub greutatea respectiva, consider ca este numai jumatate de informatie, restul facand diferenta. Ca exemplu, din 10 lansete notate cu 4lbs nu stiu daca gasesti doua sa se indoaie la fel, nu mai pun ca una poate "sa te ia de fund cand arunci" ( cum se spune ... ) , iar alta sa fie cu o rigiditate mare. Si tot cu 4 lbs sunt date.
Pai daca ai informatii complete despre o lanseta, poti sa iti dai seama daca e pe gustul tau, daca stii ce actiune are: progresiva, semirapida sau rapida, poti sa iti dai seama fara sa fie nevoie sa pui mana pe bat, cam cum lucreaza. Practic prin cele 3 catalogari poti sa iti dai seama pe unde face lanseta unghiul de 90 de grade. Cu alte cuvinte, daca ti se dau date concrete poti face alegerea mai usor.
Ideea de "informatii complete" despre o lanseta nu exista. Inclusiv ideea de "informatii corecte" nu exista. Ma refer la testul de curbura si la asa zisa "actiune" ( care este dupa parearea mea numai de doua feluri: buna si ... mai putin buna ).

Anul trecut, parca, am vazut o lanseta cu descrierea de 400g si 4,25lbs. Cred ca este si acum. Costa undeva la 600 lei. Firma serioasa.

Pe criteriile cunoscute de mine necesare aruncarilor lungi, criterii pe care am construit si recomandat lansete ( greutate mica si putere mare ) produsul respectiv era, din datele tehnice, superior Class-ului, care are peste 400g, 4lbs si costa mai mult.
Intr-o discutie de aici, am spus ca daca datele sunt reale, eu recomand lanseta respectiva in fata Class-ului.
Cu toate astea, nu am vazut-o pana acum in mana celor cu experienta, care stiu ce vor de la o lanseta. Oare de ce ?

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de pescarusull »

Deci daca o sa avem emteixuri fara specificatii de greutate si putere inseamna ca or sa fie ceva gen subaru, asa .. doar pt cunoscatori.
Eu cred ca ati cam uitat topicurile in care acuzati lansete de pe la branduri gen FL ca au specificatii mincinoase.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”