Pareri Daiwa - Emcast 25A Va rog!

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
riina
Mesaje: 466
Membru din: Mar Iul 30, 2013 0:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Pareri Daiwa - Emcast 25A Va rog!

Mesaj de riina »

Doresc cateva pareri despre Daiwa - Emcast 25A

Va multumesc anticipat!

Zsolt1980
Veteran
Mesaje: 3840
Membru din: Lun Feb 13, 2012 0:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Pareri Daiwa - Emcast 25A Va rog!

Mesaj de Zsolt1980 »

Datorita lipsei de informatii din partea utilizatorilor de la noi din tara, am riscat si mi-am cumparat mulinete Daiwa Emcast 25A, decizie pe care nu o regret deloc. Asa la prima vedere par niste mulinete realizate bine si foarte puternice, exact ceea ce aveam nevoie pentru a le pescui pe rau cu greutati mari, in curent pronuntat.
Azi am incercat-o pe rau cu plumb de 240gr. si il tracta fara nici o problema, nu simteam nici o clipa ca nu ar avea putere, sau s-ar chinui cu acea greutate.

Ca si dimensiune e aproximativ cat o Shimano Ultegra 5500 XTB, cu mici diferente in ceea ce priveste tamburul, acesta fiind mai scurt cu 0,5cm si mai lat cu aproximativ 0,1cm fata de tamburul de Ultegra.

Desi nu e data ca o mulineta cu frana rapida, eu zic ca frana ei este destul de rapida, dar doritorii o pot customiza inlocuind saibele de pasla din tamburi cu unele din carbon, frana devenind astfel si mai rapida.

Aranjarea angrenajelor este foarte asemanatoare cu aranjarea angrenajelor in apreciatele Shimano Ultegra 5500 XTB/XSB. Angrenajul interior mi-a lasat impresia de calitate.

Ca si aplicabilitate eu zic ca se poate folosii incepand de la lansete de feeder de 3.6m MH, pana la lansete de feeder de 4.5m XXH, atat pe rau, unde va face fata cu brio greutatilor mai mari, cat si pe lacuri unde solicitarea este mult mai redusa. De asemenea se poate folosi linistit si pe lansete de crap sau orice lanseta folosita la pescuit pe fundul apei.

Tamburul este conic, drept urmare si firul va fi asezat putin conic si cu spirele in X, caracteristica Daiwa, nu va asteptati ca firul sa fie asezat spira langa spira ca la Shimano, ca nu este cazul. Mie personal optic imi place mai mult cum arata firul asezat de o mulineta Shimano, dar am inteles ca intre cele doua moduri de asezare al firului nu sunt diferente in ceea ce priveste distantele de lansare care se pot atinge, drept urmare si Daiwa Basia, o mulineta de cateva ori mai scumpa decat "umila" Emcast, aseaza firul la fel.

Caracteristici si tehnologii:
- 5 rulmenti bila
- 25mm lungime tambur
- Air Bail
- Infinite Anti Reverse
- galet Twist Buster II
- tambur Long Cast din aluminiu, conic
- tambur de rezerva din aluminiu, identic cu cel de pe mulineta
- manivela din aluminiu
- sarma pick up usoara si rezistenta
- raport de recuperare:4.6:1, de unde provine si puterea impresionanta al mulinetei
- capacitate tambur:0.30mm/370m, 0.32mm/320m, 0.35mm/270m
- recuperare fir/tura manivela:92cm
- forta de franare 8kg
- greutate:527g

Poze: https://www.dropbox.com/sh/7wg27rzua8m3 ... 8FmOa?dl=0

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Pareri Daiwa - Emcast 25A Va rog!

Mesaj de mircead »

Multumim Zsolt1980!
De astfel de posturi ducem lipsa.
Cele bune!
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Zsolt1980
Veteran
Mesaje: 3840
Membru din: Lun Feb 13, 2012 0:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Pareri Daiwa - Emcast 25A Va rog!

Mesaj de Zsolt1980 »

mircead scrie:Multumim Zsolt1980!
De astfel de posturi ducem lipsa.
Cele bune!
Cu multă plăcere.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”