Pareri Shimano Speedcast 14000 XTB

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Andreicocos
Mesaje: 125
Membru din: Mar Mar 14, 2017 17:21
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Pareri Shimano Speedcast 14000 XTB

Mesaj de Andreicocos »

Salutare tuturor.
Dupa cum spune si titlul, sunt interesat de niste pareri legate despre aceasta mulineta, mai ales din partea celor care o detin. Am tot cautat pe forum dar foarte vag legat de ele, prea putine informatii pentru a imi forma o parere. As aprecia daca sunt ceva detinatori care isi pot da cu parerea. As vrea sa le imperechez cu Velocity 13" 3,5lb, pescuit de pe mal.

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri Shimano Speedcast 14000 XTB

Mesaj de viper28 »

Andreicocos scrie:Salutare tuturor.
Dupa cum spune si titlul, sunt interesat de niste pareri legate despre aceasta mulineta, mai ales din partea celor care o detin. Am tot cautat pe forum dar foarte vag legat de ele, prea putine informatii pentru a imi forma o parere. As aprecia daca sunt ceva detinatori care isi pot da cu parerea. As vrea sa le imperechez cu Velocity 13" 3,5lb, pescuit de pe mal.
Cauta xtc sau xsc second. Nu te sfatuiesc sa iei Speed Cast.

Avatar utilizator
Andreicocos
Mesaje: 125
Membru din: Mar Mar 14, 2017 17:21
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Pareri Shimano Speedcast 14000 XTB

Mesaj de Andreicocos »

Poti spune si de ce nu ma sfatuiesti spre acest model? Ceva probleme la modelul asta? Daca esti amabil sa detaliezi putin sfatul tau spre alta achiztie. Mersi

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Parerea mea e ca speedcast este fix ultegra xsc fara tambur de rezerva si un rulment care se monteaza cu 10 lei mai pe la oricine. Marketingul shimano e de 2 lei de cativa ani...

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Andreicocos
Mesaje: 125
Membru din: Mar Mar 14, 2017 17:21
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re:

Mesaj de Andreicocos »

osc1or scrie:Parerea mea e ca speedcast este fix ultegra xsc fara tambur de rezerva si un rulment care se monteaza cu 10 lei mai pe la oricine. Marketingul shimano e de 2 lei de cativa ani...

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Exact asta este si parerea mea din putinele recenzii pe care le-am gasit legat de modelul asta. In schimb mi se pare totusi ciudat ca nu sunt detinatori (sau cel putin nu asa multi) care sa spuna mai pe viu ceva despre ele.

hannibal
Mesaje: 866
Membru din: Mar Aug 13, 2013 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti sector 6

Re: Pareri Shimano Speedcast 14000 XTB

Mesaj de hannibal »

Am avut si xsc si xtc si speedcast . Nu am vazut vreo diferenta notabila intre ele. Sunt mulinete bune si nu au nici piesa aceea de plastic la galet, de care se plang unii posesori de xsc si xtc. Minus ca nu vine cu tambur de rezerva si rulmentul in minus care insa se poate pune fara mare efort. In Franta erau la oferta cu 104 euro bucata dar s-a terminat stocul. La noi daca o iei din magazine si mai cumperi si tamburul de rezerva ajungi la pretul unui xsc asa ca diferenta intre ele este mai mult pentru marketing, cum a spus si colegul mai sus.

Avatar utilizator
Andreicocos
Mesaje: 125
Membru din: Mar Mar 14, 2017 17:21
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Pareri Shimano Speedcast 14000 XTB

Mesaj de Andreicocos »

Momentan sunt la o promotie unde mulineta ajunge la pretul de 450 ron, care nu se prea apropie de pretul unei xtc sau xsc, adica 700-800 ron. Mentionez ca pescuitul il practic strict de placere iar faptul ca sunt navigator nu imi permite sa fiu tot timpul anului pe balta (cel putin nu pe cea de pescuit)

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Eu am un coleg in club care si-a luat speedcasturile despre care vorbim ajci. Le-a pescuit cateva concursuri bune deja si nu l-am auzit pana acum sa se planga.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Andreicocos
Mesaje: 125
Membru din: Mar Mar 14, 2017 17:21
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re:

Mesaj de Andreicocos »

osc1or scrie:Eu am un coleg in club care si-a luat speedcasturile despre care vorbim ajci. Le-a pescuit cateva concursuri bune deja si nu l-am auzit pana acum sa se planga.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Multumesc frumos pentru raspuns. Daca spui ca nu s-a plans de ele dupa ceva concursuri, imi e greu sa cred ca se va plange cineva de ele la pescuit de placere in probabil 10-12 partide de 24/48h pe an.

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Re: Pareri Shimano Speedcast 14000 XTB

Mesaj de odsec »

am avut si xtc etc de la shimano am renuntat la ele, am avut altceva pana la aparitia speedcastului , am renutat la celelalte modele din cauza plasticului care sa taiat la prima partida la toate patru aici nu vreau sa intru in detali acum am speedcast am folosit in forta sa zic asa nu au nimic nu sa taiat plasticul am pus rulment la maner unde are plasticul nu ca necesita,am pus asa ca nu am avut ce face si cum au scris si alti in fata mea ia linistit ca sunt bune si asta spun din experienta + lucrez in domeniu si multe mulinete am avut + si merg si la concursuri celelalte modele am avut de cand a aparut la normark :) asa ca stiu ce scriu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”