recomandare cort

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: recomandare cort

Mesaj de Alin Galbenu »

Panoramax, de la Caperlan, are groundsheet-ul prins cu fermoar, si nu e din rafie ci este dintr-un material cauciucat, foarte rezistent. Eu l-am folosit pe diferite substraturi, si la Varlaam si la Teslui la "pietroaie" unde nu e deloc prietenos, si nu are urme de folosinta. Deci pot spune ca a rezistat bine.
Daca te intereseaza sa-l vezi, te pot ajuta cu mare placere.
Imagine

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: recomandare cort

Mesaj de carp_fisher »

Mihai.Popescu scrie:https://m.youtube.com/watch?v=PZub7rvFqa4

Un link cu prezentarea in detaliu a cortului, dimensiunile reale sunt altele decat cele mentionate de JRC.

Mai multe review-uri (negative din pacate) gasesti pe pagina oficiala JRC.

Nu imi doresc sa intram in polemica, este un schimb de opinii, marius.g vrea un cort inalt, jrc tx 2g nu se incadreaza.

Un alt avantaj la Pelzer este winterskinul care poate fi achizitionat la aprox. 400 lei, la aprox jumatate din costul winterskin-ului de la Jrc
Mihai, am vazut si eu aceasta prezentare inca dinainte de achizitionare. Stii ca unele ,,defecte” pot fi puse si pe seama nepriceperii asamblarii sau, ma gandesc, a supratensionarii. Cum de altfel era sa o patesc chiar eu. E alegerea omului. Din opiniile noastre constructive, fiecare va alege ce doreste. Ca sa nu stric topicul, nu voi mai interveni!
Fire intinse tie si celorlati pescari!
Cu stima!

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: recomandare cort

Mesaj de florinalin »

Mihai.Popescu scrie:Cu fermoar sunt corturile din Decathlon, Tanker si Panoramax si daca nu ma insel unul din corturile de la Mivardi.

Corturile care au groungsheet-ul atasat nu le recomand:
-sunt greu de curatat daca prinzi o vreme ploioasa, groundsheet-ul detasabil il poti impacheta separat si cu 5 lei il duci la o spalatorie auto sau il speli in curte.
-sunt lacuri gen Varlaam care au standuri cu piatra unde nu ai nevoie de groundsheet, cele subtiri gen rafie asa cum sunt cele de la corturile din Decathlon se perforeaza foarte usor pe standuri cu piatra, mai ales sub talpile de la pat.
ai dreptate, au aceste dezavantaje, dar au avantajul ca nu lasa sa intre in cort rozatoare, serpi, insecte si mai stiu eu ce alte oratanii. Si este un aspect foarte important cand toti cei din familie nu agreeaza intrusii de acest gen
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: recomandare cort

Mesaj de Alin Galbenu »

Groudsheet-ul de la Panoramax este cauciucat, cantareste vreo 7 kg, este un tanc. Este mai greu decat cortul in sine. Si are avantajul ca are prindere pt winterskin, nu mai stai sa te chinui sa-l prinzi in pamant.
Imagine

Avatar utilizator
yuuhuu
Mesaje: 465
Membru din: Mie Ian 21, 2015 14:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

recomandare cort

Mesaj de yuuhuu »

Jrc ul e o recomandare ok dar totusi tind sa cred sa iei in calcul si Mivardy New Dinasty XL. Google it. Eu l am folosit 2 sezoane si nu am ce sa ii reprosez ! Se incadreaza in buget dar winterskinul este undeva pe la 700 800 lei extra

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: recomandare cort

Mesaj de carp_fisher »

yuuhuu scrie:Jrc ul e o recomandare ok dar totusi tind sa cred sa iei in calcul si Mivardy New Dinasty XL. Google it. Eu l am folosit 2 sezoane si nu am ce sa ii reprosez ! Se incadreaza in buget dar winterskinul este undeva pe la 700 800 lei extra

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Am zis ca nu mai intervin, dar nu ma pot abtine... Mivardy New Dinasty a fost candva si optiunea mea. Am oscilat intre Mivardi si Jrc :D

iuly31
Mesaje: 97
Membru din: Mie Ian 25, 2017 19:59
Puncte: 0
Localitate: Mediaș

Re: recomandare cort

Mesaj de iuly31 »

Mivardy New Dinasty XL super cort , inaltime , grondsheet detasabil , 10000 cloana de apa sin multe alte calitati.....the best :wink:

marius.g
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 01, 2018 17:04
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: recomandare cort

Mesaj de marius.g »

iuly31 scrie:Mivardy New Dinasty XL super cort , inaltime , grondsheet detasabil , 10000 cloana de apa sin multe alte calitati.....the best :wink:
Detine careva Mivardi new dinasty xl , as vrea sa stiu cum se comporta pe timp de vara, aca e cald in interior

Avatar utilizator
yuuhuu
Mesaje: 465
Membru din: Mie Ian 21, 2015 14:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

recomandare cort

Mesaj de yuuhuu »

Da eu il am. ce pot sa spun se comporta ca un cort normal. daca bate soarele pe el este imposibil sa nu se faca caldura in el. Recomand ca vara sa fie putin ferit de soare , pui winterskinul si lasi meshul pe fata si o aerisire pe spate deschisa

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”