Sfat achizitie mulinete

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de Dan Mitranescu »

:D

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de Alexandru Mihai »

Va rog sa va limitați la întrebarea topicului!

Ps: dacă deviați de la subiect încep sa sterg
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de ionut72 »

On topic:

BBLC-ul (modelul vechi), a fost, la vremea ei, o mulineta excelenta (si este si acum, comparativ cu multe altele). Totusi, e bine sa iei in considerare ca a a iesit din productie din 2012 si s-a gasit, noua, in magazine, pana pe la sfarsitul lui 2013. Deci, are cel putin cca 5 sezoane de folosire. Asta pe langa riscurile dea a cumpara un produs SH, despre care nu esti sigur cat si cum a fost folosit si/sau servisat.

Hakuyo MX14000 are, insa, cateva avantaje certe: este noua, mult mai usoara, beneficiaza de alte tehnologii si materiale (superioare) si mai are si garantia verbala a lui Dan (care, in opinia mea, e mai importanta decat orice fituica oferita de vreun comerciant, inclusiv de magazinul lui Dan :) )
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de gor965 »

Zota Stefan Doru scrie:BBLC MODELUL VECHI SH LA 500 RON sau Hakuyo MX 14000 noi la 450 RON ???
Multumesc anticipat !!!
Sunt totusi mulinete diferite ... adica e greu de pus semnul egal intre ele mai ales ca una e model vechi si alta e model nou. In mod normal poti compara BBRLC cu mulinete din generatia ei, ori cu alte mulinete cu baitrunner. Mulineta Hakuyo e model nou si e aiurea s-o compari cu o asa mulineta veche precum BBRLC. Ca si specificatii de constructie, fiecare se bazeaza pe alte principii. Vrem, nu vrem BBRLC a devenit model vintage. Cu atatea modele noi pe piata, doar cine mai pescuieste in stil old school mai poate reveni la BBRLC.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de Zota Stefan Doru »

Multumesc mult pentru raspunsuri.
A fost un meci greu dar constructiv.
In opinia mea si sper sa nu gresesc invingatoare a iesit HAKUYO !!!

Avatar utilizator
surgeon
Mesaje: 519
Membru din: Vin Sep 05, 2014 23:58
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Sfat achizitie mulinete

Mesaj de surgeon »

Grea alegere... BBLC este un tractor pe care te poți baza oricând, o mulineta universala, bună și pentru competiții, dar și pentru pescuitul plantat... Eu o folosesc încă. În același timp, mx 14000, arata bine, am pus mana pe ea, și pare foarte ok, plus garanția oferită de Dan, lucru care atârnă greu. Chiar dacă nu sunt din aceeași clasa și sunt diferențe mari, îți înțeleg dilema. Una are garanția timpului, cealaltă are garanția oferita de Dan... Succes în alegerile tale!
PS: acum a văzut alegerea făcută... Felicitari!

Trimis de pe al meu VTR-L09 folosind Tapatalk
Sa va dea Dzeu sanatate!

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de clabuc »

4 pagini fara prea multe argumente concrete. Dan vad ca are niste argumente : materiale, frana, manivela etc. Exista si argumente concrete contra?

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de marian_popescu »

Puteți găsi destule argumente contra mulinetelor cu baitrunner, insa nu și fiabilitatea mecanismului baitrunner....
Cel puțin de la Shimano, am modele fabricate acum 20 de ani. Și fix in cele mai grele condiții la pescuiesc, la stationar pe Dunăre și la clonc. Chiar azi am mai găsit una și mi-am comandat-o. Și cred că putem găsi modele fiabile și la alte branduri, precum daiwa, okuma etc
Cine "cârcotește" la adresa fiabilității baitrunnerului lui bblc... no comment
Ați uitat așa repede că a fost ani buni alegerea numărul 1 in carpfishing ani de zile, ca fiind cel mai complet model de pe piata

Poate sunt eu mai pasionat de vechituri. Dar nu sunt așa sigur că peste 20-30 de ani mă voi minuna de cat de fiabile sunt modelele actuale de hakuyo, așa cum sunt acum incantat de mulinete de 20-30 sau poate chiar mai multi ani, cu 1 sau 2 rulmenți (nu modele de top). ASTA înseamnă fiabilitate.
Și dacă ar fi sa dau un exemplu, bblc ar fi prima optiune

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5358
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Din cate stiu eu mulineta Shimano Xtd este o mulineta buna, am pescuit cu ea si a fost data ca si model de slow oscilation pentru ca are un sistem bun ;)
Despre mulineta Hakuyo Mx nu ma pot pronunta pentru ca nu o cunosc
ImagineImagine
BÂZ

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bogdan Zaharia scrie:Din cate stiu eu mulineta Shimano Xtd este o mulineta buna, am pescuit cu ea si a fost data ca si model de slow oscilation pentru ca are un sistem bun ;)
Despre mulineta Hakuyo Mx nu ma pot pronunta pentru ca nu o cunosc
Si intre bblc si xtd ce alegi ?

P.S. Intre xtd si mx iti spun eu care este unicul sens al schimbarilor. :)
Poate la anul o sa fie in sens invers, dar pana acum nu au existat astfel de situatii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”