AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

Thewu scrie:
Thewu scrie:
Se aude mere, la interval de 10,15 secunde:)....în fine poate asa e normal....eram doar curios:) seara faina și merci de răspuns. :)

Avertizorii emit regulat catre statie semnale pentru situatia in care pe aceasta este activata functia "cautare". Cred ca despre asta este vorba, ca pana acum nu a depistat nimeni treaba asta.
Incearca sa treci statia pe aceasta functie, si vezi ( auzi ) daca sunetul coincide cu aprinderea ledului de pe statie.
Este același sunet și coincide cu "piuitul" stației când este activata funcția de căutare...întrebarea mea este dacă avertizorul trebuie sa emită acel sunet chiar dacă stația nu este pe modul căutare/oprita?
Este normal sa fie asa. Avertizorul emite permanent semnale insesizabile ( pana acum ... :D ) , care sunt detectate de statie, numai cand aceasta este pusa pe "cautare avertizori".
Asa ca este totul in regula.

Thewu
Mesaje: 6
Membru din: Mie Ian 04, 2017 10:09

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Thewu »

Thewu scrie:
Citat:
Thewu scrie:
Se aude mere, la interval de 10,15 secunde:)....în fine poate asa e normal....eram doar curios:) seara faina și merci de răspuns. :)

Avertizorii emit regulat catre statie semnale pentru situatia in care pe aceasta este activata functia "cautare". Cred ca despre asta este vorba, ca pana acum nu a depistat nimeni treaba asta.
Incearca sa treci statia pe aceasta functie, si vezi ( auzi ) daca sunetul coincide cu aprinderea ledului de pe statie.


Este același sunet și coincide cu "piuitul" stației când este activata funcția de căutare...întrebarea mea este dacă avertizorul trebuie sa emită acel sunet chiar dacă stația nu este pe modul căutare/oprita?


Este normal sa fie asa. Avertizorul emite permanent semnale insesizabile ( pana acum ... :D ) , care sunt detectate de statie, numai cand aceasta este pusa pe "cautare avertizori".
Merci mult,Dan! Sunt lămurit acum :))
Un an nou plin de realizari la toată lumea!

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Cucu Ionel »

Multam de raspuns Dane, am crezut ca mai pot incerca si altceva din setarile statiei sau avertizorilor. Am un prieten care si-a luat in acelasi timp cu mine avertizorii, am sa-i cer statia cu imprumut sa o imperechez cu ai mei si sa vad daca, probabil ca da, este statia de vina. Am sa comand o statie noua dupa aia. Multam inca o data.
PS: Folosesc doar baterii bune, de obicei Varta, dar acum am incercat si cu Duracell, sa vad diferenta ... dar n-am vazut-o! :( :)
Fir intins

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cucu Ionel scrie:Multam de raspuns Dane, am crezut ca mai pot incerca si altceva din setarile statiei sau avertizorilor. Am un prieten care si-a luat in acelasi timp cu mine avertizorii, am sa-i cer statia cu imprumut sa o imperechez cu ai mei si sa vad daca, probabil ca da, este statia de vina. Am sa comand o statie noua dupa aia. Multam inca o data.
PS: Folosesc doar baterii bune, de obicei Varta, dar acum am incercat si cu Duracell, sa vad diferenta ... dar n-am vazut-o! :( :)
Nu este nevoie sa comanzi una noua.
Am ramas eu cu mai multe in urma vanzarii avertizorilor individuali si pot sa ti-o schimb fara costuri pe a ta.
Incearca statia prietenului si daca merge mai bine, atunci sigur este statia de vina si o schimbam.

FlorinHiT
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 21, 2015 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de FlorinHiT »

Buna ziua.
Exista vreo diferenta notabila, legata de sensibilitate si rezistenta in timp, intre avertizorii 2014 si 2017?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

FlorinHiT scrie:Buna ziua.
Exista vreo diferenta notabila, legata de sensibilitate si rezistenta in timp, intre avertizorii 2014 si 2017?
Diferentele de luat in calcul intre cele doua variante de avertizori sunt :
1. Modelul 2017 a fost conceput cu componente ce au consum si mai mic de energie, pentru a face fata excesului de lumini. Acum, se elimina o parte din leduri si acest lucru reprezinta un plus pentru durata de viata a bateriilor.

2. Modelul 2017 si modelul 2018 :wink: vin cu functia AM ( auto mute ) , de intarziere a sunetului la asezarea lansetei.

3. Modelul 2017 si 2018 au posibilitatea de a inrola pe statie 6 avertizori de culori diferite.

4. Modelul 2017 si 2018, tot datorita componentelor superioare calitativ, au o sensibilitate marita si implicit o precizie mare in anuntarea de "baterie slaba".

5. modelul 2018 vine cu SNAG BAR incorporat. :wink:

6. cea mai mare problema a avertizorilor 2017 si 2018, pe care nu am reusit inca sa o rezolvam, este ca vin tocmai in aprilie. :)

ilo
Mesaje: 478
Membru din: Joi Oct 16, 2014 9:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

mabiacs

Mesaj de ilo »

Ceva detalii despre modelil 2018 se pot da?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: mabiacs

Mesaj de Dan Mitranescu »

ilo scrie:Ceva detalii despre modelil 2018 se pot da?
Partea electronica exact ca si pe 2017, cu tot cu functii, inclusiv AM.
Carcasa schimbata si sneg barr incorporat.
Fişiere ataşate
IMG-20161221-WA0010.jpg
(300.01 KiB) Încă nu a fost nedescărcat

Avatar utilizator
LAURENTIU_GL
Mesaje: 111
Membru din: Mie Apr 18, 2012 17:29
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de LAURENTIU_GL »

Un pret ?
Laurentiu Ghilase


" Un om nu este terminat atunci cand este invins, ci atunci cand renunta " Richard Nixon

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

LAURENTIU_GL scrie:Un pret ?
La fel ca 2017. 590 lei.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”